Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Bojový tandem: Vrtulník Apache a dron RQ-7Bv2 Shadow

Datum přidání 16.04.2015    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 23 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americká armáda v rámci programu ARI (Aviation Restructuring Initiative) vybavila první leteckou jednotku bezpilotními letadly RQ-7Bv2 Shadow. Bezpilotní letadla Shadow v jednotce a postupně v celé americké armádě z velké části nahradí průzkumné vrtulníky Bell OH-58 Kiowa.

Foto: RQ-7Bv2 Shadow; větší foto / AAI

Foto: RQ-7Bv2 Shadow; větší foto / AAI

 

Americká armáda provozuje velké množství letadel a vrtulníků. Ve výzbroji najdeme mimo jiné 360 vrtulníků OH-58A/C a 368 vrtulníků OH-58D. Verze „A/C" jsou postupně nahrazovány vrtulníky UH-72 Lakota. OH-58 poskytují především ozbrojený průzkum pro hlavní bitevní stroje AH-64 Apache.


Již v minulosti se americká armáda snažila najít z Kiowy náhradu – zmiňme ambiciózní program průzkumného a bojového vrtulníku RAH-66 Comanche nebo v poslední době Armed Aerial Scout.


Nakonec vrtulníky OH-58 v americké armádě zastoupí bezpilotní letadla RQ-7B od AAI Corporation a větší MQ-1C Gray Eagle od firmy General Atomics. Děje se tak v rámci restrukturalizačního programu ARI letecké složky americké armády.

 

Foto: Ozbrojený průzkum v americké armádě zajistí výkonné bezpilotní letadla MQ-1C Gray Eagle. / YouTube


V rámci ARI vyřadí americké armáda (včetně rezervních složek) více než 800 letadel a vrtulníků, mimo jiné OH-58D Kiowa nebo výcvikové TH-67 Creek. Část vrtulníků OH-58A/C poslouží jako výcvikové stroje. O práci přijde 10 000 členů leteckého personálu a zaniknou tři letecké brigády.

 

Armáda počítá s přímou úsporou 12 miliard dolarů v následujících pěti letech a další jedné miliardy ročně díky úsporám v provozních nákladech a úsporách na personálu. Jedním z klíčových opatřeníprogramu ARI je masivní náhrada pilotovaných vrtulníků bezpilotními stroji.


V současné době je první jednotka leteckého křídla americké armády vybavená bezpilotními průzkumný stroji RQ-7Bv2 Shadow – jde o nejnovější „v2" verzi s posílenými a zabezpečenými komunikačními a datovými systémy. Bezpilotními letadla budou spolupracovat s bitevním vrtulníky Apache, resp. s vrtulníky verze Apache-64E Guardian.

 

Foto: RQ-7B Shadow v akci. / YouTube

 

Nejnovější vrtulník Apache-64E Guardian je kromě výkonnějších motorů a avioniky vybaven také systémy pro spolupráci s bezpilotními letadly. V kabině operátora najdeme displej, na který lze promítat obraz z bezpilotního letadla. Stejně tak operátor umí převzít kontrolu nad bezpilotním letadlem.


Maximální startovací hmotnost letadla RQ-7Bv2 Shadow je 170 kg. Letadlo dokáže plnit ve vzduchu mise až po dobu 9 hodin, mnohem déle než v případě vrtulníku OH-58.


V současné době se testuje také ozbrojená verze RQ-7B Shadow. Výzbroj mohou tvořit nové přesné naváděné pumy Pyros o hmotnosti 5,9 kg nebo minometné granáty ráže 81 mm upravené pro vzdušný shoz 81 mm Air Dropped Mortar.

Zdroj: Army.mil

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Fighter45 Datum: 20.04.2015 Čas: 00:54

Však před 2 měsíci Stropnický s generálním štábem rozhodl o nákupu 16 víceúčelových vrtulníků, bitevní stroje nebudou, protože jsou moc drahé. Jen se modlím, aby jsme nedopadli jak Slováci s UH-60 za 50 milionů dolarů za kus.

avatar
Arccos Datum: 19.04.2015 Čas: 23:25

No, ale... to jsi nám vlastně nic neřekl! :)

avatar
TF_HU Datum: 19.04.2015 Čas: 22:46

Left...ano, vyjádření byla...na základě nějakých faktů. Probraly se možnosti a držíme se původního záměru.

CerVus...výběr ještě neběží. Jsme stále na počátku přípravy výběru. Kiowa určitě nebyla ve výběru. Časový horizont...nevím, zatím ne, mohu jen odhadnout dle plánu ukončení provozu Hindů...ale to už tu nějaký vrtulník bude.

avatar
KOLT Datum: 18.04.2015 Čas: 23:53

Jen úvaha: Přiznejme si, že armáda má omezené prostředky a ohromný vnitřní dluh, takže kupovat nové čistokrevné vrtulníky je mimo naše možnosti, respektive jsou potřebnější věci. Kombinace AH/UH-1 je samozřejmě lákavá, ale potřebujeme malé přepravní vrtulníky, střední máme. Kdybychom neměli Mi-171, byla by situace jiná, ale takhle je stále možnost koupit teď malé univerzály a později (až doslouží Mily a pokud bude dost peněz), koupit nějakou vhodnou kombinaci ve střední velikosti.

TF_HU: Jestli to tu stále čtete – je nějaký časový horizont, ve kterém bychom mohli očekávat, že bude definitivně rozhodnuto a my se to dozvíme?

avatar
Arccos Datum: 18.04.2015 Čas: 22:14

Stropnický mluvil poměrně obecně o "zachování bojových schopností" (volně). A přesně, jak píše Luky, to nutně neznamená bitevní vrtulníky, ale třeba i patřičně vybavené víceúčelové. A podle mě to tak i dopadne. Když pořídíme něco jako AW139, nebo 109 (viz. belgická ozbrojená verze), pak můžeme být celkem spokojení.
Jestli se to někomu nezdá jako posun, pak připomenu, že v minulých obdobích tupých škrtů se mluvilo o úplném zrušení vrtulníkového letectva nebo o naprostých pitomostech stylu MD-500.

avatar
Luky Datum: 18.04.2015 Čas: 21:45

Ale vždyť přeci senzoricky vybavený, obratný vrtulník pro přepravu družstva, nesoucí PT střely, bloky neřízených raket nebo případně kanonová pouzdra, je zachováním bitevních schopností. Hind je nádhernej, ale tady nepraktickej.

avatar
Left Datum: 18.04.2015 Čas: 21:23

To TF_HU: Tak to mě upřímně řečeno trochu překvapuje a to právě vzhledem k nedávným vyjádřením Stropického a generála Pavla.
Stropnický totiž naznačoval, že se to opět otevřelo a že je to naše tradiční schopnost - proto je potřeba vnímat jinak. Generál Pavel zase před několika dny zdůraznil, že v dnešní době je absolutní nesmysl rušit schopnosti - přestože před rokem nebo dvěma lety se vyjadřoval spíše proti bitevním vrtulníkům.

To, že OH-58 není mezi adepty, bych očekával.

Celé je to ale prostě chyba, co si budeme říkat. Jestli o tuto schopnost přijdeme, tak už ji nikdy v budoucnu mít nebudeme a to je velká škoda.

avatar
CerVus Datum: 18.04.2015 Čas: 00:03

I země, které stojí na pomezí vyrábějí moderní zbraně za rozumné ceny.

avatar
Charlie Datum: 17.04.2015 Čas: 22:46

Západní technika, kterou bychom potřebovali z politického a strategického hlediska, je drahá jako prase...

Východní, která je mnohem blíže našim finančním možnostem, je zase neprůchodná politicky.

A teď babo raď...

P.S.: Ka-52, vlhký sen :D

avatar
KOLT Datum: 17.04.2015 Čas: 18:20

CerVus: To se ptal TF_HU ;-)

Petr M: To ale nejsou vyřazované stroje. Čímž nikterak nerozporuji pochybnost té ceny.

Admin: Máte pravdu, mohl, omlouvám se. Samozřejmě také Kozlusovi. Na mou obhajobu ale musím říct, že Kozlus má velmi často příspěvky dosti ideologicky podbarvené, viz i toto vlákno.

avatar
CerVus Datum: 17.04.2015 Čas: 17:02

KOLT: no z webu jak jinak. Lidé z armády se kterými jsem se o tom bavil na kurzech mají beztak podobné informace, takže se na ně stejně nedá zaručeně spolehnout. Nikdo, kdo vidí tomu výběru do karet sem nepřijde a nenapíše jak to je. Ale vzhledem k tomu co jsem zaslechl o výběrovém řízení na BRENy nemám velké iluze, že by politikaření nebylo ve výběru priorita a že by reálné výkony daných strojů rozhodovaly. Ty Kiowy byly jedním tuším že ze tří veřejně publikovaných možností. Já sám jsem samo sebou také pro Vipery, ale nevěřím v to.

avatar
Petr M Datum: 17.04.2015 Čas: 13:05

juhelak, stačí se podívat, za jak velkou hubičku prodali Slovákům UH-60, za tu cenu by měli Apache-64E ve větším počtu. viz např. Jižní Korea.

Pokud by nám je nechali za cenu pár milionů Kč za jeden, tak proč ne, když vezmu v úvahu cenu, za jakou jsme poslali do USA nepoužité, zakonzervované l-159.

avatar
juhelak Datum: 17.04.2015 Čas: 12:20

Tak kdyby se jich američani zbavovali za hubičku jako nemci dříve leopardů, tak proc si jich pár nekoupit, i kdyby pak meli pěchotě shazovat svačiny.

avatar
KOLT Datum: 17.04.2015 Čas: 09:47

TF_HU: Tak s bitevníky jste moc nepotěšil :-( Je to definitivní? "Nevím odkud čerpají info borci jako CerVus, Kozlus a Petr M." Kozlus z Kremlu, to není nic nového ;-)
 
Kozlus z Kremlu? To jste si mohl myslím odpustit. Admin

avatar
TF_HU Datum: 17.04.2015 Čas: 01:44

Left: OH-58 není mezi kandidáty. Mi 24/35 budou ukončeny. Bitevníky nebudou.

Nevím odkud čerpají info borci jako CerVus, Kozlus a Petr M.

arr