Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Nová obrněná vozidla pro Lotyšsko

Datum přidání 03.03.2014    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 10 komentářů    autor autor: Jakub Mareš

Lotyšská armáda plánuje nákup celkem 120 použitých/zánovních britských obrněných vozidel. Cílem je lépe vybavit slabě vyzbrojené pěchotní jednotky pozemních sil lotyšské armády a posílit tak obranu severovýchodní části území NATO.

Foto: Lotyši nakoupí obrněnou rodinu vozidel VR(T) (Combat Vehicle Reconnaissance (Tracked). / US Army foto

Foto: Lotyši nakoupí obrněnou rodinu vozidel CVR(T) (Combat Vehicle Reconnaissance (Tracked)). / US Army foto

 

Národní vojenské síly Lotyšska NBS (Nacionālie Bruņotie Spēki) mají 6000 profesionálních vojáků a 11 000 rezervistů. Lotyšské pozemní síly jsou velmi slabé a nemají prakticky žádné těžké obrněné jednotky. Největší údernou sílu tvoří 60 amerických vozidel Humvee s kulometem ráže 12,7 mm a protitankové střely.


Ve čtvrtek 27. února 2014 se setkal lotyšský ministr obrany Raimonnds Vejonis s britským tajemníkem ministerstva obrany Spojeného království Philipem Hammondem. Během setkání obě strany podepsaly protokol o spolupráci na projektu, jehož cílem je mechanizace lotyšské pěší brigády.

 

Lotyšští kulometníci během přípravy na zahraniční misi Foto: Lotyšská armáda - dobře vycvičená, slabě vyzbrojená / Lotyšské ministerstvo obrany

 

Při podpisu protokolu lotyšský ministr obrany zdůraznil, že se jedná o první krok v dlouhodobých rozvojových plánech NBS a jedná se o důležitou investici do posílení obranných schopností Lotyšska. Dodal také, že v důsledku hospodářské krize byl projekt mechanizace lotyšské pěchotní brigády několik let odkládán.

 

Po vstupu do Severoatlantické aliance se Lotyšsko zavázalo posílit společnou obranu v rámci svých možností. Za tímto účelem každý členský stát aliance deklaruje svoje vojenské jednotky rychlé reakce - dobře vyzbrojené a dobře vybavené jednotky schopné působit v rámci kolektivní obrany.

 

CVR(T) (Combat Vehicle Reconnaissance (Tracked)Foto: Obrněný transportér Spartan. / US Army foto

 

Podle tiskové zprávy lotyšského ministerstva obrany mají Lotyši zájem o pásová vozidla CVR(T) (Combat Vehicle Reconnaissance (Tracked)). Má jít o stroje minimálně využívané nebo po generální opravě. Za celkově 120 vozidel zaplatí 70 milionů eur (1/3 ročního rozpočtu NBS). Britové se tak jedním prodejem zbaví 20 % všech svých vozidel CVR(T).

 

Vozidla CVR(T) v britské armádě zastávají mnoho rolí. Verze Scorpion je označován jako lehký tank (případně vozidlo palebné podpory) se 76mm kanónem, Scimitar jako bojové vozidlo pěchoty s 30mm kanónem a Striker jako nosič protitankových řízených střel. CVR(T) existuje také ve verzích jako obrněný transportér, sanitka nebo velitelské vozidlo.

 

Raketové vozidlo StrikerFoto: Raketové vozidlo Striker / US Army foto

 

Oslovení Velké Británie je logickým krokem. Britská pozemní armáda (British Army) nyní v rámci projektu Army 2020 prochází zásadní redukcí. Počet vojáků se sníží z 102 000 na 82 000 profesionálů. Počet rezervistů se naopak zvedne na 30 000 osob.

 

Kromě jiného se Velká Británie zbaví 40 % svých tanků Challenger 2 a 35 % samohybných houfnic AS 90. V současné době je možná čas se pomalu zamyslet, zda Armáda ČR nepotřebuje také něco z Velké Británie.

Zdroj: sargs.lv

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
David Datum: 04.03.2014 Čas: 19:40

Tak pro AČR -vzhledem k technice, kterou používá - by to asi nebylo zrovna nejlepší řešení. Ale pro Lotyšsko vzhledem k slabosti jeho armády, ale i vzhledem k terénním podmínkám je to ideální. Nikoliv klasické BVP, ale vozidlo palebné podpory, s malou hmotností, vysokou pohyblivostí a relativně velkou palebnou silou.
A co se týče oné snahy obnovit SSSR - ta je nesmyslná a řekl bych, že to velice dobře ví i Putin, kterému někteří jen nasazují psí hlavu. Kazachstán je dnes eknomicky silná a ambiciózní země, která by do nějakého chomoutu už nevlezla.
Bělorusko by se klidně stalo členskou zemí nového SSSR, ale to by musel být prezidentem Lukašenko. A většina dalších států (Uzbekistán, Azerbajdžán) dnes jde po nezávislé linii. O co nejužší spolupráci mají zájem jen Arménie a Tádžikistán - a ty vzhledem k svým vnitřním problémům příliš velkým přínosem nejsou

avatar
Petr M Datum: 04.03.2014 Čas: 19:26

To vychází 16 milionů Kč za jedno vozidlo, to je výhodná cena. Pokud by nám Britové nechali starší techniku za dobrou cenu, dalo by se o tom uvažovat.
Vzhledem k tomu, jak zbrojí Poláci by se mám více techniky, i starší jistě hodilo.

