Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Německo navyšuje počet provozovaných tanků Leopard 2

Datum přidání 25.05.2017    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 21 komentářů    autor autor: Pavel Vinkler

Německé ozbrojené síly získají v příštích letech 104 "nových" tanků Leopard 2A7V. Stroje vzniklé modernizací starších uskladněných vozidel vstoupí do aktivní služby v letech 2019 až 2023.

Foto: Leopard 2A6 německé armády; větší foto / Bundeswher Flickr

 

Německé ozbrojené síly (Bundeswehr) mají v současnosti v aktivní službě v rámci dvou obrněných divizí zařazeno 225 tanků Leopard 2, většinou verze A6. Celkem 19 strojů je modernizované verze A7, několik kusů pak starší verze A5.

 

Do roku 2023 budou tyto počty navýšeny o dalších 104 vozidel verze A7V (Verbessert – vylepšený). Stroje dodá společnost Krauss-Maffei Wegmann (KMW) za cenu zhruba 760 milionů euro. Z velké části se jedná o původně uložená vozidla verze 2A4. Součástí kontraktu je také dodávka dalších 32 nových tankových podvozků bez věží, které budou v budoucnu využity jako základ specializovaných vozidel (mostní, ženijní, atd.).


Nejnovější verze Leopard 2A7V se vyznačuje především zabudováním nového kanónu L55A (délka 55 ráží). Připomeňme, že do zavedení verze A5 (včetně) byl používán kratší a méně výkonný hladce vrtaný kanon Rheinmetall L44 (délka 44 ráží) ráže 120 mm. Součástí modernizace na verzi A6 pak bylo jeho nahrazení výkonnějším (delším) kanónem L55. Zavedení nového kanónu znamenalo zvýšení efektivního dostřelu tanku asi o 1500 m a zvýšení průbojnosti munice v cíli.


Kanón L55A1 s hladkým vývrtem má stejnou délku jako jeho předchůdce (L55), díky novým technologiím má ale větší životnost (1500 výstřelů) a snese vyšší tlaky (700 Mpa oproti 670 Mpa). To přináší možnost využívat mimo té stávající i výkonnější podkaliberní munici značenou KE2020, která by měla být zaváděna od roku 2022.


Modernizace 2A7V zahrnuje dále instalaci pomocného zdroje energie Steyr M12 o výkonu 17 kW, který byl instalován také v případě některých předchozích verzí, zavedení nového vnitřního komunikačního systému Sotas Thales a také nových elektro-optických pozorovacích přístrojů velitele a střelce Thales Attica. Díky novým pozorovacím přístrojům vroste vzdálenost, na kterou bude posádka schopná určovat cíle. Zaveden bude i nový systém řízení palby, jenž umožní použití programovatelné munice.


Modernizace znamená pro většinu tanků také vylepšení pancéřování a to pravděpodobně na úroveň verze 2A6 (z verze 2A4).


Ve výsledku má v Bundeswehru sloužit 328 tanků Leopard 2. Ve srovnání se současným stavem se tedy jedná o podstatné navýšení.


Oproti dřívějším počtům je to však stále jen zlomek. Západní Německo mělo po konci Studené války ve své výzbroji asi 2125 tanků Leopard 2A4. Z důvodu snížení rizika vypuknutí konfliktu vysoké intenzity a následného seškrtávání obranného rozpočtu, ale většinu z nich nově sjednocené Německo vyřadilo ze služby a prodalo do zahraničí (např. Polsku, Dánsku, Turecku, Singapuru nebo Chile).


V současnosti se trend obrací. Důkazem je nejenom zmíněná německá zakázka, ale i počínání Nizozemska. To totiž všechny své modernizované Leopardy verze 2A6NL v roce 2011 kompletně vyřadilo z aktivní služby a následně jejich velkou část odprodalo (např. Finsku). Ve světle zhoršené bezpečnostní situace v Evropě ale nyní hledá cestu, jak si schopnost provozovat tanky udržet.


Od března 2016 tak působí nizozemská 43. mechanizovaná brigáda v rámci německé 1. obrněné divize. Do struktur brigády byl začleněn německý 414. tankový prapor, přičemž jednu z jeho rot tvoří nizozemští vojáci se 16 tanky Leopardy 2A6.


