Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Nové obří displeje pro F/A-18 Super Hornet

Datum přidání 21.09.2012    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 6 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Dobám analogových přístrojů v kokpitech stíhacích letadel již nadobro odzvonilo. Vypadá to však, že pomalu končí i koncept několika menších displejů a vývoj směřuje k jedinému zobrazovacímu modulu. Tedy alespoň podle firmy Boeing, která chce obřími displeji vybavit své stíhací letouny F/A-18 Super Hornet.

Super Hornet displej

Foto: Nový centrální displej vypadá skutečně impozantně / Boeing

 

Boeing navrhl impozantní obrazovku o velikosti 28×48 cm pro stíhací letadla F/A-18 Super Hornet a F-18G Growler (F/A-18 v úpravě pro radioelektronický boj) amerického námořnictva US Navy, v rámci většího modernizačního balíčku. Kromě nového displeje tak letadla F/A-18 Super Hornet dostanou mimo jiné i nový počítač pro plánování misí (AMC, Advanced mission comupetr) a nové softwarové vybavení.

 

Modernizační projekt souvisí se zpožďujícím se vývojem námořní verze stíhacích letounu F-35 Lightning II. Nové stíhačky mají v US Navy nahrazovat stroje s kolmým startem AV-8B Harrier II, starší stroje F/A 18 Hornet a právě i část strojů F/A-18 Super Hornet.

 

Pojďme se ale podívat na samotný „super displej“. Podle konstruktérů z firmy Boeing se bude obrazovka vyznačovat mimořádnou odolností. I v případě, že dojde k proražení displeje ostrým předmětem, nemá být narušena jeho zobrazovací funkce.

 

Super Hornet displejFoto: Grafické značky dalších letounů, včetně dosahu zbraní budou předkládáný v jasných grafických symbolech / Boeing

 

Plocha obrazovky může být rozdělena na šest malých oken, s nimiž může pilot pomoci prstu libovolně pohybovat. Smyslem konstrukce obřího displeje je však především přehledně zobrazovat trojrozměrnou taktickou situaci v okolí letadla. Pilotovi budou předkládaný v grafické podobě nejen informace o poloze dalších letadel, tvaru terénu, ale i o dosahu svých i nepřátelských zbraní.

 

Pilotům budou všechny informace předkládaný v jasných grafických symbolech. Nepřátelská letadla budou mít počítačovou podobu, odpovídající reálné předloze. Pilot tak okamžitě zjistí, s jakým protivníkem má tu čest. Smyslem je zlepšit povědomí pilotů o taktické situaci kolem letounu, což hraje zásadní roli ve vzdušných soubojích, ale i v jakékoliv jiné bojové misi.

 

Podle konstruktérů není problém ani to, že piloti budou mít nasazeny rukavice. S největší pravděpodobnosti však budou muset být konečky rukavic speciálně upraveny, pro preciznější ovládání displeje.

 

Kdy se prvních modernizovaných Super Hornetů a Growlerů dočkáme? První modernizované stroje, vybavené mimo jiné obřími displeji, budou k dispozici už v roce 2015.

Zdroj: Flight Global

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Josef Datum: 24.09.2012 Čas: 08:47

Hackni si svoji F/A-18...

avatar
Jirka Datum: 22.09.2012 Čas: 19:26

Hodně příjemné pracovní prostředí, co se týče F 35 některé prototypy mají dva bezrámečkové dotykové displaye každý 10x8 palců, přijde mi to výhodnější, buďto pracují ve společném zobrazovaní a nebo každý sám, při poruše jednoho je tu pořád další navíc.

avatar
Ondřej Lacina Datum: 22.09.2012 Čas: 18:32

asdf: Nene, není.. Tenhle displej je větší a řekl bych že i lepší a pokročilejší.

avatar
asdf Datum: 22.09.2012 Čas: 13:39

neni to stejnej display jako v F-35 ?

avatar
Nabroleon Datum: 22.09.2012 Čas: 13:38

To jo.... :DDD

avatar
Jakub Datum: 22.09.2012 Čas: 13:07

Uz se tesim na prvni snimky pilotu, jak se pri vycviku divaji na serialy... :)

arr