Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Nová verze indického tanku Arjun Mk.II

Datum přidání 29.01.2014    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jakub Mareš

Při vojenské přehlídce během Dne republiky 2014 veřejnost spatřila nejnovější verzi indického tanku Arjun Mk.II. Indická armáda testuje Arjun Mk.II již od roku 2012. Od testovaného modelu se však nová verze na první pohled v mnoha směrech liší.

Foto: Tank Arjun Mk.II během indické vojenské přehlídky. / asian-defence.com

Foto: Tank Arjun Mk.II během indické vojenské přehlídky. / Indické ministerstvo obrany

 

Nová verze indického tanku Arjun Mk.II byla představená při příležitosti 65. Dne republiky, která proběhla 26. ledna 2014 v Dillí. Tvůrcem tanku i nejnovější modernizace je indická Organizace obranných výzkumů a projektů DRDO  (Defence Research & Development Organisation).


Upravený tank Arjun Mk.II na první pohled zaujme upraveným reaktivním pancířem ERA (Explosive Reactive Armor) umístěným na čele a bocích věže. Výraznou „kosmetickou“ změnou je instalace dálkově ovládané věže s 12,7mm kulometem. V zadní části nalezneme 81mm zadýmovací granáty, podobně řešené jako u indických tanků T-72M1 a T-90S.

 

V rozích věže lze spatřit válcové výstražné detektory laserového ozáření ALWACS (Advanced Laser Warning and Countermeasure System), které poskytují 360° ochranu. Systém ALWACS vyvinula DRDO společně s izraelskou firmou Elbit.

 

Kanón ráže 120 mm byl zachován, stejně jako koaxiální kulomet ráže 7,62 mm. Podle informací z oficiálních stránek DRDO lze z kanónu odpalovat konvenční tankovou munici, protipancéřové podkaliberní střely APFSDS (Armour Piercing - Fin Stabilised - Discarding Sabot), termobarické granáty nebo laserem naváděné rakety.

 

Video: Tank Arjun Mk.II na přehlídce / YouTube

 

V srpnu minulého roku tank Arjun Mk.II úspěšně dokončil testovací střelby na polní střelnici v Pokhran. Testy potvrdily vyzrálost klíčového systému tanku - systému řízení palby. V současnosti probíhající jízdní zkoušky mající za cíl prověřit taktickou mobilitu tanku, neboť se hmotnost tanku zvýšila až k 70 tunám.

 

Tank však čekají další „střelecké“ zkoušky. Půjde o testy odpalování izraelské naváděné střely LAHAT (LAser Homing Attack Missile) z kanónu tanku Arjun Mk.II. Střela LAHAT používá poloaktivní systém samonavedení, kdy je cíl ozařován laserovým paprskem.

 

Dostřel střely LAHAT je 8000 metrů, takže umožňuje ničit cíle za účinným dostřelem klasické tankové munice. Cíl je ničen tandemovou protipanceřovou hlavicí HEAT (High Explosive – Anti-Tank) schopnou vyřadit tank vybavený ERA pancířem.

 

Mezi novinky patří také nové panoramatické zaměřovací pouzdro umístěné na pravé straně věže. Pouzdro obsahuje denní/noční kameru a laserový zaměřovač. Tank dostal také pokročilejší komunikační a navigační vybavení.

 

Zdroj: Army Recognition

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr