Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Německé tanky Leopard 2A4 v Sýrii

Datum přidání 04.01.2017    Rubrika rubrika: Události     komentáře 113 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Turecká armáda v prosinci poprvé nasadila do bojů v Sýrii tanky německé výroby Leopard 2A4. Za zhruba měsíc působení jsou mediálně evidovány tři případy, kdy turecké Leopardy 2A4 dostaly zásah protitankovou řízenou střelou (PTŘS).

Foto: Turecký Leopard 2A4 na snímku zpravodajské agentury SMART. / SMART

 

Turci nasazují tanky v Sýrii

Turecko aktivně (politicky, vojensky, dodávkami zbraní) zasahuje do syrské války již od počátku, tedy od roku 2011. Před několika měsíci se Turecko rozhodlo působit aktivněji  - výsledkem bylo vyslání tureckých pozemních jednotek do Sýrie, kde Turci svádějí boje s nejrůznějšími islámistickými skupinami nejasného původu (pravděpodobně žoldáky) a s Kurdy.

 

V Sýrii již několik měsíců nazpět Turecko nasadilo modernizované, leč již značně zastaralé tanky M60T SABRA. Teprve zhruba měsíc přicházejí zprávy o nasazení modernějších tureckých tanků Leopard 2A4 německé výroby.


Blog Bellow The Turret Ring opožděné nasazení tanků Leopard 2A4 dává do souvislosti s právním omezením nasazení tanků Leopard 2A4, které si Německo dříve vynutilo na Turecku. Prodej tanků Leopard 2A4 do Turecka v roce 2005 vyvolal kontroverze - německá vláda si tak vynutila po Turecku písemnou dohodu, podle které budou Turci tanky používat výhradně pro svou obranu.  


Podle tureckého novináře a zbrojního analytika Mete Sohtaola Německo dovolilo používat Turecku tanky Leopard 2A4 “volněji” v roce 2009. Zdá se ale (jde o spekulaci), že tato dohoda platila pouze pro použití tanků na tureckém území a povolení použít tanky Leopard 2A4 v Sýrii bylo uděleno z Berlína teprve před několika měsíci.


Snímky z prosince ukazuj turecké tanky Leopard 2A4 nedaleko města Al-Bab asi 35 km severovýchodně od Aleppa. Některé fotky se objevily na Twitteru - zřejmě pořízené tureckými vojáky. Další fotky a videa přinesla tisková agentura SMART - ta je spojována s protivládními silami v Sýrii.

 

Foto: Snímek tureckých tanků Leopard 2A4 v Sýrii. / Twitter, autor neznámý

 

Turecko 298 tanků Leopard 2A4 objednalo z Německa v roce 2005 a dalších 56 tanků v letech 2010 a 2013. Oproti původním plánům Turecko německé tanky nemodernizovalo. Ušetřené peníze turci přesunuli do vývoje vlastního hlavního bojového tanku Altay. Dodejme, že Leopard 2A4 byl vyráběn v Německu mezi roky 1985 až 1992.

 

Oficiální počet tureckých tanků Leopard 2A4 v Sýrii není znám, odhady se spoléhají pouze na analýzy fotografií z veřejně dostupných zdrojů. Na jedné fotografii jde vidět 11 tureckých Leopardů 2A4 s novou pouštní kamufláži.

 

Podle blogu Bellow The Turret Ring ale do Sýrie (opět se odvolává na analýzu veřejně dostupných fotografií) dorazilo 18 tureckých tanků Leopard 2A4 do Sýrie 8. prosince, a dalších 25 tanků o dva dny později. Pokud jsou informace pravdivé, v Sýrii operuje minimálně jeden prapor tanků Leopard 2A4.

 

Video: Turecko v Sýrii nasadilo také starší tanky M60T SABRA. Záznam ukázuje zásah PTŘS, které propálilo pancíř a zapálilo munici. Posádka neměla šanci. / YouTube

 

PTŘS vs. Leopard 2A4

Během nasazení byly zaznamenány tři případy, kdy islamisté pomocí PTŘS zasáhli tanky Leopard 2A4. Proti zvyklostem ale povstalci neuveřejnili video zásahu, pouze sérií fotografií.

 

V prvním případě dostal do věže zásah zakopaný Leopard 2A4. Střela, identifikována jako americká TOW-2A (dodávaná Saudskou Arábii nebo Katarem), udeřila na věž - munice tanku ale nebyla zasažena. Zdroje se rozchází, zda byl pancíř penetrován nebo ne. Vzhledem k omezenému prostorovému působení kumulativního paprsku PTŘS po penetraci pancíře je ale velmi pravděpodobné, že minimálně část posádky (nebo dokonce celá) přežila a tank je opravitelný.

 

Později byly zaznamenány další dva případy zásahu PTŘS. V těchto případech povstalci zaútočili na turecké Leopardy 2A4 za tureckými liniemi a zasáhly tanky do zadní a boční části věže. Také v tomto případě PTŘS nezasáhla munici. Nakonec i kdyby zasáhla, Leopard 2A4 má munici od posádky oddělenou pancéřovou přepážkou, která chrání posádku před explozivním vznícením munice.

 

Hned poté povstalci zasáhli druhý, vedle stojící Leopard 2A4. Tentokrát šel zásah diagonálně zezadu do věže. Vzhledem k mohutné explozi střela pravděpodobně zasáhla munici nebo hořlavou hydrauliku.

 

Foto: Islámisté ukázali sekvence fotografií ukazující zasažení tureckého tanku Leopard 2A4. Video není k dispozici; větší foto / Zdroj neznámý

 

Leopard 2A4 má hydrauliku i munici uloženou v speciálních modulech mimo prostor posádky. Takže i v tomto případě mohla být posádka uchráněná před tragickým osudem. Samozřejmě výkonná PTŘS (při šťastném zásahu) dokáže zapálit munici i poškodit pancéřovou překážku.

 

Blog Bellow The Turret Ring si přitom všímá, že posádka druhého tanku nijak nereagovala na první incident a nepodnikla žádné kroky k ochraně perimetru před dalším útokem PTŘS.

 

Oficiální turecké zdroje o incidentech mlčí a nejsou tak k dispozici žádné oficiální informace o případných obětech. Celkově se ale mluví o 59 mrtvých tureckých vojácích v Sýrii. 

 

Foto: Další ukázka zásahu tureckého Leopardu 2; větší foto / Autor neznámý

 

Zapojení povstaleckých protitankových týmů s moderními PTŘS ukazuje nutnost chránit současné tanky moderním reaktivním nebo přídavným vrstveným kompozitním pancířem (např. jako Leopard 2A6/2A7), případně systémy aktivní ochrany - ty dokáží aktivně ničit přilétající PTŘS.

 

Blog Bellow The Turret Ring se také podivuje nad způsobem použití tureckých tanků na bojišti. Turecké Leopardy 2A4 byly zasažené v zákopech, které jsou vhodné při obraně před jinými tanky protivníka. Jedná se však o údajně nevhodnou taktiku v situaci, kdy kolem operují mobilní nepřátelské protitankové týmy s PTŘS.


Navíc se nezdá, že turecká armáda tanky dostatečně chrání pěchotou nebo průzkumnými vozidly, která pomocí moderních senzorů vyhledávají nepřátelské protitankové týmy. 


Zdroj: Bellow The Turret Ring

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
PavolR Datum: 26.01.2017 Čas: 12:48

Rase: Myslím, že Rumuni by pri MBT mali tendenciu ísť rovnakou cestou ako chystajú teraz pri 8x8. Podobne postupovali aj pri TR-85.

avatar
pjek Datum: 17.01.2017 Čas: 10:17

O míře turecké vekohubosti v rozporu s realitou svědčí i tento příklad. Špatné je na turecké straně vše: Obrněná technika určená k bojovému použití není modernizována, strategie a operační taktika boje je tristní, součinnost a velení jakbysmet, to vše v rámci nespolehlivosti a slabého výcviku vojska i velitelského sboru. Turci se blamují vždy, když narazí na někoho, kdo se chová jinak než oni předpokládají. Síla pancíře je proti mobilním PT jednotkám na kočku, když není alespoň modernizována. Atlaye jsou kde - v uskladnění? Nejde o stejného papírového draka jako je ukrajinský Oplot?

avatar
Rase Datum: 12.01.2017 Čas: 14:30

krystofmraz:
Však ano, uvidíme, ale jaké BVP naše armáda zavede, pak by mělo smysl jej osadit věží jako u polského projektu PL-01, nebo věží Cockerill (obě ráže 120mm), ideálně s automatickým nabíjením. Ony tyhle "střední tanky" váží skoro stejně co T-72M4CZ a slabší pancíř by šlo kompenzovat aktivní ochranou. Tyhle mašinky jsou dost drahé, vyšly by asi dráž než modernizovaný ojetý Leopard (pokud bysme je sehnali) ale logistické nároky by byly stejné jako u T-72 a nových BVP.

avatar
krystofmraz Datum: 12.01.2017 Čas: 11:35

Řešit tanky jako je leo nebo oplot (tedy MTB) pro AČR mi připadá jako vyhazování peněz daňových poplatníků. Nalejme si čistého vína. Pro AČR ne nasazení takových strojů z hlediska logistiky za současných podmínek téměř nerealizovatelné. Já bych viděl jako možnost lehké tanky nebo nějaké podobné relativně lehké vozidlo. V poli sice není takové vozidlo ideální ale pořád lepší než MTB v garáži.

