Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Nová obrněná technika pro ruské výsadkáře

Datum přidání 13.05.2013    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 5 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Ruské výsadkové jednotky mají během tří až pěti let dostat zcela novou obrněnou techniku. Tedy alespoň podle představ velitele ruských výsadkových vojsk generálplukovníka Vladimíra Šamanova, který své plány představil před pár dny novinářům v Moskvě.

BMD-4M

Foto: Hlavní údernou sílu ruských výsadkových vojsk bude tvořit těžce ozbrojené vozidlo BMD-3M / RIA Novosti

 

„Hlavním cílem velení vzdušných sil… je obecné přezbrojení vojáků v nejkratším možném čase, v příštích třech až pěti letech. … Tři výsadková vozidla musí být schopna vzdušné přepravy a být vysaditelná na padácích. Ve stejné době musí být pancéřová ochrana vozidel a výzbroj v souladu s nejmodernějšími trendy,“ přednesl Šamanov novinářům.

 

Jedním z nových vozidel má být i právě zaváděné pásové obrněné vozidlo BMD-4M. Jde o nejnovější verzi lehkého bojového vozidla pěchoty BMD-3, resp. BMD-4. Nejmodernější varianta BMD-4M má zcela nově řešený podvozek, digitální systém palby, nový motor o výkonu 370 kW a mohutnou výzbroj – 100mm dělo 2A70 a spřažený 30mm automatický kanón 2A72.

 

Prvních deset testovacích kusů BMD-4M bylo ruským výsadkářům dodáno v roce 2011. V prosinci 2012 ruské ministerstvo obrany rozhodlo o zakoupení dalších vozidel a o zavedení stroje do výzbroje. Do konce letošního roku bude ruské armádě dodáno dalších 5 vozidel pro závěrečné testování a příští rok dalších 5 vozidel. Kromě toho ruská armáda nakoupí v první fázi i 10 obrněných transportérů BTR-MD Rakuška, což je de facto BMD-4M bez bojové věže.

 

GAZ-2330 Tigr

Foto: Ruské výsadkové vojsko chce pořídit i vozidla Tigr / RIA Novosti


Ruská armáda BMD-4M nakoupí, i když dřívější náměstek ministra obrany Alexandr Suchorukov vozidla kritizoval a odmítl jejich pořízení. Jde zřejmě o dovršení „ideového“ obratu na ruském ministerstvu obrany, které za minulého vedení kritizovalo úroveň ruské vojenské techniky a vážně uvažovalo o širokém nákupu „západních“ zbraní.

 

„Nejedná se o dokonalé vozidlo, samozřejmě, ale má obrovský modernizační potenciál v budoucnu – jak podvozku, tak výzbroje,“ řekl Šamanov novinářům v reakci na dřívější kritiku technické úrovně BMD-4M. Šamanov rovněž oznámil záměr pořídit lehká obrněná vozidla pro ruské výsadkáře a speciální síly.

 

V současné době ruská armáda plánuje nakoupit 1775 italských vozidel Iveco LMV, které se montují v Rusku. Avšak nové ruské vedení na ministru obrany i domácí zbrojní lobby jednoznačně upřednostňují nákup domácího lehkého obrněného vozidla GAZ-2330 Tigr. "Vozidlo Tigr se ukázalo jak docela dobré, ale před konečnou objednávkou je nezbytné provést celu řadu testů, včetně testování schopnosti vozidla býti shazováno pomocí padáků z vojenských dopravních letadel,“ vysvětluje Šamanov.

 

Foto: Ruský MRAP Kamaz Tajfun 6x6 / YouTube


Třetím vozidlem pro ruské jednotky má pak být v blízké budoucnosti i experimentální Kamaz Tajfun 6x6. Jedná se o kolové transportní vozidlo kategorie MRAP s vysokou odolnosti proti minám a IED. Tajfun dokáže převézt až 16 vojáků a ochránit je před výbuchem miny o ekvivalentu 9 kg TNT.

Zdroj: RIA Novosti, RIA Novosti

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
JiriTintera Datum: 17.05.2013 Čas: 20:38

Vážený pane Grohmanne,
nevím co si redakce RIA Novosti nechala "nakukat" od jakéhosi Šamanova, ale obrněná vozidla Tigr jela na letošní přehlídce v Moskvě a podle ruských hobbystů se tak děje od roku 2009.

Podíváte-li se na video zjistíte, že na letošní přehlídce jely spjecialno-transportnyje srjedstva, které hlasatel označil jako: "bronjeavtomobili Tigr" - viz video mezi 40-41 minutou - http://www.youtube.com/watch?v=4xa_qhBD0fU

avatar
David Khol Datum: 15.05.2013 Čas: 13:47

Ale ten Tatrapan se nijak moc nerozšířil - a to nejen kvůli ekonomické slabosti Slovenska. Takže i u tohoto mám určité pochybnosti o úspěšnosti.

avatar
hurvo Datum: 14.05.2013 Čas: 16:20

Ved prave, podvozok z nakladneho auta, roznake trojpriestorove rozlozenie auta, dokonca aj pocet a rozmiestnenie naprav.

avatar
jj Datum: 14.05.2013 Čas: 15:35

máte pravdu plno i zahraničních expertů na zo ukazuje že to má aš moc podobné řešení

avatar
hurvo Datum: 14.05.2013 Čas: 15:22

tatrapan ? ehm pardon tajfun.

arr