Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Nová rumunská útočná puška

Datum přidání 10.10.2012    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 8 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Rumunsko je po České republice a Polsku dalším středoevropským státem, který dokončuje vývoj vlastní útočné pušky. Nová zbraň ráže 5,56×45 mm NATO vzniká v rumunské firmě Fabrica de Arme Cugir. Jde o výrazně modifikovanou ruskou útočnou pušku AKM, resp. o její v Rumunsku vyráběný klon md. 86. Pokud půjde vše podle plánu, rumunská armáda objedná první pušky již do konce letošního roku.

Rumunská puška

Foto: Nová rumunská útočná puška ráže 5,56×45 mm NATO / Romania Military


V minulém století Rumuni (stejné jako např. Poláci) na svém území licenčně vyráběli ruské útočné pušky AKM ráže 7,62 mm, což je modernizována verze legendárního „Kalašnikova“ AK-47. Rumuni svou zbraň nazývali jako Pistol Mitralieră model 1963/1965 (md. 63/65). Šlo prakticky o identické klony AKM, rumunské zbraně se však vyznačovaly charakteristickou přední dřevěnou rukojetí.

 

V 80. letech se Rumunsko rozhodlo přejít na menší ráži používanou v zemích Varšavské smlouvy, tedy 5,45×39 mm. Místo nákupu licencí pro výrobu ruských pušek AK-74 (upravená AKM na ráži 5,45×39 mm) se však Rumuni (rovněž jako Poláci) rozhodli pro vývoj vlastní zbraně, odvozené od ruských AKM. V roce 1988 tak na svět přišla rumunská pušku Pușcă Automată model 1986 (md. 86) v ráži 5,45×39 mm, jenž slouží v rumunské armádě do dnešních dnů.

 

Rumunská puška

Foto: Pistol Mitralieră model 1963 s typickou přední rukojetí. Model 1965 se vyznačoval ocelovou sklopnou pažbou / Wikipedia


Jak bylo řečeno v úvodu, na rozdíl od Polska (puška MSBS) nebo České republiky (puška CZ 805 BREN), Rumuni nevyvinuli novou zbraň, ale rozhodli se pro výraznou úpravu stávajících pušek md. 86 na standardní náboj NATO 5,56×45 mm.

 

Nová zbraň konstrukčně vychází z md. 86, ale vyznačuje se několika technickými novinkami. V prvé řadě to je změna pozice táhla závěru, úprava přepínače palby, nové horní pouzdro závěru a zcela nová pažba. Způsob nasazovaní a uchycení zásobníku zůstal stejný, podobně jako mechanismus střelby, spouště a vyhazování prázdných nábojnic.

 

Nové napínací táhlo je posunuto směrem dopředu, při střelbě se nepohybuje a lze je volitelně umístit na pravou nebo levou stranu. Táhlo se pohybuje v novém dvoudílném předpažbí, které je ve spodní části vybaveno krátkou montážní lištou. Na ní lze umísit taktickou přední rukojeť, nebo jiné příslušenství.

 

Rumunská puškaFoto: Nová rumunská útočná puška ráže 5,56×45 mm NATO / Romania Military


Velký přepínač palby, charakteristicky pro zbraně řady AK, byl nahrazen dvěma malými páčkami, umístěnými po obou stranách zbraně. Voják tak může režim střelby volit pohodlně palcem ruky, tak jak je to běžné u všech moderních konstrukcí.

 

Výklopné pouzdro závěru je nahoře opatřeno montážní lištou a k tělu zbraně je připevněno pomocí čepu. Pouzdro se při čištění zbraně vyklápí i s optikou směrem dopředu, což je oproti zbraním řady AK výrazná konstrukční změna. Zajímavá je pažba nové zbraně, která je očividně převzata od polské pušky wz. 96C Beryl.

 

Podle ředitele Vasile Crisana skupiny ROMRAM, pod kterou Fabrica de Arme Cugir patří, by mělo Ministerstvo obrany Rumunska do letošního roku rozhodnout, zda novou pušku pořídí nebo nikoliv. Pokud ano, očekává se, že bude podepsána dohoda na koupi až 60 000 nových pušek. Je však otázka, zda půjde o zcela nové zbraně nebo o rozsáhlou přestavbu stávajících pušek md. 86 zavedených v rumunské armádě.

