Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Události

Nový český maskovací vzor MIMIK®

Datum přidání 20.02.2017    Rubrika rubrika: Události     komentáře 43 komentářů    autor autor: Komerční sdělení

Současné maskovací vzory používá armáda České republiky s drobnými úpravami již od roku 1995. Řada odborníků a vojenských profesionálů je hodnotí, jako zastaralé a špatně fungující. Kritiku si tyto maskovací vzory zaslouží i kvůli svým již překonaným maskovacím vlastnostem. Podle odborníků jsou hlavní příčinou špatně volené barvy a absence plynulých přechodů mezi jednotlivými barvami. Polemizuje se nad přijetím cizího maskovacího vzoru, což je sice řešením, ale jen zkratkovitým, a může v budoucnu přinést další problémy.

Foto: Bojové kalhoty v maskovacím vzoru MIMIK®. / 4M SYSTEMS s.r.o.

 

Aktuální je i debata nad problémy s ekonomickou náročností vystrojování, kterou s sebou nese existence čtyř maskovacích vzorů (letní, pouštní, horský a zimní). Armáda ČR si nemůže dovolit vybavit každého svého příslušníka jak čtyřmi typy bojových uniforem, tak i neprůstřelnými vestami (byť jen textilním nosičem), batohy a kompletním taktickým vybavením. 

 

Již v tuto chvíli, kdy jsou reálně poptávány a pořizovány výstrojní součástky ve dvou verzích maskovacího vzoru je ekonomická náročnost obrovská. Minimálně stojí za úvahu sjednotit taktickou výstroj (vesty, batohy, pouzdra apod.) a používat jen jeden maximálně univerzální vzor, stejně jako to plánuje US Army.

 

Dalším důvodem pro změnu je široká škála možných nasazení našich ozbrojených sil. Již dávno se nejedná pouze o teritoriální armádu, ale o její kombinaci s expedičním sborem, který je možné nasadit kdekoli. A to se také v posledních desetiletích děje. Kuvajt, Irák, Kosovo, Mali, Golanské výšiny, Afghánistán.

 

Všude tam, ale i na různých jiných místech, působili nebo působí naši vojáci. K tomu je třeba přičíst stále se zrychlující proces vysílání jednotek do různých operací, kdy na přípravu a případně na vybavení jinými výstrojními součástkami není čas. Proto je nutné, aby výstroj a uniformy, které AČR používá pro každodenní činnost, umožňovaly okamžité nasazení kdekoli na světě a dokázaly tam plnit maskovací roli v maximálně možné míře.

 

Tyto, ale i další důvody vedly k soukromé iniciativě společností Česká zbrojovka a.s. a 4M SYSTEMS s.r.o. na jejímž konci vznikl nový maskovací vzor pro naše i zahraniční podmínky nazvaný MIMIK®.

 

Foto: Maskovací vzor MIMIK®. / 4M SYSTEMS s.r.o. 

 

Kombinace starého a nového

Vzor MIMIK® kombinuje základní charakteristiky z maskovacích vzorů AČR, jako jsou barvy a základní tvary skvrn s všesměrovými barevnými přechody, které známe z maskovacích vzorů Multicam, Scorpion W2 atd. V maskovacím vzoru MIMIK® nalezneme barvy z maskovacích vzorů lesního a pouštního – tmavě zelená/olivová, světle zelená, hnědá, hnědá pouštní, žlutopísková a navíc je použita barva khaki, která je také standardní součástí normy ČOS.

 

Barva, která byla vypuštěna, je černá. Její funkci částečně, ale v daleko menším procentuálním zastoupení, nahrazuje barva hnědá, která díky optickému jevu při kombinaci s jinými barvami působí tmavším dojmem.

 

Ano, bylo možno zvolit barvy zcela jiné, ale barvy uvedené v normě ČOS prošly určitým vývojem a vycházejí z větší části z naší krajiny. Přidáním hnědé pouštní a žlutopískové se maskovací vzor projasnil a získal tolik chybějící světlé tóny. Jak pouštní hnědá, tak žlutopísková jsou důležité i pro naši krajinu, protože maskovací vzor letní byl nejvíce kontrastní v obdobích sucha a v místech zaschlé vegetace.

 

Ve vzoru MIMIK® došlo použitím barevných přechodů i k jinému procentuálnímu zastoupení odstínů barev. Při kombinaci jednotlivých barev se vycházelo z optického pozorování přírody, a to zejména ve výškách od 0 do 200cm. Při volbě barev se vycházelo i ze správných maskovacích postupů vojáka – jednotlivce s tím, že voják se bude snažit snížit svou siluetu, bude se pohybovat v oblasti keřů, remízků, okrajů lesa atd. tj. míst s nízkým, částečně zaschlým porostem.

 

Z toho důvodu nebylo potřeba přidávat více zelené, protože se nepředpokládá plížení přes otevřenou louku v květnu nebo to, že by se vojáci pohybovali v korunách stromů. Pokud bude voják dodržovat základní pravidla maskování v přírodě, MIMIK® mu to usnadní mnohem více než stávající maskovací vzor.

 

 Foto: Testování maskovacího vzoru MIMIK® v lese. / 4M SYSTEMS s.r.o. 

 

Národní maskovací vzor

Tvar skvrn byl ve vzoru MIMIK® zachován, aby zůstal zachován národní identifikační prvek. Skvrny sice slouží primárně k maskovacím účelům, ale nesmíme zapomenout na to, že funkcí uniformy je nejen maskovat, ale současně slouží k identifikaci příslušníka ozbrojeného sboru daného státu.

 

Uniforma se používá i k základnímu rozlišování na bojišti „vlastní x cizí“ a také slouží k prokázání příslušnosti uživatele k oficiálním ozbrojeným složkám, což je podstatné i z hlediska mezinárodního válečného práva. Nové principy šly aplikovat i do stávajících tvarů maskovacích skvrn, které jsou používány na maskovacích vzorech AČR.

 

Plynulé přechody mezi barvami probíhají vždy uvnitř jednotlivých skvrn. Pokud se stýkají skvrny s kontrastními barvami, tak je český vzor stále patrný. K potlačení rozdílů dochází tam, kde jsou použity ve skvrnách blízké nebo totožné barvy. Navíc přibyly do vzoru identifikační prvky – logo vzoru MIMIK®, které však dodržuje základní princip vzoru.

 

Všesměrový vzor

Barvy a přechody byly zvoleny tak, aby byl maskovací vzor všesměrový. V principu se jedná o to, že vzor musí maskovat, ať je jakkoliv otočený. Jednak to zjednodušuje výrobu, kdy je možno díly vysekávat z tkaniny kdekoliv, a neřešit otočení dílu, což bývá problém u některých digitálních maskovacích vzorů, které používají čtverce nebo obdélníky.

 

Dále uvedená vlastnost je také důležitá pro uživatele, protože jej maskovací vzor při změněné orientaci nedemaskuje. Toto se může stát, pokud jsou maskovací skvrny převážně podélného tvaru. V takových případech může dojít ke snížení funkčnosti maskování, pokud uživatel přejde do polohy vleže.

 

Při navrhování vzoru bylo nutno také dodržet opakovatelnost, aby barevné přechody byly plynulé i během tisku a nebylo poznat, kde na sebe vzor navazuje. Plynulé přechody nelze vytvářet bezmyšlenkovitě, ale musí se dodržet řada podmínek a pravidel.

 

 Foto: Testování maskovacího vzoru MIMIK® v lese. / 4M SYSTEMS s.r.o. 

 

MIMIK® jako vlastní cesta

Vývoj maskovacího vzoru MIMIK® začal v roce 2014 základními úvahami a v roce 2015 se rozběhl naplno ve společnosti 4M SYSTEMS s.r.o. za podpory České zbrojovky a.s. Byla zpracována řada variant a ladily se technické problémy plynoucí z technologického procesu tisku. Důležité bylo nastavit správné poměry barev ve vzoru.

