Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Nové kladivo na protivzdušnou obranu: Drony Perdix

Datum přidání 11.03.2016    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 44 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Pentagon před několika dny uveřejnil video z testování malých dronů Perdix. Malé drony jsou usazený v modulech pro fléry (světlice) a vystřelují se nad zájmovou oblastí. Přesné poslání dronů je utajováno, ale spekuluje se o nové letecké zbrani proti pokročilé a mnohovrstvé protivzdušné obraně (PVO).

Foto: Drony Perdix lze vystřelovat z letadel F-16 nebo jiných moderních strojů; ilustrační foto / Public Domain

 

Třetí vyvažující strategie

Podle informací The Washington Post vývoj dronů Perdix vede “tajná” Kancelář pro strategické schopnosti SCO (Strategic Capabilities Office). Vývoj dronů Perdix je tak nutné brát z mnohem širší perspektivy.

 

Kancelář SCO vznikla v roce 2012 a je vedoucí organizací iniciativy Třetí vyvažující strategie (Third Offset Strategy) - nového pojetí obrany Spojených států.


Vojenská “třetí strategie” si klade za cíl vyvinout takové technologie, proti kterým lze jen obtížně (rozuměj - za velmi vysoké náklady) najít vhodnou obranu. Cílem SCO je vrátit vojenskou nadřazenost Spojeným státům, která se snížila díky posilování vojenských schopností Ruska a Číny.


Strategie volně navazuje na Druhou vyvažující strategii (Second Offset Strategy) z poloviny 70. let, kdy si Spojené státy uvědomily, že nemohou početně čelit armádám Varšavské smlouvy.


Vsadily proto na technickou nadřazenost - především na rozvoj přesných zbraní, stealth letadel a také na pokročilé velitelské, kontrolní, komunikační a průzkumné (ISR) systémy. “Druhá strategie” se naplno projevila v boji s iráckou armádou během operace Pouštní bouře v roce 1991.


V současné době však hlavní mocenští rivalové Spojených států, Rusko a především Čína, zavádějí nebo chystají vlastní stealth letadla, nasazují přesné zbraně a pracují na pokročilé mnohovrstvé PVO. Původní americká Druhá vyvažující strategie tak ztrácí na účinnosti.


Proto v roce 2012 současný ministr obrany Ash Carter založil kancelář SCO, která rozvíjí koncept “třetí strategie”. Úkolem kanceláře SCO je především velmi rychle vyvíjet a zavádět do výzbroje nové inovativní technologie, které mají Spojeným státům vrátit vojenskou nadřazenost.


Ve fiskálním roce 2017 se počítá pro SCO s rozpočtem 907 milionů dolarů, 2x více než letos a 18x více než v roce 2012.


SCO se soustředí na několik slibných technologických oblastí, jako jsou laserorvé nebo elektromagnetické zbraně, robotické a autonomní systémy, miniaturizace, zpracování obrovských dat, pokročilá výroba (např. 3D tisk), bezpilotní letadla nebo útočné kybernetické schopnosti.


SCO má využívat především nové přístupy a inovace současných technologií (tedy nikoliv mnohaletý nejistý vývoj zbrusu nových technologií, jako v případě agentury DARPA), které povedou k velmi rychlému získání (v řadu let) zcela nových vojenských schopností.


Mezi projekty ctící zásady “třetí strategie” patří například nové bombardéry B-21, projekt letecké zbrojnice nebo nově představené drony Perdix.

 

Video: Zaběry z testování dronu Perdix. / The Washington Post

Drony Perdix

Zveřejněné video ukazuje vystřelení jednoho dronu Perdix z modulu pro fléry. Pentagon se rozhodl zveřejnit video až nyní, i když k samotnému testu došlo již v létě 2014.


Během testu stíhací letadlo F-16 vystřelilo při rychlosti 700 km/h schránku s dronem Perdix. Schránka je v první fázi stabilizována malým padákem a posléze, po několika sekundách, se z ní oddělí samotný malý dron. F-16 může nést v modulech až 30 dronů Perdix.


Celkově bylo při testech vypuštěno 72 dronů Perdix. Rozpočet programu je 20 milionů dolarů.


