Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Pozemní technika

Američané darují Africe obrněná vozidla pro boj s islamisty

Datum přidání 08.10.2015    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 6 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americké vojenské velitelství pro Afriku AFRICOM (United States Africa Command) nakoupilo obrněná vozidla Bastion pro několik afrických zemí prostřednictvím americké společnosti Mack Defense. Vozidla pomohou vybraným africkým armádám v boji s nejrůznějšími militantními, zločineckými a především islámistickými skupinami.

Foto: ACMAT Bastion; větší foto / ACMAT

Foto: ACMAT Bastion PATSAS - otevřená verze vozidla Bastion; větší foto / ACMAT

 

Pomoc pro Somálsko

Uzavření kontraktu na nákup 62 transportérů v hodnotě 25 milionů dolarů mezi americkým ministerstvem obrany a společností Mack Defense bylo oznámeno 25. září tohoto roku. Mack Defense dodá vozidla pro armády Kamerunu, Etiopie, Somálska, Tuniska a Ugandy.


Mack Defense do Afriky dodá 62 obrněných transportérů Bastion, které jsou vyráběné francouzskou společností ACMAT (Renault Trucks Defense).


Podle Mack Defense bude 32 transportérů příští rok dodáno do Somálska, z toho sedmnáct bude určeno pro ugandský kontingent mise Africké Unie v Somálsku AMISOM (African Union Mission in Somalia), dalších třináct vozidel pro somálskou armádu, které působí po boku vojáků AMISOM.


Čtyři stroje obdrží Tunisko, patnáct Kamerun a dvanáct Etiopie. Dodání všech vozidel proběhne do konce října 2016. Všechny země obdrží také balík náhradních dílů.  

 

Stvořen pro poušť

Obrněný transportér Bastion vznikl jako soukromá iniciativa společnosti ACMAT a veřejnosti byl poprvé představen roku 2010. Bastion je postaven na šasi nákladního automobilu VLRA vyráběného firmou ACMAT s pohonem 4×4.


Transportér je možné osadit dvěma typy 5-litrových turbodieslových motorů, buď o výkonu 132 kW (180 koní) splňující emisní normu EURO 2 nebo o výkonu 158 kW (215 koní) splňující normu EURO 5.


Bastion je dodávaný s manuální 6-rychlostní nebo automatickou 5-rychlostní převodovkou. Dle přání zákazníka lze vozidlo vybavit systémem centrálního huštění pneumatik a pneumatikami typu run-flat. Bastion lze přepravit vrtulníky CH-47 Chinook, letadly C-130 Hercules, C-160 a A400M.


Vozidlo je primárně navrženo pro operace v pouštních oblastech a pro tento účel je vybaveno vnitřní nádrží na pitnou vodu o objemu 120 l. Palivové nádrže s kapacitou 2×150 l umožňují vozidlu při plném natankování dojezd až 1000 km. Maximální rychlost je 110 km/h, s omezovačem 60 km/h.  


Balistická ochrana kabiny je volitelná v rozmezí Level 1 až Level 3 dle NATO STAG 4569,  zajišťuje tedy ochranu proti průbojným střelám ráže 7,62×39 mm a šrapnelům dělostřelecký granátů. S přídavným pancéřováním je vozidlo schopné odolat i průbojným střelám ráže 7,62×51 mm NATO.  

 

Video: ACMAT Bastion. / YouTube


Podvozek tvaru “V” zajišťuje ochranu proti minám a nástražným výbušným systémům (IED) až do úrovně Level 2a / 2b dle NATO normy STANAG 4569. Bastion odolá výbuchu ekvivalentu 6 kg TNT pod každým kolem nebo kdekoliv pod trupem vozidla.

 

Celková hmotnost transportéru je 12 tun. Posádku tvoří řidič a velitel, každý z nich má k nástupu dispozici boční dveře. V přepravním prostoru je možné transportovat 8 plně vybavených vojáků. Výsadek využívá pro nástup do vozidla zadní dveře.


Výzbroj Bastionu tvoří dálkově ovládaná zbraňová stanice nebo manuálně ovládaný 12,7mm těžký kulomet. Na střeše vozidla jsou dva poklopy u nichž je možné instalovat dva manuálně ovládané 7,62mm kulomety.


V případě potřeby výsadek vede palbu vlastními zbraněmi z vozidla skrze střílny - dvě jsou v zadních dveřích, šest na bocích a jedna vepředu. Vozidlo lze osadit výmetnicí dýmových granátů.


Pro zachranáře i speciální jednotky

Bastion je nabízen v několika verzích. Ambulantní vozidlo Bastion SAN přepraví 2-4 pacienty a zdravotníka. Velitelská verze vybavená komunikační technikou je označována jako Bastion PC.


Bastion PATSAS je otevřené vozidlo určené pro speciální jednotky. Může přepravovat pouze 4 muže a je uzpůsobené pro průzkumné a útočné mise. Tato varianta Bastionu byla dodána do Burkiny Faso a Čadu.


Nejnovější verzí je Bastion HM - postavená na základě nákladního vozu ACMAT VLRA 2. Vozidlo získalo oproti předešlým typům mnoho vylepšení, např. nezávislé zavěšení kol a motor o výkonu 235 kW (320 koňských sil). Vozidlo je rychlejší a přepraví více nákladu než základní verze.  

 

Další úpravou Bastionu vzniklo tzv. Vozidlo pro vnitřní bezpečnost (Internal security vehicle), jedná se o verzi pro policii a pořádkové jednotky, která není vybavena zbraněmi a má menší balistickou ochranu.


Přesná konfigurace objednaných vozidel není známá, ale nejspíše se jedná o základní provedení transportéru - sofistikovanější systémy vyžadují příliš dlouhý výcvik a zajistit jejich servis v bojové oblasti (zejména v Somálsku), kam primárně míří, je obtížné.


Nové stroje vylepší schopnosti vojsk nasazených v rámci mise AMISOM v Somálsku, které nepřestávají být cílem útoků islamistů ze skupiny aš-Šabáb (Shabaab v angl.).


Jen během června tohoto roku padlo v Somálsku přes 100 příslušníků mise AMISOM a několik desítek dalších bylo zraněno. Nová vozidla alespoň částečně poskytnou africkým vojákům mobilitu, palebnou sílu a balistickou ochranu.


Zdroje: IHS Janes

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
GAVL Datum: 11.10.2015 Čas: 11:57

Petr M
Pokud chcete udržovat koloniální politiku alespoň trochu , tak musíte vždy v daném regionu podporovat nějakou kliku proti těm jiným klikám (vládnoucím). To lze buď přímo svou účastí tak jako to bylo obvyklé do konce 19. století, a nebo alespoň dodávkami zbraní. Dodávky zbraní jsou pro dnešní populaci voličskou přijatelné. Přímá účast tak moc podporovaná není.

Řekl bych , že RF to v současné době balancuje nejlépe.

avatar
Petr M Datum: 10.10.2015 Čas: 17:05

G19x9x19 asi tak...
Podobě jako američany vycvičení islamisté, které měli bojovat proti IS, se k min většina přidala i s výstrojí a zbraněmi. I pres to amíci plánují i nadále vyzbrojovat určité opoziční skupiny.
Dnes jsem se dočetl, že Saudové darovali islamistům 500 střel tow, to že skončí u IS je celkem jisté. Muslimským režimům jako SA a pod by se vůbec neměly dodávat vyspělé zbraně.

avatar
David Datum: 10.10.2015 Čas: 09:50

Pro Gavl - doporučuji zajímavý článek o tuniské armádě v posledním ATM. I z něj vyplývá, že velká část výzbroje tuniské armády je zastaralá. Tunisko v současnosti zvyšuje výdaje na armádu. Takže lze předpokládat, že po dodávce 4 kusů zdarma si Tunisko objedná další

avatar
GAVL Datum: 08.10.2015 Čas: 18:22

Zbraně neskončili v rukou IS ty jsou stále v těch rukou, kterým byli darovány. Jen je potíž , že umírněná opozice je ve skutečnosti povětšinou dceřinou společností IS.

Pokud by všechna vozidla byla nasazena v jednom místě konfliktu , tak by to asi k něčemu bylo, ale způsob rozmělnění je jen dobrý kšeft pro ACMAT.

4 vozidla pro Tunisko, to je naprostý výsměch.
Tunisko počet obyvatel jako ČR, ale dvakrát větší rozloha.

avatar
SeaWolf Datum: 08.10.2015 Čas: 16:08

G19x9x19 myslím že kalašnikovů, min a tanků řad T-XX v rukách islamistů ruské výroby těch "několik" transportérů o kterých je řeč hravě přečíslí :-D

avatar
G19x9x19 Datum: 08.10.2015 Čas: 15:54

To je od nich sice chválihodné, nicméně se obávám že dřív nebo později tyto vozidla skončí právě v rukou islamistů, jako například výzbroj "umírněné" opozice v Sýrii.

arr