TACTICAL PRO

Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Události

Noví vojáci CLS 2. Strážní roty základny Baghram v Afghánistánu

Datum přidání 14.04.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: kpt. MUDr. Jan PŘIKRYL

Výcvikové centrum Combat Life saver (dále CLS) při 41. mechanizovaném praporu v Žatci má za sebou již dva roky úspěšného působení v rámci Armády ČR. Primárně je využíváno k výcviku vojáků ze 4. brigády rychlého nasazení.

CLS – Combat Life Saver

Foto: CLS – Combat Life Saver; ilustrační foto / army.cz

 

Instruktory jsou zdravotníci praporního obvaziště a rot převážně se zkušenostmi ze zahraničních operací. V minulém roce se kurzu CLS zúčastnilo 108 vojáků a dlouhodobě se úspěšnost tohoto kurzu pohybuje kol 80 %. Úspěšným absolventem je speciálně vycvičený voják CLS, který dokáže poskytnout včasnou a kvalifikovanou zdravotní pomoc v poli, a to po dobu, než bude raněný předán do péče zdravotnického personálu. Stává se tak nezbytným článkem kontingentů účastnících se zahraničních operací.

 

Příprava kontingentu před vysláním do zahraniční mise se skládá z teoretické průpravy o místě působení, zvycích místního obyvatelstva či charakteru klimatických podmínek, kterým budou příslušníci Armády ČR vystaveni. Součástí přípravy je i výcvik sladěnosti jednotlivých čet v taktické činnosti jednotek při patrolách v přiděleném sektoru. Členové patrol jsou často vystaveni útokům ze strany povstalců. Aby se předešlo náhle vzniklým zraněním a zbytečným ztrátám, je v každém družstvu zastoupen minimálně jeden voják CLS.

 

Právě tak je tomu i u 2. Strážní roty, převážně složené z příslušníků 41. mechanizovaného praporu ze Žatce a 43. výsadkového praporu z Chrudimi, která bude od dubna tohoto roku působit na základně Baghram v Afghánistánu (2.SR BAF). Ve Výcvikovém centru CLS v Žatci se vybraní vojáci z 2.SR BAF seznámili se základy poskytování první pomoci při vyhrocených situacích, které je mohou v nehostinném prostředí Afghánistánu potkat.

 

S omezenými zdravotnickými pomůckami, vybavením a pod tíhou taktické situace dokážou tito vojáci stavět masivní krvácení, zajišťovat dýchací cesty či ošetřit poranění hrudníku. V týdenním kurzu byly obsaženy jak teoretické hodiny na učebnách, tak především nácvik modelových situací. Tyto scénáře se pravidelně obměňují v závislosti na aktuálních informacích z operačního prostředí.

 

V uplynulých třech měsících, kdy proběhly kurzy pro jednotky 2. SR BAF, byl výcvik ztížen i zhoršenými klimatickými podmínkami. V měsících listopad, prosinec a únor se tak ve Výcvikovém centrum CLS v Žatci podařilo kvalitně připravit 35 vojáků kontingentu 2. SR BAF, kteří splnili všechny podmínky kurzu a získali certifikát CLS.

 

„ Zrovna tady rád upozorním, že tito kluci se nepotřebují pyšnit diplomem dosvědčujícím, že něco umí. S ostatními instruktory jsme je měli možnost sledovat po celou dobu výcviku. Osobně jsem nabyl přesvědčení, že jsou schopni kdykoliv uplatnit své znalosti, to jest i v těch nejkrizovějších situacích. Samozřejmě si na druhou stranu přeji, aby se nic závažného nestalo a své nabyté vědomosti nemuseli použít.“ připomíná nrtm. Jakub Hankovszki z praporního obvaziště VÚ 1824. K přání se přidává i Výcvikové centrum CLS v Žatci jako celek a těší se na další kandidáty na tuto sice nadmíru odpovědnou a finančně nikterak zvýhodněnou, o to však prestižnější funkci.

 

Autoři: kpt. MUDr. Jan PŘIKRYL, nrtm. Jakub HANKOVSZKI

 Zdroj: Praporní obvaziště VÚ 1824

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr