Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Události

Novinky z Chorvatska: Adriatic Sea Defense & Aerospace

Datum přidání 05.05.2015    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Dragan Šegedin

Před dvěma týdny chorvatský ministr obrany Ante Kotromanovič, chorvatské vojenské vedení, řada vojenských delegací a další významní hosté zahájili třetí výstavu vojenské techniky Adriatic Sea Defense & Aerospace 2015. Na veletrhu se prezentovalo 119 firem, z toho 46 domácích. Zahraniční vystavovatelé pocházeli z dvaceti zemí světa.

Patria Chorvatsko

Foto: Vozidlo AMV vyrobené chorvatskou firmou Duro Dakovič. / Archív autora


Mezi nejvýznamnější chorvatské podniky patří firma Duro Dakovič (Đuro Đaković), která v licenci vyrábí finská vozidla Patria AMV. Zajišťuje také integrací zbraňových systémů a vybavení podle přání zákazníka.


Dále jde o chorvatskou firmu HS Produkt nabízející pistole HS2000 pistole a útočné pušky VHS-2 typu bull-pup. Firma Dok-Ing na výstavě ukázala celosvětově oceňovaný odminovací stroj MV-4/MV-10. Stroj je přímým konkurentem slovenské Boženy.


Zajímavý je projekt pobřežní hlídkové lodi pro chorvatskou pobřežní stráž firmy Brodosplit-u. Dokončení stavby prvního plavidla se očekává do několika měsíců. Chorvatská pobřežní stráž projevuje zájem o pět lodí. Loď o celkové délce 41,85 m získá dálkově ovládaný 30mm rychlopalný kanón a dvojicí ručně ovládaných kulometů ráže 12,7 mm.

 

Foto: Vizualizace nového plavidla chorvatské pobřežní stráže. /

Foto: Vizualizace nového plavidla chorvatské pobřežní stráže. / Brodosplit-u


Firma Adria-Mar představila na výstavě projekt miniponorky Drakon 220 o délce 30,27 m s výtlakem 220 t. Jedním z možných zájemců je Ázerbájdžán, který plánuje miniponorky nasadit v Kaspickém moři.


Nesmí se zapomenout na chorvatské výrobce taktického vybavení KROKO a Varteks nebo výrobce ochranných a balistických přileb Šestan-Busch.


Významným hostem výstavy se měl stát irácký ministr obrany. Bohužel vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v Iráku ministr návštěvu odložil.

 

Foto: Odminovací vozidlo dog-Ing

Foto: Odminovací vozidlo společnosti Dok-Ing. Velké počty vozidel nakoupila řada armád světa, včetně americké armády. / Archiv autora

 

Irák je přitom významný současný i potenciálně budoucí odběratel chorvatské vojenské techniky a vybavení. Firma HS Produkt dodala do Iráku 10 000 pistolí HS2000 a 10 000 útočných pušek VHS-2. Šestan-Busch dodala stejný počet balistických přileb.


Chorvatské zbraně dostaly například kurdské milice Pešmerga, které je již nasadily to bojů s radikály z Islámského státu. Zbraň VHS-2 je také mezi pěti kandidáty na novou útočnou pušku pro francouzskou armádu – mimochodem jediná nabízená zbraň v konfiguraci bull-pup.

 

Foto: Úspěšným produktem chorvatského vojenského průmyslu je útočná puška VHS-2. / Archív autora

Foto: Úspěšným produktem chorvatského vojenského průmyslu je útočná puška VHS-2. / Archív autora

 

Vedle irácké delegace stála za pozornost neoficiální návštěva ukrajinských vojenských představitelů. Ukrajina v současnosti řeší modernizaci svých ozbrojených sil a poptává moderní vojenské vybavení v zahraničí. Vzhledem k malé kupní síle ukrajinského ministerstva obrany mají na Ukrajině větší šanci uspět zbraně s vynikajícím poměrem ceny a kvality.

 

Na výstavě se prezentoval i americká firma Sikorsky. Chorvatsko již objednalo 16 vrtulníků Bell OH-58D Kiowa Warrior a projevuje zájem o stejný počet těžších vrtulníků UH-60 Black Hawk. Chorvatská prezidentka Kolinda Grabar si při návštěvě výstavy na stánku firmy Sikorsky vyzkoušela také simulátor bitevního vrtulníku AH-1Z Viper.


Vojenští odborníci také čekali nové informace o možné společné dodávce vozidel AMV do Spojených Arabských Emirátů. Chorvatská Đuro Đaković a finská Patria jsou jedním z hlavních kandidátů. Podrobnosti o soutěži však nebyly na výstavě představeny.

 

Foto: V Chorvatsku je velmi aktivní americká firmy Sikorsky. Chorvatská prezidentka si vyzkoušela simulátor bitevního vrtulníku AH-1Z Viper. / Archív autoraFoto: Chorvatská prezidentka si vyzkoušela simulátor bitevního vrtulníku AH-1Z Viper. / Archív autora


Možná poněkud překvapivě se držela stranou firma Saab, která nabízí Chorvatsku stíhací letadla JAS-39 Gripen. Chorvatsko již potvrdilo zájem vyměnit svých sedm zastaralých stíhacích letadel MiG-21 bisD/UMD. Hlavním kandidáty je JAS-39 Gripen nebo nové/olétané stíhačky F-16.


Německá společnost KMW představila na výstavě makety samohybných houfnic PzH 2000 a tanků Leopard 2. Chorvatsko již získalo šest houfnic PzH, zbývajících šest dorazí na pobřeží Jadranu příští rok.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr