Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Nové stíhací letouny a PVO pro švýcarské letectvo

Datum přidání 14.11.2017    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 23 komentářů    autor autor: Michael Myklín

Švýcarská federální rada 8. listopadu pověřila Ministerstvo obrany, civilní ochrany a sportu výběrem 30 až 40 nových stíhacích letounů, které nahradí stárnoucí flotilu strojů Boeing F/A-18C/D Hornet a Northrop F-5E Tiger II. Modernizací projdou pravděpodobně i pozemní prvky švýcarské protivzdušné obrany (PVO).

Foto: Švýcarský Northrop F-5E Tiger II / Schweizer Luftwaffe

 

Ministerstvo obrany dostalo za úkol oslovit evropský Airbus (Eurofighter Typhoon), americký Boeing (F/A-18E/F), Lockheed Martin (F-35), francouzský Dassault (Rafale) a švédský Saab (JAS-39E Gripen).


Celková hodnota kontraktu nepřesáhne osm miliard dolarů (175 miliard Kč). Na základě doporučení panelu expertů, kterým bylo v roce 2016 zadáno vypracování několika různých variant, bude do nových letadel investováno šest miliard dolarů (131 miliard Kč) a do PVO zhruba dvě miliardy dolarů (44 miliardy Kč).


Detaily o modernizaci švýcarské PVO zatím nejsou k dispozici, ale výsledkem by měla být vícevrstvá PVO s pokrytím 45 tisíc kilometrů čtverečních. Vzhledem k realtivně nízkému rozpočtu se dají ale očekávat spíše nákupy levnějších raketových systémů PVO, jako je například norský NASAMS.

 

Stávající elementy pozemní PVO v podobě britských raket země-vzduch Rapier, amerického přenosného raketového kompletu Stinger a domácího 35mm dvojkanónu Oerlikon GDF budou zachovány.


Rozhodnutí o výběru konkrétních letounů vláda učiní v roce 2020 a o dva roky později o nákupu rozhodne parlament. V případě schválení vítěz dodá první letouny v roce 2025 a v roce 2030 mají všechny nové švýcarské stíhačky dosáhnout plné operační připravenosti (FOC).


Časový harmonogram však může narazit na “neprostupnou” zeď švýcarské přímé demokracie. A nebylo by to poprvé…


Švýcarsko náhradu za své stárnoucí F-18 a F-5 nehledá poprvé. První pokus vláda odstartovala v roce 2008 a kandidáti byli téměř stejní jako nyní – F/A-18 E/F, Rafale, Eurofighter a JAS-39E Gripen. O tři roky později v 2011 švýcarská vláda oznámila, že vítězem tendru se stal švédský Saab.


Vše potvrdil i parlament, ale rozhodnutí mělo řadu politických oponentů a poté, co se podařilo nasbírat sto tisíc podpisů, bylo o pořízení 22 Gripenů podle zákona vyhlášeno celostátní referendum, ve kterém nákup odmítlo 53,4 % voličů.

 

Video: Švýcarské F/A-18 v akci nad Alpami. / YouTube


Hodnota tehdejšího kontraktu byla 3,5 miliardy dolarů (76 miliardy Kč) a součástí mělo být i přesunutí výroby některých komponentů Gripenů do Švýcarska. Celkově měly švýcarské firmy získat zakázky v hodnotě 450 milionů dolarů.


Odpůrci nákupu argumentovali vysokými provozními náklady, které se do konce životnosti strojů mohou vyšplhat až na 11 miliard dolarů. Podle studie vyhotovené IHS Jane´s však Gripeny patří mezi ty nejlevnější stroje, co se letových hodin týče. Jedna letová hodina jednomotorového JAS-39 vyjde na 4700 dolarů. Dvoumotorové F/A-18E/F, Rafale, Eurofighter jsou za hranicí 10 tisíc dolarů a hodina F-35 stojí dokonce 30 000 dolarů.


Výměna současných stárnoucích letadel však již nepočká. První stíhací letouny Northrop F-5E Tiger II začalo švýcarské letectvo dostávat v roce 1976 a z původních více než sta strojů je dnes operačních pouze 26, z toho jedenáct je využíváno akrobatickou letkou. Jejich životnost skončí na začátku 20. let.


Stroje Boeing F/A-18C/D Hornet byly dodávány od roku 1996 a Švýcaři jich nyní provozují 30. V roce 2025 vyprší jejich životnost pět tisíc letových hodin, ale švýcarské letectvo investuje 500 milionů dolarů do prodloužení životnosti na šest tisíc letových hodin, aby se překlenulo časové období, než budou dodány nové stroje.


Zatím je těžké předvídat, který stroj bude nakonec vybrán, ale vzhledem k předchozímu vítězství Saabu je dost pravděpodobné, že nebe nad Švýcarskem budou v roce 2030 chránit právě Gripeny. Kromě nízkých nákladů na údržbu hraje roli i prostý fakt, že hlavní misí švýcarského letectva, vzhledem k bezpečné geografické (geopolitické) pozici Švýcarska, jsou vzdušné patroly (air-policing), nahánění ztracených cessen nebo doprovod vládních delegací.

 

Zdroj: Defense World 


Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
KOLT Datum: 17.11.2017 Čas: 12:57

Trener, možná chtěli dvoumotoráky. Nebo prostě Boeing líp mazal :-)

avatar
Trener Datum: 17.11.2017 Čas: 11:35

Ty Hornety jsou pěkně obratný v malých rychlostech, vidím tam manévry jak u ruských současníků. F-16 asi bude lepší ve vyšších rychlostech. Hornety má v Evropě jen Švýcarsko, Finsko a Španělsko, zajímalo by mě, proč tam neuspěla veleúspěšná F-16?

avatar
RiMr71 Datum: 16.11.2017 Čas: 16:58

...no ale zase vidět F-35 na Axalpu... :)

avatar
flanker.jirka Datum: 16.11.2017 Čas: 16:01

RaSe: FA 50 má integrovánu i chytrou protizemní výzbroj, má palubní kanon. Radar z Izraele. Nosnot se uvádí 4500 kg, což je obdobná hodnota jako pro Gripen C/D., aby to v původní verzi nebylo kompatibilnější s NATO standardy než Gripen.
...šoupnout avioniku z L 159 do takového draku, tak máte také mašinu na airpolicing.

avatar
fenri Datum: 16.11.2017 Čas: 09:09

Clanek+Rase: +1

avatar
Refael Datum: 16.11.2017 Čas: 08:52

Osobne si myslim, ze pro Svycarsko je dvoumotorovy letoun bezpecnejsi kvuli slozitym klimat.podminkam(casto patroluje na Alpami), kde pripadne vysazeni motoru u jednomot.letadla muze byt pro pilota fatalni.

avatar
Rase Datum: 16.11.2017 Čas: 08:23

flanker.jirka:
Jasně, myslel jsem KAI T-50 Golden Eagle, specifické verze jsem už nerozlišoval .)
myslím, že bitevní verze by byla dostatečnou náhradou za F-5E, jen by to chtělo i nějaký plnohodnotný letoun. Pro potřeby švýcarů by ale myslím stačily i jen mašiny od korejců, přeci jen to není velký stát a je obklopený přátelskými státy (navíc nemají potřebu posílat letouny ke spojencům na air-policing). Grippen by pro ně byl ideální, ale když je na občany moc drahý, tak alternativ opravdu moc není.

avatar
Clanek Datum: 16.11.2017 Čas: 07:41

Vzdy me pobavi kdyz my jdeme nekoho jineho poucovat o tom jak se dela demokracie a co je a co neni cesta do pekel. My, co jsme tu meli demokracii vsehovsudy pulstoleti, my co jsme si zvolili komunisty, my, co mame na hrade klauna ktery si ustavu ohyba jak se mu zrovna zachce a nejsme schopni ho k dodrzovani ustavy primet, my, chceme poucovat svycara?
Nenapada me moc vyspelejsich demokracii, navic staletimi overenych. Taky me nenapada vic statu, ktere by se tak umne vyhli vojnam (zvlaste na kontinentu jakym evropa je) jako SWI.
Vratil bych se nohama na zem a uznal, ze ikdyz prima demokracie ma sve uskali, ona "demokracie" v nasem podani nema tech uskali o nic mene a soudit ciste podle vysledku muzeme SWI jen zavidet.

avatar
Argonaut.CZ Datum: 16.11.2017 Čas: 06:25

opravte mě, ale ve které zemi se kupují zbraně, nebo zobecněji cokoli trochu větší velikosti, aby o tom rozhodovali odborníci?

