TACTICAL PRO

Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Pozemní technika

Německo-rumunský obrněný transportér

Datum přidání 21.11.2016    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 4 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Rumunské ministerstvo obrany plánuje nakoupit až 1500 nových obrněných vozidel. Za tímto účelem německá společnost Rheinmetall založí s rumunskou státní společností ROMARM společný podnik. V německo-rumunské spolupráci následně vznikne nový obrněný transportér, případně bojové vozidlo pěchoty.

Foto: Podoba nového německo-rumunského vozidla není známa. Spekuluje se ale o širokém využití technologií obrněného vozidla Boxer.  Na obrázku Boxer s věží Samson Mk II; větší foto / ARDEC

 

“Bude zda partnerství v podobě rumunsko-německého společného podniku, který umožní Rheinmetallu získat zakázku od ministerstva obrany a vyvinout obrněný transportér, který bude nejdřív dodán rumunské armádě,” uvedl rumunský premiér pro radio Europa FM. “Část vynaložených prostředků tak zůstane v Rumunsku a pomůže vytvořit pracovní místa.”


Podle rumunského premiéra se ministerstvo obrany snaží uzavřít podobnou dohodu i s jinými výrobci vojenské techniky. Týká se to především nákupu čtyř moderních víceúčelových korvet pro rumunské námořnictvo.


Rumunská společnost ROMARM, resp. dceřiná firma Automecanica Moreni, má rozsáhlé zkušenosti s licenční výrobou sovětských kolových transportérů řady BTR-60, BTR-70 a BTR-80.

 

Rumunské verze sovětských transportérů mají navíc některá unikátní technická řešení a vylepšení.


Rumunská armáda pro transport vojáků používá především 401 obrněných transportérů 4×4 TABC-79. Jedná se v podstatě o jednoduší verzí rumunského transportéru 8×8 TAB-71 - ten je odvozen od sovětského BTR-60. V rumunské armádě slouží na 387 vozidel TAB-71.


Třetím nejpočetnějším obrněným transportérem je TAB-77 (161 ks) konstrukčně vycházející ze sovětského BTR-70. V rumunské armádě slouží i 69 relativně moderních kolových transportérů TAB B33 Zimbru (BTR-80). Nejmodernějším kolovým transportérem ve výzbroji je ale švýcarská Piranha IIIC (31 ks).


Rumunská armáda tak má značnou paletu obrněných vozidel, které jsou však nejen zastaralá, ale kladou i velké nároky na logistiku, servis a údržbu. Rumunská armáda proto plánuje nakoupit na 1500 nových kolových obrněných vozidel - ty nahradí nejen transportéry řady TAB, ale i pásové transportéry MTLB a částečně možná i pásová bojová vozidla pěchoty MLVM a MLI-84.


Otázkou je, jak bude nové německo-rumunské vozidlo vypadat. Rumunská strana pravděpodobně dodá korbu a pancéřování, Němci pak přispějí motorem, pohonnou soustavou, podvozkem a zřejmě i elektronickou výzbroji.


S největší pravděpodobností půjde o komponenty z německého vozidla Boxer. Na rozdíl od vozidla Boxer bude ale rumunsko-německý obrněnec obojživelný - to znamená nutnost vyvinout stroj lehčí hmotností kategorie.


Rezistence a obranyschopnost každého státu není jen otázkou síly armády, ale mimo jiné i vyspělosti průmyslu. Rumunsko, stejně jako Polsko, se proto nákupem nové moderní techniky nesnaží jen posílit schopnosti své armády, ale především svého zbrojního průmyslu.


Rumunsko v letošním roce vydá na obranu 1,4 % HDP (2,5 miliardy euro), ale pro rok 2017 plánuje vojenské výdaje ve výši 2 % HDP. 

 

Zdroj: Defense News

  

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
David Datum: 22.11.2016 Čas: 13:33

Pro Alexa 123 - podle premiéra B. Sobotky a ministra M. Stropnického by se české výdaje na obranu měly na úroveň 2% HDP dostat v r. 2025. Ale to bude patrně u moci jiná vláda než ta současná - a tak ani to není jisté. Bída

avatar
Rase Datum: 21.11.2016 Čas: 20:33

Onen skok na 2% HDP je hodně pozoruhodný, přeci jen naši politici tvrdí, že u ČR obdobný skok není možný a že by s tolika penězi vojáci nevěděli co dělat, tak raději budeme zvyšovat rozpočet tempem cca 0,1 %, možná ani to ne... je to docela smutné.

Ještě přidám, že Boxer pochází od německo-holandské společnosti ARTEC GmbH, nevím, zda má vůbec Rheinmetall samotný, bez KMW, schopnosti k tomu, aby mohlo v Rumunsku vzniknout, něco jako Boxer. Rheinmetall sice dělá skvělé věže, hlavně, elektroniku, ale samotné rorby atd. jen modernizuje nebo repasuje (třeba Lynx z Marderu). Ani bych se tedy nedivil, pokud by ono nové vozidlo mělo základ v Sauru nebo Piranha III, ale oplášťovaná a s cool vzhledem jako Lynx + pokud budou finance, tak i věž od Rheinmetallu. Takto nabízeli u Rheinmetallu modernizaci indických BVP - tam taky šlo o upravenou původní korbu, nové vnitřnosti a díly + nová věž.

avatar
alexa123 Datum: 21.11.2016 Čas: 18:03

Rumunsko v letošním roce vydá na obranu 1,4 % HDP (2,5 miliardy euro), ale pro rok plánuje vojenské výdaje ve výši 2 % HDP.

Ak je to pravda, potom Rumunsko ročne zvýši vojenský rozpočet o cca 40%. Kedy bude mať v porovnaní s chudobným Rumunskom bez irónie bohaté Slovensko a Česko obranný rozpočet vo výške 2% HDP? O pobaltských štátoch radšej ani nehovorím.

avatar
David Datum: 21.11.2016 Čas: 17:18

Rumunský zbrojní průmysl před nedávnem vyvinul vlastní konstrukce - obrněný transportér Saur-1 a podstatně lepší Saur-2, při jehož konstrukci se zůročily i zkušenosti z vozidel Piranha. Nemohou se rovnat Boxeru, ale zato jsou mnohem lehčí, levnější. Byly by tak podle mne vhodnější i pro samu rumunskou armádu

arr