Co by bylo pro naší armádu lepší? Mít k dispozici dejme tomu starší techniku např. 120 těchto CVR(T) + 28 bitevníků l-159 nebo 18 nových pandurů za stejnou cenu...

pepe420: Celní unie již existuje, je to dohoda Ruska, Běloruska a Kazachstánu jedná se pásmo volného obchodu, jednotného hospodářského prostoru mezi těmito státy.

avatar
David Datum: 04.03.2014 Čas: 13:40

Tak co jsem zaregistroval, tato vozidla chce koupit jak Litva, tak i Lotyšsko, byť Lotyšsko v mnohem větším množství.
A osobně předpokládám, že třeba současné dění na Ukrajině vyprovokuje pobaltské státy k zvýšení vojenských výdajů (třeba lotyšské výdaje na obranu byly nízké - a především po ekonomické krizi v r. 2008 byly výrazně sníženy), k nákupům techniky atd. A nákup starších systémů, vyřazovaných vyspělými armádami je podle mne velmi efektivním řešením.
A co se týče strategie, Lotyšsko plánuje v případě nějakého většího konfliktu (napadení země Ruskem) mobilizaci všech záloh a přechod na partyzánskou válku. Je to sice taková rezervní koncepce, ale stále je rozpracovávána

avatar
liberal shark Datum: 04.03.2014 Čas: 13:23

to pepe420
Ony ani ty samohybné houfnice AS90 by pro nás nebyly k zahození :-).

to Standa
Pěší jednotky s ručními zbraněmi v konfliktu vysoké intenzity moc dlouho nepřežijí. Obrněná vozidla jim poskytnou mobilitu a základní ochranu proti dělostřelectvu a ručním zbaním. Tento nákup mi přijde celkem racionální.

avatar
Standa Datum: 04.03.2014 Čas: 13:23

No já se obávám, že při Ruské rychlosti na nějaké stažení nedojde, neb se podstatná část ozbrojených sil ocitne v obklíčení. Nejsem moc naivní, abych si myslel, že se pobaltské státy ubrání, ale pokud by Rusko vědělo, že mají schopné lehké síly schopné citelných úderů, tak už by to jako prostředek odstrašení mohlo fungovat.......ale taky jak u koho, u mě by to třeba stačilo, ale u Putina by to mohlo značit pouze výzvu.....stejně to vždy stojí na lidech.

avatar
Nesher Datum: 04.03.2014 Čas: 12:23

Standa
Všechny baltské armády nepočítají v případě masivního útoku Ruska s nějakým větším odporem, strategie je taková, že pravidelné síly se po krátkém odporu stáhnou (zřejmě přes Litvu nebo přes moře) do Polska a válka bude pokračovat prostřednictvím záložních sil jako partyzánská.
Pravidelné armády se mezitím konsolidují a pak spolu se spojenci zatlačí Rusy zpět. A pro tento způsob boje by se jim naopak větší mechanizace mohla hodit.
Nicméně je to jen teorie a skutečný postup by zřejmě závisel na situaci.
Obávám se, že při dnešním ruském způsobu uvažování a jednání na straně jedné a západní zbabělosti a slabosti na straně druhé (viz prohlášení premiéra Sobotky, že prosperita a pracovní místa stojí nadevším, tedy zřejmě i nad národní bezpečností) si Balťané budou moci svoje operační plány v relativně blízské budoucnosti vyzkoušet v reálném konfliktu. Otázka je zda by konečně Západ (včetně ČR) na napadení členského státu NATO a EU reagoval silou.

avatar
Standa Datum: 04.03.2014 Čas: 10:38

Nepřijde mi to jako dobrý nákup. Jediný soupeř je Rusko a to má tolik obrněných vozidel a podpory ze strany letectva, že kupovat tyhle starší kusy mi přijde jako zbytečnost. Když je armáda malá, tak má spíše smysl ji nasytit přenosnými protitankovými a protiletadlovými prostředky, něco jako Hizballáh.

avatar
pepe420 Datum: 04.03.2014 Čas: 09:53

Ty challengery by se nám hodily, kdo ví, co se odehraje v budoucnu, takoví Poláci nakupují zbraně jako diví (Leopardy atd) a jestli vznikle opravdu Celni unie, tak budou mít Poláci ruské základny za rohem, Rusové zřejmě chtějí obnovit sílu SSSR a vliv a jak víme, s jídlem roste chuť.

avatar
Jan Grohmann Datum: 04.03.2014 Čas: 09:38

Děkuji, opraveno. Samozřejmě Lotyšsko.

avatar
Nesher Datum: 04.03.2014 Čas: 09:30

Tak Litva nebo Lotyšsko? Pánové z redakce nevím odkud jste tu zprávu převzali, ale mezi Latvia (Lotyšsko) a Lithuania (Litva) je celkem rozdíl. Jednou máte v článku, že ty vozidla kupuje Lotyšsko a podruhé zas litevská armáda.

arr