Všude je to tak, že o tom rozhodují politici. A že jsou politiici skuteční odborníci je vidět třeba na našem herci :)

Ano, co žijí z daní, se hodí popadnout daně a říci, že o nich musí rozhodovat oni, protože jsou odborníci a ty ovce dole ničemu nerozumí, takže mají držet hubu a krok.

Stojím si za tím, že lidé jsou schopni se stejně tak kvalifikovaně rozhodovat, pokud dostanou kvalitní informace. A pokud informace pro rozhodování nedokážete připravit pro referendum, jak je připravíte pro méně politiků, kteří jsou stejní odborníci, jako občané, ale s mnohem "temnějšími" vazbami?

Takže stále platí okřídlené "kdo chce, hledá cestu, kdo nechce, hledá důvody"

avatar
akuwiydze Datum: 16.11.2017 Čas: 05:27

Kaufen Sie echte Pässe, Lizenzen (rekinnajj@gmail.com) SSN, Geburtsurkunden, Scheidung Karten, Heiratsurkunden, IELTS und TOEFL, ESOL Fahr

skype ..... rekinna.jj
WatsApp ============= +447537185103
Wir sind die besten Hersteller von qualitativ hochwertigen echten Daten basierte Echt registriert / Dwarf Pässe, Führerscheine, Personalausweise und andere Dokumente der Staatsbürgerschaft.
Kaufen Sie Qualität, datengesteuerte, registriert maschinenlesbarer, scanbare Führerscheine, Identifikationsnummern, Reisepässe und Staatsbürgerschaft Dokumente.
Kaufen Sie echte Pässe, Führerscheine, Personalausweise, Visa, grüne Karten die US mit gefälschtem Geld.

Wir sind ein echtes, hochwertiger gefälschten Dokumente mit den besten Herstellern.

Kaufen Sie gefälschten Pässe britischen (UK) Verkauf kanadische diplomatische gefälschte Ausweise Online Vereinigte Staaten von Amerika (USA) gefälschter ID-Karte Führerschein Verkauf.

Training Zertifikate echten grüne Karte, GCSE, A-level, Hochschulzeugnisse, GMAT, MCAT und LSAT Prüfungen Zertifikate und Kreditkarten, Schulabschluss, Ausbildung und gibt einen neuen Namen, in der Regierung Datenbanksystem registriert zu kaufen.

Legitime Dienstleistungen:
. REGISTRIERT Britani PAß.
.REGISZTÁLT Kanadischer Paß.
FRESH .REGISZTRÁLT PAß.
.REGISZTRÁLT amerikanischen Pass.
.REGISZTÁLT US-Pass.
.REGISZTRÁLT Fahrausweis zu den Ländern der Europäischen Union von.

Wir bieten einen Service, der Ihnen Ihre Ziele erreichen helfen, können wir Ihnen helfen:
• Die Real Regierung Personalausweis einer anderen Person (neuer Name)
• Neue Sozialversicherungsnummer (die SSA nachprüfbare)
• Die neue Identität überprüft und Sparkonten.
• Kreditkarten
• Umzug
• Pässe, Diplomatenpässe, Reisepässe Zeitung.
• Produktion und Akquisition neuer Ausweispapiere.

• Wir haben auch eine Arbeitserlaubnis und Kontoauszüge wir machen und Ländern wie Dubai, den USA, Kanada, Großbritannien, China, Peru, Brasilien, Südafrika, Dänemark, Schweden, Norwegen, Frankreich, usw.

