Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Nová jordánská bojová vozidla s českou příchutí

Datum přidání 26.05.2016    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 13 komentářů    autor autor: Václav Kopecký

Jordánský průmysl na letošním zbrojním veletrhu SOFEX představil několik novinek ze své produkce. Jako velmi zajímavé se ukázaly projekty obrněných transportérů, za kterými stojí Úřad pro vývoj a design krále Abdallaha II. KADDB (King Abdullah II Design and Development Bureau). KADDB, který pod svými křídly sdružuje několik podniků a designérských kanceláří, je lídrem jordánského zbrojařství.

Foto: Počítačová vizualizace vozidel KADDB 8×8 na podvozku Tatry. / KADDB

 

KADDB 8×8

První z novinek z dílny KADDB je kolový obrněný transportér, na jehož vývoji KADDB pracuje již několik let. Zmenšený model vozidla byl poprvé veřejnosti představen na výstavě Defense and Security Equipment International (DSEI) roku 2015 ve Velké Británii.

 

Nové vozidlo KADDB 8×8 je podle informací webu defence-blog.com postaveno na osmikolovém podvozku Tatra a jedná se o čistě Jordánskou konstrukci. Tatra dosud ve dvou várkách dodala do Jordánska 130 svých podvozků a dá se předpokládat, že budou určeny zejména pro nově vyvíjené transportéry.


Nová osmikolová platforma bude do budoucna sloužit jako základ pro nová obrněná vozidla jordánské armády. Kromě obrněného transportéru, který je vyzbrojen těžkým kulometem ráže 12,7 mm, se počítá také s vývojem a výrobou bojového vozidla pěchoty a vozidla palebné podpory/stíhače tanků osazeného kanónem ráže 105 mm.


Nové vozidlo KADDB 8×8  má klasickou konfiguraci moderních kolových obrněných transportérů. Motor je umístěn v pravé přední části vozidla, řidič sedí nalevo od něj. Pro nástup a výstup výsadku z vozidla slouží  sklápěcí rampa v zádi. Kromě osádky, kterou tvoří řidič a velitel, vozidlo dokáže přepravit dalších 7 osob.


Pancéřování vozidla odpovídá normě NATO STANAG 4569 level 4, střecha vozidla pak STANAG 4569 level 3. Balistická odolnost může být zvýšena až na úroveň STANAG level 5 pomocí přídavného pancéřování.

 

Video: Propagační video o vývojovém a výrobním centru KEDDB. / YouTube


Vozidlo je dlouhé 7,75 m, široké 2,55 m a vysoké 2,84 m, celková hmotnost dosahuje 25 tun. Pohon zajišťuje motor Cummins o výkonu 314 kW spojený s automatickou šestirychlostní převodovkou Allison.


První dvě nápravy vozidla jsou říditelné a poloměr otáčení je 23 m. Maximální rychlost je  100 km/h, dojezd 450 km (některé zdroje uvádějí až 700 km). Vozidlo (resp. podvozek Tatry) je schopné broděním překonat vodní tok až o hloubce 1,2 m. Přední a zadní nájezdový úhel je 40°. Světlá výška vozidla je 0,4 m a transportér je schopen překonat vertikální překážku o výšce až 0,50 m.


Tento kolový transportér je však stále ve fázi vývoje a testování. KADDB dle svého vyjádření z minulého roku předpokládá ukončení vývoje transportéru v rozmezí let 2017 až 2018.

 

ad-Dawsar

Na rozdíl od kolového typu, je ad-Dawsar těžký typ na pásovém podvozku, který ideově vychází z izraelských obrněnců Namer a Achrazit.  Ad-Dawsar vznikl přestavbou ze starých jordánských tanků Tariq, což jsou modernizované tanky Centurion britské provenience.

 

Jordánská armáda byla vyzbrojena přibližně 290 tanky Tariq, které jsou v současné době vyřazovány ze služby.

 

Jordánsko na přestavbě svých Tariqů pracuje již od roku 2001, kdy představilo transportér Temsah. Jeho upravená a vylepšená verze přišla roku 2014 pod názvem MAP (Modular Armored Platform). Ad-Dawsar (MAP II) je zatím poslední generací tohoto vývoje.

 

Foto: ad-Dawsar MAP II (Modular Armored Platform II) / KADDB

 

Jak už bylo uvedeno, ad-Dawsar je postaven na balisticky posílené korbě tanku Tariq. Vozidlo je poháněno americkým dieselovým motorem  L-3 V-12 o výkonu 559 kW spojeným s automatickou převodovkou Allison. Systém řízení je převzatý plně z tanku Tariq.

 

Motoropřevodové ústrojí je uloženo v zadní části vozidla. Hydropneumatické odpružení, kterým byly vybaveny modernizované tanky Tariq, zůstalo zachováno.

 

Výsadek i osádka využívají ke nástupu do vozidla hlavní dvoukřídlý vstup v přední části vozidla - na rozdíl od svých předchůdců, kdy měli členové osádky vlastní poklopy na střeše vozidla. U nejnovější verze zůstal samostatný poklop pouze řidiči, který sedí v přední pravé části vozidla. Ve střeše vozidla jsou také čtyři poklopy (tři na levé straně a jeden na pravé).  

 

Posádku vozidla ad-Dawsar tvoří řidič a velitel, který zároveň ovládá kulomet lafetovaný na střeše vozidla. V transportéru je umístěno sedm sklopných sedadel pro výsadek, ale v případě potřeby je možné uvnitř přepravit až deset vojáků.

 

Zatím není jasné, zda budou transportéry ad-Dawsar skutečně zařazeny do výzbroje, nebo se jedná jen o další prototyp a jeho vývoj bude nadále pokračovat.


Zdroj: Defence-Blog

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
D.i.p Datum: 28.05.2016 Čas: 18:33

Souhlas s tím, že Jordánsko je na tom v porovnání s ostatními velmi dobře. Což víceméně obecně platí pro všechny arabský monarchie. Ale zas bych to tak nezvedal do nebe (nesmysly o nějakým "civilizovanějším" mi přijdou hodně úsměvné). Hlavně to stojí na jednom člověku, až ho vystřídá další Hašímovec je dost možný, že změní kurz. Koneckonců právě Abdalláh II ho úplně otočil a je otázkou, jestli to budou respektovat následovníci.

avatar
Rase Datum: 27.05.2016 Čas: 13:50

Osobně vidím důvod, proč je Jordánsko jiné než ostatní arabské státy v tom, že populačně jich je málo (cca 6,5 mil. - 92 % sunité), mají schopné vedení, poměrně velkou armádu atd. kolikrát mi na tom přijdou dost podobně jako Izraelci (nižší level).
Doufám, že Američané a Izraelci ohlídají, aby tenhle stav vydržel a všelijací zlořádi sem nezatáhli to "arabské jaro"

avatar
alexa123 Datum: 27.05.2016 Čas: 11:59

Adamicz, Rase

Súhlasím s vami. Samozrejme som to trochu vedome prestrelil - myslím, že keby všetci Arabi bili takí ako Jordánci, tak má svet oveľa menej problémov. Z pohľadu našej kultúry sú to asi normálni ľudia.

avatar
Rase Datum: 26.05.2016 Čas: 21:26

I Jordánský král Abdalláh II. studoval v Británii a USA. V roce 1980 začal studovat na Royal Military Academy Sandhurst, čímž se stal kadetem britské armády. V roce 1981 se stal poručíkem britské armády.
Tihle inženýři a další lidé v Jordánsku často studovali na Západě, tak proč by nepracovali na programech v angličtině (ne všude musí mít všechno v rodné řeči jako u nás...). Taky za tu práci budou náležitě ohodnoceni (!) To nejsou lidi z chatrčí od oslů - bude to znít blbě, ale dost možná jsou "dál" (civilizovanější) než my.
Jo a ten král je chlapák. Myslím že lítá i v F-16ce - je to chlapák:
http://www.washingtontimes.com/news/2015/feb/5/king-abdullah-sends-message-islamic-state-warrior-/
Na to, jaký je to malý stát tak si obdiv zaslouží

