Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Německo a Slovinsko neplní závazky NATO?

Datum přidání 18.03.2018    Rubrika rubrika: Události     komentáře 47 komentářů    autor autor: Michael Myklín

Minulý měsíc se ukázaly závažné nedostatky v ozbrojených silách hned dvou států NATO. Německým i slovinským vojákům chybí důležité vybavení a kapacity nutné ke splnění svých závazků vůči Severoatlantické alianci.

Foto: Člen německé speciální jednotky KSM (Kommandos Spezialkräfte der Marine); větší foto / ©Bundeswehr; Martin Stollberg

 

Bundeswehru nefunguje technika

V Německu se v únoru objevily dva dokumenty, které líčí schopnosti Bundeswehru v nelichotivém světle. Prvním byl interní dokument federálního ministerstva obrany, který unikl do médií a poukazoval na nedostatek tanků ke splnění závazků vůči NATO.

 

Bundeswehr má příští rok totiž převzít vedení nad Silami velmi rychlé reakce VJTF (Very High Readiness Joint Force) států Severoatlantické aliance.


Dokument uvádí konkrétní příklad 9. obrněné brigády dislokované v Münsteru, která disponuje pouze devíti tanky Leopard 2 v operačním stavu i přes závazek mít připravených 44 tanků; u obrněných pěchotních vozidel Marder je poměr podobný – oproti zamýšleným čtrnácti má k použití pouze tři vozidla.


Interní zpráva jako hlavní důvod uvádí nedostatek náhradních součástek, vysoké náklady a časovou náročnost údržby. Vojákům se dále nedostává přístrojů na noční vidění, automatických granátometů, osobní balistické ochrany, zimního oblečení a stanů. Armáda se problém bude snažit vyřešit přesunem materiálu ze skladů ostatních jednotek, což ovšem ovlivní trénink a cvičení daných útvarů.


Druhým dokladem byla Zpráva o operační připravenosti primárních zbraňových systémů bundeswehru 2017 (Report on the Operational Readiness of the Bundeswehr’s Primary Weapons Systems 2017), opět z ministerstva obrany. Uvádí konkrétní počty vojenské techniky v operačním stavu oproti tabulkovým počtům (viz tabulka).


Ze zprávy o operační připravenosti primárních zbraňových systémů bundeswehru 2017:

Zbraňový systém

připravenost/tabulkový počet

Víceúčelový letoun Eurofighter Typhoon

39/128

Víceúčelový letoun Panavia Tornado

26/93

Vrtulník Sikorski CH-53G/GS

16/72

Vrtulník NHI NH90 TTH

13/58

Útočný vrtulník Eurocopter Tiger

12/62

Transportní letoun Airbus A400M Atlas

3/15

Tank Leopard 2A6/2A7

105/224

Fregaty (různé typy)

5/13

Ponorka Typ 212

0/6


Podle ministerstva obrany je nízký počet provozuschopné techniky dán vysokým počtem výcvikových misí a nasazeními, které následovaly po ruské intervenci na východní Ukrajině.


Nedostatek tanků Bundeswehr řešil již minulý rok, kdy objednal nákup/modernizaci 104 tanků Leopard 2A7 za 760 milionů eur (19,3 miliardy Kč). Stroje armáda dostane mezi roky 2019–2023. Jde o vozidla „z druhé ruky“, přičemž 13 z nich jsou bývalé tanky Bundeswehru a 91 zase nizozemského Landmachtu, které byly pronajaty Kanadě.

 

Součástí kontraktu je i dodání 32 tankových podvozků, které mohou být později upraveny na ženijní techniku apod. Zajímavostí je, že Bundeswehr odmítl nabídku výrobce (Krauss-Maffei Wegmann) na modernizaci na verzi A7+ zaměřenou na boj v městské zástavbě a zůstal u verze A7 zaměřené čistě na symetrický konflikt.


Slovinští vojáci s omrzlinami

Únor se ukázal být smolným i pro slovinské ozbrojené síly, jejichž 72. brigáda selhala v hodnocení bojové připravenosti pro operace NATO – CREVAL (Combat Readiness Evaluation). Po osmnácti měsících tréninku a cvičeních ve Slovinsku, Německu, České republice, Maďarsku, Bulharsku a Gruzii brigáda sotva prošla jen jednou z pěti hodnocených kategorií. K získání certifikace se hodnotí schopnost plánování, operace, logistická podpora, komunikace a administrativa.


