Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Námořní technika

Norsko nakoupí P-8A Poseidon proti ruským ponorkám

Datum přidání 28.12.2016    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 5 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americká vláda schválila případný prodej pěti protiponorkových a protilodních letadel P-8A Poseidon do Norska. Norové letouny využijí především k monitorováni pohybu ruských ponorek kolem svých břehů.

Foto: P-8A Poseidon odhazuje trojici protilodních střel Harpoon; větší foto / Boeing

 

Norsko ze severní strany omývá Barentsovo moře a se západní Norské moře. Právě tudy proplouvají ruské ponorky při své cestě do Atlantského oceánu.

 

Jedním z úkolů amerického námořnictva a evropských spojenců ještě z dob studené války (a platí to i dnes), bylo v případě války se Sovětským svazem nedovolit proplout sovětským ponorkám do Atlantiku. Sovětské ponorky mohly v Atlantském oceánu napadat lodní konvoje USA-Evropa s vojáky,vojenskou technikou a zásobami - ostatně jak to dělaly německé ponorky během druhé světové války.


Největší tíhu protiponorkového boje v případě války se Sovětským svazem neslo americké námořnictvo, které do prostoru Norského/Barentsova moře plánovalo nasadit válečné lodě a na letiště v Norsku protiponorkové letouny P-3 Orion. Také Norsko pro tento úkol a pro ochranu svých vod využívalo (a stále využívá) šest letadel P-3 Orion a tří průzkumné stroje DA-20 Jet Falcon.


Nyní ale Norsko získá výraznou posilu v podobě pěti moderních protiponorkových letounů P-8A Poseidon. Ty nahradí starší stroje a významně zvýší možnosti Norska monitorovat dění pod i nad oceánem. Cena kontraktu dosahuje 1,75 miliardy dolarů. Všechny letouny Norsko získá mezi roky 2021 až 2022.


“P-8A Poseidon je impozantní platforma pro monitorováni oceánů a poskytne norským i aliančním vojenským a civilním orgánům pevný základ pro rozhodování,” dočteme se v tiskové zprávě norského ministerstva obrany.  


“Chceme-li si udržet schopnosti v MPA (námořní vzdušné hlídkování - pozn. red.) a ISR (průzkum, sledování, zpravodajství - pozn. red.), které naplní současné i budoucí výzvy, vláda připravila návrh na získání pěti P-8A Poseidon pro ozbrojené síly. Vedle samotného letadla se jedná o moderní senzory, průzkumné systémy, moderní protiponorkové zbraně a podpůrné systémy,” dočteme se dále v norské zprávě.

 

Video: Americké námořnictvo nasazuje P-8A Poseidon v Jihočínském moři. / YouTube


Norsko kromě pěti letadel nakoupí mimo jiné 42 kompletů protiraketových výstražných systémů AN/AAR-54, 2000 průzkumných, z letadla shazovaných bojí AN/SSQ-125, radary AN/APY-10 a celou řadu dalších senzorových, řídících, průzkumných a komunikačních prostředků.


Posilování Aliance v tomto prostoru ale nekončí - nedávno 9 P-8A Poseidon za 4 miliardy dolarů objednala Velká Británie. Úkoly britských strojů jsou přitom podobné, tedy monitorovat pohyb ruských ponorek v Norském moři. První P-8A Poseidon dorazí do Velké Británie mezi roky 2019 až 2020.


Spojené státy objednaly 122 letounů P-8A Poseidon, prozatím získaly více než 30 strojů.


Něco málo k možnostem P-8A Poseidon. Celkově na 11 závěsnících (pět vnitřních + šest pod křídly) letadlo přepraví výzbroj až do hmotnosti 9100 kg. Proti hladinovým cílům je možné použít střely AGM-65 Maverick nebo AGM-64 Harpoon, proti ponorkám na padáku shazovat torpéda nebo podvodní miny.


Klíčový je obrovský dolet a výdrž letounu. P-8A má dolet až 7500 km -  letoun například zdolá vzdálenost 2200 km a poté čtyři hodiny na místě provádí protiponorkový boj. Poseidon může samozřejmě tankovat i ve vzduchu, což prodlouží výdrž ve vzduchu až na 20 hodin.

 

Zdroj: DefenseTech

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
pjek Datum: 10.01.2017 Čas: 17:32

Když na to Norové mají... Člověk myslící by řek, že monitoring ponorek lze lépe a levněji provádět méně nákladnou leteckou technikou, zvláště tou UAV...

avatar
Nikdo Datum: 01.01.2017 Čas: 22:21

Sierpe:hlavy padaly spíš za ty nimrody.... navíc řada zkušeností byla použita právě na Poseidony

avatar
KOLT Datum: 30.12.2016 Čas: 11:08

Oni je šrotovali přímo z linky? NTMPSR.

avatar
Sierpe Datum: 30.12.2016 Čas: 00:41

Když si vzpomenu jak před pár lety UK sešrotovala nový Nimrody přímo z výrobní linky... a teď musí nakupovat Poseidony. Za to rozhodnutí měli padat hlavy...

arr