avatar
Rase Datum: 11.01.2017 Čas: 12:06

KOLT:
Nevím, ale řekl bych že druhá možnost. Abrams má kupříkladu takové kapsy, do kterých se vkládá pancíř s mřížkou z ochuzeného uranu, nebo jeho levnější - exportní varianty (s jiným složením). Leopard má ono zkosení na věži, patrně taky z nějakého kompozitu. Jak je na tom holý základ pod ním, to netuším. Řekl bych, že je to jenom nějaká legovaná ocel, maximálně s kapsou (na něco lepšího), jako u zmíněného Abramsu. Tedy ocelový svařenec by si dokázal výrobce ukutit a osadit ho kompozitním pancéřováním, by neměl být problém (dovezeným)

avatar
KOLT Datum: 11.01.2017 Čas: 11:23

Hm, ale k tomu, aby byl stát schopen vyrobit korbu, by musel dokázat vyrobit pancíř ne? Nebo vyrobí "šasi", které se osadí dovezenými pancéřovými prvky?

avatar
Rase Datum: 10.01.2017 Čas: 16:58

Zalezi asi pripad od pripadu. Myslim, ze dany stat si vyrobi, dle dokumentace zakladni dily - korba, vez, kola a ty pak osadi dovezenymi dily - pohon, kanon, pasy. Elektroniku a dalsi casti, muze klidne pouzit svou, nebo cokoliv co je na trhu. Od toho se pak odviji cena. Kuprikladu v 90.letech chteli rumuni vyrabet tank vychazejici z Leo2 - upravena licence. Pak z toho seslo.

avatar
RiMr71 Datum: 10.01.2017 Čas: 15:32

Jak u takových zbraní licenční výroba probíhá? Jde o kompletní výrobu šasi z tuzemských materiálů (slévači by měli co chvilku co žrát) a nastrojení dovezeným hightech haraburdím a asi i dělem, nebo "jen" montáž z dovezených podsestav?

To by Strnad přece dal levou zadní...

avatar
Rase Datum: 08.01.2017 Čas: 09:45

KOLT: Tomu verim az v pripade vyroby Leopardu 3. O nove Leopardy 2 maji ale zajem Bulhari. Otazkou, co treba takovi Rumuni. Jim by slo o hodne vozidel a maji dobre vazby jak na USA, Nemce i ty Izraelce. Rozhodne budou potrebovat stovky tanku, tak by bylo vhodne zjistit, jaky maji plan.
Mozna by meli zajem o vlastni konstrukci ve spolupraci s Rheinmetallem nebo jinym vyrobcem, jako je tomu u jejich projektu nahrady bojovych vozidel

avatar
KOLT Datum: 07.01.2017 Čas: 22:38

Asi nejlepší by bylo dohodnout spolupráci co nejvíce států, které aktuálně chtějí pořizovat tanky, případně přibrat i ty, které chtějí modernizovat starší Leopardy. "Objednat" díky tomu velkou sérii, přičemž na výrobě by se buď podílel každý stát podle počtu objednaných kusů, nebo by byly určité části, které by si zúčastněné státy mohly vyrobit ve své režii (ve výsledku dražší, ale politicky asi průchodnější). I množství samovýroby by mohlo být přímo úměrné počtu objednaných kusů. Jednotková cena by tím mohla výrazně klesnout. Pravděpodobnost, že se něco takového povede, se ovšem limitně blíží nule :-/

avatar
Rase Datum: 07.01.2017 Čas: 22:22

Licencne se da vyrabet i ten Leopard, tak jako to udelali Rekove, spanele, svycari, svedi. Nebo cokoliv jineho. Cenove to je ale pitomost. Snad tak od 200 vozidel a vic

avatar
skelet Datum: 07.01.2017 Čas: 22:01

no jestli koupit licenci na ukrajinský Oplot nebo na čínský VT4 (nebo co to teď vyrábějí) vyjde takřka na stejno. :)

avatar
RiMr71 Datum: 07.01.2017 Čas: 21:45

Olivo, to by byl asi jediný důvod pro EET který bych dokázal akceptovat :)
Pokud by těch slibovaných ranec miliard přinesla (EET) čemuž nevěřím..

avatar
CerVus Datum: 07.01.2017 Čas: 21:21

Přesně jak píše Bazinga. Při počtech, které by AČR nechala modernizovat se prostě něvyplatí špekulovat cokoli co zahrne náš průmyls. Bude levnější ty naše t72 převést do Polska a nechat zmodernizovat tam.

avatar
Bazinga20 Datum: 07.01.2017 Čas: 15:40

No nevím jestli by pustili licenci jednoho z mála doopravdy zajímavých vojenských produktů co mají do relativně nedaleké ČR navíc na výrobu par desítek kusů co by AČR koupila by se to asi ani nevyplatilo...

arr