Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Neočekávané výsledky řádění ISIL

Datum přidání 26.09.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 18 komentářů    autor autor: Mgr. Ondrej Rajkovč

Již několik měsíců sleduje svět jak teroristická organizace Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL), známá také jako Islámský stát v Iráku a Sýrii (ISIS) nebo nejnověji Islámský stát (IS), páchá jedno zvěrstvo za druhým. Snaha přivést Irák do kolapsu, vraždění Jezídů a Maronitů – to jsou jen některé nejhorší činy ISIL. Avšak i tato nechvalně proslulá tažení ISIL přináší výsledky, které nikdo neočekával. A vše se točí kolem Kurdů. 

Foto: Proti islámským radikálům z ISIL bojují na kurdské straně také bojem zocelené ženy. / Chicago Sinners

Foto: Proti islámským radikálům z ISIL bojují na straně Kurdů také ženy, v islámském prostředí cosi neslýchaného. / Chicago Sinners

 

Kurdové

Kurdové jsou v současnosti jedním z největších etnik, kterému není dopřáno, aby uplatnilo své právo na sebeurčení, tak jak jej zaručuje Charta OSN. To, co bylo ještě na počátku 20. století nazýváno Kurdistánem, se v současné době nachází na území čtyř států – Sýrie, Turecka, Iráku a Íránu.


Aktivity Kurdů v Íránu a Sýrii v minulosti značně pokulhávaly za intenzitou i kvantitou akcí, které podnikali jejich soukmenovci v Iráku a Turecku.

 

Odměnou tureckým Kurdům za jejich boj za sebeurčení je začlenění Kurdské strany pracujících PKK (Partiya Karkerên Kurdistan) na seznam teroristických organizací. Přitom na druhé straně hranic, Saddám Husajn pořádal na Kurdy pogromy, a to i s použitím chemických bojových látek.


Přitom právě iráčtí Kurdové se západním Spojencům tolik osvědčili v obou válkách v Perském zálivu. Avšak značně krátkozraká zahraniční politika Washingtonu je stále odsouvala stranou.

 

Kurdové proti ISIL

Nyní jsou polovojenské a dobrovolné jednotky Kurdů (resp. bojovníků PKK) jedinou efektivní silou, která stojí proti bojovníkům ISIL v severním Iráku. Jistě, je to také díky logistické a letecké bojové podpoře od USA a Velké Británie. Stále zde ovšem platí staré vojenské pravidlo o tom, že žádná jednotka námořnictva nebo letectva nedokáže ovládnout terén.

 

To dokáží jen jednotky přímo na zemi – v tomto případě Kurdové. Avšak boj jednotek vojenského křídla PKK přináší nejen značně ožehavá témata a problémy pro turecké politiky v Ankaře a pro představitelé NATO, ale také některé kuriózní případy na bojišti.

 


Foto: Reportáž o ženách bojujících na straně Kurdů. / YouTube

 

Ženy v řadách vojenských jednotek Kurdů

Součástí polovojenských jednotek PKK jsou totiž bojem zocelené ženy, jako například čtyřiadvacetiletá Felice Burdaková. Bojovnice se pro Stars and Strips vyjádřila v tom smyslu, že se neobává bojovníků ISIL, kteří nepřišli bojovat, ale jen vraždit. Burdaková, účastnící se akcí PKK v Turecku, Sýrii a Íránu, prohlásila, že ‘cítí smrad strachu’ na bojovnících ISIL.

 

Právě přítomnost bojujících žen je důvodem demoralizace jednotek ISIL. Fanatičtí extremisté, kteří tvoří a vedou tyto jednotky totiž věří, že vedou džíhád mečem – tedy, že šíří pravou víru v Alláha a jeho proroka Mohameda pomocí ozbrojené síly.

 

Bojovníkům džíhádu, kteří se nazývají mudžáhidové, je v případě zabití slíbená odměna v nebi . Ta je ostatně slíbena každému, kdo se podílí na džíhádu, a to i v jeho nenásilných podobách.

 

V posledních několika letech se právě tato odměna, která často slouží jako jeden z hlavních motivačních faktorů pro sebevražedné atentátníky, stala terčem mnoha vtipů. Někteří imámové a jiní kazatelé ve svých projevech k extrémistům prohlašovali, že každého padlého mudžáhida očekává v nebi desítky panen.

 

Jak se situace zhoršovala a protivníci těchto extremistů přicházeli s novými opatřeními na obranu proti sebevražedným útočníkům, tak rostl počet panen očekávajících ‘neohrožené mudžáhidy’. Nyní došlo k tomu, že bojovníci ISIL začali věřit, že pokud budou zabiti ženou, tak jim bude odepřena tato mystická odměna.


