Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Události

Nepokoje kolem filmu „Nevinnost muslimů“ mohou mít trochu jiné pozadí

Datum přidání 18.09.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 10 komentářů    autor autor: Ctirad Sviták

V posledních dnech zachvátila muslimský svět vlna násilných demonstrací před diplomatickými misemi, ale i jinými objekty, západních zemí. Umírali při nich lidé, nejen čtyři američtí diplomaté v Benghází, ale na řadě míst po zásazích policii i samotní demonstranti. Oficiálním důvodem pro svolání protestních akcí byl nesouhlas s kontroverzním „americkým“ filmem „Nevinnost muslimů.“ Nepokoje však mohly mít i jiné pozadí.

Sudán

Foto: Hořící německé velvyslanectví v Sudánu / AFP

 

Zatímco televizní štáby od 12. září přenášely do světa záběry rozzuřených davů, snažících se v tom či onom městě proniknout do zastupitelského úřadu, ztratila se mimo pozornost médií jedna „maličkost“.  A sice rozhovor, který americké televizní stanici CNN den před vypuknutím nepokojů poskytl bratr vůdce Al Káidy Mohamed Zavahrí.

 

Zavahrí v tomto rozhovoru připustil, že by Al Káida měla zájem na příměří se Západem a oznámil, že je připraven stát se vyjednavačem. „Desetileté příměří by bylo možné, pokud by se Západ přestal vměšovat do vnitřních záležitostí islámských zemí, do principů islámského vzdělávání a propustil z vězení všechny islamisty“ řekl Zavahrí.

 

Ajmán ZavahríFoto: Vůdce Al Káidy - Ajmán Zavahrí. / Reuters

 

Jak dále uvedl, Al Káidy by výměnou za to přestala s teroristickými útoky a jinými protizápadními a protiamerickými provokacemi. „Zajistili bychom také ochranu oprávněných ekonomické zájmů Západu v islámských státech,“ dodal.

 

Názory západních expertů na tento návrh se zatím v tisku prakticky neobjevily. Ruští odborníci na mezinárodní politiku jsou ale k tomuto návrhu skeptičtí s odkazem na to, že samotná Al Káidy představuje v tuto chvíli, rozdrobenou organizaci. Navíc nevěří, že má Mohamed Zavahrí mezi regionálními vůdci dostatečnou autoritu, aby takovýto záměr prosadil.

 

JemenFoto: Demonstranti se dobývají do amerického velvyslanectví v jemenském Saná / AFP

 

Vladimír Sotnikov z ruské akademie věd v této souvislosti pro agenturu RIA uvedl, že: „Američané hledají někoho z předních představitelů této organizace, se kterým by mohli jednat, ale neví s kým. Al Káida dnes už totiž nepředstavuje takovou hierarchicky organizovanou strukturu, jako tomu bylo 11. září 2001. V současnosti ji tvoří různé regionální skupiny s různou mírou vzájemné podřízenosti a je otázka s kým jednat.

 

Také podle Aleksandra Šumilina z Institutu USA a Kanady nelze brát návrh na jednání o příměří vážně, protože Mohamed Zavahrí. není dostatečně vlivnou osobou v této organizaci. „Nebyl k tomu nikým zmocněn, dokonce ani svým bratrem,“ řekl Šumilin.

Opačný názor zastává prezident Akademie geopolitických problémů Leonid Ivašov, podle kterého je takováto dohoda možná. „Nevylučuji, že v rámci předvolebního boje Obama takovouto možnost využije a bude to vydávat za svůj velký úspěch,“ uvedl Ivašov.

 

pálení americké vlajkyFoto: Bangladéští muslimové pálí americkou vlajku / Reuters

 

Není bez zajímavosti, že s podobným návrhem příměří přišel už v roce 2004 někdejší vůdce Al Káidy Usáma bin Ládin. Vzápětí však došlo k teroristickému útoku v londýnském metru, který si vyžádal 52 životů. Jednání tak tehdy zkrachovala dřív, než vlastně začala.

 

Nelze proto vyloučit, že současné masové protesty proti filmu „Nevinnost muslimů“ jsou v muslimských zemích pro regionální náboženské vůdce pouhou zástěrkou k tomu, aby hned v počátcích torpédovali snahu některých vysokých představitelů Al Káidy jednat se Západem. Nepřehlédnutelné totiž je, že i když o existenci tohoto filmu se ví již delší čas, nepokoje začaly pouhý den po náznaku, že by se Al Káida mohla pokusit se Západem jednat.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Nicolaj Datum: 20.09.2012 Čas: 19:16

Tomáš: MI6 se sice používá, ne však v odborných textech, toto označení totiž oficiálně neexistuje, jeto jen taková přezdívka.

avatar
Pjotr Datum: 19.09.2012 Čas: 17:19

Kecy, nevyjednávat, nedá se jim věřit, nejosu zodpovědní a jejich životy řídí Aláh a to znamená Aláh je omluva pro cokoli

avatar
roko Datum: 19.09.2012 Čas: 09:37

hodnotny clanok, konecne mmnou zdielany pohlad na vec uz nebude len krcmovym drbom pri kofole (kvoli prohibicii) ..

avatar
Jakub Datum: 18.09.2012 Čas: 22:03

Jackson to sice predvedl po zelené stránce věci skvěle, ale je třeba brát v potaz, ze zbytek filmu byl souzenej... Proto to chce oddělit armádau od (liberální) politiky a vsude bude klid. Ted měli mariňáci na ambasádě minimum možností, kvůli možným ohlasům medií. Těm je jedno, že z jistého hlediska za životy oněch bojovníků nesou vinnu. Skrátka obecně platí, že když muslimove zabiji nase lidi a my je chceme vymr..t z jejich děr, sme okupanti. Kdyz ale někdo ze západu natočí 18ti minutovou komedii, která při svém vzniku nestála nikoho život a kdo nechtěl, nemusel ji nikdy vidět, mají právo jít do ulic a zabíjet (alespoň todle plyne z ohlasu pisatelů na serveru no...ky.cz). Jeden se aspon poučí, NIKDY SI NEČÍST DISKUZE K ČLÁNKŮM na rádoby zpravodajských servrech, nebo zjistim, že USA může za mor ve středověku a byli okupanti při křížových výpravách v boji proti mírumilovným plyšákům, snažícím se přinést mír do evropy šířením jejich tradic se základem v lásce... Kdyz prede me postavite dve naprosto stejne krabici zapalek... no přece tu americkou ;-)

avatar
Tomáš Datum: 18.09.2012 Čas: 21:25

Tři ze zabitých patřili k ochrance velvyslanectví. Dva byli ex-sealové a jeden ex-usaf.

Jinak MI6 (Military intelligence, section 6) je jiný název pro SIS. Používají se oba názvy.

A jak zvládat dav před ambasádou předvedl nejlépe Samuel L. Jakcson ve filmu Krvavá volba (Rules of engagement)

avatar
Standa Datum: 18.09.2012 Čas: 19:24

To je teda hodnotná diskuze.......

avatar
jsk Datum: 18.09.2012 Čas: 17:43

Napadení velvyslanectví je aktem mezinárodní agrese a důvodem k válecnému stavu! Mariňáci by je měli pokropit z M2, osobně by měl nevadilo pár tisíc mrtvých !!

avatar
Nicolaj Datum: 18.09.2012 Čas: 16:50

Mimochodem MI6 je tak maximálně v bondovkách, v reálném světě se to nazívá SIS :-D

avatar
Nicolaj Datum: 18.09.2012 Čas: 16:38

Tohle si di psát na idnes, tam ti to možná někdo pochválí.

avatar
je to špatná analýza Datum: 18.09.2012 Čas: 15:46

Sionisté potřebují západ v konfliktu s muslimy, nikdo jiný z něho neprofituje. To sionisti natočili ten pseudodokument a šíří ho ve jménu američanů na youtube a propagují ho na aldžaziře ,která je nástrojem mi6 a tudíž rothschildů jak manipulovat s arabskou ulicí jak je potřeba. Sionisté jsou bez islamistů vyřízeni.

arr