 

Původní verze vzoru obsahovaly více odstínů. V roce 2016 bylo ověřeno použití maskovacího vzoru na uniformu. Bylo totiž důležité zjistit, jak se bude maskovací vzor chovat, když dojde k jeho průmyslovému zpracování ve výrobě a na výrobku se budou sešívat díly v různých místech.

 

V roce 2016 byli do vývoje zapojeni i profesionálové z aktivní služby u armády, policie a dalších složek. Cílem bylo ověřit nároky na maskovací vzor v současnosti, jak jej vnímají skuteční uživatelé. Již na počátku vývoje bylo rozhodnuto, že návrh nového vzoru nebude pouhým kopírováním jiného již existujícího vzoru nebo „znásilňování“ barev z normy ČOS do cizího maskovacího vzoru.

 

Podařilo se vytvořit maskovací vzor spojením ověřených prvků a vytvořením vlastního modelu přechodů. K dispozici je vzor, který bude maskovat lépe ve více prostředích a po větší část roku než stávající maskovací vzor používaný v české armádě. Podstatnou výhodou je i to, že tento maskovací vzor je vhodný také pro sušší oblasti, takže bude mnohem lépe chránit své uživatele i jižněji od naší země.

 

Vzhledem k potenciálu tohoto maskovacího vzoru je tento vzor již chráněn po konstrukční stránce, tak také je chráněno jeho jméno a logo.

 

Česká zbrojovka a.s. a 4M Systems s.r.o. vývoj maskovacího vzoru MIMIK® považují za ukázku možností, které náš domácí obranný průmysl má a po dokončení vývoje jsou v případě zájmu připraveny poskytnout MIMIK® Armádě ČR a dalším složkám k testování a případnému využití.

 

Maskovací vzor MIMIK® bude představen na výstavě IDET 2017 v Brně na společné expozici obou společností.

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Rase Datum: 02.03.2017 Čas: 13:43

První pokus o vytvoření multifunkčního vzoru, při zachování kresby vz.95, byl vidět již na výstavě Future Forces 2014. Uznávám, vypadá hodně mizerně a očividně byl přehlížen, ale ideový koncept je identický jako u vzoru MIMIK

http://www.palba.cz/album/displayimage.php?pid=21606&fullsize=1

avatar
Jindrich Datum: 23.02.2017 Čas: 19:13

Juhelak, Rase:
Nejedná se o standartní ruskou uniformu, ale oboustranný maskovací převlečník. Který má jednu stranu zelenou, určenou do vegetace a druhou hnědou, určenou na podzim, suchých oblastí či pouště. Grau index je 6š122.
Zelená:
http://nebula.wsimg.com/obj/Qjc1NjNCNjhGQThFMDk1RUE4NUI6ZDMwMGM1MTcyNGM3MzQxZThlY2Y4ZjQ2NTAzNzdlYzc6Ojo6OjA=
Hnědá
http://nebula.wsimg.com/obj/Qjc1NjNCNjhGQThFMDk1RUE4NUI6MGFmOTNhNTEzY2Y1N2E3OGU3MWE3ZWExY2VjZGY3MjM6Ojo6OjA=

avatar
Rase Datum: 23.02.2017 Čas: 11:21

Ten Ruský je docela zvláští, skoro by až člověk řekl, že je to jen od jiného výrobce, nebo jim jinak chytla barva na materiál. Mě se rozhodně líbí.
To co má generál Hasan není nic zvláštního, vypadá to na ameriku - Tiger Stripe Camouflage, nebo jeho kopii:

https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/736x/2f/e8/47/2fe8475d48641858698c62b0fe11fa31.jpg

avatar
juhelak Datum: 22.02.2017 Čas: 14:28

Tady sem koukal na vzory co se ted objevují v sýrii. Ty ruské vypadají celkem fajn, akorát vystroj k nim ještě asi nemaji.
https://postimg.org/image/ic6bgbt8p/

generál Hasan už taky přešel z té staré SAA uniformy na něco co vidim prvne.
https://postimg.org/image/gs68d9do9/

Uvidíme co bude na idetu. Mimik by mohl být fajn i pro civilní sektor, hodne lidi co používa vzor 95 by přešlo na něco nového českého.

avatar
tctx Datum: 22.02.2017 Čas: 09:09

KOLT:

Ja na to taky cumel, a co jsem si procet to detailni zduvodneni, /proc/ ten vzor je takovy jaky je, uz na maskovani nekoukam jako predtim :)

avatar
KOLT Datum: 22.02.2017 Čas: 08:56

Hm, dojem střídání světla a stínu je u vzoru Charlie patrný i na fotce, čumím na drát, to je fakt dobré!

Jinak se připojuji k tctx a mu7705 ohledně zelené – není zdaleka tak potřeba, jak si spousta lidí myslí. Naopak, je mnohdy spíš na škodu. mu7705 to pěkně shrnul v bodech.

avatar
Rase Datum: 22.02.2017 Čas: 08:08

mu7705:
Chtěl bych se zeptat, zda u nových uniforem počítáte třeba i s membránou nanoprotex, zdá se že má hodně zajimavé vlastnosti a vyrábí se v tuzemsku. Už jsem ji viděl u některých outdoorových kalhot. Konkrétně membrána NANOPROTEX 3 by u některých výstrojních součástek, byly hodně zajimavé.
tctx:
tak takhle si představuju moderní maskovací vzory. Pokud bysme něco podobného zavedli, rozhodně by se ty uniformy dostaly do jiné ligy. Rozhodně by se dal vytvořit i multifunkční maskovací vzor na tomto základu. Bravo/Charlie 10 vypadají docela vhodně.

avatar
tctx Datum: 22.02.2017 Čas: 00:45

mu7705:

Jeste k te technologii tisku, pro inspiraci. Dobry vzor jde technologicky udelat i jen ze ctyr barev bez prechodu, viz. tady ty verze US4CES Bravo, to vse s uplatnenim vsech konceptu, jak jsem zminoval nize.

http://www.hyperstealth.com/US4CES-Bravo-Charlie.html

Je tam pouzit jeden digitalni vzor, s obmenama barev pro ruzna prostredi, tedy v zakladu Woodland (Bravo-1), Transitional (Bravo-2), a Arid (Bravo-3). Plus spousta dalsich barevnych variaci.

Vzory Charlie jsou pak bez omezeni poctu barev, takze se tam daji uplatnit barevne efekty simulujici svetlo a stin.


Chapu, ze koncept Mimiku je s tema prechodama trochu jiny, ale neni to tak, ze by to bez nich neslo.

avatar
Mattauch Datum: 21.02.2017 Čas: 23:43

S maskovacím vzorem mimik mám jeden problém... Předpokládám že ty kusy látky na fotografiích jsou v obvyklé šířce, tedy cca 130 - 150 cm dle výrobce látky. To ale znamená, že světlé a tmavé oblasti (nezaměňovat s jednotlivými "fleky") vzoru jsou značně velké. To u m vzbuzuje jednu obavu...

Může snadno dojít k tomu, že celý výstrojní prvek bude vyrobem buď ze světlé nebo tmavé oblasti. To by teoreticky nemuselo vadit, do té doby než budete mít mezi dvěmi sumkami vyrobenými z tmavé oblasti jednu sumku vyrobenou ze světlé oblasti. Jedna světlá pravoúhlá věc mezi dvěma tmavimi pravoůhlími věcmi asi moc přirozeně působit nebude. úplně k tomu samému může dojít s kapsami našitými na uniformě.

Přijde mi, že vzor bude dobrý na velké předměty, kdybychom mohli vyrobit výstroj z jednoho kusu látky bez švů tak si super, ale to bohužel neumíme. Proto bych šel cestou menších "fleků" a menších světlých a tmavých oblestí...

avatar
tctx Datum: 21.02.2017 Čas: 18:06

Strih uniformy… je samozrejme dulezity, ale pokud uz budeme sit nove uniformy s lepsim strihem, neni uplne od veci dat na ne efektivnejsi vzor, ktery se bude hodit do vice prostredi nez vz.95, ne?

Za me je na Mimiku pozitivni, ze ma jako zakladni barvu hnedou misto zelene; kontrastnost vzoru mi taky nepripada uplne spatna. Takze proc ne.

Nebal bych se ale jeste treba zkusit nekolik malo (!) syte cernych prvku pro vytvoreni jeste o neco vetsiho kontrastu, pripadne nejakych mensich hodne svetlych tecek jako na Alpenflage.

Alpenflage mi obecne prijde jako hodne zajimavy vzor na prostudovani, napriklad ty svetle tecky jsou bila barva, potistena hodne svetle zelenou, ale jen zcasti, takze jeden okraj te tecky je ciste bily.. v kombinaci se syte cernyma flekama na hnedem zakladu to vytvari dobry 3D efekt.


mu7705 - ohledne tech prechodu, viz vyse - chci asi hlavne kontrast nez plynule prechody, ne?

Juhelak - pokud budes vymyslet maskovaci vzor zpusobem, ze nahazis do superpocitace fotky prostredi, abys ziskal optimalni barvu… tak ziskas zpatky vzor "jehlici". Udajne se to delalo tak, ze ze vzalo nekolik fotografii prostredi, kde se predpokladalo pouziti vzoru, fotografie se daly na pas a rychle se roztocily, a vysledna barva byla ta "optimalni". Maskovani neni jen o barve.


K maskovani, hodim to sem znovu:
http://www.hyperstealth.com/US4CES-ALPHA/index.html

Tady je jen par pojmu z toho clanku pro ilustraci, do jake hloubky se to da resit (a to ten typ navrhoval maskovaci vzory pres deset let, pro vic nez padesat zemi, udajne):


- Macropattern - velke plochy, ktere rozbiji tvar lidskeho tela na velke vzdalenosti

"The Macropattern is designed to first fool with your Ambient Vision - outside of the focal area to stop or slow down the initial acquisition (detection) of the target. Pixelation (Micropattern) usually only tricks the focal region and has very little impact on the Ambient, so pixels are almost a failsafe, the key is delaying the Ambient (detection) to avoid the Focal (recognition)."

Neboli, Macroppatern funguje proti "tamhle neco je", digitalizace/Micropattern funguje proti "co je to?"

- Insoluminance - vzory z malych tecek se slijou v jednu souvislou barvu, viz UCP (coz nechci)

- Symmetry disruption - mozek si dokaze dobre spojit symetricke vzory, proto by mela byt kamuflaz na cloveku nesymetricka

- Symmetry axis - existuje nekolik os symetrie

- Movement concealment - Macropatterny by mely byt umisteny tak, aby rovnez maskovaly body ohybu lidskeho tela, viz ten obrazek s panackem

- Fractal - fraktalove tvary pomahaji vyvolavat zdani prirodnich tvaru

- Boundary Luminance - nejsvetlejsi a nejtmavsi barvy jsou zamerne umisteny vedle sebe jako tenka hranicni oblast, oddelujici dominantni barvy, pomaha tedy oddelit jednotlive vzory / Macropatterny

- Three Dimensional Depth - svetle barvy vedle tmavych barev vytvari dojem hloubky, zatimco mozek hleda souvislou plochu

- Camouflage Colour - barva… krome barev prostredi potrebuju taky barvy pro simulaci svetla a stinu

- Lack of Black in nature - common misconception - cerna barva je potreba k vytvoreni dojmu hloubkyTo jen pro ilustraci jak slozite se k tomu da pristupovat, ale je zajimave videt, ze to vse ma nejaky svuj duvod.

