Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Nový keramický pancíř z Ruska

Datum přidání 18.08.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 3 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

 

Osobní balistická ochrana jednotlivce zažila v posledních dvou desetiletích bouřlivý vývoj. Firmy po celém světě přicházejí se stále novými nápady, jak udělat balistickou ochranu odolnější, lehčí a především levnější. Intenzivní výzkum balistické ochrany probíhá také v Rusku, kde firma NEVZ-Soyuz představila „nový“ keramický pancíř.

Ruský voják

Foto: Ruský voják v akci, ilustrační foto / RIA Novosti

 

Ruský deník Izvestija před pár dny informoval o záměru ruské firmy NEVZ-Soyuz vyvinout nový velice lehký keramický pancíř. První kusy nového pancíře mají být k dispozici na trhu do konce příštího roku

 

V úvodu jsme dali slovo „nové“ do uvozovek, neboť ruská keramika má být vyráběná z práškové směsi karbidu bóru (B4C). Přitom karbid bóru je již běžně na „západě“ používáná pro výrobu moderní keramické ochrany. Dlužno však podotknout, že keramika založená na karbidu boru je „mercedesem“ mezi balistickými materiály.

 

„Účinnost ochrany… bude 5 až 6× větší než u stávajících pancířů a cena poklesne o 25 %, ve srovnání se stávajícími systémy,“ cituje Izvestija jednoho z pracovníků firmy NEVZ-Soyuz. Díky velké balistické odolnosti má být hmotnost ruského pancíře až čtyřikrát menší než u stávajících řešení. Avšak z vyjádření není jasné, zda ruská firma NEVZ-Soyuz srovnává svůj nový materiál s keramickou ochranou založenou na směsí karbidu bóru nebo na násobně levnějším (a těžším) pancíři založeném na levnější keramice (Al2O3) .

 

Požádali jsme pana Jiřího Koutníka z firmy SHIELD TECH, předního českého specialistu na balistické materiály, o jeho názor na zvěsti o novém ruském pancíři. „To, co chtějí Rusové s takovou pompou vyrábět, je dnes již běžně dostupné na Evropském trhu, včetně jednoho výrobce v České republice, i když je to firma se zahraniční účastí. Podle mého názoru Rusové spíše zaspali, ale tento materiál opravdu znají, ale neměli domácí produkci, která jim má pochopitelně zajistit jak ekonomickou tak i strategickou výhodu,” říká pan Koutník.

 

Zeptali jsme se také pana Koutníka, zda Rusové nemohli přijít na lepší způsob zpracování základního materiálu. „Nemyslím si, že by přišly na lepší způsob, to určitě ne, jde skutečně o levnější výrobu, kterou jsou schopni zajistit, levnější pracovní síla, levnější energie, levnější vstupy… to vše je v Rusku nižší než v Evropě,“ dodává pan Koutník.

 

Vývoj keramické balistiky podpořila částkou 145 miliónů rublů (85 miliónů Kč) i ruská vláda. NEVZ-Soyuz plánuje vyrobit první prototyp pancíře v listopadu 2014 a následně okamžitě začít s testováním. Podle vyjádření firmy by pak masová produkce pancíře mohla začít na konci roku 2014.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Jan Grohmann Datum: 18.08.2013 Čas: 18:27

Máte samozřejmě pravdu. Správně je B4C. Opraveno.

avatar
Jirtak Datum: 18.08.2013 Čas: 18:14

Souhlasím s OMFG
Pokud si dobře vzpomínám tak B4Osnad ani nemůže existovat ne? Kdyby to bylo BO4 tak by to byl kysličník bořičelý, ale ani to snad neexistuje. Správný karbid boru je samozřejmě B4C.

avatar
OMFG Datum: 18.08.2013 Čas: 15:38

Karbid boru ako B4O? Ach, ta chemia :)

arr