Perdix je velmi jednoduchý stroj vyrobený k kevlaru a uhlíkových vláken za pomocí 3D tisku, za použití komerčně dostupné elektroniky z mobilních telefonů. Dron i technologie vypuštění vznikla na věhlasné univerzitě MIT. Dron pohání malá vrtule o průměru několika centimetrů. Konstrukce je velmi robustní, aby přežila “raketové” vypuštění z letadla.


Rozměry, nosnost, dolet (max několik desítek km) nebo dokonce poslání je utajováno. Perdix je ale především platformou, kterou lze osadit nejrůznějšími systémy, ať už bojovou hlavicí nebo různými senzory. Drony také dokáží komunikovat mezi sebou a létat v ucelené formaci - roji.

 

Foto: Schéma dronu Perdix. / MIT


Ze zveřejněných prohlášení je však zřejmé, že úkolem dronů se stane především boj s pokročilou PVO.


“Představte si letadlo letící proti integrované PVO a shodí 30 těchto věcí, které vytvoří propojenou síť a budou dělat bláznivé věci,” uvedl Bob Work, zástupce ministra obrany. “Testovali jsme to. Testovali jsme to a vše pracovalo jak mělo.”


“Přesná specifikace toho, co mini drony dělají je tajná, ale mohou být použity pro zmatení nepřátelských sil a zajistit průzkumné mise diky vybavení, které stojí mnohem méně, než plně vybavený bezpilotní letoun,” uvedl ve svém článku o programu The Washington Post.


Jednou z možností je vybavit letadélka malou bojovou hlavicí a navádět je pasivním způsobem na radary protivníka. Drony Perdix navíc nemusí nést pouze letadla.


Díky malým rozměrům je možné drony vložit do střel s plochou dráhou letu, jako např. AGM-158 JASSM s doletem až 1000 km, které je začnou vystřelovat nad zájmovou oblastí nebo dokonce těsně před tím, než budou střely zasaženy PVO protivníka.

 

Zdroj: The Washington Post

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Gloton Datum: 16.03.2016 Čas: 17:12

Stanyk:
vymýšlíš už vymyšlené. Přesně k tomuto účelu jsou určeny klamné cíle ve výmetnicích.
Takovýto dron bude ztrácet rychlost stejně či dokonce rychlejí než současné klamné cíle.

avatar
Stanyk Datum: 16.03.2016 Čas: 12:33

Ultramarinus:

Ale v článku je napsáno, že drony byly vypuštěny v rychlosti cca 700 Km/h. Tj. ty drony určitě nějakou dobu budou mít rychlost podobnou původně letícímu objektu, než vlivem gravitace a tření rychlost ztratí, poté asi přejdou na svůj pohon, který bude pochopitelně méně výkonný. Kolik času může trvat, než takové drony ztratí rychlost natolik, že je obsluha radaru dokáže odlišit od letadla? A za jak dlouhou dobu střela mířící směrem k letadlu potřebuje k nalezení cíle svým radarem po navedení např. přehledovým radarem?

Osobně si dokážu představit situaci, kdy drony budou vypuštěné jako návnady v případě (rizika) zaměření např. přehledovým radarem nepřítele. O nutnosti a přesném čase vypuštění bude pilota informovat systém letadla, pilot díky EOTS a HMDS bude přesně vědět, kam se "schovat" za "štít" decoy dronů, tak aby ho radar na střele nemohl zaměřit. Zní to sci-fi, ale použité technologie na F35 takový mechanismus nevylučují..

avatar
Ultramarinus Datum: 16.03.2016 Čas: 09:55

Až na to, že o 35tkách je ve článku možná řeč jako o jednom z možných nosičů dronů, mi téma "f35 ano či ne, případně nikdy", přijde že se moc k tématu nehodí.

Stanyk: Drony takové velikosti poháněné vrtulkou budou mít rychlost max v desítkách km/h, takže jako klamné cíle nadzvukových stíhaček by asi příliš neexcelovaly.

