Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Norsko kupuje jihokorejské samohybné houfnice K9

Datum přidání 27.12.2017    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 63 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Jihokorejská firma Hanwha Techwin se svou samohybnou houfnicí K9 zaznamenala v Evropě další úspěch. Po Finsku, Estonsku nebo Polsku houfnice K9 objednalo Norsko.

Foto: Houfnice K9 jihokorejské armády; větší foto / Republic of Korea Armed Forces; CC BY-SA 2.0 

 

Během studené války v letech 1969 až 1971 norská armáda získala 125 amerických samohybných houfnic M109. V současné době norská armáda aktivně používá 14 těchto houfnic a 42 se v nejasném technickém stavu nachází ve skladech.


V roce 2014 Norsko plánovalo vyřadit všech svých 12 uskladněných samohybných raketometů M270. Po ruské anexi Krymu a související změně bezpečnostního paradigmatu v Evropě si však Norsko raketomety ponechalo a v budoucnu chystá jejich modernizaci.


Nyní čeká norské dělostřelectvo zásadní modernizace – zastaralé houfnice M109 postupně nahradí nejnovější jihokorejské samohybné pásové houfnice K9 ráže 155 mm (52 kalibrů). Dne 20. prosince norské ministerstvo obrany, resp. norská agentura pro obstarávaní vojenského majetku Forsvarsmateriell, podepsala s Hanwha Techwin smlouvu na dodávku 24 houfnic s opcí na dalších 24 kusů. Smlouva se týká i dodávek neupřesněného počtu zásobovacích vozidel K10.


Kontrakt dosahuje výše 1,8 miliardy norských korun (4,67 miliardy Kč). Dodávky houfnic K9 do Norska začnou v roce 2019 a budou dokončeny v roce 2021. Forsvarsmateriell se také dohodl s jihokorejskou firmou na logistické a technické podpoře houfnic po celou dobu jejich životního cyklu a také na vybudování speciálního centra technické podpory u města Bjerkvik.  


Hanwha Techwin do technologického centra přesune vybavení, výcvikový materiál a poskytne know-how. Centrum bude podporovat provoz norských K9 a může poskytnout služby i dalším evropským uživatelům K9.


Oslo dalo přednost jihokorejské houfnici před německou PzH 2000 od KMW (Krauss-Maffei Wegmann), francouzskou Caesar (Nexter) a modernizovanou M109 od švýcarské firmy RUAG. Všechny zmíněné houfnice se v roce 2016 účastnily polních testů přímo v Norsku.


Norsko se tak připojilo k Finsku, které v letošním roce objednalo 48 použitých houfnic K9. Polsko pro své houfnice Krab nakoupí 120 podvozků K9. Rovněž Estonsko do roku 2021 dostane 12 nových houfnic K9.


Zajímavé je, že Dánsko, které spolupracuje v oblasti obrany s dalšími skandinávskými zeměmi, koupilo 15 houfnic Caesar na podvozku Tatra 8×8. Dodávky houfnic Caesar mají být zahájeny v roce 2020.

 

Video: Společná střelba houfnic M109, K55A1 a K9. / YouTube


Jihokorejská delegace houfnici K9 propagovala v roce 2015 i u českého 13. dělostřeleckého pluku v Jincích. Armáda ČR se ale rozhodla modernizovat houfnice DANA a později koupit nové v ráži 155 mm, s největší pravděpodobností na kolovém podvozku.


Houfnice K9 má bojovou hmotnost 47 tun a obsluhuje ji pět vojáků – velitel, řidič, střelec a dvojčlenná obsluha nabíjení. Se standardní tříštivo-trhavou municí M107 dostřelí na vzdálenost 18 km, s jihokorejskou municí K315 s pomocným raketovým pohonem na vzdálenost větší než 50 km. Podle výrobce je však efektivní vzdálenost palby do 40 km.


Houfnice K9 ze statické pozice zahájí palbu do 30 sekund, z pohybu pak do 60 sekund. Během prvních 15 sekund dokáže vypálit tři projektily, během první minuty šest až osm projektilů. Ustáleně (během hodiny) je schopna každou minutu vypálit dva až tři projektily.


K9 převáží 48 kusů projektilů. Zásobovací vozidlo K10 převáží 107 projektilů a 504 kusů prachových náplní. Rychlost přesunu munice do houfnice K9 je 10 projektilů za minutu.  


Pancéřování K9 chrání posádku před průbojnými projektily ráže 14,5 mm. Posáda dokáže také obsluhovat houfnici v biologicky, chemicky nebo nukleárně zamořeném prostředí.


Prodej houfnic K9 do Polska podtrhuje sílící pozice jihokorejských zbrojních podniků, které čím dál lépe dokáží konkurovat svým ruským a americkým protějškům. Jen v roce 2016 Jižní Korea vyvezla zbraně za 8,4 miliardy dolarů, což bylo o 21 % více, než minulý rok.

Zdroj: Defense News

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
mikojan29 Datum: 25.01.2018 Čas: 08:42

Nie je to síce ku konkrétnej krajine, ale je tu diskusia o húfniciach, tak jedna info. Či je to len kačica, uvidí sa neskôr.

https://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/455958-slovenskym-hufniciam-sa-otvaraju-moznosti-v-indii/

https://www.dobrenoviny.sk/c/122814/slovenske-hufnice-zaujali-aziu-zaujem-ma-o-ne-jedna-z-najrychlejsie-rastucich-ekonomik-sveta

avatar
Flader Datum: 06.01.2018 Čas: 19:25

Ospravedlňujem sa za OT ale neviem kam to zaradiť:

Viem že bežné delostrelecké systémy v NATO sú 105mm a 155mm. Ale existuje aj niečo medzi nimi? Niečo ako sovietská/ruská 122.

avatar
Rase Datum: 29.12.2017 Čas: 18:19

Ono využití K9 k výrobě Borsuka je hodně zajímavé. Přeci jen by tak poláci měli v podstatě stejnou podvozkovou platformu. Lehčí na BWP (možná i plavoucí) a těžší která by vycházela z K9. To by bylo hodně zajímavé. Co si budem povídat, ono nemusí plavat všechno.

avatar
flanker.jirka Datum: 28.12.2017 Čas: 16:41

RaSe: pokud by jste chtěl podvozek využít jkao MTLB, tak počítejte s tím, že se vždy ukáže někdo komu bude vadit, že to neplave :-D

KOLT: u švédů vidím možnou logiku v kolovém podovzku na základě možného dostřelu houfnice a slušné sítí více či méně zpevněných cest po kterých se může pohybovat i na sněhové pokrývce.
Ostatně u nás jsem nikde nikdy neměl problém v zimním období projet s tahači T 813 a T 815 také. Může to omezit pohyblivost, ale dostřel na to dnes k dispozici je.

Kusa: to co jsem psal je na základě zkušeností z toho jak se třídil materiál na OVS.

avatar
Tecka Datum: 28.12.2017 Čas: 15:21

semtam
...a to co innego...na przykład zautomatyzowana (zrobotyzowana) linia do spawania kadłubów k9PL i Borsuka

avatar
semtam Datum: 28.12.2017 Čas: 15:10

Tecka

Ještě jednou, je reálné, že nové polské BVP si vypůjčí z podvozku K9 některá technologická řešení. Polsko získá výrobou podvozku z K9 patřičné Know-how, tak proč by toho neměli využít v případě nového BWP.

Nepíši, že použijí stávající podvozek z K9. To dokonce vylučuji i pro náhradu MT-LB.

avatar
KOLT Datum: 28.12.2017 Čas: 14:57

Jirosi, nutná rozhodně není, k zahození také ne. 4. brn je primárně expediční uskupení, které by mělo být schopno vyrazit do akcí různého typu, ať už jako v Mali (COIN ap.) či k obraně vnější hranice NATO (třeba do Pobaltí nebo Řecka). Pro první zmíněnou možnost by nám teoreticky stačily tažené houfnice typu M777, třeba jen 6 nebo 12 (+1-2 na výcvik). Ale pro regulérní boj střední či vysoké intenzity je tažená houfnice použitelná velmi omezeně. Pokud bychom měli dva letouny typu KC-390, jsme schopni dělostřeleckou baterii přesunout třeba do onoho Řecka během jednoho dne.

avatar
Tecka Datum: 28.12.2017 Čas: 14:56

semtam
Podwozie k9 nie nadaje się na BVP ,inne założenia konstrukcyjne,prędzej coś takiego: http://www.dziennikzbrojny.pl/aktualnosci/news,1,10261,aktualnosci-z-polski,mspo16-wielki-powrot-loary-czyli-loara-nowej-generacji

avatar
semtam Datum: 28.12.2017 Čas: 14:46

Rase

Použít podvozek z K9 jako náhradu MT-LB by určitě po úpravách šlo. Jenže by to byla celkem drahá sranda. Podvozek K9 je dimenzován pro houfnici 155mm a to znamená, že pro víceúčelové vozidlo je to poměrně luxus a zbytečnost. Pro tento účel se spíše hodí podvozek z BVP. Vlastně by vzniklo nové vozidlo technologicky vycházející z podvozku K9.
Co se mi jeví jako reálné je to, že poláci díky výrobě podvozku z K9 pro Krab na tomto značně upraveném podvozku postaví nové BVP. To udělali i Turci.

Ohledně AGM jsem již dlouhou dobu nic neslyšel. Myslím, že ani nebyl někomu přímo nabízen a ani zkoušen.

avatar
Jirosi Datum: 28.12.2017 Čas: 13:21

KOLT: A vážně je pro armádu velikosti/zdrojů/velikosti země potřebná letecká přepravitelnost techniky? Protože jestli bych měl na druhý konce světa přesouvat techniku rychlosti 1 kus denně při 24-48 kusech... Není rychlejší ji přepravit jinak?

avatar
KOLT Datum: 28.12.2017 Čas: 12:37

Původně byl AGM osazen na podvozku MLRS. Osadit ho teoreticky jde na kde co, jen si vývoj zaplatíme. Navíc bychom zaplatili i "zavedení do NATO", protože ho ještě nikdo nemá.

Asi není sporu o tom, že pro Norsko je pásová houfnice logický krok. Já celkově pro Skandinávii to kolové řešení Archeru moc nechápu, zvlášť s ohledem na použitý stroj (ale jasně, chtěli domácí řešení). Pro naše podmínky je použití pásů plus, nicméně je otázkou zda mít raději o pár houfnic na kolech více nebo o něco méně na pásech. Kdyby to bylo na mě, tak bych pro 4. brn nakoupil lehké kolové houfnice s možností transportu taktickými letadly (ta Eva by se podle mě na trhu skutečně uplatnila), pro 7. mbr pak AGM (nebo aspoň K9 či Kraba) na podvozku nových BVP :-)

avatar
KOLT Datum: 28.12.2017 Čas: 12:28

Pokud se nepletu, tak nabíjení není manuální, nýbrž poloautomatické. Což je docela zásadní rozdíl. Sice stále máte člověka či dva "navíc", ale celé je to rychlejší a méně závislé na fyzickém stavu posádky.

Ony houfnice s plně automatickým nabíjením jako Archer mají nevýhodu, že v případě poruchy s tím moc nenaděláte. Oproti tomu PzH i K9 je možné nabíjet i plně manuálně. Eva to tuším má mít tak, že bude možné použít automat či ruční nabíjení, což je docela zajímavé. Jak to má AGM (a tedy Donar), netuším. Navíc, jak tu nedavno psal MALI, cena tohoto plně automatického systému je poměrně astronomická :-(

avatar
Rase Datum: 28.12.2017 Čas: 12:20

petr.svetr:
Donar má upravený podvozek z ASCODu. úplně to samé to tedy není, ale dost podobné. On ten modul AGM jde osadit prakticky na cokoliv

avatar
petr.svetr Datum: 28.12.2017 Čas: 12:10

Jsem překvapen,že obsluhu čítá 5 osob a nemá automatické nabíjení! Zvláštní je ,že AS-90,PZ 2000 ,M-109 jsou všechny na jedno brdo.

Jsem pouze pro DONAR. Tříčlená obsluha a autonabiják.

Ale jak píše RASE ,podvozek by se dal použít i pro jiné platformy ,ted si nejsem jist ,ale není podvozek u AJAXU stejný s tím z DONARu?

avatar
Trener Datum: 28.12.2017 Čas: 11:31

To Starlight: zajímaly by mě nějaké "průchodnostní kalkulace" terénem těžké samohybné houfnice na pásech x kolech. Jak to třeba měla ČSLA? Na kolech neměla problém mít Danu a RM vz.70 atd., na pásech měla 122 mm houfnice a nějaký 203 mm kanóny.

arr