Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Pozemní technika

Nová obrněná technika indonéské námořní pěchoty

Datum přidání 28.01.2014    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 4 komentářů    autor autor: Jakub Mareš

Poslední období se v indonéské námořní pěchotě nese ve znamení modernizace parku obrněných vozidel. Politické vedení země reaguje na zhoršenou bezpečností situaci v oblasti a rozhodlo se k modernizaci svých ozbrojených sil. Nově se indonéští mariňáci těší z nových ruských bojových vozidel pěchoty BMP-3F a ukrajinských obrněných transportérů BTR-4.

Obrněné transportéry BTR-4

Foto: BTR-4 dodané do Iráku s věžovým kompletem Shkval / iraqimilitary.org

 

Obrněné transportéry BTR-4

Ukrajinský státní podnik zahraničního obchodu SpetsTechnoExport zvítězil ve výběrovém řízení Ministerstva obrany Indonésie na dodávku pěti obrněných transportérů kategorie 8×8 schopné plavby. Půdu pro uskutečnění kontraktu připravila v srpnu 2013 v Ukrajině vojenská delegace z ministerstva obrany Indonésie. Členové delegace získali technické informace o obrněných transportérech BTR-4 a shlédli vozidlo v dynamických ukázkách.


BTR-4 je obojživelné obrněné vozidlo určené k přepravě personálu mechanizovaných pěchotních jednotek a
k poskytování palebné podpory výsadku. Vozidlo může plnit operace v nejtěžších bojových podmínkách, včetně operace v prostoru zamořeného nukleárním, biologickým nebo chemickým spadem NBC (Nuclear, Biological, Chemical)

Ukrajinská společnost SpetsTechnoExport nevydala žádné podrobnosti o typu zbraňové stanice
indonéského BTR-4. Výrobce však nabízí k vozidlu 3 druhy zbraňových stanic - GROM, Shkval nebo BAU 23×4. Stanice GROM zahrnuje 30mm kanón s 360 náboji, 30mm granátomet se 150 náboji, 7,62mm kulomet s 1200 náboji a čtyři protitankové střely Konkurs nebo Baryer.

 

Video: BTR-4 při střelbě. / YouTube

Druhá stanice Shkval obsahuje stejnou výzbroj jako stanice GROM, avšak veze v zásobě o 800 nábojů ráže 7,62mm více. Poslední BAU 23×2 zahrnuje dva 23mm automatické kanony s 400 náboji a jeden 7,62mm kulomet s 2000 náboji.

Bojová vozidla pěchoty BMP-3F

Ruská federace prostřednictvím agentury Rosoboronexport dodá v brzké době indonéské námořní pěchotě celkem 37 nových ruských obojživelných bojových vozidel pěchoty BMP-3F. Nové stroje doplní sedmnáct BMP-3F, objednaných indonéským ministerstvem obrany v roce 2009.

 

Bojová vozidla pěchoty BMP-3FFoto: Indonéské vozidlo BMP-3F z první dodávky / Dispenal přes JakartaGreater


Slavnostní předání proběhne na polygonu Karang Tekok vojenské základny indonéského námořnictva a námořní pěchoty. Ceremonie se zúčastní také ministr indonéské obrany Purnomo Yusgiantoro.

BMP-3F je navržen a vyroben ruskou společností Kurganmashzavod JSC. Zbraňový systém z BMP-3F je označován jako 2K23 a skládá se z 100mm kanónu 2A70, 30mm koaxiálního kanónu 2A72 a 7,62mm koaxiálního kulometu PKT.

 

Video: Indonéská vozidla BMP-3F  v akci. / YouTube

Verze F je navržená s důrazem na operace na moři. Kromě lepších nautických vlastností dokáže BMP-3F operovat na moři úroveň 3 (vlny do 1,2 m) maximální rychlostí 10 km/h. BMP-F má navíc vylepšený systém řízení palby, umožňující vést účinnou palbu při plavbě na moři úroveň 2 (vlny do 0,75 m). Interní zásoba paliva postačuje až na 7 hodin plavby.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
David Datum: 29.01.2014 Čas: 13:45

To Minkor - částečně to zmiňuje Lukas. BTR-4 dodané do Iráku byly vráceny kvůli špatné kvalitě. Ty ale určitě nebyly dodány do Indonésie. Ale pro export do Iráku byla již připravena další série (40 ks?) - a tak je možné, že byly dodány právě ony. Ale to je jen moje dedukce - informace se k tomu shánějí těžko a s určitostí to říci nemohu
To Jakub Mareš - do Thajska byly dodány nikoli BTR-4, ale BTR-3 U, hodně podobné svému původnímu vzoru BTR-80, s dveřmi po boku vozidla a nikoliv vzadu, se silnějším pancéřováním a novou zbraňovou stanicí.
A jinak souhlas, je zajímavé, že se Ukrajina dokázala prosadit v Thajsku, které se do té doby orientovalo na americkou a čínskou techniku

avatar
Minkor Datum: 29.01.2014 Čas: 00:15

Jak to je vlastne s temi BTR-4 pro Irak? Nebyla ta zakazka iracany stornovana pro spatnou kvalitu dodanych stroju?

avatar
Jakub Mareš Datum: 28.01.2014 Čas: 20:40

Při psaní článku mě docela překvapilo, jak jeden schopný člověk v čele dokáže rozhýbat export zbraní ze země jako je Ukrajina. Mezi poslední zakázky mě napadá BTR-4 pro Irák a Indonésii a BTR-4 a OPLOTy pro Thajsko...

avatar
Lukas Datum: 28.01.2014 Čas: 19:10

Niech tylko Indonezyjczycy uważają by im Ukraińcy nie wcisneli tych wadliwych BTR-4, których Irak nie przyjął...

arr