Zdroj: Defense News

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Rase Datum: 28.09.2017 Čas: 10:30

Tak už jsou venku detaily k oněm Leopardům 2A7V. Na modernizaci tanků bude dohlížet technologická skupina se sídlem v Düsseldorfu. Práce na přesvavbě vozidel má na starost Rheinmetall a kompletní modernizační balíček má hodnotu 118 milionů euro. Dříve se mluvilo o částce 760 mil.euro, ale to se možná týká celé smlouvy, která zahrnuje i 32 holých podvozků pro přestavbu a nevíme co dalšího smlouva obsahuje, klidně to může být i munice atd. Ten cenový skok je ale opravdu zvláštní. Zajímavé je i to, že jaké tanky bude Rheinmetall přestavovat. Jedná se totiž o 68 vozidel ve verzi 2A4, 16 ve standardní verzi 2A6 a 20 v moderní verzi 2A7. Jisté je, že Leopardy 2A7 pocházejí přímo od Bundeswehru, stejný původ nejspíš mají i vozidla ve verzi 2A6, která je standardem u Bundeswehru. Teoreticky by se ale mohlo jednat o vozidla, které již dříve odkoupil Rheinmetall nebo KMW z přebytků Nizozemské armády. Pravděpodobnější je ale první možnost. Verze 2A4 je rozhodně odkoupeno ze soukormých skladových zásob, k nim je nutno připočítat i zmíněných 32 holých podvozků. Celkem tedy odkoupili 100 tanků 2A4 (tedy 68+32) zbytek dodal Bundeswehr. Tomu odpovídá i to, že Rheinmetall dodá 68 nových kanónů L55A1, které budou osazeny do těchto nejstarších tanků. Kanóny L55 na zbylých tancích (36) budou pouze upraveny na typ L55A1, aby mohly používat programovatelnou munici DM11

avatar
Jirosi Datum: 31.05.2017 Čas: 22:24

Marcus: Tak znova armáda se buduje aby budoucí válku vyhrála. Pokud je u vás koncept zastaralý(Mc.gregor), tak nemá smysl je budovat bez ohledu na jakou generaci jde.

Pokud považujete tanky za zastaralé nemá smysl do nich investovat i když máte zázemí, má smyl modernizovat ty co máte- Ty co jdou v téhle modernizaci jsou ale majetkem KMW nikoliv Německé armády. Takže vše co má jsi pro tyhle jednotky musí buď vytáhnout ze skladů nebo vybudovat znova. Takže jsi to prostě zaplatí znova. Ty tahače(trailer je sočástí), jeřáby(nadstavba) vozidlo se musí modernizovat přece nebudete mít 100 nových motorů v MBT a zastaralý motor ve vyprošťováků ze sólo náhradními díly že ..., jeřáby jsou investice do budocnosti. Vyděl jste někdy kasárny co armáda opustily případně nevyužívá ale stále vlastní ? Na většíně objektů by bylo levnější to srovnat se zemí a postavit nové. Nedělám jsi iluzi že v Německu to bylo během hubených let jinak.

avatar
Marcus Datum: 31.05.2017 Čas: 17:19

Jirosi

Bláznům se nemá odporovat. Jasněěěěě, vyměnili na Leo2 optiku, řídící počítač, převodovku, atd., tak můžou vyhodit veškeré zázemí.... :D
Vyhážou tahače, valníky, vyprošťováky, mostní tanky, jeřáby, polní dílny a rovnou podle tebe zbourají I garáže, ne? :D :D :D
Proč by vyřazovaly Leo2 když je mají, mají pro to vše a můžou si to dovolit???

Povídal jsem ti to milionkrát a nejen já, tak už to pochop! To je jak do dubu! Tak ještě jednou pro pomalejší!
Němci mají Leo2, a k nim kompletní zázemí a logistiku, a můžou v budoucnu navázat s Leo3. Němci PUMY se 120mm kanónem jednoduše nepotřebují, nám by se taková vozidla hodila! My Leo2 ani zázemí pro něj nemáme, chápeš???

Ty jsi tady plodil takový perly že IFV tzv velké trojky jsou zastaralá! :D Koukni kolik lidí ti to tady vysvětluje a ty stale nic?

Kolik ti je? 15?

avatar
Jirosi Datum: 31.05.2017 Čas: 16:49

Marcus: "Ale Němci mají Leo2, a k nim kompletní zázemí a logistiku, nevšiml jsi si toho?"

Ja, jsi všiml spíše toho že skoro všechno na tomhle tanku vyměnily tím pádem jim většina toho staršího vybaveni pro údržbu těch starých komponent bude k ničemu. Přitom pro Pumy to vybavení musí mít taky. Nebo najednou ty 60-70t monstra nejsou zastaralá a je výhodnější je mít než mít mračna lehkých vozidel(vyráběných v Německu).
Kvalitu vybavení rozhoduje vhodnost pro zvolenou taktiku nasazení, a i Němci přece s pobaltím nesousedí tak by se jím hodilo mít ty super rychlé brigády jako nám ? Nebo to není až tak super výhodný koncept ?

avatar
Marcus Datum: 30.05.2017 Čas: 22:22

Rase
Zajímavé je že Němci současnou objednávku Pum budou mít hotovou kolem 2020 a už v současnosti je požadavek aby plynule navázala objednávka na několik set doprovodných vozidel na podvozku Pumy.
Tak nevím jak by se zajišťovala výroba Pum pro nás. Představa toho že by se u nás postavila další montážní linka na Pumy se mi prostě nezdá.