Je nutno říci, že psychologická válka proti extrémistickým militantům se posunula o další krok. Nápisy příslušníků spojeneckých speciálních sil ‘Seznamovací služba. Pro schůzku se 72 pannami se hlaste zde’ tak bledne před přítomností zkušených bojovnic PKK na frontové linii.

 

V současné době se pojmem Kurdistán označuje oblast, jež je obydlená většinovou populací Kurdů

Foto: Kudistán. V současné době se pojmem Kurdistán označuje oblast, jež je obydlená většinovou populací Kurdů. / Volené dílo (Public Domain)

 

Kurdistán

Od kuriozit se ovšem vráťme k tématu nastíněnému v předchozích odstavcích. Tím je právě existence samostatného státu Kurdů na Blízkém východě. V první zářijový den byly obnoveny jednání mezi tureckou vládou v Ankaře a představiteli Kurdské strany pracujících.

 

Už se nejedná o samostatném státě Kurdů, ale o rozšíření práv Kurdů a jejich větší autonomii v Turecku. Ozývají se také politici ze zahraničí, jako například představitel německé SPD Rolf Mützenich, který pro Deutche Welles řekl: “Musíme uznat, že kurdský kandidát dosáhl velmi dobrého výsledku v tureckých prezidentských volbách.”

 

Narážel tak na zisk téměř 10 % hlasů kurdského kandidáta Selahattina Demirtase, který patří k umírněnému a mírovému křídlu kurdského hnutí.

 

Právě toto je první krok, který musí být učiněn, pokud se kurdský sen o samostatném státě má přenést do reality. Uznání suverenity státu je totiž výsledek konsenzu mezinárodního společenství a ne jen právním aktem.

 

Pokud Kurdové zvítězí na obou frontách, kde v současnosti bojují – v korektním politickém jednání s vládou v Ankaře a také v ozbrojeném boji proti ISIL v severním Iráku – tak budou na dobré cestě vytvořit nový stát na Blízkém Východě.

 

Zdroj: Stars and Stripes

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
martin Datum: 16.10.2014 Čas: 22:25

teoreticky by si své území mohli vymoci na neschopných vládách Syrie a Iráku, než se zkonsolidují

avatar
Laci Datum: 11.10.2014 Čas: 09:38

Star nad Strips? To je nějaká publikace od KFC??

avatar
liberal shark Datum: 28.09.2014 Čas: 21:30

Je to sice jenom spekulace, ale kdyby existoval silný a nezávislý Kurdistán, mohl by tvořit v oblasti stabilizační prvek.

avatar
Nemo Datum: 28.09.2014 Čas: 11:52

Hrobař: tady se ukazuje vaše totální neznalost problematiky. Kurdové nejsou žádní fanatici, dokonce nejsou semité ale indoevropané jako my. Jen si chtějí spravovat své záležitosti jako jiné národy. Uvědomte si že podle vaší logiky by neexistoval ani samostatný český a slovenský stát! A i tak jsme měli štěstí že jsme se velmocím "hodili do krámu".

avatar
lorgarius Datum: 28.09.2014 Čas: 10:50

pekne ze opat ozivuju kurdsku otazku. ked im po invazii do iraku amici tahali medove motuzy o nezavislosti, dost kurdov potom nastvalo ze nepovedali ani f na utoky tureckej armady na ich dediny leziace v iraku.

avatar
Hrobař Datum: 28.09.2014 Čas: 10:12

Co bude mít z Kurdistánu Evropa? Tedy krom dalšího státu teroristů? Zajistí nám bezpečné dodávky ropy? Nebo budou udržovat stabylitu v regionu? Co, krom nějaké pochybného pocitu vděčnosti Evropu motivuje dovolit jim vlastní stát?

avatar
Jan Horten Datum: 27.09.2014 Čas: 11:04

PKK hlavně v 80 letech bojovala za vznik marxisticko-leninského státu v oblasti Kurdistánu, komunistický Kurdistán. Její vůdce Abdullaha Öcalan byl to, co se označuje jako stalinista, toho nejhrubšího zrna. Dnes je PKK naštěstí již o něčem jiném, SSSR velký podporovatel PKK zanikl a komunismus se z PKK pomalu vytratil. Dnes je již PKK přijatelnou organizací, na rozdíl od dob, kdy to byla rudá komunistická guerilla.

