Bitevní tank (MBT) vs. bojové vozidlo pěchoty (IFV) pro armádu malého státu

Při diskusích ohledně budoucnosti našich obrněných ... Více

Ruská vojenská politika v roce 2018

Ruský politolog Pavel Luzin v článku Limity ... Více

Nová americká jaderná strategie: Hrozba omezeného použití jaderných zbraní

Americký deník Huffington post v pátek zveřejnil ... Více

Spojené státy představily novou národní obrannou strategii

Nová americká Národní obranná strategie NDS ... Více

Námořní technika

Nové jaderné schopnosti Spojených států

Datum přidání 08.02.2018    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 7 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Podle Zprávy o jaderném stavu NPR (Nuclear Posture Review) USA vyvinou nové jaderné zbraně, které umožní pružnější odpověď na případný omezený jaderný útok nepřítele. Půjde především o jaderné hlavice s nízkým výnosem (low-yield) pro ponorkové balistické rakety (SLBM) a nové námořní střely s plochou dráhou letu (SLCM) schopné nést jadernou hlavici.

Foto: Na obrázku USS Tennessee (SSBN-734) třídy Ohio. Jaderné ponorky třídy Ohio jsou schopné nést balistické rakety i střely s plochou dráhou letu; větší foto / US Navy 

 

Američané se podle vlastních slov obávají toho, že si Rusové “pohrávají” s myšlenkou použití omezeného jaderného úderu pro “uklidnění” (deeskalaci) případného vojenského konfliktu mezi Západem a Ruskem. A nemusí jít nutně o vojenský konflikt velkého rozsahu. Podle Američanů jde o tzv. ruskou strategii “eskalace pro deeskalaci”.


Rusové si údajně myslí, že Západ je příliš slabý (má málo odhodlané politické vůdce, nejvyšší velitele, společnost, atd.) a bude omezeným jaderným úderem natolik šokován, že nepodnikne žádné protiopatření. Podle Američanů to není o tom, jak moc je takový vývoj situace reálný, ale spíše o tom, že Rusové takový vývoj nevylučují a přizpůsobují své chování této možnosti.


„Nechceme, aby někdo jiný nesprávně odhadl a myslel si, že když použije zbraň s nízkým výnosem, musíme čelit (jak uvedl bývalý ministr zahraničí Henry Kissinger - pozn. red.) ‘kapitulaci nebo sebevraždě,’“ řekl Mattis členům Výboru pro ozbrojené síly (House Armed Services Committee) amerického Kongresu. „Nechceme, aby se objevil kousek pochybnosti o tom, jak se díváme na jaderné odstrašení. Jaderné odstrašení musí být důvěryhodné.“


Podle zprávy NPR proto musí USA zavést novou generaci jaderných zbraní, které umožní neprodleně odpovědět na omezený jaderný úder – resp. vyvinout takové zbraně a schopnosti, aby Rusové s možností omezeného jaderného úderu vůbec ve svých plánech nepočítali.

 

Vývoj nových jaderných hlavic a SLCM je však pouze malou částí kompletní modernizace amerických jaderných sil. Washington za modernizaci jaderných zbraní, nosičů, velící a řídící struktury, ale i výrobního (výroba jaderného materiálu, hlavic, atd.) a logistického zázemí utratí během 30 let 1,2 bilionu dolarů.


Američané pro SLBM v blízké budoucnosti plánují upravit bojové hlavice W76 (100 kt) ponorkových UGM-133A Trident II (Trident D5) na hlavice s nízkým výnosem. Pentagon sice neupřesnil sílu nové hlavice, ale měla by dosahovat síly hirošimské a nagasacké jaderné bomby. V obou městech jaderný výbuch zabil 60 000 až 80 000 lidí.


Robert Soofer, náměstek ministra obrany, náklady na úpravu jaderných hlavic odhadl na 50 milionů dolarů během pěti let. Přesné číslo upravených hlavic není známo, ale má být “docela malé”.  


„Jde o velmi omezenou schopnost,“ řekl Soofer. „Není to velká vojenská schopnost. Když mluvíme o tom, že vypálíme desítky z nich, jsme v jiné sféře. Myšlenka je mít jednu nebo dvě (na ponorku - pozn. red.), abychom se vypořádali s potenciální ruskou hrozbou.“


Další zbraní je SLCM s jadernou hlavicí odpalovaná z ponorek a lodí. Dodejme, že v letech 2012-2013 americké námořnictvo vyřadilo poslední “jaderné” Tomahawky (BGM-109A) – nyní chce tuto schopnost obnovit.


Podle Soofera se jako dobrý konstrukční základ jeví vyvíjená jaderná střela vzduch-země LRSO (Long Range Standoff Weapon) amerického letectva. LRSO má pronikat nejpokročilejší vrstvenou protivzdušnou obranou a zasazovat konvenční a jaderné údery. Dosažení počátečních operačních schopností se očekává před rokem 2030.


Vývoj LRSO řeší firmy Raytheon a Lockheed Martin. Každá firma získala 900 milionů na vývoj a své výsledky prací předloží v roce 2022. Poté letectvo vybere vítězné řešení.


„Již pracujeme na hlavici pro LRSO. Bude to upravená verze hlavice W80. Takže můžeme potenciálně zvýšit výrobu a vložit je do nové námořní střely s plochou dráhou letu. Samotná LRSO je také možná dobrý konstrukční základ pro námořní střelu s plochou dráhou letu, nebo můžeme udělat novou verzi Tomahawku,“ vysvětlil Soofer a dodal, že vývojové práce potrvají sedm až deset let.


Podle Soofera je SLCM nátlakovým prostředkem na Rusko, aby se vrátilo ke Smlouvě o raketách středního doletu INF (Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty), kterou Rusko podle Američanů porušuje.


„Kdyby Rusko souhlasilo s návratem k ověřitelným postupům pro kontrolu zbraní, které by řešily tuto nerovnováhu v nestrategických jaderných silách (mezi Ruskem a USA - pozn. red.), USA by mohly souhlasit s tím, že omezí nebo zastaví získávání jaderných SLCM,“ uvedl Soofer. „Jde pouze o odpověď na ruskou expanzi jejich schopností a povahu jejich strategie a doktríny. Spojené státy nezačínají závody ve výrobě zbraní. Reagujeme na ruskou iniciativu.“


Dlužno však dodat, že podle nejnovějšího vyjádření Mattise, nic jak “taktické” nebo “nestrategické” jaderné zbraně neexistují. „Myslím, že neexistuje taková věc jako ‘taktická jaderná zbraň.’ Jakákoliv a kdykoliv použitá jaderná zbraň má závažné strategické důsledky,“ uvedl Mattis.


V každém případě pro Rusko jsou jaderné zbraně hlavní zárukou uzemní integrity Ruské federace, proti konvenční materiální vojenské převaze Západu (USA, evropské země, Japonsko) a Číny. Není žádný důvod, aby se Rusko své výhody uryté v síle a rozmanitosti jaderného arzenálu vzdávalo.

 

Zdroj: Defense News, Defense News

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
raziel87 Datum: 09.02.2018 Čas: 10:35

Fallout neskončil, Fallout trvá....budem černí andělé a ty si byla prvá.....

avatar
Shania Datum: 09.02.2018 Čas: 10:29

cejkis: co pořád máte s tím, že by někdo používal tajně AEGIS ashore pro otočné učely?

Každá baterie (tři baterie v evropě) má jen 24 buněk... takže i kdyby zcela rezignovali na interceptory, je to jen 24 raket na baterii.

A když teda budu zcela ignorovat to, že je daleko jednodušší a bezpečnější co se týká utajení tyhle rakety dát do mobilních zařízení a nebo i kontajnerů.

Tak Každý Burke má 90-96 buněk, z toho obvykle dnes nesou 50-60 tomahawku, každá ze dvou SSGN nese 154 tomahawku. Každá B-52, B-1B unese min to co je v jedné baterii AEGIS ashore...

avatar
otecko Datum: 09.02.2018 Čas: 07:35

skelet- no jo, ale nyní už tady máme 78 roků klid, žádnou proxy válku USA- Rusko nepotřebujeme.
Dá se říct, že těm dvěma velmocím o nejde o tolik, jako Evropanům, pokud se bude bojovat v Evropě, ta by byla na padrť.
Mám děti budu mít vnoučata, nelíbí se mi takové hrátky a Američané při vší úctě neví, co je to mít rozbitá města, zničený průmysl, miliony zabitých občanů.
Takto válečná doktrína je vadná!
Ovšem souhlasím s tím, že Evropa -EU se musí bez ohledu na další začít bránit sama, byť by to bylo na úkor NATO.

avatar
DuPo Datum: 09.02.2018 Čas: 00:32

Ach jaj, svet speje k záhube a to ani nemusí nikto stlačiť gombík. Murphy funguje a raz sa niečo pokazí, zlyhá zabezpečenie a bude veľký problém. A otázkou nie je či sa to stane ale kedy sa to stane. Dúfam, že sa toho nedožijem. Aj tak ale nechápem, načo sú im potrebné ďalšie jadrové zbrane, keď už aj tie súčasné dokážu spoľahlivo vyhubiť všetko živé hádam aj 10 krát.

avatar
moky Datum: 08.02.2018 Čas: 23:08

No já myslím že díky Američanům je Evropa před Ruskou pakáží v bezpečí..Samotná Evropa dávno usnula na vavřínech a rezignovala na svou bezpečnost.A to jak před Rusákama tak před muslimákama.Přitom má s objema bohatou historickou zkušenost..

avatar
skelet Datum: 08.02.2018 Čas: 22:05

cejkis: jestli se nepletu tak z Evropy je bojiště minimálně od roku 1945.. tedy pokud pominu dobu nějakých 2500let předtím.

avatar
cejkis Datum: 08.02.2018 Čas: 21:51

Výborně, nejprve Američané postaví v Evropě raketová sila protiraketové obrany, do kterých lze vložit i střely s plochou dráhou letu a pak začnou pro tyto rakety vyvíjet nové hlavice.

Díky Američanům se z Evropy stává budoucí bojiště.

arr