avatar
Adamicz Datum: 26.05.2016 Čas: 21:11

alexa123: Schválně jsem si našel info o systému vzdělávání v Jordánsku. Na tamních vysokých školách je většina přednášek v anglickém jazyce a angličtina je tam takový neoficiální jazyk byznysu, komerce a vzdělávacího systému. Takže tohle nebude nic zvláštního a vůbec jejich technologický sektor je, zdá se, na slušné úrovni. A ne-arabové pro ně určitě nebudou "nevěřící", ne v tom negativním smyslu, jak asi naznačujete. Jordánsko má malou křesťanskou komunitu, která je podle všeho slušně integrovaná, zastoupená i ve vládě. Zkrátka to chce trochu ubrat z toho myšlení: arabské=zaostalé, zpátečnické, apod. :)

avatar
alexa123 Datum: 26.05.2016 Čas: 18:07

Mňa na firemnom videu zaujala iná vec - ako keby bol pracovný jazyk angličtina - viď CAD pracoviská a pod. Prečo asi? Podľa mňa väčšina pracovníkov nie sú Jordánci resp. Arabi, ale Európania, Američania a pod. Takže Jordánci to platia ale vyvíjajú to prevážne "neveriaci.

avatar
Rase Datum: 26.05.2016 Čas: 15:03

Tady je pár obrázků předchozích transportérů:

http://www.military-today.com/apc/map_l3.jpg
http://www.kaddb.com/portals/0/KADDBImages/P-P/Front%20ISO.jpg

Je to hodně zvláštní řešení, ale asi nechtěli zasahovat do motorového prostoru (což by přestavbu zkomplikovalo = zdražilo).

avatar
Kozlus Datum: 26.05.2016 Čas: 14:48

To jsem jedinej, kdo tak cumi na tu fotku ad-Dawsar MAP II (Modular Armored Platform II) / KADDB? Jakou asi ma ten predek balistickou odolnost? Navic vypoustet chudaky pesaky rovnou do palby, nebo pred vysadkem natocit vozidlo zadkem mi prijde ponekud nestastne. Jasne, je to jen transporter, ale stejne.

avatar
Rase Datum: 26.05.2016 Čas: 13:51

http://defense-arab.com/vb/threads/61752/page-15

Na téhle stránce (a na dalších), jsou různé zbraňové konstrukce z Jordánska. Docela mě zaujal ten minomet ráže 120 mm se zákluzem:
http://www.kaddb.com/portals/0/KADDBImages/P-P/120mm%20mortar.png
Nebo různé průzkumné drony, průzkumné buginy. Když k nim vyvážíme Tatrovácké podvozky, bylo by dobré přivést něco takového k nám. Tyhle věci u nás chybí a vynalézat je nemá smysl. Zvlášť když s Jordánskem máme hodně přátelské vztahy

avatar
Nesher Datum: 26.05.2016 Čas: 13:28

Eiffelos
Celkem dost, s Jordánskem má Izrael nejlepší vztahy ze všech arabských zemích, dokonce mu dodává i zbraně:

http://zpravy.idnes.cz/izrael-dodal-jordansku-sestnact-vrtulniku-cobra-f65-/zahranicni.aspx?c=A150723_224501_zahranicni_ane

avatar
Rase Datum: 26.05.2016 Čas: 13:17

Mno řekněme že mají poměrně hodně dobré vztahy - minimálně nejsou nepřátelské. Podobnost některých konstrukcí vojenské techniky, jako zmíněný ad-Dawsar atd. přijde mi, že jim Izraelci občas s něčím vypomůžou (tuším že jim vypomohli i když se Islamisté motali kolem jordánských hranic) jenom o tom nikdo nechce moc mluvit.

avatar
Eiffelos Datum: 26.05.2016 Čas: 12:34

Izraelci podporuji Jordansko ?

avatar
Rase Datum: 26.05.2016 Čas: 09:37

Jordánci mají i další, ambiciózní projekty. Za zmínku stojí i bezosádková věž Falcon (teď už asi variantu III), primárně pro tanky Challenger 1, ale jde osadit i na jiné stroje.
Je vidět, že když je politická vůle a chytré vedení státu, tak i v malých státech mohou vznikat projekty na úrovni.
Samozřejmě to všechno neplatí jen ze své kapsy. Podporují je finančně američané (tak jako Egypt, Izrael atd.) a asi jim vypomáhají i jiné státy. I tak ale se mi líbí, co dokázali

arr