avatar
Karlos73 Datum: 26.09.2014 Čas: 22:01

Za tento stav v pnej miere nesu zodpovednost hlavne Anglicania spolu s dalsimi kolonialnymi velmocami, ich pravytkom vykreslenymi hranicami medzi statmi, nerespektujuc narodnosti tam zijuce. Ano, Turecku musi teraz tiez voda zo zubov, ale tento umely stat, zaberajuci povodne uzemia greckej, armenskej, gruzinskej, a hlavne kurdskej narodnosti bude musiet casom prehodnotit svoje hranice statu. Staty ako Irak (kde je teraz najschodnejsia cesta k nezavyslemu Kurdistanu), Syria (uzemie rozdeluju radikalny sunniti z ISIS), Iran (ten ma v severnej casti problem okrem Kurdskej mensiny aj s najpocetnejsou Azerbajdzanskou mensinou - http://en.wikipedia.org/wiki/Iran#mediaviewer/File:Iran_ethnoreligious_distribution_2004.jpg) no a potom tu mame Turecko, ktore sa dnes tvari ako autoritativne silne nacionalisticky ladene zriadenie, kde donedavna mala prevahu armadu a dnes ju vylaca strana AKP s vplivnymi nabozenskymi predstavitelmi. Vsetci v tomto regione maju umele hranice, nezodpovedajuce etnicite narodov tam zijucich, je to buduce ohnisko viacerych vacsich konfliktov. (Armensko-Azerbajdzan-Iran,Turecko-Kurdi-Armeni-Greci, Iran-Irak-Saudovia, Sunniti verzus Shiti, co sa dnes uz deje...)

avatar
Deadog Datum: 26.09.2014 Čas: 20:12

Na Kurdistan nemaji sanci,to jim neprojde v zadnem state ,ktereho se to tyka. Mohli by si ale vybojovat nejaky druh vetsi autonomie, ale treba v Iranu nevim nevim. Kazdopadne nez se zase pustite do silenych politických konstrukci ,uvedomte si ,ze do toho byli kurdove IS vtazeni ,je to boj o preziti, s tim nema politika moc spolecneho. Jo situace se hodi a da se pouzit k nejakému tlaku na okolni vlady ,ale tak jako tak musi kurdove bojovat proste jen aby prezili.

avatar
Nemo Datum: 26.09.2014 Čas: 19:06

Tak na jednu stranu je to smutné - žena má být nositelkou života a nikoli vražedkyní, ale v tomto regionu to jinak nejde pokud nechtějí být jen pasivní obětí.....

avatar
KOLT Datum: 26.09.2014 Čas: 17:34

Standa: Ještě bych doplnil, že Kurdové (podobně jako většina obyvatel Íránu i zmiňovaní Jezídi) nejsou příbuzní s Araby ani jinými semitskými národy, jsou to totiž Indoevropané. Přesněji, jde především o příbuznost jazykovou, geneticky jsou pochopitelně promíchaní s okolními národy.

avatar
Poryv Datum: 26.09.2014 Čas: 16:31

Nějací Kurdové byli Američanům do teď u pr...o nějaké krátkozrakosti to nebude. To je čistě politická otázka. Podpora jednomu totiž znamená obvykle zhoršení vztahů z jinými. Tyhle kurdské tanečky ostatně jsou trnem v oku Ankaře i Bagdádu a nejen jim. Ovšem, dnes se Kurdové hodí, protože je to poměrně ochotná a spolehlivá figurka na chaotické šachovnici proti IS.
Těch stran zájmů, které se prolínají skrze Kurdistán je mnoho. Pokud se tohle Američanům podaří diplomaticky ukočírovat, bude to pro ně opravdu významné vítězství. Především Erdogan musí být vzteky bez sebe a přitom Turecko je spojenec o kterého nelze přijít.


Cituji: "Nyní došlo k tomu, že bojovníci ISIL začali věřit, že pokud budou zabiti ženou, tak jim bude odepřena tato mystická odměna."

Je pro to nějaký podstatný důkaz a nebo to stojí a padá na Stars and Stripes?

avatar
práče Datum: 26.09.2014 Čas: 15:24

Nesmírně silný národ.Myslím,že si zaslouží naši úctu a podporu.

avatar
RiMr71 Datum: 26.09.2014 Čas: 14:45

...na Plastelince se vykašlat a Kurdy podporovat...!

avatar
Standa Datum: 26.09.2014 Čas: 13:48

Ono říct, že jsou Kurdové sunité je trochu zavádějící. Oni do toho Islámu míchají ještě své prapůvodní náboženství a co se týče víry, tak té jsou o něco vlažnější, než ostatní arabské obyvatelstvo. Asi bych to možná připodobnil se Slovanskými pohanskými zvyky začleněnými do křesťanství-velikonoce, Morana apod. Tam je to ještě více.....možná něco jako Křesťanství v Africe.

arr