Dr Breedlove: Mnou odhadovanou nízkou kadenci, nebo omezenou zásobu "střeliva" jsem odvodil od laserových zbraní, které jsou mi bližší. Ale řekněme, že jsem vedle a ty ne. Čím jiným pak (ze vzduchu) zjistit polohu takové zbraně a zničit ji, když ne nejlevnějšími drony? Pilotovanými letadly? S mířeným dostřelem 10 km, by je ničily jakékoliv "hloupé" klouzavé bomby bez větších potíží. Jinak co se dronů týká, při jejich průměru do 5 cm a rychlosti srovnatelné s jízdou na kole bude jednou z jejich výhod i značné krytí terénem při přízemním letu.

avatar
Stanyk Datum: 16.03.2016 Čas: 09:08

Ten mechanismus dronů mi přijde celkem zajímavý, ale nikoliv z hlediska ničení radarových systémů protivníka, ale spíše z hlediska pasivní/aktivní ochrany letadla. Pokud bude na letadlo vystřelena např. ze systému podobnému S300, který bude navádět střelu až do (před)terminální fáze, ve které aktivní úlohu bude muset převzít samotný radar střely, pak zarušení klamnými cíli, letícími podobnou rychlostí, v podobném prostoru ten finální lock velmi znesnadní. Nevím nakolik je to utopie, ale přijde mi to proveditelné.

Navíc pokud bude mít dron větší radarový odraz než samotné letadlo (se stealth), pak jsem zvědavý, jakým způsobem by musel být radar a software na střele programován.

Jinak děkuji Shania za linky.

avatar
jj284b Datum: 15.03.2016 Čas: 20:39

co sa tyka dlzky vyvoja F35, na F-16.net koluje o tom vtip:

Francuz, Rus a kritik F35 idu preplavat LaManche. Francuz v 25% cesty vyhlasi ze je unaveny a plave spat. Rus si v 50% povie ze ma dost a plave spat. a kritik F35 v 75% si povie ze "uz to trva dlho" a plave spat.

avatar
Shania Datum: 14.03.2016 Čas: 14:49

Dr. Breedlove: ano budou, stroje se budou vyrábět hodně přes rok 2030 (USAF má plany výroby do roku 2038...), minimálně 30 let životnost, spíš déle... takže se snadno dostaneš na moji nižší hranici 2070.... V menších zemí vydrží pravděpodobně mnohem déle... Pokud nepřijde nějaká revoluční technologie jako antigravitační pohon:) a i tak na přezbrojení na něco jiného nebude mít moc států zdroje.


Jestli je někdo vůbec relevantní zdroj k programu u F35 tak je to Bogdan, už jen proto, že máš řadu veřejných zasedání, kde mluví pod přísahou.
Mimo to byl k programu a LM vždy kritický.

Takže třeba nejnovější?
http://www.defenseone.com/technology/2016/03/f-35-chief-think-very-very-hard-making-another-joint-fighter/126587/

Nebo tady máš z počátků jeho působení, kde jsou zcela ikonické problémy jako že nemuže lítat v bouřce... co jsou už dnes k smíchu (aspon doufam)

https://www.youtube.com/watch?v=eFM9myJ4KQc&index=13&list=PLUbDaIsrMoIoeY8eOOe0xxdfU-9ywTL6O

https://www.youtube.com/watch?v=s5hPFzOxnBs&index=14&list=PLUbDaIsrMoIoeY8eOOe0xxdfU-9ywTL6O

A Když ne ředitel programu, tak tu máš čerstvé svědectví USMC:

https://www.youtube.com/watch?v=odhIhAiSfic

avatar
Clanek Datum: 14.03.2016 Čas: 14:33

Dr. Breedlove: 2070-2090 - myslíš, že draky tých lietadiel budú v takom veku stále v prevádzke?

V roce 2070-2090 nebudou v provozu puvodni/prvni vyrobene kusy, ale F-35 z pozdejsich serii. Pokud se to ero osvedci, jeste klidne litat muze. F-16 se osvedcila a tak i 40 let po jejim uvedeni se furt vyrabi a dnes zavadene kusy tu s nama minimalne dalsich 20-30let jeste budou.
F-35 ji muze nasledovat.

avatar
Dr. Breedlove Datum: 14.03.2016 Čas: 13:16

2070-2090 - myslíš, že draky tých lietadiel budú v takom veku stále v prevádzke? F-35 nie je rovno lietajúci deduško B-52. Bogdanove ódy však poznám a ako zainteresovanému mu to nevyčítam. Iba ho neberiem ako relevantný zdroj, hlavne pre všeobecné chválospevy. Keď povie parametre, to beriem skôr, lebo ak klame, bude mať neskôr problém.

avatar
Shania Datum: 14.03.2016 Čas: 12:14

Dr. Breedlove aka Murfur: 1) měl by jsi trochu zmenit způsob psaní, nebo si budeš zase muset dělat nový profil:)


2) ten tvůj blok 5 je blok 3F, varianty bloku 4 se potahnout přes 2025.
Vývoj dalších bloků poběží po celou životnost letadla, stejně jako tomu je u jakéhokoliv jiného letadla ve výzbroji..... Takže jestli chceš čekat, až F-35 bude hotová, vrať se po roce 2070-2090

FOC můžeš čekat krátce po příchodu 3F, minimálně u USMC.

