Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Události

Nová letadla „Air Force One“ pro americké prezidenty

Datum přidání 29.01.2015    Rubrika rubrika: Události     komentáře 3 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americké letectvo (U.S. Air Force) získá tři nová dopravní letadla „Air Force One“ pro dopravu prezidenta Spojených států a vrcholných amerických činitelů. Základem nového amerického prezidentského letadla se stane Boeing 747-8, největší dopravní letadlo společnosti Boeing.

Foto: Dva velké symboly Spojených států. Prezidentský Boeing VC-25 a obrovské sochy čtyř amerických prezidentů v Mount Rushmore. / U.S. Air Force

Foto: Dva velké symboly Spojených států. Prezidentský Boeing VC-25 a obrovské sochy čtyř amerických prezidentů v Mount Rushmore. / U.S. Air Force

 

Air Force One a Marine One

O dopravu amerických prezidentů a vrcholových politických a vojenských činitelů se stará americké letectvo (U.S. Air Force) a americká námořní pěchota (U.S. Marine Coprs). Letectvo zajišťuje leteckou přepravu amerických ústavních činitelů po celém světě, námořní pěchota zajišťuje dopravu pomocí vrtulníků, především na území Spojených států.


V letectvu přepravu zajišťuje 89. křídlo letecké přepravy 89 AW (89th Airlift Wing). Ve výzbroji 89 AW najdeme řadu letadel, jako jsou malé obchodní letouny Gulfstream IV (C-20), Gulfstream V (C-37), větší dopravní Boeing 757 (C-32), Boeing 737-700C (C-40 Clipper) a především prezidentské Boeing 747 (VC-25).


Všechny letouny 89 AW jsou speciálně upraveny pro převoz VIP osob. Letouny jsou vybavené rozšířenou avioniku a komunikačními systémy pro posádku i pasažéry.


Symbolem letky, a také bez nadsázky Spojených států, jsou dva prezidentské letouny VC-25 v typickém modrobílém zbarvení. Pokud je na palubě prezident (nebo na jakémkoliv jiném letadle), letadlo se označuje ikonickým volacím znakem „Air Force One".


Dřív než si řekněme něco nového o nových prezidentských letadlech, pojďme se podívat ještě na prezidentské vrtulníky. V námořní pěchotě přepravu americký ústavních činitelů zajišťuje vrtulníková letka HMX-1 (Marine Helicopter Squadron One). Pokud se na palubě vrtulníku nachází prezident, je tento stroj v éteru označován jako „Marine One".


Mariňáci k přepravě prezidenta a dalších VIP osob využívají vrtulníky VH-3D Sea King  nebo novější a menší VH-60N "WhiteHawk". V současné době běží program VXX (Presidential Helicopter Replacement Program) kladoucí si za cíl najít náhradu za prezidentské vrtulníky.

 

Jedním z kandidátů programu VXX byl dokonce konvertoplán V-22 Osprey. Vítězem se ale nakonec stal typ Sikorsky S-92. V současné době se počítá s výrobou 21 vrtulníků.

Video: Boenig 747-8. / YouTube

 

Boeing 747-8 pro amerického prezidenta

Zpět k letadlům. Ikonická prezidentská letadla VC-25 americké letectvo zařadilo do výzbroje v roce 1990. Technická životnost končí letounům v roce 2017, poté bude následovat náročná generální oprava.


Americké letectvo již před časem začalo za oba letouny hledat náhradu. Potenciální uchazeči byly dva – americký Boeing 747-8 a evropský Airbus A-380. Obě jsou největší dopravní letadla současnosti.


Není třeba dodávat, že při tak prestižní záležitosti dostal přednost americký výrobce. Ostatně Airbus taktně oznámil, že nehodlá usilovat o dodávky letadel pro amerického prezidenta.


Letectvo nakonec oznámilo nákup tři letounů Boenig 747-8, která následně projdou hloubkovou úpravou. "Boeing 747-8 je jediné letadlo vyráběné v USA, které zcela splňuje všechny nezbytné podmínky, aby vykonávalo prezidentskou misi," říká Deborah Lee James, (civilní) sekretářka amerického letectva.


První letoun 747-8 dodá Boeing americkému letectvu v roce 2018. Následně dojde k zástavbě potřebných systémů a k testování. Poprvé se může prezident novým letadlem proletět v roce 2023. Podle deníku Wall Street Journal letectvo za tři nové prezidentské speciály utratí 1,65 miliardy dolarů.

 

Jaké vylepšení nový prezidentský letoun získá, podléhá utajení. Prezidentský Boeing 747-8 bezpochyby obdrží bohaté komunikační a aviatické vybavení, systémy pro elektronický boj a také systémy pro boj s řízenými protiletadlovými střelami. Podobně jako u současného VC-25 budou všechny důležité elektronické části chráněny před silným elektromagnetickým pulsem vznikajícím při jaderném výbuchu.  


Boeing 747-8 měří na délku 76,4 m při rozpětí křídel 68,5 m. Maximální startovací hmotnost je 442 000 kg a dolet bezmála 15 000 km. 

Zdroj: U.S. Air ForceReuters

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Charlie Datum: 01.02.2015 Čas: 09:27

liberal shark: "aviatické vybavení" je častá chyba pana Grohmanna, už jsem na to upozorňoval pod jiným článkem :)

Kozlus: podle mě je to s generálkou současných letadel chyba, pokud nejednou v režimu, že starý typ drží ještě nekolik let v rezervě.

avatar
Kozlus Datum: 31.01.2015 Čas: 00:35

A ohrivacky decky na sedacku? :-D

Takze 2017 jdou soucasna letadla na generalku a od 2023 budou nasazena jina? Ta generalka asi bude chvilku trvat a asi bude pekne draha. U takovyho letadla to asi jde patricne do hloubky a krome generalky letadla se urcite udela (dalsi) modernizace na nejnovejsi stupen elektronickeho vybaveni. A v 2023 ty letadla pujdou do srotu nebo nekam do rezervy? Pochybuju, ze tyhle letadla poslou na normalni vrakoviste i po vymontovani veskereho vybaveni.

avatar
liberal shark Datum: 30.01.2015 Čas: 23:44

Předposlední odstavec - aviatické vybavení - to jsou asi kožené kukly, kulaté brýle a dlouhé šály :-))).

arr