Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Letecká technika

Nové obří displeje pro F/A-18 Super Hornet

Datum přidání 21.09.2012    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 6 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Dobám analogových přístrojů v kokpitech stíhacích letadel již nadobro odzvonilo. Vypadá to však, že pomalu končí i koncept několika menších displejů a vývoj směřuje k jedinému zobrazovacímu modulu. Tedy alespoň podle firmy Boeing, která chce obřími displeji vybavit své stíhací letouny F/A-18 Super Hornet.

Super Hornet displej

Foto: Nový centrální displej vypadá skutečně impozantně / Boeing

 

Boeing navrhl impozantní obrazovku o velikosti 28×48 cm pro stíhací letadla F/A-18 Super Hornet a F-18G Growler (F/A-18 v úpravě pro radioelektronický boj) amerického námořnictva US Navy, v rámci většího modernizačního balíčku. Kromě nového displeje tak letadla F/A-18 Super Hornet dostanou mimo jiné i nový počítač pro plánování misí (AMC, Advanced mission comupetr) a nové softwarové vybavení.

 

Modernizační projekt souvisí se zpožďujícím se vývojem námořní verze stíhacích letounu F-35 Lightning II. Nové stíhačky mají v US Navy nahrazovat stroje s kolmým startem AV-8B Harrier II, starší stroje F/A 18 Hornet a právě i část strojů F/A-18 Super Hornet.

 

Pojďme se ale podívat na samotný „super displej“. Podle konstruktérů z firmy Boeing se bude obrazovka vyznačovat mimořádnou odolností. I v případě, že dojde k proražení displeje ostrým předmětem, nemá být narušena jeho zobrazovací funkce.

 

Super Hornet displejFoto: Grafické značky dalších letounů, včetně dosahu zbraní budou předkládáný v jasných grafických symbolech / Boeing

 

Plocha obrazovky může být rozdělena na šest malých oken, s nimiž může pilot pomoci prstu libovolně pohybovat. Smyslem konstrukce obřího displeje je však především přehledně zobrazovat trojrozměrnou taktickou situaci v okolí letadla. Pilotovi budou předkládaný v grafické podobě nejen informace o poloze dalších letadel, tvaru terénu, ale i o dosahu svých i nepřátelských zbraní.

 

Pilotům budou všechny informace předkládaný v jasných grafických symbolech. Nepřátelská letadla budou mít počítačovou podobu, odpovídající reálné předloze. Pilot tak okamžitě zjistí, s jakým protivníkem má tu čest. Smyslem je zlepšit povědomí pilotů o taktické situaci kolem letounu, což hraje zásadní roli ve vzdušných soubojích, ale i v jakékoliv jiné bojové misi.

 

Podle konstruktérů není problém ani to, že piloti budou mít nasazeny rukavice. S největší pravděpodobnosti však budou muset být konečky rukavic speciálně upraveny, pro preciznější ovládání displeje.

 

Kdy se prvních modernizovaných Super Hornetů a Growlerů dočkáme? První modernizované stroje, vybavené mimo jiné obřími displeji, budou k dispozici už v roce 2015.

Zdroj: Flight Global

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Josef Datum: 24.09.2012 Čas: 08:47

Hackni si svoji F/A-18...

avatar
Jirka Datum: 22.09.2012 Čas: 19:26

Hodně příjemné pracovní prostředí, co se týče F 35 některé prototypy mají dva bezrámečkové dotykové displaye každý 10x8 palců, přijde mi to výhodnější, buďto pracují ve společném zobrazovaní a nebo každý sám, při poruše jednoho je tu pořád další navíc.

avatar
Ondřej Lacina Datum: 22.09.2012 Čas: 18:32

asdf: Nene, není.. Tenhle displej je větší a řekl bych že i lepší a pokročilejší.

avatar
asdf Datum: 22.09.2012 Čas: 13:39

neni to stejnej display jako v F-35 ?

avatar
Nabroleon Datum: 22.09.2012 Čas: 13:38

To jo.... :DDD

avatar
Jakub Datum: 22.09.2012 Čas: 13:07

Uz se tesim na prvni snimky pilotu, jak se pri vycviku divaji na serialy... :)

arr