3) po roce 2012 nebyl překročen žádný větší cíl programu...

Tady máš návod přímo od Bogdana pár stránek z prezentace:

http://breakingdefense.com/wp-content/uploads/sites/3/2016/03/IMG_4855-1024x768.jpg
http://breakingdefense.com/wp-content/uploads/sites/3/2016/03/IMG_4858-1-1024x768.jpg

Původní článek: http://breakingdefense.com/2016/03/b-21-and-f-35-engines-may-share-tech-pratt-wont-talk/

avatar
Dr. Breedlove Datum: 14.03.2016 Čas: 11:26

Posledný základný soft. blok č. 5 má F-35 dostať v 2018, ale každý doterajší má zdržanie niekoľko rokov. IOC neznamená, že vývoj je ukončený. Znamená, že

is the state achieved when a capability is available in its minimum usefully deployable form. Finally, IOC may be an informal voiced usage of opinion on how far the development is, or an casual view that some other event constitutes IOC like when it is first turned on. (Both of these are meaningless to formal program state or contractual actions, but the progress or event are meaningful in other senses.)

Once the capability is fully developed, Full Operational Capability may be declared.

avatar
Dr. Breedlove Datum: 14.03.2016 Čas: 11:21

Podľa testov je účinný dostrel 10 km úzkym lúčom. Široký lúč bude mať dosah možno 1 km, alebo 300 metrov a pokryje rovnakým efektom adekvátne väčší sektor. Výkon 10 km naznačuje akú energetickú hustotu systém má. Rýchla paľba na viac blízkych cieľov plošne, alebo ďaleký koncentrovaný výstrel je iba otázka voľby režimu. Energeticky je to v tej istej "obálke". Pulz nemusí byť dlhý, ale skôr čo najkratší a s vysokým okamžitým výkonom v krátkom čase aby sa dosiahli veľké okamžité odpory na telese cieľa. Celkový výkon tak bude možno v ráde najvýkonnejších AESA a aj chladenie bude analogické, nič extra. Podľa správ je systém testovaný na bežnej pásovej platforme.

Nakoniec, pokiaľ je dostačujúca energetická hustota amerického CHAMP v takom malom balení, pásová platforma musí stačiť bohate.

avatar
KOLT Datum: 14.03.2016 Čas: 10:30

A jen detail – F-35B je ve stavu IOC, F-35A by měla být letos. Takže s jejím SW nevím, co řešíte, základní bloky už plní vojenské úkoly :-)

avatar
KOLT Datum: 14.03.2016 Čas: 10:29

Dělo se možná testuje, ale jeho použití tak, jak jej popisujete, je hudba hoooodně daleké budoucnosti. Mimo jiné to má jednoduchý důvod – zdroj energie. Ona je to totiž energetická zbraň. A ty, jak známo, potřebují pořádný zdroj. Netvrdím, že dělo není, nebo že by se už dnes nedalo použít na usmažení nějakého dronu. Jenže udělat to na trochu větší vzdálenost už tak jednoduché není. A pokrýt rozumnou výseč nebo pálit s rychlou kadencí, to už je trochu jiná kategorie.

Pane Grohmanne, klidně ten boj smázněte :-)

avatar
Dr. Breedlove Datum: 14.03.2016 Čas: 10:21

Drony Perdix sa už testujú, mikrovlnné delo sa tiež nejaký čas testuje, tak prečo star wars? Je to zložené z veľkej časti z technológií, ktoré s už používajú inde. Nasadenie môže byť skôr ako ukončenie základných softwarových blokov F-35.

avatar
Jan Grohmann Datum: 14.03.2016 Čas: 08:52

Pánové vraťte se z daleké budoucnosti prosím na zem, děkuji.

arr