 

Zdroj: Altair

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Lukas.Karlik Datum: 18.10.2012 Čas: 11:26

Po různých konzultacích s odborníky a přečtení odborných textů, nebo diskusí týkajících se problematiky ráže 5,56 mm jsem došel k vlastnímu úsudku, že smysl této ráže v naší armádě je pouze z hlediska logistiky v rámci zahraničních misí, ale pro tuzemské potřeby se domnívám, že současná ráže 7,62 mm bohatě stačí. A náš postoj, resp. postoj našich politiků k této problematice, kdy se západu snažíme vlést co nejhlouběji do oněch míst i za cenu snížení kvality a bojeschopnosti našich vojáků, jen aby jsme měli pocit, že jsme víc na západě, přezbrojíme na zbraně v ráži 5,56 mm v době, kdy si spousta armád uvědomuje nedostatky této ráže.

Je pravda, že společnost Gunexpert nabízí Sa vz 58 v ráži 5,56 mm, ale k tomuto kroku přikročili z hlediska zájmu civilního trhu, nikoliv z hlediska degradace zbraně, primárně proto zachovávají ráži 7,62 mm právě proto, že jsou jim známy kvality této ráže. Jenže v dnešní době je to přesně jako s krabičkami od sirek: Mám dvě naprosto stejné krabičky a o jedné z nich prohlásím, že je z Ameriky a o druhé, že je z Ruska, kterou si vyberete, když jsou obě naprosto stejné?!

Dal bych pár facek každému, kdo prohlašuje, že náboj 7,62 x 39 je zastaralý, proto je třeba nahradit ho nábojem 5,56 x 45, takový člověk je naprostý diletant, protože nejen, že degraduje dostřel zbraně, ale tvrdí naprostý nesmysl o zastaralosti náboje, jen proto, že ho nevymysleli Američané. Jako argument uvádím těžký kulomet Browning M2 ráže 12,7 mm, jehož konstrukce je bezmála 90 let stará a to už mnohým nepřipadá jako zastaralý náboj... Narozdíl od nás Američané oceňují a doceňují kvality Sa vz 58, takže bychom měli to samé udělat také my...

avatar
Jirka Datum: 11.10.2012 Čas: 12:56

Pro srovnání toho co dělá profesionální fabrika v Rumunsku, zkuste se podívat co dokážou české ručičky s SA 58, najdete tam věci jak v 7,62x39 tak i v 5,56x45. www.gunexpert.cz

avatar
Lukáš Karlík Datum: 10.10.2012 Čas: 20:09

Přesně, jak píše Jakub, neudělali nic převratnějšího než Rusové s jejich novým AK 12, kdybych neviděl ty odlišnosti, snad bych i řekl, že se jedná o tutéž zbraň, co si budeme povídat, na klasické konstrukci se toho moc změnit nedá, pokud mají být zachovány důležité součásti, jejich modernizace, nebo vývoj nových se teď ekonomicky nevyplatí. Jediné, s čím mě štvou, je ta nabíjecí páka v předu, protože to je přesně jedna z modernizací, která je dobudoucna plánována jako možná varianta u Sa 58 a už vidím ty titulky: Kopie rumunského nápadu... a tak podobně, zkrátka ať k tomuto řešení Rumuni došli vlastní cestou, nebo okopírovali svůj ruský protějšek, bezesporu půjde o zajímavou inovaci, která ale narozdíl od té naší (cz 805) je postavena na spolehlivém a léty odzkoušeném základu, proto si troufám říct, že ji nebudou provázet takové problémy, které provázejí naše nové pušky.

Na závěr jedno takové zamyšlení:
Neměli bychom se od Rumunů a Rusů spíše poučit, že lepší investice, než je zavádění nových zbraní by byla inovace těch současných?! Můj osobní názor je, že nákup cz 805 byl učebnicovým příkladem, jak se to dělat rozhodně nemá...

avatar
Jan Grohmann Datum: 10.10.2012 Čas: 18:56

Co je přesně Střední Evropa, není nijak oficiálně určeno. Je to spíše podle pocitů lidí a podle ekonomických rozdílů mezi zeměmi než něco, co je dáno exaktně.
http://cs.wikipedia.org/wiki/St%C5%99edn%C3%AD_Evropa

avatar
Left Datum: 10.10.2012 Čas: 18:45

Taky jsem se udivil, když jsem si přečetl nové položení Rumunska na evropském kontinentu :D

avatar
Jakub Mareš Datum: 10.10.2012 Čas: 16:42

omluvte mě jestli se mejlim, ale od kdy je Rumunsko středoevropská země?

avatar
Deadog Datum: 10.10.2012 Čas: 15:38

zlaty Bren :)

avatar
Jakub Datum: 10.10.2012 Čas: 11:46

Skvely napad. Zobrat co sa im paci a vymenit co zavadzia.

arr