Bez Ukrajiny Rusko svět jadernou válkou nevystraší

Rusko prodlouží životnost mezikontinentálním ... Více

Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Vojenská výstroj

Nové vybavení pro účinnější a bezpečnější leteckou podporu

Datum přidání 10.10.2011    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Přímá letecká podpora, neboli CAS (Close Air Support) nabývá v posledních letech na významu. Vojákům dává do rukou zdrcující ničivou sílu, kterou můžou zaměřit na libovolné místo na zemi. Doslova tam kde ukáží prstem. Nyní izraelská firma Elbit Systems představila několik produktů poskytující pozemním sílám přesnější a bezpečnější možnosti navedení těžkých zbraní na cíl. Jedná se o ruční „laserovou“ pistoli Rattler, přenosný laserový značkovač Serpent-M a pro ochranu vlastních vojáků, výstražné osobní infračervené majáky.

Serpent-M

Foto: Serpent-M / Elbit Systems

 

Rattler je jednoduchý a lehký laserový značkovač připomínající futuristickou pistoli. Zbraň využívá laser typu Diode-Pumped (DPL) a jednoduchý optický zaměřovač. Stačí jen vzít pistoli, zaměřit na cíl a nechat bomby či rakety vykonat dílo zkázy.

 

Pro důstojníka odpovědného za koordinaci vzdušných útoků (Joint Tactical Air Controller – JTAC) představila firma Elbit  přenosný laserový značkovač Serpent-M. Jde o ultralehký, bateriemi napájený laserový značkovač, který vyniká kompaktními rozměry, vysokými výkony a skvělou mobilitou.

 

Rattler

Foto: Rattler / Elbit Systems

 

Jde o pokrokovější a důmyslnější zařízení než je systém Rattler. Letecký návodčí (JTAC) je klíčový a kritický prvek v koordinaci leteckých útoků. Zde se rozhoduje o tom, zda letecký útok zasáhne nepřátelské vojáky nebo dojde k neštěstí. Serpent-M proto kromě laserového značkovače obsahuje nejnovější termovizní kameru a denní elektro-optické systémy.

 

Dalšími novinkami v arzenálu Izraelců jsou výstražné infračervené majáky. Jedná se o lehký typ MK II navrhnutý pro jednotlivé vojáky a MK V určeny pro vozidla. Majáky pokrývají elektromagnetické spektrum NIR (Near-infrared), MWIR (Mid-wavelength infrared) a LWIR(Long-wavelength infrared) - tedy velmi široké pásmo infračerveného záření.

 

infračervený maják MK II

Foto: Infračervený maják MK II / Elbit Systems

 

Výhody jsou zřejmě. Pilot letadla, vrtulníku ale i pozemní jednotky vybavené brýlemi pro noční vidění vidí zřetelně, kde se nachází spřátelené jednotky.

 

Navíc infračervené majáky jsou viditelné pouze pomocí sofistikovaných pozorovacích přístrojů, riziko odhalení povstalci v Afghánistánu je proto zanedbatelné.

 

V Afghánistánu bylo dosud zabito přátelskou palbou několik desítek spojeneckých vojáků. Systémy, které dokážou účinněji navést leteckou podporu na cíl a zároveň dokážou chránit vlastní vojáky, jsou tedy více než žádané.

 

Zdroj: Defense Update

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.9 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr