Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Nový bitevní vrtulník pro polskou armádu

Datum přidání 09.07.2014    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 15 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Polsko pokračuje v ambiciozní modernizaci své armády. Inspektorát pro vyzbrojování (Inspektorat Uzbrojenia) poptává v rámci programu Kruk (Havran) 30 až 32 nových bitevních vrtulníků.

EC665 Tiger,

Foto: EC665 Tiger. / Airbus

 

Armáda České republiky z provozu čistě bitevních vrtulníků rezignovala. "Z hlediska naší armády by prostě pořízení minimálního počtu (těchto) vrtulníků znamenalo, že bychom na to museli obětovat prostředky snad na celé letectvo," řekl pro Českou televizi generálporučík Petr Pavel.

 

Důvodem však nejsou jen chybějící peníze, ale také naše „nízké“ politicko-vojenské ambice. Čtyřikrát větší Polsko však podobné problémy příliš netrápí.

 

Rozpočet polského ministerstva obrany je ze zákona, za každé ekonomické situace, na úrovni 2 % HDP. Podle institutu SIPRI (Stockholm International Peace Research Institute) Polsko v roce 2012 vydalo na armádu 9,4 miliard dolarů, což ho řadí na 23 místo, za Singapur a Nizozemsko.

 

Kvalitní rozpočet umožňuje Polsku nakupovat nejmodernější vojenské vybavení. Můžeme zmínit projekt polského vojáka budoucnosti, nákup moderních tanků Leopard, nová obrněná vozidla nebo nejnověji také nákup bitevních vrtulníků.

 

Polská armáda v současné době provozuje 29 bitevních vrtulníků Mi-24D/V. Polsko stroje Mi-24 mimo jiné nasadilo i v Afghánistánu. V roce 2017 až 2018 je však začnou nahrazovat nové bitevní vrtulníky západní výroby.

 

Bitevní stroje polská armáda dostane dříve než předpokládala. V roce 2012 tehdejší náčelník polského generálního štábu oznámil zahájení výběrového řízení v roce 2018. První vrtulníky měli Poláci získat podle předpokladů až v roce 2020. Krize na Ukrajině však urychlila celkovou modernizaci polské armády.

 

Program Kruk je jedním z nejdůležitějších položek technického modernizačního plánu. Zrychlení tohoto programu je do značné míry způsobeno zhoršením bezpečnostní situace v našem regionu. Rozhodli jsme se dát přednost programům zvyšující náš zastrašující potenciál,“ říká Czesław Mroczek, státní tajemník polského ministerstva obrany.

 

V současné době Inspektorát pro vyzbrojování spustil analytickou a koncepční část výběrového řízení. Během této fáze se budou definovat provozní a technické požadavky na základě analýzy trhu s bitevními vrtulníky.

 

V další etapě se začne pracovat na studii proveditelnosti a určí se takticko-technické požadavky na nový stroj. Požadavek pro informace RFI (Request for information) vhodným zájemcům pošle inspektorát 1. srpna letošního roku.

 

Jaké vrtulníky polská armáda vyhlíží? Je téměř jisté, že vítězem se stane buď evropský Airbus s vrtulníkem EC665 Tiger, nebo AgustaWestland s AW129 Mangusta, případně americký AH-64 Apache.

Zdroj: Defence24

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
KOLT Datum: 11.07.2014 Čas: 01:43

Dip: Ano, je to článek o nákupu, takže bych očekával diskusi třeba o tom, proč by měli preferovat ten nebo onen typ. Chápu i diskusi o tom, od koho a proč (ne)kupovat. Ale naprosto nesouvisející příspěvky od "nevertemediam"... jako proč?

avatar
Ultramarinus Datum: 10.07.2014 Čas: 20:39

Jenomze Indii batuska Nok jentak neanslusuje a protoze indie neni soucasti spojenectvi nekolika armad, muze si vybirat techniku podle takovych technickych standardu, jake dokaze skloubit s vlastnimi ozbrojenymi silami. Kdyby pri nakupu slo ciste jen o techniku a cenu, kupovali by od ciny. Protoze ta je ale historicky pro Indy rivalem a fakticky nejvetsim rizikem pro hegemonii Indie v oblasti, kupuji radsi od drazsi, ale vykonejsi a strategicky "bezpecnejsi" rusi.

avatar
Nemo Datum: 10.07.2014 Čas: 20:21

tak ruské stroje jsou také zajímavé, a snižování závislosti na jednom by nemělo automaticky znamenat závislost na druhém. Například Indie na to jde rozumně a pořizuje mix západní a ruské techniky.

avatar
Matesaax Datum: 10.07.2014 Čas: 20:18

Na nesmyslné blábolení doporučuju novinky.cz,kde je vidět elita mezi internetovými magory...

avatar
D.i.p Datum: 10.07.2014 Čas: 18:37

KOLT: Tohle ovšem není článek o technice, ale o pořízení bitevních vrtulníků pro polskou armádu.