avatar
mu7705 Datum: 21.02.2017 Čas: 16:07

Digitální maskovací vzor - u digitálních maskovacích vzorů se začíná podobat diskuse mnohdy okultním praktikám. Mluví se o tom, jak nějaký počítač něco kombinuje a mnoho lidí očekává, že digitální vzor způsobí, že je druhý člověk vůbec neuvidí. Pravda o digitálním maskovacím vzoru je však mnohem prozajičtější. Je to totiž jen jiné řešení stejného problému jako u Mimiku - jak dostat do maskovacího vzoru přechody? Maskovací vzor se tiskne na tkaninu po jednotlivých barvách, obvykle od nejsvětlejší po nejtmavší. Na tiskařských strojích, zvláště těch starších, bylo tisknutí přechodů velice problematické, aby se barvy moc nevrstvily a neměnily odstíny díky přetisku. Jak tedy udělat barevný přechod, když máte přesně dané hranice každé barvy? Použijete to, co se používá již dlouhá desetiletí u černobílého tisku fotografií. Tam máte bílý podklad a podle toho jak hustě dáváte tečky k sobě tak podle toho vytváříte odstíny šedé. Úplně stejně funguje digitální tisk a je jedno jestli to jsou čtverečky, obdélníčky, šestiúhelníky, osmiúhelníky nebo kolečka. Jen pracujete s větším množstvím barev. Lidský zrak od určité vzdálenosti přestane vnímat jednotlivé kontury a vytvoří si mezi danými barvami přechod. Počítačové technologie však pronikly i do tiskařských technologií a není problém dnes generovat tiskařské válce s plynulými přechody. Digitální maskovací vzory jsou také odkázány na převládající barvy a v některých prostředích budou maskovat lépe než v jiných.

avatar
mu7705 Datum: 21.02.2017 Čas: 15:41

Počítače a satelitní snímky - no je to strašně pěkné, ale pomůže vám to hlavně v tom, pokud budete chránit před pozorováním z letadla nebo vesmíru nějaký veliký objekt. Na maskování vojáka jako jednotlivce nemají tyto věci vliv. Převládající barvy v přírodě se sbírají z reálných rostlin a měří se v laboratoři. Voják jako jednotlivec je ohrožen nejvíce jiným vojákem nebo třeba povstalcem. Proto je potřeba, aby jej maskovací vzor kryl nejvíce před optickým pozorováním tohoto typu. Ještě doplním, že při pozorování satelitem nebo leteckým pozorování je voják odhalitelný díky svému pohybu. Pokud nebude mít výrazně odlišné barvy, tak jej pilot z větší výšky a při větší rychlosti vůbec neuvidí. Řešit proto jak maskuje uniforma při pohledu shora je dosti zbytečné.

avatar
mu7705 Datum: 21.02.2017 Čas: 15:32

Univerzální maskovací vzor - zde došlo u některých k jinému pochopení toho co bylo v článku napsáno. Mimik je založen převážně na barvách pro vegetační pás, kde se nachází ČR. Schválně neuvádím výraz pro středoevropskou oblast. To co chápeme střední Evropou je dosti veliká oblast a některá místa mají svá specifika. Výhodou Mimiku proti současným maskovacím vzorům lesnímu/letnímu a pouštnímu je to, že jej lze použít s daleko lepším výsledkem na mnoha dalších místech. Jak bylo napsáno, tak Mimik není a nebude dokonalý maskovací vzor pro všechna prostředí, protože takový vzor nejde udělat. Bude však velice dobrý i na řadě těchto míst.

