Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Není úniku - bezpilotní letadla samy rozpoznají sledované osoby

Datum přidání 28.09.2011    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Dnešní článek asi všechny nepotěší, některé dokonce vyděsí. Ten, kdo se bojí, že svět jednou ovládne „Velký Bratr“ ať raději nečte dál. Americká armáda testuje prostředky na rozpoznávání „biologických signatur“ sledovaných osob. Špionážní systémy nedaleké budoucnosti budou schopny rozpoznat sledované osoby podle obličeje, barvy kůže, typu chůze nebo tělesné stavby.  Avšak to není vše! Nejen, že stroje budou schopny samy rozpoznat člověka, ale také dokáží odhadnout, zda má nebo nemá nepřátelské úmysly! Ne, to není sci-fi, to je realita nejbližších let.

Progeny

Foto: Záznam cílové osoby / Progeny Systems Corporation

 

Pentagon se snaží využít všechny triky k tomu, aby měl dokonalý přehled o svých nepřátelích. Můžeme zmínit technologii miniaturních senzorů, zjišťování pachových stop nebo tepelných otisků prstů. Armáda toto úsilí nazývá jako „označení, sledování a zaměřování“ (TTL). Cílem je přesunout se od vyhledávání celých nepřátelských skupin na jednotlivce, kteří jsou promícháni s civilním obyvatelstvem.

 

Další oblastí TTL, na kterou půjdou milióny dolarů z amerického vojenského rozpočtu, je zmiňované rozpoznávání obličeje nebo tělesné stavby. Technologie je vysloveně určená pro bezpilotní průzkumné (nebo útočné) stroje, která mohou samy rozpoznat hledanou osobu a případně ji eliminovat.

 

Tim Faltemier, vedoucí výzkumník biometrie ve společnosti Progeny Systems Corporation, říká:

„Pokud se nám to podaří, budeme mít trvalou možnost sledovat osoby na rozsáhlých oblastech. Člověk může jít pod mostem nebo vejít do domu, ale když vyjde, budeme vědět, že to je stejný chlapík, co vešel dovnitř.“

Firma Progeny tvrdí, že může vzít existující bezpilotní prostředky (Raven) a přeměnit je v systémy TTL. K jednoznačné identifikaci potřebuje jejich pokročilý systém zachytit pouze 50 bodů v prostoru mezi očima cílové osoby. K opětovnému rozpoznání je zapotřebí rozpoznat jen 15 - 20 bodů. Letmý pohled kamery Ravena bude stačit.

 

K jistější identifikaci přispějí další biometrické údaje. Výška, váha, konstrukce těla, barva kůže, typ chůze - to vše může být použito k rozpoznání sledované osoby. Dle vyjádření firmy lze identifikovat osoby také pomocí tetování, jizev, mateřských znamének…


ABACUS v akciFoto: ABACUS  v akci / U.S. Army

Armáda by však ráda šla ještě dále. Nestačí rozpoznat a sledovat cílové osoby, ale bude nutné odhadnout také její nepřátelské chování.

Společnost Charles River Analytics chce za armádní peníze vybudovat systém nazvaný „ Záznam nepřátelského chování, Sbírání, Porozumění a Shrnutí“, neboli ABACUS (počitadlo). Úkolem ABACUSu je shromažďování hlášení od informátorů, záznamů z bezpilotních letadel, telefonních hovorů a dalších biometrických funkcí. 

 

Zrychlený tep srdce, rozšířené zorničky a jiné projevy lidského těla, které naznačují nestandardní chování - to vše může být použito a vyhodnoceno.  Konečným cílem je odhalit v davu člověka s možnými nepřátelskými úmysly. Tak jak se cítíte? Doufám, že se vám nezrychlil pulz srdce.

 

Nakonec si dovolíme načrtnout možnou koncepci využití tak pokročilého rozpoznávání jednotlivých osob. Bezpilotní letoun blízké budoucnosti vybavený laserovými zbraněmi a pokročilou schopností TTL může sám od sebe odhalit povstalce jdoucího po cestě někde v Afghánistánu a laserovými zbraněmi ho doslova vymazat ze zemského povrchu.

Zdá se vám to přitažené za vlasy? Z etického hlediska možná ano, ale z technického hlediska určitě ne.

 

Zdroj: Wired

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.2 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr