Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Nová dalekonosná munice pro dělostřelectvo

Datum přidání 02.07.2013    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 9 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Dělostřelectvo hraje klíčovou roli na bojišti. Žádný jiný zbraňový systém nedokáže tak rychle, levně a efektně šířit zkázu na vzdálenost několika desítek kilometrů. Technický pokrok však dokáže udělat dělostřelectvo ještě smrtonosnější. Britská firma BAE Systems nyní testuje novou dělostřeleckou munici MS-SGP (Multi-Service Standard Guided Projectile), která překonává vše, co bylo na poli dělostřelectva dosud vyvinuto.

munice MS-SGP

Foto: Odpal munice MS-SGP z námořního děla Mark 45 Mod 4 / BAE Systems

 

BAE Systems provedla úspěšný test munice MS-SGP na vojenské střelnici White Sands Missile Range v Novém Mexiku. Pro otestování munice posloužilo upravené námořní dělo Mark 45 Mod 4 ráže 127 mm (62 ráží). Při testech bylo odpáleno celkově 110 kusů munice na vzdálenost 38 kilometrů.

 

Maximální výkony 127mm munice MS-SGP jsou však mnohem impozantnější. Maximální dostřel MS–SGP je téměř sto kilometrů v případě použití námořního děla Mark 45 Mod 4. Při použití speciálního pouzdra sabot lze MS-SGP střílet i z pozemních 155mm houfnic M777 a M109A3. Při střelbě z pozemních houfnic se dostřel pohybuje na úrovni 70 kilometrů. Kruhová odchylka je v obou případech pouze 5 metrů.

Sabot je v anglické terminologii zařízení používané v projektilových zbraní, jako jsou pušky nebo děla. Sabot slouží v hlavni k vystředění a stabilizaci projektilu o menším průměru, než je průměr hlavně. Sabot má často tvar jakéhosi středícího 3D prstence obepínající projektil. Wikipedia (angl.)

MS-SGP konstrukčně navazuje na 155mm granát LRLAP (Long Range Land Attack Projectile). Přebírá od něj stejný typ navádění (GPS, inerční navigační systém) a také technologii pomocného pohonu. Nový náboj má také stejnou technologii pomocného pohonu. Na dně náboje se nachází hnací prachová náplň, která hoří ještě zaletu. To snižuje aerodynamický odpor granátu a umožňuje mu doletět výrazně dále než klasická dělostřelecká munice.

 

Video: Promo video MS-SGP / YouTube


Granát MS-SGP na výšku měří 1,5 metru a má hmotnost 50 kilogramů. Bojovou hlavici tvoří v případě námořní verze 11,7 kg vysoce explosivní výbušniny, 11,8 až 22,6 kg v případě munice určené pro pozemní houfnice. BAE Systems se také u nové munice chlubí rychlosti letu. Pozemní verze MS-SGP dokáže cíl vzdálený 70 km zasáhnout již za 3 minuty a 15 sekund.

 

Použití přesně naváděných střel se hodí především v oblastech, kde hrozí smrt civilistů nebo při blízké palebné podpoře vlastních jednotek. Podle materiálu BAE Systems se munice MS-SGP hodí i proti pohybujícím se cílům.

 

Video: Poslední test MS-SGP / YouTube


„V současné době USA a jeho spojenci používají výrazně dražší řešení, která umožňují palebnou podporu a zasahování taktických cílů,“ vysvětluje Chris Hughes, viceprezident a generální manažer Zbraňových systémů u BAE Systems. „Projektil MS-SGP může poskytnout americkým jednotkám cenově dostupnou, dalekonosnou a precizně naváděnou projektilovou munici umožňující rozšířit naší schopnost palebné podpory.“


Hughes naráží především na přesně naváděnou munici M982 Excalibur od firmy Raytheon. Excalibur dokáže na vzdálenost 40 kilometrů zasahovat cíl s kruhovou přesností 5 metrů. Avšak cena za jednotku se na konci roku 2012 pohybovala na úrovni 54 000 dolarů – tedy více než milión korun za jeden kus munice!

 

Zdroj: BAE Systems, Defense Tech

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.2 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Ultramarinus Datum: 08.07.2013 Čas: 18:31

Velmi zasadni postup v oblasti dostrelu hlavnoveho delostrelectva. Diky za clanek.

avatar
Shal Datum: 04.07.2013 Čas: 16:03

Palo: Je to z důvodu, že soukromé firmy jsou mnohem progresivnější, je tam mnohem větší tlak na výsledek a to co americká vláda zaplatí americkým firmám se ji stejně vrátí na daních, odvodech a útratách zaměstnanců.

Státní firmy ve většině případů zdaleka nepodávají takové výkony jako soukromé společnosti, které jsou pod tlakem konkurence.

avatar
Petr Šimeček Datum: 03.07.2013 Čas: 21:14

Na vojně jsem byl na začátku druhé poloviny minulého století a navíc ne u dělostřelectva. Proto mně zaráží, že střela zasáhne 70km vzdálený cíl JIŽ za 3 minuty a 15 sekund. Vychází mi to na lehce nadzvukovou zychlost. Pokud vezmeme v úvahu, že v počáteční fázi letu bude rychlost vysoce nadzvuková, v konečné fázi by už střela měla letět podzvukově a tedy by neměl být větší problém ji zaměřit a zničit. Vysvětlí mi to prosím někdo?

avatar
palo Datum: 03.07.2013 Čas: 20:52

ta cena je asi unikatna.
nechapem preco tieto veci nevyvija sam stat. vyslo by to mnohonasobne lacnejsie.. aj vyvoj, aj vyroba

avatar
matr Datum: 03.07.2013 Čas: 17:19

Je to defakto řízená sřela bez startovacího motoru ketrý zastane prachová náplň nábojky.V dnešní době není problém udělat elektroniku odolnou výstřelovým dějům(G).V první fázi patrně letící po své maximální balistické křivce do ůvratě a po té řízeně přechází do klesání směr cíl.Co je na tom unikátního nechápu.Používá se to už pár desetiletí

avatar
JiriTintera Datum: 03.07.2013 Čas: 12:59

Vážení,
pokud vím tak firma BAe již dlouhá léta není čistě britskou společností. Během několika desítek let své existence pohltila mnohé nebritské zbrojařské a strojírenské firmy.

Volný překlad
BAE Systems je globální společností obranného, leteckého a bezpečnostního průmyslu, který zaměstnává po celém světě asi 88200 osob.

Ještě k střelivu MS-SGP
V tomto případě se nejedná o čistý produkt BAe, protože vývoj MS-SGP probíhal v spolupráci se severoamerickou firmou: United Technologies Corp.

avatar
mattea Datum: 03.07.2013 Čas: 11:10

druhý příspěvek jsem psal já pro David Khol.

avatar
David Khol Datum: 03.07.2013 Čas: 11:09

..a teď zkuste srovnat ČR ještě s dostřelem nového vyvíjeného námořního EM děla.. to se teprve člověk zarazí.

avatar
David Khol Datum: 03.07.2013 Čas: 10:10

Řekl bych, že je docela zajímavé srovnat si tento dostřel, tedy i jakousi hypotetickou vzdušnou čáru s rozlohou České republiky

arr