Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Námořní technika

Norsko nakoupí P-8A Poseidon proti ruským ponorkám

Datum přidání 28.12.2016    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 5 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americká vláda schválila případný prodej pěti protiponorkových a protilodních letadel P-8A Poseidon do Norska. Norové letouny využijí především k monitorováni pohybu ruských ponorek kolem svých břehů.

Foto: P-8A Poseidon odhazuje trojici protilodních střel Harpoon; větší foto / Boeing

 

Norsko ze severní strany omývá Barentsovo moře a se západní Norské moře. Právě tudy proplouvají ruské ponorky při své cestě do Atlantského oceánu.

 

Jedním z úkolů amerického námořnictva a evropských spojenců ještě z dob studené války (a platí to i dnes), bylo v případě války se Sovětským svazem nedovolit proplout sovětským ponorkám do Atlantiku. Sovětské ponorky mohly v Atlantském oceánu napadat lodní konvoje USA-Evropa s vojáky,vojenskou technikou a zásobami - ostatně jak to dělaly německé ponorky během druhé světové války.


Největší tíhu protiponorkového boje v případě války se Sovětským svazem neslo americké námořnictvo, které do prostoru Norského/Barentsova moře plánovalo nasadit válečné lodě a na letiště v Norsku protiponorkové letouny P-3 Orion. Také Norsko pro tento úkol a pro ochranu svých vod využívalo (a stále využívá) šest letadel P-3 Orion a tří průzkumné stroje DA-20 Jet Falcon.


Nyní ale Norsko získá výraznou posilu v podobě pěti moderních protiponorkových letounů P-8A Poseidon. Ty nahradí starší stroje a významně zvýší možnosti Norska monitorovat dění pod i nad oceánem. Cena kontraktu dosahuje 1,75 miliardy dolarů. Všechny letouny Norsko získá mezi roky 2021 až 2022.


“P-8A Poseidon je impozantní platforma pro monitorováni oceánů a poskytne norským i aliančním vojenským a civilním orgánům pevný základ pro rozhodování,” dočteme se v tiskové zprávě norského ministerstva obrany.  


“Chceme-li si udržet schopnosti v MPA (námořní vzdušné hlídkování - pozn. red.) a ISR (průzkum, sledování, zpravodajství - pozn. red.), které naplní současné i budoucí výzvy, vláda připravila návrh na získání pěti P-8A Poseidon pro ozbrojené síly. Vedle samotného letadla se jedná o moderní senzory, průzkumné systémy, moderní protiponorkové zbraně a podpůrné systémy,” dočteme se dále v norské zprávě.

 

Video: Americké námořnictvo nasazuje P-8A Poseidon v Jihočínském moři. / YouTube


Norsko kromě pěti letadel nakoupí mimo jiné 42 kompletů protiraketových výstražných systémů AN/AAR-54, 2000 průzkumných, z letadla shazovaných bojí AN/SSQ-125, radary AN/APY-10 a celou řadu dalších senzorových, řídících, průzkumných a komunikačních prostředků.


Posilování Aliance v tomto prostoru ale nekončí - nedávno 9 P-8A Poseidon za 4 miliardy dolarů objednala Velká Británie. Úkoly britských strojů jsou přitom podobné, tedy monitorovat pohyb ruských ponorek v Norském moři. První P-8A Poseidon dorazí do Velké Británie mezi roky 2019 až 2020.


Spojené státy objednaly 122 letounů P-8A Poseidon, prozatím získaly více než 30 strojů.


Něco málo k možnostem P-8A Poseidon. Celkově na 11 závěsnících (pět vnitřních + šest pod křídly) letadlo přepraví výzbroj až do hmotnosti 9100 kg. Proti hladinovým cílům je možné použít střely AGM-65 Maverick nebo AGM-64 Harpoon, proti ponorkám na padáku shazovat torpéda nebo podvodní miny.


Klíčový je obrovský dolet a výdrž letounu. P-8A má dolet až 7500 km -  letoun například zdolá vzdálenost 2200 km a poté čtyři hodiny na místě provádí protiponorkový boj. Poseidon může samozřejmě tankovat i ve vzduchu, což prodlouží výdrž ve vzduchu až na 20 hodin.

 

Zdroj: DefenseTech

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
pjek Datum: 10.01.2017 Čas: 17:32

Když na to Norové mají... Člověk myslící by řek, že monitoring ponorek lze lépe a levněji provádět méně nákladnou leteckou technikou, zvláště tou UAV...

avatar
Nikdo Datum: 01.01.2017 Čas: 22:21

Sierpe:hlavy padaly spíš za ty nimrody.... navíc řada zkušeností byla použita právě na Poseidony

avatar
KOLT Datum: 30.12.2016 Čas: 11:08

Oni je šrotovali přímo z linky? NTMPSR.

avatar
Sierpe Datum: 30.12.2016 Čas: 00:41

Když si vzpomenu jak před pár lety UK sešrotovala nový Nimrody přímo z výrobní linky... a teď musí nakupovat Poseidony. Za to rozhodnutí měli padat hlavy...

arr