Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Nový cíl syrských povstalců

Datum přidání 13.07.2015    Rubrika rubrika: Události     komentáře 34 komentářů    autor autor: Mgr. Václav Kopecký

Fronta An-Nusrah, oficiální odnož Al-Qaidy v Sýrii, se po úspěšné ofenzívě v provincii Idlib zaměřila na nový cíl. Tím se stalo podle očekávání severosyrské Aleppo. V provincii Idlib si povstalci ověřili novou strategii založenou na vytvoření koalice jednotlivých skupin, která se ukázala jako velmi účinná. Dosud samostatně bojující skupiny se nemohly měřit s výrazně lépe organizovanou a vyzbrojenou Syrskou armádou, ale sloučení do koalice tento nepoměr sil změnil.

Foto: Bojovníci Al-Qaidy; ilustrační foto / Fair use

Foto: Bojovníci Al-Qaidy; ilustrační foto / Fair use

 

Nová koalice, která vznikla 2. července, je nazvaná Ansar al-Sharia (pozor na záměnu, neboť tento název používá více skupin napojených na Al-Qaidu na Blízkém východě a v Africe). Čely koalice jsou, mimo už zmíněné An-Nusry, další dvě skupiny úzce propojené s Al-Qaidou – Ahram al-Sham a Ansar ad-Din.

 

Dalším členem koalice je uskupení nazvané Ansar al-Khilafah, které se pokusilo s An-Nusrou dobýt Aleppo už v červenci 2013. Mezi dalším půl tuctem skupin jsou například Mujahideen al Islam Movement a At-Tawhid Wal Jihad Brigade, která s An-Nusrou v minulosti už spolupracovala.

 

Prvním cílem koalice je město Jamiyat az-Zahra v sousedství Aleppa, které je klíčové pro oslabení vládních vojsk. V okolí města se nachází velké množství vojenských komplexu, skladů zbraní a také místní centrála zpravodajství vzdušných sil. Tu se An-Nusra pokusila zničit už v březnu, kdy do tunelů pod budovou umístila výbušniny a pokusila se ji vyhodit do vzduchu. Budova výbuch přečkala, zejména díky dobré konstrukci a silnému opevnění, nezřítila se a dál sloužila svému účelu.

 

Několik dní po vzniku koalice Ansar al-Sharia vytvořily další povstalecké skupiny koalici Fatah Halab. Tu tvoří na dva tucty skupin mezi nimiž vyniká už zmiňovaná Ahram al-Sham napojená na Al-Qaidu. Tato skupina zároveň působí v obou koalicích. V uskupení Fatah Halab není zastoupená An-Nusra, ale Al-Qaida si tam udržuje výrazný vliv hlavně díky Ahram al-Sham.

 

An-Nusra se svými spojenci zaútočila na Jamiyat az-Zahra svou klasickou taktikou. Po ostřelování děly, raketami a podomácku zhotovenými minomety a raketomety, zaútočil sebevražedný útočník v autě naplněném výbušninami. Narušil tak obranu vládních vojsk a následoval pozemní útok.

 

Povstalci nasadily do akce také dříve ukořistěné tanky T-55 a střely TOW. Vládní vojska odpověděla zesílenými nálety na pozice útočníků a shazováním barelových bomb z vrtulníků. Nálety si vyžádaly životy několika desítek civilistů.

 

Do bojů také díky náletům zasáhla koalice vedená USA, která v rámci operace Inherent Resolve. Dne spojenci 5. července oznámili, že provedli v blízkosti Aleppa nálet na tzv. „Chorásánskou skupinu“. Tu tvoří veteráni Al-Qaidy, vesměs zkušení bojovníci z Afghánistánu, kteří působí v Sýrii a spolupracují s An-Nusrou.

 

Skupinu takto označili Američané na podzim minulého roku a členové této skupiny, byli podle některých zdrojů zapojení do příprav a útoků proti USA a Západu. Tato „skupina“ je značně kontroverzní, neboť není jisté, zda-li se vůbec jedná o nějakou samostatnou jednotku nebo jen o skupinu veteránů Al-Qaidy, kteří byli vysláni do Sýrie aby pomohli An-Nusře s výcvikem rekrutů a bojem proti asadovu režimu. Cílem náletu se stala skupina bojovníků a jedno vozidlo.

 

Pokud koalice v Jamiyat az-Zahra uspěje, může to být klíčová porážka pro asadova vojska. V Aleppu už dva měsíce panuje patový stav a asadovi vojáci by tak ztratili zázemí a zásobovací trasy. V tuto chvíli nelze předvídat situaci, ale je jasné, že se vládní vojska budou snažit město udržet neboť další porážka po ztrátě Idlibu by jejich situaci značně zhoršila.