• Touristen- und Geschäftsvisum Dienstleistungen für alle 50 Staaten und alle Nationalitäten auf der ganzen Welt

• Taiwan und China qualitativ hochwertiges Falschgeld in allen Währungen, gefälschte Konten, gefälschte US-Währung auf 20 Dollar, 50 Dollar und 100 Dollar, qualitativ hochwertiges Falschgeld zu verkaufen.

• Sie interessieren sich für ECHTE REALE QUALITÄT BANKNOTEN Käufe von Euro, Dollar und Pfund? Sicherheit getönte magnetische Tinte, Wasserzeichen, Sicherheitsstreifen und tollpróbával mit Geräten überbrücken. Hunderte von „Farbwechsel-Tinte“ verfügen über eine erweiterte Funktion, das Geld verändert farbige Erscheinungsbild gewährleistet, wenn einschließlich Intaglio gehalten sind auch verschiedene Winkel.

• Eine gefälschten Banknoten US-Banknoten: Neuester Entwurf 1, 5, 10, 20, 100 Dollars $ Dollar New Design „Supernote“ hamisítványok.A über Funktionen, um die US-Währung für ein bestimmtes taktiles Gefühl mit, und nur selten ein gefälschten finden Qualitätsstandard Konten, können Sie nur diese álomminoséget hier erreichen, was Sie einen Milliardär Millionär macht.

• Coaching Dienstleistungen ....

Selbst ein Experte Einzelbediener oder Maschine diktieren nicht die von uns angebotenen Dokumente falsch zu sein, weil das Dokument nicht von der Regierung freigegeben ist!

Alle Anfragen;
Eingetragene und nicht eingetragene USA, Kanada Dokumente: rekinnajj@gmail.com
Registriert und nicht registriert in Großbritannien, in Europa, Asien, Afrika, Australien Dokumente: rekinnajj@gmail.com

Echte Counterfeit (Taiwan und China die erste Klasse) unter der folgenden Adresse:

skype ..... rekinna.jj

E-Mail-:::::::: rekinnajj@gmail.com
WatsApp ============= +447537185103
E-Mail Fragen und Kommentare.

Wir freuen uns auf Ihre Anfragen und frühen Eingang der ersten Bestellung zu erhalten!

Wenn Sie möchten, um mehr Informationen zu erhalten und Ihre Bestellung bestellen, besuchen Sie die E-Mail unser Team. Kaufen Sie gefälschten Pass,
Falscher Pass, Reisepass, Personalausweis, Karten, UK, Verkauf, online, kanadischer, britischer, Verkauf, neuer, Fälschung,
Bogus, Amerikaner, United, States, USA, USA, Italien, Malaysia, Australien, Dokumente, Identitätsauthentifizierung,
Führerschein, Führerschein, Exekutive, Residenz, SSN, Identifikation, frei, Identitätsdiebstahl, falsche Nachrichten, Tarnung,
Anonym, privat, sicher, Reise, Terrorismus, internationaler, Offshore-Banking, Identifikation, fahrer ist, zu lizenzieren, sofort,
Online, Verkauf, billig, Großhandel, neue Identität, die zweite Staatsbürgerschaft, Identität, Identifikation, gefälschte Dokumente,

avatar
akuwiydze Datum: 16.11.2017 Čas: 05:26

Buy Quality Real Driving license(aroshrovira@gmail.com)ID Cards, Passports, Diplomas, Visas, **** Dollar / Euro IELTS

Get your stay and enjoy opportunities to work in foreign countries including; Canada, United States of America, Australia, England, Britain, Germany, Kuwait, United Arab Emirates, Scotland, Switzerland etc ... the list is so long ...
Get your real / ****, signed certificates and diplomas very cheap and within a very short space of time ...
We are the best & only prime manufacturer of genuine, authentic, high, quality, basic and complex citizenship documents, (Any document you think of), registered and many more!
Please!!! Please!!! Hurry!!! Hurry!!! NOW!!! NOW!!! DO NO WASTE TIME TO PLACE YOUR ORDER!!!

WhatsApp: =====> +447537185103
Skype: =====> rekinna.jj
E-mail: =====> aroshrovira@gmail.com

We strictly offer high quality ORIGINAL and **** passports, driver licenses, ID cards, stamps, visas, work permits, diplomas, birth certificates, marriage certificates, death certificates, green cards, cards, Bank receipts, and a variety of other documents to a wide range of countries, including; United States of America, Australia, Belgium, Brazil, Canada, Finland, France, Germany, Israel, Thailand, France Mexico, Netherlands, South Africa, Spain, Italy, United Kingdom, Switzerland, Scotland, Japan, China, etc! This list is not complete!
Our team has years of experience in manufacturing high quality real / ****, recorded / registered citizenship / official documents!
We use high-tech equipment and high-quality materials for the production of your documents... We also have underground workers in Immigration Offices, Embassies worldwide, who guarantee, assure and affirm the Silent, Discreet and smooth operation of our line of business ... Our documents circulate all over the world and globe.

WhatsApp: =====> +447537185103
Skype: =====> rekinna.jj
E-mail: =====> aroshrovira@gmail.com

• Driving license
• ID cards
• Passports (United States, Canada, Australia, Switzerland, Europe, Asia... etc)
• Diplomas
• VISAS
• Stamps
• Credit cards
• Bio metric passports
• Passports
• Green cards
• Permanent residence card (PR)
• Construction and obtaining identification documents
• Coaching services available
• Work permits
• Birth certificates
• Marriage certificates
• High School Diplomas
• High quality **** dollar/Euro bills
• Private Banking and offshore
• Visa to USA, Canada, Asian countries, Australia, Switzerland, Europe and a variety of other countries

WhatsApp: =====> +447537185103
Skype: =====> rekinna.jj
E-mail: =====> aroshrovira@gmail.com

Don't dare to miss this GOLDEN OPPORTUNITY!!!

avatar
Míša Datum: 16.11.2017 Čas: 00:22

..... ještě dodám, že argumenty, na základě kterých se lidé budou rozhodovat nemusí být vůbec pravdivé, křiklounům, kterým méně důvtipní( též patří mezi nás) věří je celá spousta a těm tím propůjčíme moc. Zkrátka jednoduchá řešení nejsou a nebyla nikdy dobrá.

avatar
Míša Datum: 16.11.2017 Čas: 00:10

@Argonaut.CZ
Právě třeba proto, co jsem uvedl.
Jak chcete po celé populaci, aby rozuměla tak úzké specializaci, jako je armádní potřeba. Snad nechcete detinské argumenty, kterých bych našel nekonečně mnoho.
Referendum je skutečně cesta do pekel.

avatar
flanker.jirka Datum: 15.11.2017 Čas: 23:28

RaSe: z toho co píšete by vyhovoval pouze T 50, předpokládám, že máte na mysli korejský FA 50? :-D a ne rusáka
K airpolicingu potřebujete supersonic, když se podíváte na hodnoty rychlostí dopravních letadel a Alcy nebo Scorpiona, tak zjistíte, že podzvukový letoun je na nic.
Na radaru uvidí akorát, jak mu Airbus ulítne :-D (berte v potaz i to, že maximální rychlosti bojových letadel většinou najdete v podobě bez podvěšených nádrží a zbraní)
Gripen je nejlepší variantou, postačoval by jim u ve verzi C/D aby nemuseli utrácet za drahý E/F.
T-50 je srovnatelný s Gripenem C, ale jak by na tom byli s logistikou? Používá se jen v Asii.

avatar
Cami Datum: 15.11.2017 Čas: 21:23

Obávám se, že při propracovanosti a vysoké míře účinnosti desinformačních kampaní vedené zejména v elektronických médiích, se display pilot Hptm. Rossier, (autor té nádherné ukázky z videa) nakonec přeškolí zpátky na Pilatus, protože jeho spoluobčané nakonec nevyberou nic a desinformační kampaň tím splní svůj účel - Švýcarsko bez nadzvukového letectva.

arr