Co se týká připomínek, že je tam málo zelené barvy a nebude to fungovat v lese, tak tady si dovolím přidat další podněty k přemýšlení: a) Kde probíhají hlavní bojové operace, kde se vojáci nejvíce pohybují? Chodí na patroly podél cest. Bojuje se v okolí měst, kde je nízká vegetace. Schválně se podívejte v průběhu roku, jak vypadají okraje cest, remízy atd. Jen málo operací se dnes odehrává hluboko v lese. b) myslíte si že naši vojáci budu nasazeni k naší obraně teprve na teritoriu ČR? Pokud jsme členy NATO je možné, že v případě ohrožení budou naši vojáci nasazeni třeba v Řecku nebo zase na Ukrajině, kde na stepích by měli naši vojáci se vzorem 95 hodně težký život. c) současný vzor lesní/letní bude fungovat na našem území v lesech po poměrně krátkou dobu. Období, kdy je skorov šechno zelené je prakticky pouze v dubnu a květnu.Drtivou většinu roku příroda obsahuje veliké množství zaschlé vegetace a to zejména v úrovni od 0 do 200cm, tj. kde se voják musí zamaskovat. d) pokud se voják umí maskovat, tak v lese to není zase tak veliký problém.

avatar
Laci Datum: 21.02.2017 Čas: 13:41

To je sice všechno hrozně pěkný, ale málo lidí si tady očividně uvědomuje, že pro vojáka není ani tak důležitý jakou má sobě v 90% činností kamufláž, ale spíš jak kvalitně a chytře střiženej a z jakýho materiálu ten oděv má.
Američani běhaj v poušti i na cvičeních po Evropě v šedých UCP (ne opravdu to není ACU, ACU = Army Combat Uniform - je to stříh uniformy, může tedy bejt ve Woodlandu, MutiCamu, v čemkoliv, UCP = Universal Camouflage Pattern - je kamufláž), který jsou tak nadčasový, že se hoděj tak akorát na válčení s ufounama na měsíci a Izraelci zase běhaj v čistý olivě a neřekl bych, že by je to nějak extra trápilo.
Za mě tahle nová kamufláž dobrá, je možná trochu světlejší a pískovější, než by se na naše poměry 100% hodilo, ale všichni se schodnem že i na naši krajinu je vz. 95 zase moc tmavej. Nehledě na to, že vhledem ke "schopnosti" MO zajistit uniformy a výstroj v lesní a i pouštní kamufláži vz. 95, tak bych se rozhodně přikláněl k jednomu univerzálnímu vzoru.
Jednotná kamufláž pro vojáky v rámci NATO je hloupost. Každý region má svoje přírodní barvová specifika. Jó kdyby se NATO domluvilo na jednotné zahraniční kamufláži - a to podle mě není vůbec špatnej nápad - (něco ve stylu MultiCamu) tak potom ano, udělejme našim vojákům kamufláž ryze pro českou kotlinu a nejbližší okolí. Za současných podmínek jsem ale pro jednu univerzální kamufláž a tato zde se mi rozhodně nezdá jako špatnej kompromis.

avatar
Rase Datum: 21.02.2017 Čas: 12:01

Hyena:
Není pravda. Stejný problém jako my řeší i ve Skandinávii a tak vznikl projekt NCU (Nordic Combat Uniform), jehož cílem je aby vojáci získali v roce 2020 nové jednotné uniformy, díky čemuž dojde k výrazným úsporám. NCU se týká všech složek armády, od pozemních sil, námořnictva, letectva, domobrany po speciální jednotky. Také nebude rozdíl v uniformách pro ženy a muže, vznikne varianta tropická, pouštní a zimní. Systém bude zahrnovat všechny potřebné specializované bojové systém, jako je balistická ochrana atd. Zakládajícími členy je Norsko a Dánsko (prosinec 2015) v lednu 2016 se připojilo i Švédsko a Finsko.
Od října 2017 do dubna 2018 mají probíhat zkoušky. V prosinci 2018 má být vybrán výsledný produkt a podepsána smlouva s výrobcem. První komplety by se měly dostat k jednotkám již v roce 2019, přičemž v roce 2020 by měly být jednotky kompletně vystrojeny. Tedy když se chce, tak se můžou domluvit i čtyři Evropské státy. Více viz odkaz:

http://palba.cz/viewtopic.php?f=307&t=7370&sid=9835718553fe7cf4c4a8c00b067592e3

arr