Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Německo kupuje průzkumné drony MQ-4C Triton

Datum přidání 09.03.2017    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 3 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Německo poptává tři výškové námořní drony MQ-4C Triton pro vedení signálového zpravodajství SIGINT (SIGnals INTelligence). Drony umožní odhalit, rozpoznat a vyhodnotit nejrůznější elektromagnetické signály - komunikaci, přenos dat, radiolokátory, prostředky rádioelektronického boje, atd.

Foto: MQ-4C Triton; větší foto / Northrop Grumman

 

Northrop Grumman MQ-4C Triton je výškový námořní bezpilotní letoun s extrémní výdrží ve vzduchu. Dolet dronu je 15 000 km, výdrž 30 h a operační výška 18 000 m.

 

MQ-4C vznikl pro potřeby amerického námořnictva (US Navy). Jeho úkolem je především provádět průzkum a námořní patrolování. Na své palubě nese pokročilé opto-elektronické senzory, víceúčelový celokruhový radar, prostředky radioelektronického boje a detektor uhlovodíků - zařízení určené k vyhledávání ponorek a lodí na dieselový pohon.


Americké letectvo do roku 2032 získá 68 dronů Triton tak, aby bylo vždy k nasazení připraveno 20 strojů. Prvních 19 dronů námořnictvo získá do roku 2021 a v letošním roce plánuje první nasazení v oblasti Pacifiku.


Spolu se 117 námořním patrolovacími, průzkumnými a bojovými letouny P-8A Poseidon budou MQ-4C tvořit hlavní nástroj námořního leteckého průzkumu amerického námořnictva. Duo P-8A i MQ-4C plně zastoupí letouny P-3C Orion.


Prvním zahraničním uživatelem MQ-4C se stane Austrálie, která objednala sedm dronů. V letošním roce navíc Austrálie potvrdí objednávku na osm až 12 letadel P-8A.


Dalším zákazníkem je zmíněné Německo. První stroj Německo dostane v roce 2025 a další dva o rok později. Dlouhá doba dodání je dána především vytíženosti výrobní linky firmy Northrop Grumman.


Německé MQ-4C získají systém Isis pro vedení operací SIGINT. Isis je výrobkem německé firmy Hensoldt, dceřiné společnosti Airbus. Isis je schopen z velmi velké výšky zachycovat a určovat polohu leteckých/pozemních/námořních radiolokátorů a zachycovat nejrůznější typy komunikačních kanálů.


Takovým způsobem lze vytvářet, mimo radarových a fotografických map, také mapy elektromagnetického spektra a udržovat vlastní bojová letadla mimo dosah radiolokátorů protivníka.

 

Video: MQ-4C / YouTube


Triton zajistí i rychlou komunikaci mezi pobřežím, loděmi a letadly a poslouží k řízení dalších bezpilotních letadel nebo bezosádkových lodí. Z výšky 18 km zajistí komunikaci mezi místy vzdálenými až 1000 km.


MQ-4C v případě potřeby umí rychle poklesnout na nízkou letovou hladinu a pomoci optických i radarových senzorů pořídit detailní snímky plavidel. Obrázky i video dokáže Triton on-line předávat na velitelství.


Drony Německo nakoupí přímo od amerického námořnictva. Německo nákupem MQ-4C naváže na neúspěšný program dronu Euro Hawk (derivát RQ-4 Global Hawk), který měl být originálním nosičem kompletu Isis.


Program Euro Hawk Německo ukončilo v roce 2013, protože stroj nedostal povolení od příslušných úřadů k letům v německém vzdušném prostoru.


Euro Hawk postrádal automatický systém proti kolizím, který by stroj v krizové situaci odklonil od dráhy letu a zabránil srážce s jiným letadlem. MQ-4C má po všech stránkách modernější senzory, avioniku i zmíněný antikolizní systém.


Triton ale dokáže plnit i mise nevojenského charkteru. Může pomáhat při přírodních katastrofách, při kontrole hranic a moří nebo třeba při pronásledování pirátů. Využít se ale taky dá k přenosu komunikace nebo k zajištění bezpečnosti u velkých akcí jako je například mistrovství světa ve fotbale.

Zdroj: Defense News

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
PavolR Datum: 14.06.2018 Čas: 00:40

https://svet.sme.sk/c/20849384/nemecko-schvalilo-prenajom-izraelskych-bojovych-dronov.html

avatar
Pepin Nešpor Datum: 10.03.2017 Čas: 07:09

Tak on ten nemecky projekt byl zalozen na tom americkym.

avatar
cejkis Datum: 09.03.2017 Čas: 23:39

Nepřekvapuje mne, že během úřadování Merkelové došlo k zastavení německého projektu a nákupu od společnosti s vlastníkem na Manhattanu.

arr