Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Nový ruský bombardér nakonec nebude hypersonický

Datum přidání 28.11.2012    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Michal Polák

Rusové popírají, že vyvíjený dálkový strategický bombardér PAK-DA má být hypersonický, tedy mít schopnost letu mnohonásobnou rychlostí zvuku. Vývoj takového letounu je velmi nákladný a zejména natolik technologicky komplikovaný, že by ohrožoval předpokládané zavedení do služby kolem roku 2020.

Tu-160

Foto: Tu-160 za letu / Wikipedia, Alex Beltyukov


Informaci o vývoji měl podle serveru DefenceTalk.com sdělit Dmitrij Rogozin, místopředseda vlády pro obranný a průmyslový komplex. Sám se přitom nechal v minulosti slyšet, že Rusové chtějí použít při vývoji nového dálkového bombardéru PAK-DA takové technologie, aby mohlo být dosaženo hypersonické rychlosti.

 

Připomeňme, že jako „hypersonické“ jsou uváděny vysoce nadzvukové letouny, které jsou schopny vyvinout rychlost M = 5 a vyšší. Do služby přitom nebyl nikdy zařazen jediný takový letoun. Nejvíce se jemu přibližoval americký strategický průzkumný letoun Lockheed SR-71 Blackbird, který byl schopen vyvinout rychlost M = 3,29. Naopak do výzbroje nezařazený americký strategický bombardér, legendami opředený XB-70 Valkyrie, měl dosahovat maximální rychlosti M = 3,1.

 

Po hypersonických letounech a raketoplánech byl zájem v době studené války, kdy měly představovat skutečně účinnou zbraň prvního úderu. Jejich vývoj byl ovšem náročný po všech stránkách, ať už se jednalo o tepelné namáhání při letu vysokou rychlostí, design konstrukce nebo samotný pohon. Většina takových projektů proto zůstala pouze na papíře. Případný vývoj hypersonického bombardéru se v současné vojenskopolitické situaci proto zdá být zcela nesmyslný a to i s ohledem na „reálnost“ takového stroje.

 

Vyvíjený ruský dálkový strategický bombardér PAK-DA s dosud nezveřejněným designem by proto měl zůstat „pouze“ nadzvukovým. Výhodou jsou nejen nižší náklady a kratší doba vývoje ale také větší šance brzkého nasazení do výzbroje. Zároveň bude možno použít takové technologie, které stroj účinní lépe provozuschopným, oproti technicky komplikovaným hypersonickým letounům. Diskutuje se také nad vlastností stealth, tedy snížením radarové odrazivosti.

 

Tu-95Foto: Tu-95 při pojíždění na dráze / Wikipedia, Dmitriy Pichugin - Russian AviaPhoto Team


Je dobré připomenout, že Rusové nenazývají strategické bombardéry ani tak bombardéry, jako spíše nosiči raketových střel. Ty je možno vypustit ve větší vzdálenosti od nepřátelského území s podstatně menším rizikem sestřelení vlastního letounu. K dalším útokům na důležité pozemní cíle v konfliktu s vysokou intenzitou jsou preferovány strategické bombardéry Tu-22M, taktické Su-24 a útočné Su-34.

 

Strategické bombardéry figurují spíše jako odstrašující zbraně prvního úderu. Vyvíjený PAK-DA by měl přitom nahradit právě koncepčně zastaralé Tu-95 a výhledově pak také stále vyráběné Tu-160.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr