Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Německo hledá novou útočnou pušku

Datum přidání 03.05.2017    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 27 komentářů    autor autor: Michael Myklín

Německé ministerstvo obrany vyhlásilo výběrové řízení na výrobu a dodání 120 tisíc útočných pušek s příslušenstvím. Nové zbraně nahradí "politicky" problematickou pušku G36.

Foto: RS556; větší fotoSteyr Mannlicher 

 

Novou standardní útočnou pušku pro německého vojáka hledá programu System Sturmgewehr Bundeswehr (SSB). Vítěz dostane sedmiletou smlouvu na dodání zhruba 120 tisíc útočných pušek a příslušenství (včetně náhradních dílů) v celkové hodnotě 245 milionů euro (6,6 miliardy Kč). Přesný počet dodaných zbraní bude oznámen ale v roce 2020.

 

Spolková kancelář pro vybavení, informační technologie a podporu provozu Bundeswehru, která zakázku vypsala, vypracovala na novou pušku řadu požadavků:


Zbraň může být jak v ráži 5,56×45 mm NATO tak v 7,62×51 mm NATO. Požaduje se varianta s dlouhou hlavní a karabina, přičemž konverze dlouhá/karabina má být možná jen výměnou hlavně.


Délka zbraně nemá přesáhnout 1000 mm u dlouhé hlavně a 900 mm u karabiny. Váha bez optiky a zásobníku nemá být vyšší než 3,6 kg, a to i případě ráže 7,62×51 mm.


Životnost pouzdra závěru a konstrukce je požadována minimálně 30 tisíc výstřelů. Hlaveň musí vydržet 15 tisíc výstřelů munice s měkkým ocelovým jádrem a alespoň 7500 výstřelů průbojné munice.


Bundeswehr k pušce požaduje také bajonet, tlumič, noční vidění, klasické zásobníky, vysokokapacitní bubnový zásobník, čistící sadu, dvojnožku, přední rukojeť a náhradní mířidla.


V rámci tenderu jsou všichni účastníci povinni prokázat roční obrat ve výši alespoň 5 milionů euro ročně za poslední tři roky a schopnost dodat 20 tisíc pušek s příslušenstvím za rok. Dodávky zbraní mají probíhat mezi roky 2019 a 2026.

Foto: HK416F; větší fotoHeckler & Koch

 

Mezi hlavní favority patří Heckler & Koch HK416 (5,56×45 mm), kterou za svou novou standardní útočnou pušku vybrala francouzská armáda, HK417 (7,62×51 mm) a novější HK433 (5,56x45 mm).

 

Heckler & Koch je od šedesátých let hlavním dodavatelem útočných pušek pro německou armádu a vojáci s jejich produkty mají bohatou zkušenost. Jde navíc o německou firmu, takže výroba proběhne přímo v Německu.

 

Hlavní překážkou může být skandál kolem G36. Politické napětí kolem G36 však mohou zmírnit zářijové německé parlamentní volby.

 

Dalším horkým kandidátem je puška RS556 (5,56×45 mm) - výsledk spolupráce německé firmy Rheinmetall a rakouské Steyr Mannlicher. 

 

 

Do tendru se již zapojil také SIG Sauer se svou útočnou puškou MCX (5,56×45 mm). Očekává se, že svou nabídku pošle také italská Beretta s puškami ARX 160 (5,56×45 mm) a ARX 200 (7,62×51 mm) nebo FN Herstal se svými SCAR-L (5,56×45 mm) a SCAR-H (7,62×51 mm).

 

Foto: HK4133větší foto / Heckler & Koch

  

Problém přehřívání G36 a nepřesnost při střelbě se do popředí dostaly po smrti tří německých výsadkářů při devíti hodinové přestřelce v Afghánistánu v roce 2010.

 

Německé ministerstvo obrany případ v roce 2015 dostalo až před soud, s úmyslem získat od firmy Heckler & Koch odškodnění za vadné pušky. Soud však rozhodl ve prospěch firmy s tím, že podle specifikací zadaných v soutěži v 90. letech, ministerstvo obrany dostatečně nespecifikovalo své nároky a Heckler & Koch splnil všechny zadané podmínky.

 

Do doby, než německá armáda dostane první dodávku nových útočných pušek jsou vojáci v misích posíleni o pušky HK417 v ráži 7,62×51 mm. Německé ministerstvo obrany v roce 2015 nakoupilo 600 HK417 pro prvosledové jednotky nasazené v zahraničních misích, právě v reakci na problémy s G36.


Zdroj: Janes

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Miki.h2o Datum: 07.05.2017 Čas: 14:37

M4 jse shit, měl jsem jednu jako pracovní, na hlaveň si nemůžu stěžovat, na přesnost (první čtyři roky používání) no fakt paráda, ale čištění byl děs a běs. Navíc po s pátym rokem se začali oběvovat vůle v rámu a po somi letech to rachtalo jako děcká hračka. O spolehlivosti zbraně ani nemluvě. Když jsem porovnával se stejnou zbraní od Hery tak spousta společných problémů, takže je to dle mého konstrukcí. Na střelnici a závody dobrý, ale do práce, nedej bože do války bych si jí nevybral. B1 jsem měl možnost vyzkoušet, hold nějaké mouchy má. Jen z recenzí od přátel můžu říct že B2 se udělal obrovský krok kupředu z uživatelského hlediska a konečně tu máme plnohodnotnou zbraň do akce. Jak si povede uvidíme za pár let. CZUB o Béčku tvrdí jak je to převratná zbraň, NENÍ, nemá nic převratného, ale všem zbraním ve své kategorii je rovným soupeřem.

avatar
fenri Datum: 05.05.2017 Čas: 14:44

Cervus: jenže mezi B1 a B2 není mávnutí kouzelného proutku, ale několik let vývoje a tlaku vojáků a uživatelů.
Takže shrnu-li to: držel jsi v ruce Coltí M4 a BREN1, takže VÍŠ, že BREN2 není konkurence schopná zbraň. Při vší úctě, to je čistě logicky nesmysl A to se nebudu pouštět do diskuzí, v čem je Colt M4 lepší, cobi puška pro blátošlapa do války, než B2 (už proto, že to nejde - B2 je moc mladý). Ono už jen hodit na Colt M4 elektrooptiku a noční vidění, nehledě na DI mechanismus je dost otázné.

avatar
stirling Datum: 05.05.2017 Čas: 13:40

Ti co se neustále naváží do brenu fakt nechápu nikdo netvrdí, že je nej na světě ostatně si myslím, že se to ani určit nedá kdo je nejlepší na světě. Bren 2 je podle mě dobrá zbraň viz i test zde na AN a CZUB je prosperující firma, která zdaleka není závislá na zakázkách pro AČR a za to jako za každou jinou českou firmu co prosperuje jsem moc rád a vážím si lidí co tam pracují.
K ceně - je to po sté jak někdo přijde a vydělí celkovou částku kusama a má výslednou cenu jednoho kusu .... to vyjmenované vybavení samozřejmě není ke každé pušce, stačí trošku přemejšlet a podívat se hned vedle na FR tendr kde mají také "jednotkou" cenu větší a opravdu to není tím, že jsou jen zkorumpovaní, ale prostě mají jiné vybavení v jiných počtech. A v neposlední řadě asi je jiné jednotková cena u něčeho co se má vyrobit ve velké a malé sérii...

avatar
CerVus Datum: 05.05.2017 Čas: 12:41

Jo fenri máš pravdu. Odsuzuji B2 jen na základě špatných zkušeností a despektu s B1 pro AČR. Navíc ho porovnávám s M4 od Coltu, která se dost liší od HK416 (jo tu jsem ani nedržel), kterou považuju za nejlepší současnou útočnou pušku. A co? Nevěřím, že je v silách czub z B1 udělat mávnutím kouzelného proutku konkurenceschopnou zbraň. Třeba se můj názor za měsíc na idetu změní až se mi B2 dostane do rukou, ale moc šancí tomu nedávám.

avatar
fenri Datum: 04.05.2017 Čas: 18:00

Milý pane Chipe, možná se potkáváme na závodech (ale pochybuji, většinou se pohybují příjemní a zdvořilí lidé), i když poslední dobou spíš chodím jen na krátkou, či naopak na "sniperské".

Nicméně k čemu musím být lepší střelec než vy (což jsem nikdy netvrdil, je mi jasné, že jste učil Ch. Kyle střílet), abych :

-poznal, že B2 je lehčí než B1
-že má jinak řešený závorník
??
A upřimně řečeno si nemyslím, že bych musel střílet jako bůh, abych poznal, že ta zbraň je lépe vyvážená, lépe zpracovaná, má lepší pažbu.
Fajn, že se tu navážíte do lidí a přitom jste vedle. B2 objektivně je lehčí a objektivně má jinak řešený závorník. Chápeme?

To, že je lépe vyvážený a "handlich" nepřijde jenom loserovi jako jsem já, ale připadá to tak cca 90% lidem, co to měli v ruce. Je možné, že pokud mezi těmi zbraněmi nevidíte rozdíl, tak holt jste "trošku méně vnímavý". Jinak s B2 jsem (na rodíl od B1) nestřílel a ani jsem to nepsal. Jen mi přijde divné, že rodíl mezi B2 a B1 poznala řada profesionáních střelců a vojáků, ale vy ne. Asi také neumí střílet...

Nicméně (když už to zjevně nedostaneme z Cervuse): v čem zaostává B2?

avatar
JosefŠ Datum: 04.05.2017 Čas: 17:14

Pane Chip, mohu se Vas zeptat, proc tu fenrimu podsouvate jakousi strelbu? O te snad vubec nemluvil. Uvedl akorat některé specifikace. Nebo mi neco uniklo?

avatar
Chip Datum: 04.05.2017 Čas: 15:49

Tak to jsi strašně šikovnej Fenri, já střílel z obou a nijak mě to neuchvátilo. Ale třeba jsi lepší střelec. Nechceš mi to předvést na nějakých závodech v praktické střelbě?

avatar
Nikdo Datum: 04.05.2017 Čas: 14:30

CerVus: mlčeti zlato...

avatar
mafky Datum: 04.05.2017 Čas: 12:58

nie je 14" hlaven moc kratka na 5.56? Navyse podla tej max dlzky to vyzera, ze Nemci chcu skor dlhsiu hlaven (HK416 16.5" ma celkovo 944mm)

avatar
fenri Datum: 04.05.2017 Čas: 12:46

Cervus: aha, voni to ještě ani neměli v ruce a už vědí, že je to blbě vyvážené. Jestli voni nejsou tak trochu Brouk Pytlík, že?

No, já to v ruce měl a vyvážené je dobře, je to o dost lehčí a největší průšvih, co to mělo se střevy už tam také není.

A ano, ostré to je, to jsou totiž všechny pušky s montážními raily. Dá se to řešit gumovými kryty za pár kaček. Myslíte si, že raily na HK jsou kulaté?

avatar
royal Datum: 04.05.2017 Čas: 11:58

CerVus:
V úterý jsem měl možnost vyzkoušet (kromě střelby) BREN 2. Musím říct že oproti první generaci je to něco úplně jiného. Hodně z těch věcí co jsi napsal CZUB vyřešil.

avatar
CerVus Datum: 04.05.2017 Čas: 11:31

fenri: Dvojku jsem sice v ruce ještě neměl, ale po zkušenostech s upravenou první generací nevěřím, že zbrojovka tu zbraň dokázala natolik zlepšit, aby smazala všechna negativa. Pořád to bude špatně vyvážené, hranaté s ostrými hranami, těžké a ta střeva uvnitř se také moc nezmění.

avatar
fenri Datum: 04.05.2017 Čas: 11:13

Vladimír: omlouvám se, bylo to na Cervuse, konkrétně na jeho:"Teď to sice bude opět czub zkoušet se zbraní zaostávající za konkurencí a cenou která je bude překonávat, "
Takže jsem se chtěl zeptat Cervuse, z jakých informací vychází, že B2 zaostává.

avatar
Rase Datum: 04.05.2017 Čas: 11:00

Nevime, za kolik byl Bren2 nabizen ve Francii a jinde, tak nema smysl odvozovat, ze bude pro Nemce nabizen za nasi cenu. Berme to tak, ze minimalne pro ACR se platil i vyvoj a na Zapad bude cena nizsi - preci jen tam chce CZUB prorazit.
HK4133 je pekna, ma byt i levnejsi nez ostatni pusky od HK, ale myslim, ze nemci sahnou po overene zbrani HK416 nebo HK417 a tentokrat se vyhnou experimentovani (po nezdaru G36).

avatar
vladimír Datum: 04.05.2017 Čas: 10:19

No predsa Bren 805 resp. 2 do dnešného dňa asi nikto neprekonal v cene, lebo ja som nikde nečítal, že v Europe pre armády sa kupovali flinty tak draho ako ste kupovali v y a bohužiaľ aj my. V tom je naozaj jednička bez konkurencie.

arr