TACTICAL PRO

Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Vojenská výzbroj

Německo hledá novou útočnou pušku

Datum přidání 03.05.2017    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 27 komentářů    autor autor: Michael Myklín

Německé ministerstvo obrany vyhlásilo výběrové řízení na výrobu a dodání 120 tisíc útočných pušek s příslušenstvím. Nové zbraně nahradí "politicky" problematickou pušku G36.

Foto: RS556; větší fotoSteyr Mannlicher 

 

Novou standardní útočnou pušku pro německého vojáka hledá programu System Sturmgewehr Bundeswehr (SSB). Vítěz dostane sedmiletou smlouvu na dodání zhruba 120 tisíc útočných pušek a příslušenství (včetně náhradních dílů) v celkové hodnotě 245 milionů euro (6,6 miliardy Kč). Přesný počet dodaných zbraní bude oznámen ale v roce 2020.

 

Spolková kancelář pro vybavení, informační technologie a podporu provozu Bundeswehru, která zakázku vypsala, vypracovala na novou pušku řadu požadavků:


Zbraň může být jak v ráži 5,56×45 mm NATO tak v 7,62×51 mm NATO. Požaduje se varianta s dlouhou hlavní a karabina, přičemž konverze dlouhá/karabina má být možná jen výměnou hlavně.


Délka zbraně nemá přesáhnout 1000 mm u dlouhé hlavně a 900 mm u karabiny. Váha bez optiky a zásobníku nemá být vyšší než 3,6 kg, a to i případě ráže 7,62×51 mm.


Životnost pouzdra závěru a konstrukce je požadována minimálně 30 tisíc výstřelů. Hlaveň musí vydržet 15 tisíc výstřelů munice s měkkým ocelovým jádrem a alespoň 7500 výstřelů průbojné munice.


Bundeswehr k pušce požaduje také bajonet, tlumič, noční vidění, klasické zásobníky, vysokokapacitní bubnový zásobník, čistící sadu, dvojnožku, přední rukojeť a náhradní mířidla.


V rámci tenderu jsou všichni účastníci povinni prokázat roční obrat ve výši alespoň 5 milionů euro ročně za poslední tři roky a schopnost dodat 20 tisíc pušek s příslušenstvím za rok. Dodávky zbraní mají probíhat mezi roky 2019 a 2026.

Foto: HK416F; větší fotoHeckler & Koch

 

Mezi hlavní favority patří Heckler & Koch HK416 (5,56×45 mm), kterou za svou novou standardní útočnou pušku vybrala francouzská armáda, HK417 (7,62×51 mm) a novější HK433 (5,56x45 mm).

 

Heckler & Koch je od šedesátých let hlavním dodavatelem útočných pušek pro německou armádu a vojáci s jejich produkty mají bohatou zkušenost. Jde navíc o německou firmu, takže výroba proběhne přímo v Německu.

 

Hlavní překážkou může být skandál kolem G36. Politické napětí kolem G36 však mohou zmírnit zářijové německé parlamentní volby.

 

Dalším horkým kandidátem je puška RS556 (5,56×45 mm) - výsledk spolupráce německé firmy Rheinmetall a rakouské Steyr Mannlicher. 

 

 

Do tendru se již zapojil také SIG Sauer se svou útočnou puškou MCX (5,56×45 mm). Očekává se, že svou nabídku pošle také italská Beretta s puškami ARX 160 (5,56×45 mm) a ARX 200 (7,62×51 mm) nebo FN Herstal se svými SCAR-L (5,56×45 mm) a SCAR-H (7,62×51 mm).

 

Foto: HK4133větší foto / Heckler & Koch

  

Problém přehřívání G36 a nepřesnost při střelbě se do popředí dostaly po smrti tří německých výsadkářů při devíti hodinové přestřelce v Afghánistánu v roce 2010.

 

Německé ministerstvo obrany případ v roce 2015 dostalo až před soud, s úmyslem získat od firmy Heckler & Koch odškodnění za vadné pušky. Soud však rozhodl ve prospěch firmy s tím, že podle specifikací zadaných v soutěži v 90. letech, ministerstvo obrany dostatečně nespecifikovalo své nároky a Heckler & Koch splnil všechny zadané podmínky.

 

Do doby, než německá armáda dostane první dodávku nových útočných pušek jsou vojáci v misích posíleni o pušky HK417 v ráži 7,62×51 mm. Německé ministerstvo obrany v roce 2015 nakoupilo 600 HK417 pro prvosledové jednotky nasazené v zahraničních misích, právě v reakci na problémy s G36.


Zdroj: Janes

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Miki.h2o Datum: 07.05.2017 Čas: 14:37

M4 jse shit, měl jsem jednu jako pracovní, na hlaveň si nemůžu stěžovat, na přesnost (první čtyři roky používání) no fakt paráda, ale čištění byl děs a běs. Navíc po s pátym rokem se začali oběvovat vůle v rámu a po somi letech to rachtalo jako děcká hračka. O spolehlivosti zbraně ani nemluvě. Když jsem porovnával se stejnou zbraní od Hery tak spousta společných problémů, takže je to dle mého konstrukcí. Na střelnici a závody dobrý, ale do práce, nedej bože do války bych si jí nevybral. B1 jsem měl možnost vyzkoušet, hold nějaké mouchy má. Jen z recenzí od přátel můžu říct že B2 se udělal obrovský krok kupředu z uživatelského hlediska a konečně tu máme plnohodnotnou zbraň do akce. Jak si povede uvidíme za pár let. CZUB o Béčku tvrdí jak je to převratná zbraň, NENÍ, nemá nic převratného, ale všem zbraním ve své kategorii je rovným soupeřem.

avatar
fenri Datum: 05.05.2017 Čas: 14:44

Cervus: jenže mezi B1 a B2 není mávnutí kouzelného proutku, ale několik let vývoje a tlaku vojáků a uživatelů.
Takže shrnu-li to: držel jsi v ruce Coltí M4 a BREN1, takže VÍŠ, že BREN2 není konkurence schopná zbraň. Při vší úctě, to je čistě logicky nesmysl A to se nebudu pouštět do diskuzí, v čem je Colt M4 lepší, cobi puška pro blátošlapa do války, než B2 (už proto, že to nejde - B2 je moc mladý). Ono už jen hodit na Colt M4 elektrooptiku a noční vidění, nehledě na DI mechanismus je dost otázné.

avatar
stirling Datum: 05.05.2017 Čas: 13:40

Ti co se neustále naváží do brenu fakt nechápu nikdo netvrdí, že je nej na světě ostatně si myslím, že se to ani určit nedá kdo je nejlepší na světě. Bren 2 je podle mě dobrá zbraň viz i test zde na AN a CZUB je prosperující firma, která zdaleka není závislá na zakázkách pro AČR a za to jako za každou jinou českou firmu co prosperuje jsem moc rád a vážím si lidí co tam pracují.
K ceně - je to po sté jak někdo přijde a vydělí celkovou částku kusama a má výslednou cenu jednoho kusu .... to vyjmenované vybavení samozřejmě není ke každé pušce, stačí trošku přemejšlet a podívat se hned vedle na FR tendr kde mají také "jednotkou" cenu větší a opravdu to není tím, že jsou jen zkorumpovaní, ale prostě mají jiné vybavení v jiných počtech. A v neposlední řadě asi je jiné jednotková cena u něčeho co se má vyrobit ve velké a malé sérii...

avatar
CerVus Datum: 05.05.2017 Čas: 12:41

Jo fenri máš pravdu. Odsuzuji B2 jen na základě špatných zkušeností a despektu s B1 pro AČR. Navíc ho porovnávám s M4 od Coltu, která se dost liší od HK416 (jo tu jsem ani nedržel), kterou považuju za nejlepší současnou útočnou pušku. A co? Nevěřím, že je v silách czub z B1 udělat mávnutím kouzelného proutku konkurenceschopnou zbraň. Třeba se můj názor za měsíc na idetu změní až se mi B2 dostane do rukou, ale moc šancí tomu nedávám.

avatar
fenri Datum: 04.05.2017 Čas: 18:00

Milý pane Chipe, možná se potkáváme na závodech (ale pochybuji, většinou se pohybují příjemní a zdvořilí lidé), i když poslední dobou spíš chodím jen na krátkou, či naopak na "sniperské".

Nicméně k čemu musím být lepší střelec než vy (což jsem nikdy netvrdil, je mi jasné, že jste učil Ch. Kyle střílet), abych :

-poznal, že B2 je lehčí než B1
-že má jinak řešený závorník
??
A upřimně řečeno si nemyslím, že bych musel střílet jako bůh, abych poznal, že ta zbraň je lépe vyvážená, lépe zpracovaná, má lepší pažbu.
Fajn, že se tu navážíte do lidí a přitom jste vedle. B2 objektivně je lehčí a objektivně má jinak řešený závorník. Chápeme?

To, že je lépe vyvážený a "handlich" nepřijde jenom loserovi jako jsem já, ale připadá to tak cca 90% lidem, co to měli v ruce. Je možné, že pokud mezi těmi zbraněmi nevidíte rozdíl, tak holt jste "trošku méně vnímavý". Jinak s B2 jsem (na rodíl od B1) nestřílel a ani jsem to nepsal. Jen mi přijde divné, že rodíl mezi B2 a B1 poznala řada profesionáních střelců a vojáků, ale vy ne. Asi také neumí střílet...

Nicméně (když už to zjevně nedostaneme z Cervuse): v čem zaostává B2?

avatar
JosefŠ Datum: 04.05.2017 Čas: 17:14

Pane Chip, mohu se Vas zeptat, proc tu fenrimu podsouvate jakousi strelbu? O te snad vubec nemluvil. Uvedl akorat některé specifikace. Nebo mi neco uniklo?

avatar
Chip Datum: 04.05.2017 Čas: 15:49

Tak to jsi strašně šikovnej Fenri, já střílel z obou a nijak mě to neuchvátilo. Ale třeba jsi lepší střelec. Nechceš mi to předvést na nějakých závodech v praktické střelbě?

avatar
Nikdo Datum: 04.05.2017 Čas: 14:30

CerVus: mlčeti zlato...

avatar
mafky Datum: 04.05.2017 Čas: 12:58

nie je 14" hlaven moc kratka na 5.56? Navyse podla tej max dlzky to vyzera, ze Nemci chcu skor dlhsiu hlaven (HK416 16.5" ma celkovo 944mm)

avatar
fenri Datum: 04.05.2017 Čas: 12:46

Cervus: aha, voni to ještě ani neměli v ruce a už vědí, že je to blbě vyvážené. Jestli voni nejsou tak trochu Brouk Pytlík, že?

No, já to v ruce měl a vyvážené je dobře, je to o dost lehčí a největší průšvih, co to mělo se střevy už tam také není.

A ano, ostré to je, to jsou totiž všechny pušky s montážními raily. Dá se to řešit gumovými kryty za pár kaček. Myslíte si, že raily na HK jsou kulaté?

avatar
royal Datum: 04.05.2017 Čas: 11:58

CerVus:
V úterý jsem měl možnost vyzkoušet (kromě střelby) BREN 2. Musím říct že oproti první generaci je to něco úplně jiného. Hodně z těch věcí co jsi napsal CZUB vyřešil.

avatar
CerVus Datum: 04.05.2017 Čas: 11:31

fenri: Dvojku jsem sice v ruce ještě neměl, ale po zkušenostech s upravenou první generací nevěřím, že zbrojovka tu zbraň dokázala natolik zlepšit, aby smazala všechna negativa. Pořád to bude špatně vyvážené, hranaté s ostrými hranami, těžké a ta střeva uvnitř se také moc nezmění.

avatar
fenri Datum: 04.05.2017 Čas: 11:13

Vladimír: omlouvám se, bylo to na Cervuse, konkrétně na jeho:"Teď to sice bude opět czub zkoušet se zbraní zaostávající za konkurencí a cenou která je bude překonávat, "
Takže jsem se chtěl zeptat Cervuse, z jakých informací vychází, že B2 zaostává.

avatar
Rase Datum: 04.05.2017 Čas: 11:00

Nevime, za kolik byl Bren2 nabizen ve Francii a jinde, tak nema smysl odvozovat, ze bude pro Nemce nabizen za nasi cenu. Berme to tak, ze minimalne pro ACR se platil i vyvoj a na Zapad bude cena nizsi - preci jen tam chce CZUB prorazit.
HK4133 je pekna, ma byt i levnejsi nez ostatni pusky od HK, ale myslim, ze nemci sahnou po overene zbrani HK416 nebo HK417 a tentokrat se vyhnou experimentovani (po nezdaru G36).

avatar
vladimír Datum: 04.05.2017 Čas: 10:19

No predsa Bren 805 resp. 2 do dnešného dňa asi nikto neprekonal v cene, lebo ja som nikde nečítal, že v Europe pre armády sa kupovali flinty tak draho ako ste kupovali v y a bohužiaľ aj my. V tom je naozaj jednička bez konkurencie.

arr