Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Nová generace samohybné houfnice M109 Paladin

Datum přidání 05.09.2011    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

I když je samohybné houfnici M109 Paladin již 50 let, do důchodu se nechystá. Právě naopak! Díky ukončení projektu samohybných houfnic nové generace Crusader a NLOS-C, se Paladinu prorokuje dlouhý život. Jelikož však vývoj armádních technologií pokračuje mílovými kroky, tak i Paladin je průběžně modernizován. Nejnovější verze M109 Paladin Integrated Management (PIM) je v těchto dnech testována americkou odnoží BAE Systems.

M109 Paladin PIM

Foto: BAE Systems

 

Houfnice M109 PIM převzala od svých předchůdců dělo, věž a korbu. Vše ostatní prošlo radikální změnou. Je tedy možné mluvit, spíše než o modernizaci, o zásadní přestavbě.

 

Nový je například podvozek, motor, převodovka a řízení, které jsou převzaty z bojového vozidla pěchoty Bradley. Díky modernímu podvozku vzrostla nosnost vozidla o 12,5 tun, což umožnilo instalaci nového přídavného pancéřování.

 

Modernizace M109 široce využívá komponenty vyvinuté pro vozidla Crusader a NLOS-C. Jde především o elektronickou výzbroj, jakou je nový výkonný zdroj elektrické energie, nejmodernější komunikační a senzorové vybavení nebo nový balistický počítač.

 

Crusader a NLOS-C

Foto: Crusader a NLOS-C / General Dynamics, BAE Systems


Z programu NLOS-C byl rovněž převzat elektrický systém ovládání kanonu a elektrický nabíjecí systém. Oproti standardnímu hydraulickému provedení vyniká nové řešení plynulejším a rychlejším nabíjením. O něco lepší je rovněž přesnost střelby a citlivost ovládání věže.

 

Všechna vylepšení a především nový generátor elektrické energie, dovolují umístit do vozidla další přídavná elektronické zařízení - včetně externích. Usnadní se tak následná modernizace, která s rozvojem komunikačních a průzkumných systémů bude nepochybně následovat.

 Excalibur

Foto: Excalibur  / Raytheon

 

Modernizační sada dovoluje vést rychlou a dlouhotrvající střelbu. V ustáleném režimu dosahuje rychlost palby 1 výstřel za minutu. Maximální rychlost je až 4 výstřely za minutu. Jako všechny moderní samohybné houfnice, dokáže i Paladin PIM odpalovat vysoce přesné dělostřelecké projektily, jako jsou typy Excalibur nebo projektily vylepšené pomocí sady Precision Guidance Kit.

 

První objednávky na modernizovanou houfnici M 109 Paladin mají přijit v roce 2013. Postupně chce US Army nakoupit až 580 modernizačních sad PIM, skládajících se ze samotného děla a muničního vozidla.

 

 Zdroj: Defense Aerospace

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.2 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr