Bez Ukrajiny Rusko svět jadernou válkou nevystraší

Rusko prodlouží životnost mezikontinentálním ... Více

Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Vojenská výstroj

Nesený náklad vs. bojová efektivita

Datum přidání 19.08.2012    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 1 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Zvolit ideální složení a velikost neseného nákladu je vždy tak trochu alchymie. Pokud pomineme dohady o jeho složení, které se samozřejmě mění mise od mise, tak hlavním omezujícím faktorem je hmotnost. Voják vždy musí volit takovou váhu a rozložení nesené výstroje a výzbroje, ať není zásadně ovlivněna jeho pohyblivost a rychlost.

pohyb vojáka

Foto: Vědci pro svou práci využijí také technologii snímání pohybu Motion Capture, známou například z počítačových her. Motion Capture snímá lidský pohyb pomocí čidel a poté jej věrně digitálně přenáší do počítačového modelu. / US Army

 

Právě určit důsledky nesené zátěže na pohyblivost vojáka se nyní bude zabývat studie, prováděna na Navy Health Research Center (NHRC) u Massachusettské Univerzity. Nepůjde však jen o studii vlivu zátěže na pohyb, ale o komplexní vědeckou práci, která bude zkoumat účinek neseného nákladu na schopnost a efektivitu vojáka vykonávat určité pohyby, reagovat na hrozby nebo jeho schopnost interakce s okolím.

 

Na rozdíl od dřívějších prací, kdy se zkoumalo jen vliv zatížení na dolní končetiny, nyní bude předmětem badání celé tělo vojáka. Vedoucí týmu, profesor van Emmerik z NHRC k tomu říká: „budeme poprvé zjišťovat, jak horní část těla, trup a hlava, jež jsou zatížený těžkým nákladem, reagují na komplexní situace“.

 

Ptáte se nyní, proč například hlava? Je to tím, že voják poslední doby na své přilbě nese řadu taktického příslušenství.  Baterie, kamery, svítilny – vše zatěžuje šíji vojáka, a ovlivňuje velikost nepříjemných odstředivých sil při prudkých pohybech hlavy. Zatím žádná skupina tento vliv nezkoumala, až nyní tým profesora van Emmerika.

 

Zmiňme, že Richard van Emmerik je profesorem kineziologie, neboli vědního oboru, který studuje lidský pohyb. Od armády Spojených států získal na své badání grant ve výši 975 000 dolarů. První výsledky pak mají být k dispozici za 2,5 roků.

 

Ke své práci van Emmerik také dodává: „Chůze je jen začátek. Budeme zkoumat vizuální vyhledávání cílů, sledovat koordinaci horní časti těla, posturální (posturální svaly -zabezpečující přímený postoj) kontrolu a ostrost vidění“.

 

Tým bude mít k dispozici několik vyškolených pěšáků. Ty budou s různými variacemi nákladů, od 30 do 55 kg, nacvičovat nejrůznější situace – přepad, nástřel, IED incident apod. Vědci pak budou zkoumat, jak nesená výstroj a výzbroj ovlivňuje schopnost vykonávat určité pohyby v těchto situacích.  

 

Zdroj: DefenseTech

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
kaja Datum: 19.08.2012 Čas: 15:10

Jojo, survivability through mobility je koncept, kterej by nebylo od veci pripomenout. Jinak zajimavej je dokument Load Carriage in military operations:
http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=load%20carriage%20in%20military%20operations&source=web&cd=1&cad=rja&ved=0CEYQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.bordeninstitute.army.mil%2Fother_pub%2FLoadCarriagePDF.pdf&ei=iOUwUKz8CcSo4gSi2YDoDA&usg=AFQjCNGsTuWDawtMJif4bM3zc3hd0lrcSg

arr