avatar
KOLT Datum: 10.07.2014 Čas: 17:18

Nechcete alespoň články o technice nechat bez těch strategicko-politických debat? Máte tu na ně dost prostoru pod jinými. Co kdyby člověk pro změnu pod článkem o nákupu bitevních vrtulníků našel debatu o tom, jaké výhody poskytuje Tiger/Maugusta/Apache, nebo třeba proč se neuvažuje o Rooivalku či Cobře. Ještě tak chápu debatu o (ne)vhodnosti pořizování ruské techniky, ale ty politické výlevy byste si vážně mohli odpustit!

avatar
OMFG Datum: 10.07.2014 Čas: 16:38

Neverte mediam, ale RIA Novosti maju vzdy pravdu. Usmevne. Bez robit hanbu na ine weby.

avatar
nevertemediam Datum: 10.07.2014 Čas: 15:15

pardon, zabudol som na link http://de.ria.ru/zeitungen/20140710/268971100.html

avatar
nevertemediam Datum: 10.07.2014 Čas: 15:15

Situacia sa nam vyhocuje a rusko aktivuje rakety, no parada.
Btw ako vojaci by ste nemali problem ist strielat rusov? Za slovenskeho statu sme ako poskoci hitlerovskeho nemecka zautocili na rusko, kopec nasich vojakov odmietlo bojovat a prebehli na rusku stranu ( podobne ako v 1. svetovej ) teraz sme poskoci NATO. Zaujimave ako sa nami manipuluju, dufam ze sa historia nezopakuje

avatar
nevertemediam Datum: 10.07.2014 Čas: 14:28

Jasne, kupovat zbrane od rusov. Este s nimi nadrzanci z NATO zacnu vojnu v aku kopec zelenych mozgov dufa ( vsak rusi su nas najvacsi nepriatel ) a oni nas normalne budu zasobovat nahradnymi dielmi, municiou, bezna vec.
Pre krajiny nato su zbrane od rusov tabu, aspon od krizi na ukrajine

avatar
David Datum: 10.07.2014 Čas: 14:00

Pro liberal shark - ona 2% nejsou stanovená v žádné smlouvě. Jde spíše o jakési doporučení ze strany NATO. Celá řada států je nedodržuje, byť to se nyní trochu mění.
A i když bych AČR přál navýšení rozpočtu, nějaké skokové navýšení na 2% HDP (fakticky by to znamenalo téměř dvojnásobek dnešních vojenských výdajů!) by podle mne nebylo dobré řešení. Za prvé - bez nějaké koncepce a za současného legislativního stavu by to mohlo přinést celou řadu zbytečných projektů. Také by to vyvolalo určitou averzi ze strany veřejnosti. A hlavně není jasné, co by to udělalo se státním rozpočtem a jeho deficitem.
Ale docela se mi líbí návrh premiéra Sobotky na postupné navýšení na 1,4% HDP, to je podle mne docela rozumný kompromis. Důležité je ale to, že se zastavil ten trend věčného snižování výdajů na obranu.
Bohužel, bitevní vrtulníky již AČR nikdy mít nebude, to je nyní celkem jasné. A návrh na kupování ruské techniky - to dnes pokládám za vysloveně úlet

avatar
RiMr71 Datum: 10.07.2014 Čas: 13:13

...jasně... Poláci směrem na východ vidí rudě (oprávněně) a budou si od Putina kupovat nové mašiny, ne?
A když pominu ten nesmysl kupovat tak drahé systémy u gaunerů na nichž chce Polsko snížit závislost + který ruský vrtulník je tak "omnoho kvalitne ako tie zo západu!"?
Který ruský vrtulík má bojové zkušenosti a je kompatibilní s NATO systémy?

avatar
on.sedl Datum: 10.07.2014 Čas: 11:35

to Juraj: jenže ČR a SR jsou v NATO, tudíž ruské stroje budou mít spoustu logistických nevýhod jako například: nekompatibilní munici, museli by se vyměnit radiostanice a spoustu dalších věcí aby byly stroje schopny fungovat v rámci aliance. Navíc exportní ruské mašiny nikdy nedosahují takových výkonů, jako ty co si dělají pro vlastní ozbrojené složky

avatar
Juraj Datum: 10.07.2014 Čas: 11:25

čo sa týka Slovenska a Česka nemali by sme kupovať skôr stroje od Rusov? však určite sú lacnejšie a vôbec sú niekedy omnoho kvalitne ako tie zo západu !

avatar
Nemo Datum: 10.07.2014 Čas: 09:31

ten zákon o 2% výdajích je jedna z mála sympatických věcí na Polsku. To je minimální rozpočet se kterým se už dá něco dělat. Ikdyž necelých třicet vrtulníků na tak velký stát není žádné terno, opět spíš jen nezbytné minimum.

arr