Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Nové ukrajinské bojové vozidlo pěchoty Tur

Datum přidání 09.08.2017    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 8 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Ukrajinská soukromá společnost Kort představila projekt bojového vozidla pěchoty (BVP) Tur. Vozidlo podle svých tvůrců odráží zkušenosti ukrajinské armády s nasazením vozidel BVP-1 a BVP-2 na východě Ukrajiny.

Foto: Vizualizace nového ukrajinského BVP Tur. / Kort

 

BVP Tur není vývojově zcela nové vozidlo, ale využívá upravené platformy sovětského pásového obrněného transportéru MT-LB. Je to dáno především snadnou dostupností podvozku MT-LB - v ukrajinských skladech se nachází (samozřejmě v nejasném technickém stavu) asi 1500 až 2000 vozidel MT-LB. Kort tak chce nejen urychlit vývoj nového pásového BVP, ale také maximálně stlačit jeho cenu.


MT-LB byl vyvinut v Sovětském svazu na konci 60. let minulého století, vyráběl se v mnoha ozbrojených i neozbrojených verzích a dodnes zůstává pro svou jednoduchost a pro své jízdní vlastnosti oblíbeným vojenským transportním prostředkem v mnoha zemích.


Samotný MT-LB (ve verzi obrněný transportér) se vyznačuje velmi dobrou průchodností v terénu. Jeho prázdná hmotnost činí pouhých 11 900 kg a jeho pásy jsou široké 350 mm - díky této kombinaci je měrný tlak na půdu velmi nízký (0,45kg/cm2).


Na upraveném podvozku MT-LB vznikla zcela nová korba. Konstruktéři se rozhodli pro zachování uspořádaní původního MT-LB - v přední části je prostor pro posádku, uprostřed se nalézá pohonná jednotka, za ní je bojový prostor s věží a dále prostor pro výsadek.


Posádku BVP Tur tvoří velitel, střelec a řidič a výsadek maximálně osm vojáků. Není jasné, zda v předním prostoru je místo pro celou trojčlennou posádku nebo střelec/velitel se nachází v bojovém prostoru pod věží.


Vozidlo lze osadit v základu věží s 30mm automatickým kanónem, spřaženým 7,62mm kulometem, kontejnerem s protitankovými řízenými střelami (PTŘS) nebo kontejnerem s automatickým granátometem.


Na přiloženém obrázku je BVP Tur vybaven robotickou věží BМ-7 Parus převzatou z ukrajinského kolového bojového vozidla pěchoty BTR-4. Samozřejmě BVP Tur půjde osadit nejrůznějšími věžovými komplety, dle přání zákazníka - jde zejména o ukrajinské věže Grom, BM-3 Šturm a Bau-23×2.


BМ-7 Parus obsahuje 30mm automatický kanón ZTM-1, kulomet KТ-7,62 ráže 7,62 mm, 30mm granátomet KBА-117 a dvě ukrajinské PTŘS Barrier s doletem 5000 m.

Video: BVP Tur s věží BM-7 Parus / Kort


O balistické ochranně toho není moc známo, ale s největší pravděpodobností bude odpovídat standardu mezi pásovými BVP. Organické pancéřování tedy poskytne celokruhovou ochranu proti střelám z ručních zbraní s tím, že ochranu lze posílit bloky modulárního pancíře.


Je však otázkou, jak si konstruktéři poradili s poměrně nízkou nosností (max 2000 kg) původního podvozku MT-LB. Na nosnosti je přitom závislá nejen úroveň balistické ochrany (organické i přídavné), ale také vnitřní vybavení a zvolená bojová věž. Je však možné, že ukrajinští konstruktéři upravili podvozek MT-LB s cílem zvýšit jeho nosnost.


Dlužno dodat, že nyní osud BVP Tur leží na ukrajinském ministerstvu obrany, které rozhodne o jeho případné výrobě. Ukrajinská armáda náhradu za BVP-1 a BVP-2 nutně potřebuje, ale zásadní roli hrají peníze.


Nicméně BVP Tur má zajímavý exportní potenciál, protože po světě “jezdí” ještě několik tisíc MT-LB - případný export BVP Tur ale je podmíněn, jako všude na světě, přijetím vozidla do domácích ozbrojených sil.


Dodejme, že ukrajinskému exportu zbraní se čím dál více daří - Ukrajina je nyní v desítce největších exportérů zbraní na světě. Ukrajina vyváží (nové nebo repasované) hlavně tanky, obrněné transportéry, dopravní letouny či bojové vrtulníky.

Zdroj: Mil Mag

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
stirling Datum: 10.08.2017 Čas: 09:52

Otázka zda není levnější se soustředit na opravu a drobná vylepšení (hlavně senzorového vybavení) BVP1/2, ale i tohle asi nebude nic drahého. Mají málo peněz a díky konfliktu na východě moc dobře vědí, že nemá smysl teď vymýšlet cokoliv drahého pro svoje ozbrojené složky, ale naopak potřebují slušné počty něčeho co bude nějakou dobu fungovat.
Byl by to určitě zajímavý článek o tom jak a co se snaží na Ukrajině modernizovat a co zavádějí "nového" pro svojí armádu.

avatar
PavolR Datum: 10.08.2017 Čas: 07:49

JG: Aha, tak potom Gvozdika mala už upravený podvozok a Poliaci tiež urobili prototyp BWO-40 (váha 16 t) už na tomto upravenom, u nich licenčne vyrábanom, podvozku a nie na pôvodnom MT-LB.

avatar
Lukas Datum: 10.08.2017 Čas: 06:35

Ja też myślę że w pierwszej kolejności powinni modernizować BMP-2
- nowoczesne systemy noktowizji i lączności
- nowe pociski przeciwpancerne

+ ew. perforowane płyty pancerne ze stali 550/600 HB jako dodatkowy pancerz (uzyskanie pełnej odporności na 14,5mm)

Sytuacja ukraińskiego przemysłu jest niejednoznaczna a wręcz "patologiczna"
Dość powiedzieć ze mimo problemów ze sprzętem nadal sprzedają T-64B1 do Konga

I to w sytuacji gdzie okazało się że tylko 132 T-72 jest sprawne - z 367, a ponad 150 sztuk "zniknęło" (to znaczy - SZ Ukrainy powinny mieć 520 T-72 a doliczyli się w magazynach i jednostkach 367)

Stąd też nie wierze w takie projekty

avatar
Jan Grohmann Datum: 09.08.2017 Čas: 23:01

PavolR: https://books.google.cz/books?id=3b9JDgAAQBAJ&pg=PT59&lpg=PT59&dq=mt-lb+maximum+payload&source=bl&ots=Y_6oBJ7uNm&sig=UXArgvdD3-Jb_NDMBD_-eZ1O3Dc&hl=cs&sa=X&ved=0ahUKEwiBqc3thcvVAhWByRQKHabdC-MQ6AEIOjAC#v=onepage&q=mt-lb%20maximum%20payload&f=false
MT-LB - maximum payload

avatar
PavolR Datum: 09.08.2017 Čas: 20:25

No tak sorry, ale 2S1 Gvozdika, ktorá používa totožný podvozok, má 16 ton a ešte je popri tom aj obojživelná. Čiže nemala by tá konštrukcia uniesť aj navýšenie aspoň o 4 - 5 ton, namiesto v článku spomínaných max 2 ton?

avatar
Rase Datum: 09.08.2017 Čas: 20:19

Problém vidím v prakticky nulové balistické ochraně proti minám. Rovněž problém s bytelností podvozku a jeho nosností. Stejný problém má i tuzemský Šakal, nebo odvozená MEXA. U nich ale vidím lepší potenciál a působí hbitěj.
Oni Ukrajinci zvládají i konvenční konstrukce. Mě se hodně líbí BERSERK - bojové vozidlo na podvozku tanku T-84. Viděl jsem i nějaký návrh fungl nového BVP, ale to byla jen grafika. Oni Ukrajinci umí, když chtějí, ale tady jde očividně o to, nabídnout modernizaci provozovatelům MT-LB.
není to tak dávno, co i Poláci představili MT-LB překopané, od německé společnosti FFG v roce 2007, což si objednala společnost HSW. Výsledkem bylo lehké pásové vozidlo LPG (Lekkie Podwozie Gąsienicowe). Právě ve společnosti HSW (Huty Stalowa Wola) probíhala již dříve licenční výroba MT-LB/MLBU a tak by nebyl problém dodávat polské armádě nové podvozky. Ty se měly stát základem celé rodiny vozidel s různými nástavbami. Zatím zmiňme, že na tomto podvozku byl představen samohybný minomet RAK ráže 120 mm.

avatar
dusan Datum: 09.08.2017 Čas: 19:50

hurvo

Súhlas ... ale čakať, že Ukrajina zavedie supermoderné BVP v blízkej budúcnosti určite nehrozí ... na to jednoducho nemá ...
Ale umožní to za "pár dolárov" zmodernizovať pár sto kusov a aspoň čiastočne nahradiť BVP-1/2
Určite to bude skôr zaujímavejšie pre export. Ak sa využijú staré podvozky ... tak môže byť výsledkom pomerne lacné a "výkonné" BVP v zaostalejších kútoch sveta.
Balistická odolnosť nebude vzhľadom na podvozok nejaká oslnivá ... ale zas hmotnosť ostane na pomerne nízkej úrovni a to je dosť rozhodujúce v krajinách s ťažkým terénom a mizernou infraštruktúrou.

avatar
hurvo Datum: 09.08.2017 Čas: 19:32

Takze nieco ako sakal . Efektne na prvy pohlad ale realna hodnota pochybna. Keby sa takyto stroj objavil v 97mom, tak by mal nepochybne uspech ale takto, hmm.

arr