Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Pozemní technika

Nová generace samohybné houfnice M109 Paladin

Datum přidání 05.09.2011    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

I když je samohybné houfnici M109 Paladin již 50 let, do důchodu se nechystá. Právě naopak! Díky ukončení projektu samohybných houfnic nové generace Crusader a NLOS-C, se Paladinu prorokuje dlouhý život. Jelikož však vývoj armádních technologií pokračuje mílovými kroky, tak i Paladin je průběžně modernizován. Nejnovější verze M109 Paladin Integrated Management (PIM) je v těchto dnech testována americkou odnoží BAE Systems.

M109 Paladin PIM

Foto: BAE Systems

 

Houfnice M109 PIM převzala od svých předchůdců dělo, věž a korbu. Vše ostatní prošlo radikální změnou. Je tedy možné mluvit, spíše než o modernizaci, o zásadní přestavbě.

 

Nový je například podvozek, motor, převodovka a řízení, které jsou převzaty z bojového vozidla pěchoty Bradley. Díky modernímu podvozku vzrostla nosnost vozidla o 12,5 tun, což umožnilo instalaci nového přídavného pancéřování.

 

Modernizace M109 široce využívá komponenty vyvinuté pro vozidla Crusader a NLOS-C. Jde především o elektronickou výzbroj, jakou je nový výkonný zdroj elektrické energie, nejmodernější komunikační a senzorové vybavení nebo nový balistický počítač.

 

Crusader a NLOS-C

Foto: Crusader a NLOS-C / General Dynamics, BAE Systems


Z programu NLOS-C byl rovněž převzat elektrický systém ovládání kanonu a elektrický nabíjecí systém. Oproti standardnímu hydraulickému provedení vyniká nové řešení plynulejším a rychlejším nabíjením. O něco lepší je rovněž přesnost střelby a citlivost ovládání věže.

 

Všechna vylepšení a především nový generátor elektrické energie, dovolují umístit do vozidla další přídavná elektronické zařízení - včetně externích. Usnadní se tak následná modernizace, která s rozvojem komunikačních a průzkumných systémů bude nepochybně následovat.

 Excalibur

Foto: Excalibur  / Raytheon

 

Modernizační sada dovoluje vést rychlou a dlouhotrvající střelbu. V ustáleném režimu dosahuje rychlost palby 1 výstřel za minutu. Maximální rychlost je až 4 výstřely za minutu. Jako všechny moderní samohybné houfnice, dokáže i Paladin PIM odpalovat vysoce přesné dělostřelecké projektily, jako jsou typy Excalibur nebo projektily vylepšené pomocí sady Precision Guidance Kit.

 

První objednávky na modernizovanou houfnici M 109 Paladin mají přijit v roce 2013. Postupně chce US Army nakoupit až 580 modernizačních sad PIM, skládajících se ze samotného děla a muničního vozidla.

 

 Zdroj: Defense Aerospace

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.2 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr