Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Německo-rumunský obrněný transportér

Datum přidání 21.11.2016    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 4 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Rumunské ministerstvo obrany plánuje nakoupit až 1500 nových obrněných vozidel. Za tímto účelem německá společnost Rheinmetall založí s rumunskou státní společností ROMARM společný podnik. V německo-rumunské spolupráci následně vznikne nový obrněný transportér, případně bojové vozidlo pěchoty.

Foto: Podoba nového německo-rumunského vozidla není známa. Spekuluje se ale o širokém využití technologií obrněného vozidla Boxer.  Na obrázku Boxer s věží Samson Mk II; větší foto / ARDEC

 

“Bude zda partnerství v podobě rumunsko-německého společného podniku, který umožní Rheinmetallu získat zakázku od ministerstva obrany a vyvinout obrněný transportér, který bude nejdřív dodán rumunské armádě,” uvedl rumunský premiér pro radio Europa FM. “Část vynaložených prostředků tak zůstane v Rumunsku a pomůže vytvořit pracovní místa.”


Podle rumunského premiéra se ministerstvo obrany snaží uzavřít podobnou dohodu i s jinými výrobci vojenské techniky. Týká se to především nákupu čtyř moderních víceúčelových korvet pro rumunské námořnictvo.


Rumunská společnost ROMARM, resp. dceřiná firma Automecanica Moreni, má rozsáhlé zkušenosti s licenční výrobou sovětských kolových transportérů řady BTR-60, BTR-70 a BTR-80.

 

Rumunské verze sovětských transportérů mají navíc některá unikátní technická řešení a vylepšení.


Rumunská armáda pro transport vojáků používá především 401 obrněných transportérů 4×4 TABC-79. Jedná se v podstatě o jednoduší verzí rumunského transportéru 8×8 TAB-71 - ten je odvozen od sovětského BTR-60. V rumunské armádě slouží na 387 vozidel TAB-71.


Třetím nejpočetnějším obrněným transportérem je TAB-77 (161 ks) konstrukčně vycházející ze sovětského BTR-70. V rumunské armádě slouží i 69 relativně moderních kolových transportérů TAB B33 Zimbru (BTR-80). Nejmodernějším kolovým transportérem ve výzbroji je ale švýcarská Piranha IIIC (31 ks).


Rumunská armáda tak má značnou paletu obrněných vozidel, které jsou však nejen zastaralá, ale kladou i velké nároky na logistiku, servis a údržbu. Rumunská armáda proto plánuje nakoupit na 1500 nových kolových obrněných vozidel - ty nahradí nejen transportéry řady TAB, ale i pásové transportéry MTLB a částečně možná i pásová bojová vozidla pěchoty MLVM a MLI-84.


Otázkou je, jak bude nové německo-rumunské vozidlo vypadat. Rumunská strana pravděpodobně dodá korbu a pancéřování, Němci pak přispějí motorem, pohonnou soustavou, podvozkem a zřejmě i elektronickou výzbroji.


S největší pravděpodobností půjde o komponenty z německého vozidla Boxer. Na rozdíl od vozidla Boxer bude ale rumunsko-německý obrněnec obojživelný - to znamená nutnost vyvinout stroj lehčí hmotností kategorie.


Rezistence a obranyschopnost každého státu není jen otázkou síly armády, ale mimo jiné i vyspělosti průmyslu. Rumunsko, stejně jako Polsko, se proto nákupem nové moderní techniky nesnaží jen posílit schopnosti své armády, ale především svého zbrojního průmyslu.


Rumunsko v letošním roce vydá na obranu 1,4 % HDP (2,5 miliardy euro), ale pro rok 2017 plánuje vojenské výdaje ve výši 2 % HDP. 

 

Zdroj: Defense News

  

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
David Datum: 22.11.2016 Čas: 13:33

Pro Alexa 123 - podle premiéra B. Sobotky a ministra M. Stropnického by se české výdaje na obranu měly na úroveň 2% HDP dostat v r. 2025. Ale to bude patrně u moci jiná vláda než ta současná - a tak ani to není jisté. Bída

avatar
Rase Datum: 21.11.2016 Čas: 20:33

Onen skok na 2% HDP je hodně pozoruhodný, přeci jen naši politici tvrdí, že u ČR obdobný skok není možný a že by s tolika penězi vojáci nevěděli co dělat, tak raději budeme zvyšovat rozpočet tempem cca 0,1 %, možná ani to ne... je to docela smutné.

Ještě přidám, že Boxer pochází od německo-holandské společnosti ARTEC GmbH, nevím, zda má vůbec Rheinmetall samotný, bez KMW, schopnosti k tomu, aby mohlo v Rumunsku vzniknout, něco jako Boxer. Rheinmetall sice dělá skvělé věže, hlavně, elektroniku, ale samotné rorby atd. jen modernizuje nebo repasuje (třeba Lynx z Marderu). Ani bych se tedy nedivil, pokud by ono nové vozidlo mělo základ v Sauru nebo Piranha III, ale oplášťovaná a s cool vzhledem jako Lynx + pokud budou finance, tak i věž od Rheinmetallu. Takto nabízeli u Rheinmetallu modernizaci indických BVP - tam taky šlo o upravenou původní korbu, nové vnitřnosti a díly + nová věž.

avatar
alexa123 Datum: 21.11.2016 Čas: 18:03

Rumunsko v letošním roce vydá na obranu 1,4 % HDP (2,5 miliardy euro), ale pro rok plánuje vojenské výdaje ve výši 2 % HDP.

Ak je to pravda, potom Rumunsko ročne zvýši vojenský rozpočet o cca 40%. Kedy bude mať v porovnaní s chudobným Rumunskom bez irónie bohaté Slovensko a Česko obranný rozpočet vo výške 2% HDP? O pobaltských štátoch radšej ani nehovorím.

avatar
David Datum: 21.11.2016 Čas: 17:18

Rumunský zbrojní průmysl před nedávnem vyvinul vlastní konstrukce - obrněný transportér Saur-1 a podstatně lepší Saur-2, při jehož konstrukci se zůročily i zkušenosti z vozidel Piranha. Nemohou se rovnat Boxeru, ale zato jsou mnohem lehčí, levnější. Byly by tak podle mne vhodnější i pro samu rumunskou armádu

arr