Nevíš jaká je role Lynxu ve výběrovém řízení? Je stále ve hře?

avatar
Marcus Datum: 30.05.2017 Čas: 22:13

Jirosi
Nikomu bych neudělal takovou radost jako tobě a rád bych napsal "jaci jsou to hlupáci když jsi místo toho nepořídily PUMY/120mm". Ale Němci mají Leo2, a k nim kompletní zázemí a logistiku, nevšiml jsi si toho? :D
Němci PUMY/120mm jednoduše nepotřebují, nám by se hodily! Teda pokud by jsme si zvolili Pumy.
Teď se podíváme kolik Leo2 a k tomu potřebné logistiky máme my ;) 0! (pro tebe vysvětlím: slovy nula!)

avatar
rasto12 Datum: 30.05.2017 Čas: 00:36

Bože. Toto je Naša Európa. Ak Nemecko zbrojí, tak je to len o pôsobení na východe. Zase. Poučili sa ? Je to fakt nepriateľ. ? Fakt je nepriateľ Rusko ? Nie je potreba skôr sa zamerať na Turecko a domáce hrozby ? To je však na dlhšie vlákno a to sa tu nerobí ?

avatar
Rase Datum: 27.05.2017 Čas: 14:07

Vsak L55A1 je vic nez kvalitni, navic muze pouzivat stavajici munici. Nova 130mm bude nejspis potrebovat nabijeci automat a mozna i bezosadkovou vez, tak ho dostanou az nove Leopardy 3. Ono je i mozne, ze nekdy, treba kolem roku 2025-30 dostanou vsechny Leopardy 2 nove veze... a vznikne tak prechodovy stroj.
Zhruba o tomhle (vyvoji Leo2) se psalo i kdesi na strance KMW

avatar
Jirosi Datum: 27.05.2017 Čas: 11:43

Rase :Nebo ti Němci přece jen mají přístup k lepším informacím o vývoji 130mm případně L3, když jsi do svých skoro 400 kusů L2 pořizují dle vás zastaralou ráži než aby "rok(dva)" počkaly a pořídily jsi ty novinky.

avatar
Rase Datum: 27.05.2017 Čas: 10:00

Jirosi:
ještě nejsou vyrobené ani všechny Pumy pro Bundeswehr. Až se tak stane (2020), tak budou uvažovat, zda rozeberou výrobní linku, nebo si vyrobí ještě další Pumy ve verzi BVP, nebo nějaké jiné varianty. Právě tady by si mohla najít skulinku i minometná verze a spousta dalších. Klidně i nějaká s pořádným kanónem (vozidlo palebné podpory). Takže nepředbíhejme a počkejme si do roku 2020, kdy nebudou mít plné ruce práce se splněním současné zakázky pro Bundeswehr. Leopardů mají dost a navyšují počty, budou sloužit i hodně po roce 2030, zázemí pro MBT mají vybudované atd. Němci si v klidu počkají na Leopard 3.

Situace u nás je úplně jiná. naše tanky se rozpadnou dřív než bude k mání nový MBT, nemáme vybudované zázemí pro těžké MBT, otázkou je i to, zda má vůbec smysl zavádět ráži 120mm, nebo si počkat na 130mm atd. atd. Tedy možnost zavedení "lehčího tanku" má smysl řešit u AČR, u Bundeswehru nikoliv

avatar
Jirosi Datum: 27.05.2017 Čas: 09:36

Mně jen překvapuje proč tu nikdo nenapsal jaci jsou to hlupáci když jsi místo toho nepořídily PUMY/120mm.

avatar
Arianus Datum: 26.05.2017 Čas: 16:01

Cas zurocit Cesko-Cinske pratelstvi a poridit si taky divizi MBT3000?

avatar
stirling Datum: 26.05.2017 Čas: 09:35

Cena a hlavně datum dodání dokazují, že minulý článek nebyl vůbec od věci. A objednat teď těch našich vysněných 60 ks s tím, že budou dodány až po roce 2025 a hlavně, že by jsme mohli předplácet leasing dopředu (přebytek rozpočtu AČR) by bylo super a i politická úleva pro pohlaváry na MO, že konečně se do nich někdo naváží za to, že nedokážou utratit ani to málo co mají teď přiděleno.

avatar
SeaWolf Datum: 26.05.2017 Čas: 08:19

Taky by jsme taky mohli navýšit počet provozovaných tanků Leopard 2 ne?

avatar
Rase Datum: 26.05.2017 Čas: 06:11

dusan: jasne BW nema nadbytecne Leopardy. Pod nazvem nemci jsem myslel KMW a Rheinmetall, preci je jsou to nemecke firmy a i o Tatre a CSG se mluvi jako o ceskych firmach, pritom jsou soukrome

arr