Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Nový německý kulomet pro zbraňové stanice

Datum přidání 21.05.2013    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 5 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Německá firma Rheinmetall započala s vývojem zcela nového středního kulometu pro náboj 7,62×51 mm NATO. Zbraň je označována jako RMG 7,62 (Rheinmetall Machine Gun) a je přednostně určená pro dálkově ovládané zbraňové stanice. Za tímto účelem má doslova rafinovanou konstrukci…

RMG 7,62

Foto: Kulomet RMG 7,62 instalovaný na zbraňové stanici / Rheinmetall


Kulomet RMG 7,62 pohání elektromotor a je integrován do nosné ocelové kolébky. To umožňuje snadnou instalaci na různé dálkově ovládané zbraňové stanice. V konstrukci zbraně má také být uplatněná moderní povrchová ochranná úprava za využití nanotechnologií, které zvyšují chemickou a mechanickou odolnost součástek.

 

Kulomet může střílet ve dvou módech. Při automatickém režimu střílí z otevřeného závěru, což je typický mechanismus pro všechny automatické zbraně. Zjednodušeně řečeno, startovací pozice zbraně je se závěrem v zadní poloze. Při zmačknutí spouště se závěr pohybuje dopředu, vsunuje se náboj do nábojové komory, kde je „uzamčen“ závorníkem a dochází k výstřelu – úderník naráží na dno náboje.

 

Foto: Kulomet RMG 7,62 instalovaný na zbraňové stanici / Rheinmetall

Foto: 3D model RMG 7,62 / Rheinmetall

 

RMG 7,62 však může také střílet z uzamčeného závěru. V tom případě střílí kulomet jednotlivými ranami a funguje jako odstřelovací puška. Startovací pozice je se závěrem vepředu, kdy je náboj již uzamknut závorníkem v nábojové komoře. Při zmačknutí spouště udeří úderník na dno náboje a dojde k výstřelu. Střelba z uzavřeného závěru je mnohem přesnější než z otevřeného závěru. 


Nejzajímavější technologií je ale integrovaná trojnásobná hlaveň. Kulomet RMG 7,62 však používá vždy jen jednu hlaveň, ostatní jsou záložní. Při intenzivně střelbě dochází u kulometů k přehřátí hlavně. Pokud nechceme zničit hlaveň, nebo dokonce způsobit její roztržení, musíme přestat střílet, nebo hlaveň vyměnit.

 

Video: Testovací střelba prvního prototypu / YouTube

 

U klasických pěchotních kulometů lze výměnu provést ručně. Horší je to u dálkově ovládaných zbraní, kde výměna na korbě vozidla pod palbou není nic příjemného. RMG 7,62 proto mění hlavně automaticky. Pokud dojde k přehřátí hlavně, lze elektronicky pootočit trojicí hlavní a místo přehřáté nasadit novou. Teplotu hlavně kontroluje teplotní čidlo.

 

Zbraň má rychlost střelby „pouze“ 800 ran za minutu. Co však ztrácí na kadenci, získává na vytrvalosti palby. Pro příklad můžeme uvést střední kulomet FN MINIMI 7,62 mm, při nepřerušené palbě (680 - 800 ran/minutu) je třeba podle předpisů vyměnit hlaveň již po dvoustovce vystřelených nábojích, tj. po 15 až 18 sekundách.

 

Zdroj: Altair

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
zap Datum: 21.05.2013 Čas: 15:23

Ceska terminologie pechotnich zbrani je zajimavy predmet. V nedavne minulosti (v relativnim smyslu) se protlacovala terminologie ruskeho puvodu. Tzv. samopal vz.58 ani zdaleka samopalem neni. Byl tak nazvan proto, aby termin souznel s ruskym 'avtomat' (prave tak jako "zborka-rozborka"). To se nyni koriguje a najednou mame na svete "utocnou pusku". "Obrannou pusku" jeste nezkonstruovali, ale kdo vi.... treba je uz za rohem.

Puvod slova "samopal" je skvelym pripadem ilustrace, jak cestina hledala vhodny vyraz pro novy druh zbrane. Kazdy zna samopaly vz.23 az vz.25. To jsou 'samopaly' nebot' opravdu pali samy. Termin byl vytvoren jiz nekdy za prvni republiky a bylo to ve vztahu (zajimave ze?) k samonabijecim puskam. Dokonce se zacalo s terminem "samostril", ale ten se nejak nezazil.

Anglicka terminologie neni take ta nejlepsi - je mnohovyznamova, tak jako rec sama. Priklad - "submachine-gun", nebo kratce "subgun". Co to je za zvire? Je to jako pes - podpes? V podstate neznamena nic. Zpravnejsi je asi nemecka terminologie, je vic popisna: je to bud maschinen-pistole, maschinen-gewehr a nebo jen (automatische) gewehr. Jasne a strucne. Ve spanelstne ci franstine je to podobne, to take dava smysl. Ale hledaji I jine slovanske narody; Chorvati maji pro aut. pusku roztomile slovo - "strojnica", to se mi opravdu libi. A pistole je "samokres"......!

Odborna cestina ma opet co dohanet. Muj navrh je: "samo-nabijeci puska"; "automaticka puska" (zadna utocna, obranna a neco mezi). Samopal bych nechal kde je, ale pouze ve smyslu pistoloveho naboje. Ale je mi jasne, je tu jeste jeden dulezity fenomen a tim je potreba se 'posvetactit' a ta jak se zda prevlada.

Jo a k clanku: je to zajimava koncepce ovsem s douskou nemecke posedlosti pro 'dokonalost' za kazdou cenu. Diky za clanek, teminologie polohy zaveru neni az tak dulezita. Kazdy z oboru vi, ze puskovy naboj neni mozno odpalit bez uzamceni komory. Ani to za pokus nestoji.

avatar
hurvo Datum: 21.05.2013 Čas: 12:26

Open bolt : zaver je v zadnej polohe pri spusteni zaver ide vpred zasuva naboj do komory, zamkne ju a vystreli.

Pri neuzamknutom zavere: zaver ide dopredu zasuva naboj do komory, vystreli, a zaver sa hned vracia dozadu pohanany tlakom plynov na dno nabojnice

mg3 z ktoreho tato zbran vychadza pouziva uzamknutie valcekmi. a je pohanana kratkym zaklzom hlavne.

Ale je mozne ze sa mylim a zbran naozaj striela z neuzamknuteho zaveru, tak potom pardon.

avatar
Jan Grohmann Datum: 21.05.2013 Čas: 12:15

Terminologií jsme probírali s profesionály, takže si za ní stojíme..
 
EDIT: Děkujeme za upozornění, nechali jsme se nakonec přesvědčit. Změněno na "otevřený závěr". Opravdu došlo k chybě v terminologii.

avatar
hurvo Datum: 21.05.2013 Čas: 12:08

No ja by som open bolt tiez neprekladal ako neuzamknuty zaver , Skor by som to prelozil ako strelba zo zadnej polohy zaveru alebo podobny termin. To je standardny mod pre gulomety aby bola komora prazdna a nedoslo k cook off naboja v komore. clanok dobry , preklad zly

avatar
Rori Datum: 21.05.2013 Čas: 11:19

Popis střelby "z neuzamčeného závěru" mi přijde dost nepřesný. Střelba municí 7,62x51mm bez uzamčení závěru není příliš pravděpodobná. Jedná se spíše o střelbu "z neuzavřeného závěru" kdy se, tak jak bylo popsáno závěr uzavře a následně i uzamkne až při stisku spouště.

arr