Podle dostupných zpráv měli slovinští vojáci nedostatečné vybavení a někteří během procesu hodnocení vyhledali lékařskou pomoc kvůli omrzlinám. Nedostatky se objevily také při navigaci na bojišti.


V reakci na neuspokojivý výsledek vláda odvolala náčelníka generální štábu Andreje Ostermana, který funkci zastával od roku 2014. Novým náčelníkem štábu je generálmajor Alan Geder, který se chce nyní zaměřit primárně na zatraktivnění ozbrojených sil pro mladé lidi.


Slovinský obranný rozpočet se mezi lety 2010–2017 zmenšil o třetinu na současných 435 milionů eur (11 miliard Kč), což činí zhruba jedno procento slovinského HDP.


Zdroj: ESJ, UK Defence Journal, DW

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Luky Datum: 22.03.2018 Čas: 08:49

Tedy ještě jednou co jsem chtěl prvním příspěvkem říci:

Po shlédnutí německé tabulky by běžná bojeschopnost-letuschopnost AČR v mnou nastíněných počtech mohla vypadat:
tabulky
16 LUH + 10 MUH + 10 HUH
letuschopné : 15 + 4 + 2

Což mi přijde MNOHEM lepší, než mít od všeho zvednutelných pár vrtáků, který spočítám na prstech jedný packy.
Toť vše, nikoho nenutím kroužit s LUH nad 12,7mm talibanců a dělat fotky.
----------------
S tím, že samozřejmě věřím, že naši jsou hrozní borci a narozdíl od Němců budou mít vždy min 50% letuschopnost ....a ne 10% jako ti zevlové na západ od nás.

avatar
Luky Datum: 22.03.2018 Čas: 08:47

Tedy ještě jednou co jsem chtěl prvním příspěvkem říci:

Po shlédnutí německé tabulky by běžná bojeschopnost-letuschopnost AČR v mnou nastíněných počtech mohla vypadat:
tabulky
16 LUH + 10 MUH + 10 HUH
letuschopné : 15 + 4 + 2

Což mi přijde MNOHEM lepší, než mít od všeho zvednutelných pár vrtáků, který spočítám na prstech jedný packy.
Toť vše, nikoho nenutím kroužit s LUH nad 12,7mm talibanců a dělat fotky.
----------------
S tím, že samozřejmě věřím, že naši jsou hrozní borci a narozdíl od Němců budou mít vždy min 50% letuschopnost ....a ne 10% jako ti zevlové na západ od nás.

avatar
Luky Datum: 22.03.2018 Čas: 08:36

cejkis napsal
"V českých podmínkách zvládne LUH drtivnou většinu požadavků, ale ne všechny. "

Nechápu jak je možný, že když mi někdo takový nesmysl vloží do úst ve druhým přispěvku vlákna, dostane devět palců a další to pak opakují donekonečna, ačkoli to vysvětlím hned ve třetím příspěvku.

Nikde jsem nic takového nepsal. Dokonce jsem dříve napsal, jak bych si dokázal představit vrtákové letectvo 16+10+10 (z toho deset strojů bylo použitelných na mise a třeba pět v top výbavě bylo to Emerický). Styl používání vrtáků na misích opravdu neodpovídá jak bychom je používali proti Rusku. To je s našimi počty hovadina.
Představa takových operací nad evropským bojištěm s pár stroji je romantika.

Ale to je celkem fuk. Prostě vždy tu bude spousta lidu, pro který je armáda Apač -Aligator, Abrams-T90, F-22-SU35....ostatní je přece sračka k smíchu

Kdyby ale měli dát na stůl finance, už tak "chytře" vypadat nebudou.

avatar
cejkis Datum: 20.03.2018 Čas: 23:11

Diskuze AH6 vs. H135,145. Principielně je to o 1,5t vs. 3 či 4 tuny. To je asi tak jediný rozdíl, který se projeví při rychlosti přistání. Pod palbou to může být zásadní. Ovšem vzhledem k politickém zadání AČR bych volil univerzální platformu pro co nejvíce případů.

avatar
cejkis Datum: 20.03.2018 Čas: 23:04

Luky

V českých podmínkách zvládne LUH drtivnou většinu požadavků, ale ne všechny.

Pokud by zodpovědná osoba sdělila, že poptává LUH pro většinou požadavků a pokrývá tím transportní požadavky 2 v budoucnu 3 brigád, na dalších 4ks žádá integorvat neřízenou výzbroj pro SOATU a 7ks Mi171š s rampou nechává rovněž pro SOATU, ostatní Mi171š prodává a dále hledá náhradu za Mi35, budou lidé nadšeni.

Pokud ovšem někdo sdělí, že hledá 12 kapesních nožíků na všechno vč. zrytí záhonu, tak se nediv tolika negativním reakcím.

avatar
Jirosi Datum: 20.03.2018 Čas: 05:14

Jistě je spousta misi, co mohou LUH plnit. Určitě v nich budou lepší než ostatní typy. Jenže je neskutečná škála misí na které nestačí. Válka nestojí na jednom zničeném tanku, ale na tom aby vojáci měli co jíst, pít, čím a z čeho střílet. Tam kde to zrovna potřebují.

avatar
flanker.jirka Datum: 19.03.2018 Čas: 23:56

RaSe: v konfliktu kde mají obě strany prostředky PVO a kanóny, to bude padat vždy, možná se zlepší ochrana proti IR vedeným manpadum, ale proti kanónům budou pomalu se pohybující vrtulníky snadnou kořistí. U nepancerovanych typu postaví i velkorazne kulomety.

avatar
flanker.jirka Datum: 19.03.2018 Čas: 23:53

skelet: u článku o NH 90 se mi snaží TF_HU vysvětlit, že v Afghánistánu jde o mírovou operaci, ne o válku :-) to berte jako poznámku k tomu padání :-)

avatar
flanker.jirka Datum: 19.03.2018 Čas: 23:51

Předem se omlouvám za sarkasmus, ale brát to vážně, tak mám trochu strach. S nadsázkou můžeme říct, že rusáci opravdu válku s nato nevyhraji. Udělají si pár koleček na svém dvorečku. A při "ukázce síly" v podobě častějších cvičení si samo nato znebojeschopni provozem na cvičeních velké procento techniky :-)

avatar
skelet Datum: 19.03.2018 Čas: 22:33

ve skutečné válce tak nějak padá všechno..

avatar
Rase Datum: 19.03.2018 Čas: 22:08

ve skutečné válce, viz Ukrajina, Mily docela padaly - tu pilotku separatisté asi nezajali jen tak. Navíc v Afghánistánu myslím létaly bez krytí bitevníků. Vidím to tak, že vyzbrojený H-145M by byl nasazený stejně jako AH-6: ten taky v Afghánistánu normálně lítal a lítá.
ps. jak je na tom vlastně AČR ? na dnech NATO sice lítaly spolu s Mi-24, ale reálně si nejsem jistý, zda tomu tak opravdu je (a cvičí tak). Přeci jen prakticky už byly odepsané. I já bych chtěl mít u AČR plnohodnotný bitevník, ale reálně tomu nevěřím - i ten malý drnčák by byl fajn .)

avatar
Luky Datum: 19.03.2018 Čas: 21:53

Takže LUH je na hraní, ale MUH a HUH je do války...hmm.
Vaše infantilní představy nehodlám řešit.

avatar
Jirosi Datum: 19.03.2018 Čas: 21:44

Prostě LUH, je jako koupit vojákům civilní auta a říkat, že v případě boje si dají RPG do kufru. Takže na vyzbrojeni armády je to ok.

Přitom zalezlí někde u lesa, mají ty šance překvapit nepřítele opravdu vysoké. Udržet tyhle vozidla v provozu bude hračka. Náklady už snad příznivější ani být nemohou. Jenže pro podporu skutečné války se poněkud nehodí.
A na co máme armádu, na válku, nebo na to abychom ušetřily?

avatar
Jirosi Datum: 19.03.2018 Čas: 21:36

Luky: Právě že i ty Mi-171š potřebují pro přepravu do horké zóny krytí, těmi bitevníky. A pokud to potřebují v Afg, kde se bojuje "klacky a kameny", kdekoliv jinde to bude sebevražda.

avatar
Luky Datum: 19.03.2018 Čas: 21:21

A zase a furt dokola Afgoš, Áčko, Talibanci.....poptává se LUH s možností ozbrojení, ne vrták na misi do Afgánistánu.

Do Afgoše na kroužení nad Talibanci jsou upgradovaný Mi-171Š, případně jejich náhrada....i když tohle tam na nějakou podporu speciálů taky může.

AČR není AAF

arr