Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Nové vrtulníky MH-47G Chinook pro speciální operace

Datum přidání 02.10.2014    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 9 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americké Velitelství pro speciální operace SOCOM (Special Operations Command) převzalo první nový vrtulník MH-47G Chinook. Do konce roku 2015 získají americké speciální síly celkově 8 vrtulníků MH-47G Chinook (včetně vybavení a školení) v hodnotě 300 milionů dolarů.

Foto: Nově pootavený MH-47G Chinook. / Boeing

Foto: Nově postavený MH-47G Chinook. / Boeing

 

V současné době mají americké speciální síly ve výzbroji 61 vrtulníků MH-47G Chinook. Všechny stroje jsou zařazeny do výzbroje u 160. leteckého pluku speciálních operací (výsadkový) 160th SOAR (160th Special Operations Aviation Regiment (Airborne)).


Stojí jistě za připomenutí, že piloti vrtulníků 160th SOAR jsou skutečnými odborníky v létaní v malých výškách. Díky bohatému elektronickému vybavení svých strojů jsou schopni kopírovat terén ve výšce pouze 20 metrů při rychlostí až 250 km/hod.


První stroje verze MH-47G Chinook převzala 160th SOAR již v roce 2004. Nešlo však o nové stroje, ale o modernizované vrtulníky MH-47D a MH-47E.


MH-47D/E jsou odvozené od klasického dopravního vrtulníku CH-47 Chinook, resp. verze CH-47C Chinook. V americké armádě se písmeny „CH" (Cargo Helicopter) označují transportní helikoptéry a „MH" (Special Operations Helicopter) helikoptéry pro speciální operace.


Na rozdíl od klasického provedení „CH" jsou vrtulníky MH-47 určeny k dálkovým misím při letu ve velmi nízkých výškách nad terénem. Jejich avionika umožňuje lety ve dne, v noci, nad každým typem terénu i v nepříznivém počasí.


Vrtulník MH-47G Chinook je nejnovější verze dodávána speciálním silám. Jako výchozí konstrukce posloužil transportní vrtulník CH-47F Chinook. Hlavní odlišností MH-47G a CH-47F od starších verzí je použití „monolitické" kostry trupu.

 

Foto: První let MH-47G Chinook nové série. / YouTube

 

Kostra starších verzí využívá celé řady plechových profilů spojených nýty. Nejnovější MH-47G dostal do vínku kostru sestavenou z velkých monolitických frézovaných celků. Monolitická kostra je pevnější, snižuje vibrace vrtulníku, prodlužuje revize a má delší životnost.


MH-47G získal samozřejmě elektronickou výzbroj špičkové úrovně. Samozřejmostí je „digitální kokpit" a nejmodernější „globální" satelitní komunikace a navigace. Vrtulník je vybaven infračerveným pouzdrem FLIR (Forward-Dooking InfraRed) a také multifunkčním radarem. Elektronika zajišťuje schopnost letu ve velmi nízkých výškách, za zhoršené viditelnosti, ve dne/noci.


Palivové nádrže MH-47G pojmou dvakrát více paliva (7828 l) než CH-47F Chinook. Bojový dolet s plným nákladem leží na hranici 630 kilometrů. V případe nutnosti je možné dolet prodloužit tankováním ve vzduchu.


Stroj pohání dvojice motorů Honeywell 55-GA-714A o výkonu 2×3529 kW (2×4733 koní). Maximální rychlost je 315 km/h. Vrtulník je schopný převážet náklad až do hmotnosti 11 340 kg.


„Jedná se opravdu o velmi speciální stroj a bezesporu nejschopnější Chinook od Boeingu všech dob," říká Steve Parker, programový manažér programu MH-47 ve firmě Boeing. „Tento stroj zajistí, že Chinook zůstane relevantní pro konvenční armády a speciální síly až do 60. let 21. století."

 

Zdroj: Boeing

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
KOLT Datum: 04.10.2014 Čas: 22:30

Jinak máte pravdu, za těch padesát let se technologie kolem hliníku posunuly dost dopředu. Ono i za posledních deset, dneska je z hliníku a jeho slitin kde co.

avatar
KOLT Datum: 04.10.2014 Čas: 22:27

RiMr71: S tímhle tvrzením bych byl opatrný, zvlášť když se bavíme o době před padesáti lety (v případě toho Tůčka). Třeba technologii zpracování titanu museli "zápaďáci" doslova ukrást pomocí průmyslové špionáže ze Sajuzu. A dodnes jsou v jeho zpracování Rusové na špičce. U duralu to platilo minimálně ještě vcelku nedavno také (až na to ukradení technologie, samozřejmě ;-) ).

avatar
faxpr Datum: 04.10.2014 Čas: 18:59

ještě k tomu Tu-144 - ono to mělo lítat dobře přes 2000 km/h a šílených výškách, což je úplně jinde, než těch 6XX km/h a kolem 20m tady toho Chinooka. Takže ty praskliny v trupu asi nebudou tak častý. a mimo to, papaHoth má pravdu, že 50 let se vývoje je taky projeví.

avatar
RiMr71 Datum: 04.10.2014 Čas: 09:48

Tak. A země "původu" a úroveň zvládnutí náročných technologií a výrobních procesů je taky někde jinde...

avatar
papaHoth Datum: 04.10.2014 Čas: 00:48

To Charlie:
Přeci jen jsme o 50 let dál od vývoje Tu-144 tak věřím, že vědí, co dělají. Navíc bloky na Tu-144 byly velké, v případě vrtulníků, není potřeba pracovat s takovými celky. Ale hlavně 50 let je 50 let

avatar
Charlie Datum: 03.10.2014 Čas: 10:23

K monolitické kostře - stejnou koncepci konstrukce draku, tj. velké díly frézované z bloku hliníku, použili Sověri na svém Tu-144 a jak následně zjistili, nebyl to úplně nejlepší nápad.

Co se stalo? Zatímco v klasicky konstruovaném trupu se případná prasklina v dílu šíří jen na krátkou vzdálenost a zastaví se na prvním spoji, tak v případě použití tehle velkých homogenních dílů měla mnohem víc prostoru pro realizaci, takže praskliny se šířily mnohem dále a snáže než v nýtovaném trupu. Při zkouškách strukturální pevnosti v CAGI jim trupy praskaly ještě před dosažením konstrukčních limitů.

Uvidíme, jestli se s tím Amíci poprali lépe, třeba budou mít lepší výchozí materiály (v Tu byly problémem mikrotrhliny v samotných základních odlitcích/deskách a další vzniklé při obrábění).

Nejlepší konstrukce co do odolnosti je dle mého zatím geodezická použitá na starých Welouších.

avatar
Wiktores_SVK Datum: 03.10.2014 Čas: 07:28

Len kozmetické úpravy... US ARMY nemá 61 G-éčiek, ale 11 D-éčiek 23 É-čiek a 27 G-éčiek, MH je Multi-mission Helicopter a FLIR je forward Looking infrared, nie Dooking...

avatar
Karel45 Datum: 02.10.2014 Čas: 21:09

Co to, nějak tu mizí kometráře..moje reakce na smazaný kometář.
 
Ano a budou mizet i nadále, dokud uživatelé, jako nevertemediam, se nebudou umět kulturně, slušně a věcně vyjadřovat. Admin.

avatar
Karel45 Datum: 02.10.2014 Čas: 21:07

nevertemediam.
Obama za nic moc nemůže, je to jen předem vybraný herec ze dvou kandidátů, který byl dosazen do funkce pro zachování iluze Americké demokracie. Musí poslušně poslouchat lidi v pozadí a plnit jejich rozkyzy, kdyby to nedělal, nesjpiš by brzy musel rezignovat ze zdravotních, či rodinných důvodů, apod. Kdyby se postavil proti svým pánům, co ho dostali do funkce, tak by nejspiš dopald jako prezident J.F Kennedy a jeho bratr senátor R.Kennedy...

arr