 

Jak se ukazuje, tak fenomén povstaleckých koalicí, který nastartoval úspěch u Idlibu, se začal šířit i na další syrské fronty. V oblasti Qalamoun, na hranicích mezi Libanonem a Sýrii, v květnu vznikla koalice Jaysh al-Fateh Qalamoun, jejíž cílem je boj proti Islámskému státu v této části země, asadově armádě a zejména pokusit se obsadit libanonsko-syrskou hranici, a znemožnit tak pronikání bojovníků libanonského Hizballahu do Sýrie.

 

Členy koalice je několik skupin, mezi nimi An-Nusra, Ahrar al-Sham, Jaysh al-Islam a také několik jednotek Svobodné syrské armády (FSA). V polovině června v syrské jihovýchodní provincii Quneitra vznikla koalice Jaysh al-Haramun, které je pojmenovaná podle hory Haramun. Koalice působí na jihovýchodě Sýrie.

 

Jedno z prvních prohlášení směřovala koalice k místním Drůzům, které vyzývala aby se do konfliktu nezapojovali a zůstali nestraní. Pokud by se Drůzové výrazněji zapojili do boje na straně Asada, situaci povstalců by to mohlo v některých místech zkomplikovat, zejména by se to týkalo fronty An-Nusru, jejíž bojovníci na severu Sýrii pozabíjeli 20 Drůzů. Další koalice vznikla také na jihu země, kde se jednoty FSA spojily s dalšími skupinami.

 

Zdroj: Long War Journal

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
KOLT Datum: 17.07.2015 Čas: 13:16

Díky!

I velikáni jsou holt produktem své doby, s tím nic nenaděláme. Lincoln si myslel, že černoši sice nejsou na takové úrovni jako běloši, na rozdíl od jižanů to ale nepovažoval za dostatečný důvod pro jejich zotročení. Masaryk & spol. postavili Československo na národu "Čechoslováků", přičemž ostatní národy byly z dnešního pohledu utlačované. O tom, že Churchil byl jednoznačně imperialista, což by dneska bylo naprosto neprůchodné, ani netřeba mluvit.

avatar
RiMr71 Datum: 17.07.2015 Čas: 12:58

No byl to Ronald Reagan... :)
To s tím krocanem bylo taky dobrý :)
"Ve volební kampani v roce 1976 byl jediným presidentským kandidátem, který kritizoval politiku détente, tj. politiku zmírňování napětí se Sovětským svazem a odzbrojování, neboť byl přesvědčen, že povede k posílení Sovětů (řekl: „Détente – není to to, co je mezi farmářem a krocanem až do Dne díkuvzdání?")."

...kdo ví, jak by si dnes vedl..

avatar
KOLT Datum: 17.07.2015 Čas: 12:51

RiMr71: Nevím, ale rád bych věděl :-)

KazdaOpice: Krátce poté, co ho dostane "ardz". Todomatch už se mu v trollování úspěšně přibližuje :-(

avatar
RiMr71 Datum: 17.07.2015 Čas: 11:18

"Mí drazí Američané! Mohu vám oznámit, že jsem dnes podepsal zákon, který už navždy zlikviduje Sovětský svaz. Bombardovat začínáme za pět minut."

Profláklá mikrofonová zkouška hádejte koho... :)

avatar
KazdiceOpice Datum: 16.07.2015 Čas: 23:31

Kdy uz dostane Todomatch ban?

avatar
Todomatch Datum: 16.07.2015 Čas: 16:28

No názory měl poplatné době a svým oblíbeným hvězdopravcům, třeba by dnes mluvl jinak. Byl rozporuplný. Předpokládám, že sis vyzobl (nebo ti vyzobli tví oddíloví vedoucí) pár kontroverzních myšlenek a výroků, tak jako když chtějí antisemité dokázat nebezpečnost židovstva a citují Jana Nerudu, Jakuba Demla nebo třeba Tarase Ševčenka, aby bylo jasné jak byli všichni velikáni ducha protižidovští.

avatar
Superme Datum: 16.07.2015 Čas: 15:50

Však ano Todo, zaplať pánbůh za to, že to dokázal. Jenže jeho myšlenky jsou pro tebe tak trochu "radikální" :)

avatar
Todomatch Datum: 15.07.2015 Čas: 20:25

Reagan? Ten uměl azbuky pěkně rozplakat!

avatar
Superme Datum: 15.07.2015 Čas: 17:08

Ach jo, když čtu toho Toda, tak si říkám... svět potřebuje mít v USA dalšího Reagana!

Nevím však, koho by poté mohl podporovat :) Asi by mu zbyla EU...

avatar
GAVL Datum: 15.07.2015 Čas: 00:05

Todomatch
dle mých zdrojů má RF necelých 10 milionů muslimů.
RF má za členy islámské republiky jako je třeba Čečna.

Po každé velké bombardovací akci tak zhruba 1 týdně nám oznámí usmrcení několika desítek bojovníků. Řekl bych , že je to poněkud nepoměr ztrát vlivem bombardování a celkového počtu bojovníků.
Dále by mě zajímalo jak se dá vůbec bez pozemní operace ověřit výsledek bombardování především co se týče ztrát na živé síle protivníka. Dále by mě zajímalo jak bez označení cíle ze země rozeznáte bojovníka IS od běžného obyvatele např. obchodníka s velbloudy? Takže koho tam vlastně bombardují?
Podle rozlezlosti těch šílenců je celá bombardovací kampaň evidentně jen na vyprázdnění skladů a nakoupení nových bombiček.

Význam akcí nelze posuzovat dle toho kolik stojí, ale jaký mají výsledný efekt.

avatar
semtam Datum: 14.07.2015 Čas: 23:29

Musím se omluvit, ale poruším bohužel své slovo a odpovím Todomachovi na jeho otázku.
Todomatch

Špatnou pamět myslím nemám, ale nedokážu si pamatovat vše. Na ten odkaz co jste poskytl jsem určitě netleskal a o Nobelovce také ne.
Vytrháváte věci z kontextu. Pominu Nobelovku a vraťme se k jádru pudla. V mém minulém příspěvku jsem jasně uvedl, že pokud by USAF zničila Syrskou armádu, tak máme cca 2x větší IS co se rozlohy a vlivu týče. Což není výhodné pro Evropu jako takovou. Na tom se snad shodnem. Pokud někdo ilegálně posílá zbraně i bojovníky do jakéhokoli státu, tak nevím jak Rusko se může zajistit o mír.
Rusko jen zabránilo větší spoušti než mohla být. Aspoň udrželo stranu v syrském konfliktu, jaká má nejvíce demokratické rysy, nebo by jste snad chtěl aby IS klepal na dveře Evropy?
Todomatchu, Vaše nenávist vůči Rusku Vám úplně temní mysl.

avatar
Todomatch Datum: 14.07.2015 Čas: 22:16

ardz: Máte v hlavě NHL - západ islamisty nepodporuje, západ a arabská koalice islamisty denodenně bombarduje. Přestaňte psát takové nesmysly. Západ operace proti IS stojí miliony a miliony denně. To Rusko si naopak zajistilo zbrojní kšeft na hodně dlouho a až Assadovi dojdou peníze, tak se něj stejně vykašle a řekne, že si vždy přálo pro syrský lid to nejlepší. Možná to Rusko hraje na obě strany, doma 16 000 000 muslimů, v Sýrii 2 000 ruských islamistů na straně IS. Kdo ví, co mají vlastně za lubem.

avatar
Todomatch Datum: 14.07.2015 Čas: 22:09

semtame, ve věci Sýrie není možno pominout toho, kdo daroval Sýrii mír a kdo ji zachránil před válkou - tedy Rusko a jeho moudrého prezidenta. Jestli vám to zní jako trolling a ne jako přesný popis reality, pak Rusko mír Sýrii nepřineslo a jeho prezident selhal. Copak nepamatujete, jak jste tleskali http://1url.cz/obys ? To bylo slávy a najednou, proč sem taháš Rusko? Máte sakra krátkou paměť!

avatar
Petr M Datum: 14.07.2015 Čas: 22:08

Nato by je tyto teroristy mělo bombardovat ideálně zahájit pozemní operaci islamistům, je to stejné zlo, jak IS. Bohužel k tomu není politická vůle, tito teroristé měli po celou dobu materiální a politickou podporu sunitských muslimských diktatur, stejně tak Francie, VB, USA, ve snaze svrhnout legitimní vládu, toto bohužel stále trvá..

avatar
ardz Datum: 14.07.2015 Čas: 15:18

todo keby USA a spol nepodporovali islamských fanatikov, zahraničných žoldákov, a nebola by zahraničná podpora, tak vojna v sýrii by už nebola

arr