Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Nové zbraně a vybavení pro ruské odstřelovače

Datum přidání 10.01.2013    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 15 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Ruský ministr obrany Yury Borisov ohlásil těsně před koncem minulého roku záměr ruské armády nakoupit nové odstřelovací pušky a příslušné vybavení. S nákupem se má začít ještě letos s tím, že se do toku 2016 nakoupí přes tisíc kusů nových pušek pro různé vzdálenosti a tak moderní vybavení, jako jsou průzkumné prostředky, balistické počítače apod.

Ruský odstřelovač

Foto: Ruský odstřelovač s puškou Dragunov SVU. Jde o speciální verzi typu bull-pup / forum.gunboards.com

Ruské odstřelovací pušky se představují

Ruská armáda letos nakoupí především 12,7mm pušky Degtyarev 6S8-1. O rok později bude následovat nákup 7,62mm pušek pro přesnou střelbu Dragunov, kompaktních VSS (9 mm) a anti-materiálových pušek ASVK (12,7 mm). Součástí dodávky budou i moderní elektro-optické zaměřovače. Ministr také dodal, že předmětem zájmu jsou i odstřelovací pušky Orsis.

 

Degtyarev 6S8 Foto: Degtyarev 6S8 / Degtyarev

 

Pojďme si představit jednotlivé zbraně. Degtyarev 6S8 je opakovací puška typu bull-pup určená pro střelbu 1 500 metrů. Váží 12,5 kg (bez optiky a nábojů) a do jeho zásobníku se vejde 5 nábojů ráže 12,7×107 mm. Zbraň je vybavena Picatinny lištou pro montáž optiky.

 

Bezpochybně legendou je puška pro přesnou střelbu Dragunov. Tato zbraň byla zavedena do výzbroje již v roce 1963. Moderní verze má plastovou pažbu (se stavitelnou lícní opěrkou), zásobníkem a předpažbím.

 

VSS VintorezFoto: VSS Vintorez / Wikipedia

 

VSS Vintorez ráže 9 mm je 25 roků stará konstrukce. Zbraň je vybavena integrovaným tlumičem výstřelu a k tomuto účelu používá také podzvukové náboje ráže 9×39 mm. Zbraň je možné složit do malého kufříku. Efektivní dostřel této kompaktní zbraně je 400 metrů.

 

Anti-materiálová puška ASVK je stejné konstrukce jako Degtyarev 6S8 , ale je komorována na náboj 12,7×108 mm, který se mimochodem používá i v kulometech DŠK. Zbraň váží 12,5 kilogramů a účinný dostřel je 2 000 metrů.

 

Orsis T-5000Foto: Orsis T-5000 / Orsis

 

Poslední zbraní je opakovací 7,62mm odstřelovací puška T-5000 od nové ruské zbrojařské firmy Orsis. Zbraň vyniká propracovanou ergonomií a jedná se o jednu z nejmodernějších zbraní vyrobenou v Rusku. Zbraň váží 5,6 kilogramů a je původně komorována na západní náboje ráže 7,62 mm.

 

Moderní vybavení pro ruské odstřelovače

Ruský vicepremiér Dimitrij Rogozin dříve řekl, že Rusko také vyvine čtyři nové sady pro odstřelovače. Součásti každé sady budou moderní pozorovací a průzkumné prostředky, nové taktické vybavení jednotlivce a například nové maskování.

 

Sady budou rozdělené podle užití – první je určena pro střelbu na vzdálenost maximálně 800 metrů, druhá pro střelbu nad 800 metrů. Třetí komplet využijí policejní odstřelovači při operacích v městském prostředí a nakonec čtvrtá sada bude vyhrazena pro výcvikové potřeby. Všechno vybavení je vyvíjeno ve výzkumném institutu Tochmash pod dohledem příslušníků ruských speciálních jednotek.

 

V souvislosti s nákupem nových zbraní je třeba připomenout jednu zajímavost - v ruské armádě nebudou sloužit pouze odstřelovací pušky ruské výroby. Před koncem roku 2011 Rusové pro své výsadkové jednotky nakoupili 30 rakouských 7,62mm odstřelovacích pušek Steyr-Mannlicher SSG-69. Šlo vůbec o první zahraniční malou ruční palnou zbraň ve výzbroji ruské armády.

 

Zdroj: RIA, Degtyarev, Gun-Wiki, Wikipedia, Wikipedia, World Guns

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
mors Datum: 26.01.2014 Čas: 18:18

To Bark :
Datum: 11.01.2013
Čas: 16:56
U SVD se požaduje na 100m rozptyl zásahů do 80mm, u zkoušených zbraní ale není výjimkou rozptyl 35 – 40mm na vzdálenost 600 m

Mohu potvrdit, na vzdálenost 500m jsem udělal před lety z SVD cedník z ešusu.
...............................................................................................................................................
Vezmu svůj tlustý a ohmataný sešit k SVD kde se píše vše, ke každé střelbě, a sedl bych si s tebou na pivo. Chci vidět ten cedník na 600m. I kdybys upnul SVD do stolice, abys eliminoval chyby střelce je rozptyl SVD větší , než je dno ešusu. Citlivá úplně na vše. Na podložení předpažbí, teplotu hlavně, založení do ramene, střelivo je samostatná kapitola. Na 300m se už "cvakalo" na PSO 1 "350" apod. Něco podobného vymyslel kdysi náčelník štábu v PV, a dali na 500 m sud s hořlavinou, že to zapálí na ukázce, průbojně zápalným...nikdo netrefil sud ! V armádě to bylo dáno nekvalitním výcvikem, málo nastříleno...zbrojíř mě vyhodil s SVD, když jsem měl zásahy na 100 m, 8 cm vlevo dole ( soustřel ), že je to chyba střelce a rektifikace nebude. S SVD není možno dosáhnout kvalitních výsledků. A modernizace ? Význam asi jako kdyby bylo na Žigulíka montováno přítlačné křídlo...

avatar
peter1985 Datum: 28.03.2013 Čas: 21:44

Trosku to tu ozivym lebo vidim ze nikto tu nevie o co tu ide:D

Posledna modernizacia pusky SVD ktora je, je s tazkou hlavnou a kompenzatorom prevzatej z pusky SV 98 puska na testoch dosahuje rozptyl 1 az 1,5 MOA 5 ran na 100 m optika je tam nova ide o rusky puskohlad teraz hoje pouzivany u specialnych jednotiek DEADAL 5-20X56 s 35 mm tubusom - ten puskohlad dosahuje lepsie parametre ako Americko japonssky Night force. A tocmas sa robia aj modernizacia VSS. K tym vasim konstatovaniam len tolko ze v clanku nieje nic konretne takze to co povie nejaky Rohozin atd je nepodstatne lebo este nedochadza k nakupu takze predpokladam ze sa to bude menit. CO mam informacie ja tak rogozin mladsi syn Rogozina sa tiez motal okolo vyvoja odstrelovacky ORSIS takze co mam informacie ja tak specialne jednotky a armady ostrelovacky ORSIS 338 testuju uz nejaky ten rok a pol. Problem je v strelive 338, Izhmas terza ziskal licenciu na vyrobu vysokopresnych nabojov pre sportovcov a odstrelovacov vo vyrobnom programe je aj 338 LM takze vieme kam to bude pokracovat.

Este mi neda nespomenut tu mozete vidiet moderzinazcne programy IZHMASH z lava SV 338 LM a SVD kaliber 308 win .....

Pred casom v rusku fungovala aj firma LOBAJEV vyrabala pusky SVL -1 / 2 pre ochranu prezidenta a ustavnych cinitelov pusky .408 a 338 avsak firma stratila licenciu a momentalne je niekde v emiratoch kde lobajev zacal vyrabt svoje pusky. Problem bol v malej zivotnosti hlavne nakolko Lobajev ako strelec benchrest uprednostnoval maximalnu presnot uzku komoru atd na ukor zivnotnosti....

V sucasnosti je v rusku uz moderna odstrelovacia puska na urovni AI, a jemu podobnych nakolko vyrobit super presnu zbran s valcovym odsuvnym zaverom uz nieje problem dnes pre ziadnu krajinu....

avatar
bark Datum: 12.01.2013 Čas: 14:16

Aááááno - souhlasím, co tu kdesi zaznělo, nevzpomněl jsem si na správný termín (za mých časů se nepoužíval). SVD je "marksman rifle", což nemá zcela přesný český ekvivalent a de-facto nejde o odstřelovací pušku, jak se na to pohlíží dnes.
A v této kategorii je pořád dost dobrý, když porovnáme vojenské ekvivalenty (na policejní jsou trošku jiné nároky a hlavně ji nemusíte kilometry nosit) např. M76.

A když se kouknete na M39 EMR od USMC, tak v tom pořád vidíte původní M-14 a tak nějak se vizáží SVDčku podobá :). viz.http://zbrane.specwar.info/m39-emr/ - to je v podstatě popis toho, k čemu RHPz, výsadkáři a pěchota za mých časů SVDčko používala.

avatar
bark Datum: 12.01.2013 Čas: 13:55

vanhouten - mrkněte se na civilní verzi Tiger-2 (mj. hodně populární v USA pro sportovní střelbu), modernizované vojenské pro VDV (SVDS) se moc neliší. Držel jsem v ruce sklopnou verzi, plast + picantiny a puškohled rozhodně nebyl PSO-1.

Dále - je ostřelovač a ostřelovač, jak tady asdf a další. Ostřelovač s nějakou 12,7mm je totiž obvykle doprovázen dalším - pozorovatelem, který má obvykle k dispozici 7,62mm s charatekteristikami 1m-1km. 50-tu totiž nablízko jde použí velice obtížně a pokud je nepřítel na 200m, vojákovi zbývá de facto jen pistole. Navíc takový tým musí být chráněn a plní jen specifické úkoly. Mrkněte se na standardní soutěže ostřelovačů NATO.

Ve výsadkových a pěších jednotkách potřebujete zbraň, která dokáže svůj účel plnit - přesnou střelbu - ale zároveň jednotku neomezuje v boji jako celek. A musí být docela robustní a odolná (na rozdíl od policejních zbraní) + semiautomat se opravdu hodí. V podstatě je SVD ekvivalent verzí M-14, ale řekl bych mírně účinnější (použité střelivo). A žádná hi-tech - musí být co nejlépe prověřená praxí. M-14 také není žádné konstrukční novum a pořád se pro dané účely používá bojovými jednotkami.

Víte, nedokáži si představit, kdybyste odstřelovače v jednotce hloubkového průzkumu při standardní akci vybavil Falcony. Asi by se vám vysmáli - kdo by se s tím tahal. Nebo staršího střelce ultramoderním Acurrayem, když by ta puška schytala během přepravy v OT tolik nárazů, že by nebyla k použití.,Na každou věc potřebujete vhodnou zbraň.

avatar
vanhouten Datum: 11.01.2013 Čas: 19:51

Bark:

nevim jak modernizovane verze (ani nevim o nejakych modernizacich, mame nekde nejake info? rad bych se priucil) ale ty starsi SVD se hybaly s rozptylem kolem 2-2,5 MOA jestli se nepletu, coz splnuje co jsi psal (rozptyl 80mm na 100m), ale rozhodne se nemuze rovnat s modernimi odstrelovackami. Nerikam ze SVD je puska se kterou se neda nic trefit a jak pise Psovod i nekteri dalsi, nebyl primarne urcen pro odstrelovace. Proto me udivilo ze ji nakupujou do ruske armady pro odstrelovace, kdyz je dnes k dispozici hromady jinych zbrani. Zde ovsem asi rozhoduje porizovaci cena.

co se tyce Osirise, taky se divim ze nesahli po .338 LM, ktery mi prijde vzhledem k vaze zbrane a ucinnosti naboje jako jedna z nejlepsich voleb.

v ACR se SVD jeste asi dosti hojne, jako primarni zbran pro odstrelovace ze? videl jsem par fotek, tak uz konecne aspon zacali montovat lepsi puskohledy, nez ruske PSOcka (nevim teda jak komu, ale mi prisly PSO a POSPy dost desne)

avatar
asdf Datum: 11.01.2013 Čas: 17:38

SVD je odstrelovaci puska a je dost presna na svoje stari. Je primo srovnatelna s odstrelovacimi puskami raze 7.62 NATO. Pouziva se hlavne jako puska pro strelbu do 800m stejne jako americti odstrelovaci pouzivaji m40 ,m24,m110... nejedna se o pusku pro strelbu na dlouhou vzdalenost ( pres 1500m ) Ale jak tu nekdo psal spise je to puska pro marksmany u nas vedena jako puska pro starsi strelce.

Jenom me udivuje proc si vybrali ten orsis v razi 7.62 NATO kdyz mohli vybrat neco s .338 LM a byli by na to znatelne lip i kdyby amici nakonec vybrali v probihajicim vyberu .300 WinMag... 7.62 je stara raze byt v dnesni tobe uz zastarala...
Navic myslim ze prezidenska ochranka Ruska ma Cheytacky M200 coz je nekde jinde presnosti i nez ty 12.7 :P

Otazka na moderatory : opravdu ma jedna zbran razi 12.7x107 a druha 12.7x108 ? Jelikoz co ja vim tak rusaci maji pouze razi 12.7x108 a nato ma 12.7x99

avatar
Nicolaj Datum: 11.01.2013 Čas: 16:59

Psovod má úplnou pravdu, SVD se nedá porovnávat s odstřelovačskými zbraněmi, ale spíše s M14.
A rozhodně má pořád co nabídnout, protože prošla modernizací, je přesná a levná - jen náboje do této zbraně mohou být problém, jsou dost specifické.

avatar
bark Datum: 11.01.2013 Čas: 16:56

Ještě jeden pro van houtena:

Norma NATO požaduje u odstřelovačky rozptyl 10ran na 600 yardů (548,6m) max. 15“ (381mm). U SVD se požaduje na 100m rozptyl zásahů do 80mm, u zkoušených zbraní ale není výjimkou rozptyl 35 – 40mm na vzdálenost 600 m viz.http://odstrelovaci-armada.webnode.cz/clanky/odstrelovaci-pusky/svd-dragunov/ .

Mohu potvrdit, na vzdálenost 500m jsem udělal před lety z SVD cedník z ešusu.


...delší příspěvek odešel na schválení,sákryš...

avatar
psovod Datum: 11.01.2013 Čas: 13:24

dragunovka nikdy nebyla pro odstřelovače,ale pro možnost střelby na větší vzdálenost u běžného bigoše,pokud se nepletu,tak v ruské nebo sovětské armádě byli v každém bigo druřstvu až dva takzvaní zpřesnění střelci,samotnou koncepcí to nikdy odstřelovačka nebyla,tenká hlaven atd,ale prostě podpůrná zbran pro bigoše

avatar
vanhouten Datum: 10.01.2013 Čas: 23:25

"Bezpochybně legendou je puška pro přesnou střelbu Dragunov" dnes uz opravdu jen legenda. o presne strelbe se moc mluvit neda - v porovnani s dnesnimi puskami. docela me zarazilo, ze jeste nejaka armada nakupuje dragunovy (nemyslim ted armady zemi jako Dzibuti, Sudan atd.).

avatar
Stinsfire Datum: 10.01.2013 Čas: 14:58

K4rl: Trochu :D

avatar
Jakub Datum: 10.01.2013 Čas: 12:06

Deadog : Svu je už celkom zname u Spetsnaz. Na youtube su aj videa ako ich strielaju čečensky rebeli v trojranovych davkach.

avatar
Deadog Datum: 10.01.2013 Čas: 11:37

me treba zaujal ten bul pup dragunov ,to vidim poprve v zivote :) to by chtelo rozebrat:)

avatar
K4rl Datum: 10.01.2013 Čas: 10:29

Degtyarev 6S8 tak rochu připomíná Falcon.

avatar
Jakub Datum: 10.01.2013 Čas: 09:16

Neni lepšou volbou VSK-94 ako vintorez ????

arr