Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Nový ruský tank Armata se představí již letos v srpnu

Datum přidání 09.07.2013    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 19 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Práce na zcela novém ruském tanku zdárně pokračují. Již v srpnu se několik prototypů představí vybraným vojenským pohlavárům a politikům na vojenské výstavě ve městě Nižnij Tagil. Informaci o nejnovějším stavu programu Armata přinesl v pondělí premiér Ruské federace Dimitrij Rogozin.

Pravděpodobný vzhled tanku “Armata”

Foto: Pravděpodobný vzhled tanku Armata podle vojenského analytika Alexeje Chlopotova / designéři Artěm Trigubčak a Michail Rozanov

 

„Armata bude představena na uzavřené expozici na vojenské výstavě v Nižnij Tagil,“ řekl Rogozin pro rádio Echo Moskva. „Několik prototypů bude představeno výhradně ruskému vedení.“


Podle ruského výrobce Uralvagonzavod nový tank Armata (jde o latinské slovo značící "ozbrojený", přeneseně "bojový prostředek) zužitkuje zkušenosti s vývojem předešlých tankových projektů. Jde především o zrušené programy Objekt 195 a Black Eagle.

 

Podle náměstka ruského ministra obrany Jurij Borisova tank Armata dorazí do výzbroje ruské armády již v roce 2015. Hlavními rysy nové konstrukce jsou podle tiskové agentury RIA Novosti dálkově ovládaná bezosádková věž, automatizovaný systém nabíjení, oddělený prostor (kapsle) pro posádku chráněný kompozitním a vícevrstvým pancířem.

 

Vzhled tanku Armata je zatím velkou neznámou. Pokud je však pravda o tom, že Armata vychází z tanku Objekt 195, můžeme si odvodit několik věci.

 

Objekt 195Foto: Objekt 195 / ruský internet

 

Tank Armata má skoro jistě motor i převodovku v zádní části stroje. Posádka sedí v obrněné kapsli, zcela oddělená od motorové a bojové části. Posádka se tak nemusí obávat požáru paliva nebo bojového úseku (munice).

 

Mluví se také o bezosádkové věži. V případě tanku Objekt 195 byla věž velmi úzká a vysoká. Taková konstrukce věže dovoluje pozorovat nebo ostřelovat protivníka zpoza překážky, jako jsou stěny nebo kopce.

 

Co se týče výzbroje, pravděpodobně půjde o kanón ráže 125 mm, jaký má nejnovější varianta tanku T-90AM. Armata tak může, jako ostatně většina moderních ruských tanků, odpalovat řízené rakety z kanónu s doletem až osm kilometrů.

 

Pravděpodobný vzhled tanku “Armata”Foto: Pravděpodobný vzhled tanku Armata podle vojenského analytika Alexeje Chlopotova / designéři Artěm Trigubčak a Michail Rozanov

 

Počítá se, že do roku 2020 ruská armáda získá celkově 2300 tanků Armata. V roce 2014 má také začít testování prvních tanků Armata ruskou armádou. V témže roce pak, podle ministra obrany Jurije Borisova, ruská armáda objedná prvních šestnáct kusů tanku Armata.

 

Z dnešního počtu 20 000 tanků T-72, T-80 a T-90 má zůstat ve výzbroji jediný typ - tank Armata. Oproti původnímu stavu tak ruská armáda bude mít ve výzbroji téměř desetkrát méně tanků.

 

Zdroj: RIA Novosti, c4-isr.blogspot.cz

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
David Datum: 04.08.2013 Čas: 16:59

Ono je ale také otázkou, zda Rusové budou tento tank chtít nějak rozsáhleji exportovat, vždy přece měli snahu pro sebe si nechávat to nejlepší. osobně si myslím, že i nadále budou chtít exportovat především T-90, který je sice také relativně drahý, ale pro mnoho armád (a především těch arabských) je mnohem přijatelnější. Stačí se podívat na dobré zkušenosti Alžírska s T-90

avatar
J.Vraja Datum: 04.08.2013 Čas: 16:22

Pánové.je otázka,kolik zemí si bude moci takový tank pořídit.Bývali odběratelé ruské techniky na to většinou mít nebudou a pokud si to koupí,je další otázka obsluhy této složité techniky a udržba této techniky.Vycházím s vlastní zkušenosti ze 70 let kdy i T-55A bylo pro araby těžko udržitelné vozidlo

avatar
kopapaka Datum: 19.07.2013 Čas: 12:01

Zas a znova se objevuje tvrzení, že by snad motor v přední části tanku mohl zajistit větší odolnost tanku. Platí to maximálně proti kumulativním hlavicím, pro podkaliberní střely představuje motorový prostor jen minimální překážku. Izraelci to u Merkavy použili, protože tehdy neměli přístup k modernímu pancéřování a hodil se každý milimetr odolnosti.

Klasické uspořádání vychází hmotnostně značně lépe, protože dokonce i nejmodernější tanky mají dostatečnou ochranu proti podkaliberním střelám jen v přední části a motor může být mnohem méně chráněný než posádka. Případné celookruhové pancéřování je stejně řešeno jen proti kumulativním hlavicím a v tom případě motor představuje docela slušné představné pancéřování. Mluvím samozřejmě o ochraně osádky.

avatar
krystofmraz Datum: 14.07.2013 Čas: 21:39

Ano, arjun vyšel z indických testů vítězně.
Můj komentář byl myšlen tak, že to ani zdaleka neznamená že má vyžší bojovou hodnotu než T-90 v armádě RF. A and, T-90 je považován za koncepčně zastaralí. Přesto je to pravděpodobně tank s nejlepšími sistémy aktivní ochrany, dá se proto předpokládat že tyto budou použity I na novém tanks, který by měl být navíc vhodnější do uzavřenějšího (např městského) prostředí. To předpokládá vyžší odolnost jato takovou, u T-90 již těžko zlepšitelnou.

avatar
David Datum: 14.07.2013 Čas: 18:47

Tak ten článek jsem četl. Co se týče indických strojů - ty přece byly naopak lepší než ruské. I v tom ATM o tom byl nedávno docela slušný článek.
A jinak - onu Armatu Rusové začali zavádět právě kvůli tomu, že T-90 již považují za koncepčně zastaralý

avatar
krystofmraz Datum: 14.07.2013 Čas: 18:37

Srrovnání s arjunem mi připadá dost nešťastné: 1) informace o průběhu testů pochází z Indických zdrojů 2) rusové mají ve zvyku dodávat jiným státům jen jakési parodie na svou techniku 3) test probíhal v pouštním prostředí - do toho je arjun konstruován- pochybuji že by dosáhl stejného úspěchu (je li to vůbec pravda) v jiném prostředí

avatar
hurvo Datum: 12.07.2013 Čas: 22:30

david:
To je sice pravda , ale ked porovnavali v indii arjun vs T-90S tak rusky stroj dost pohorel. vid ATM 07/13. Takze novo zavedeny stroj podla mna bude tak na urovni LEO2/CHAL2/ M1A2.

Arjun nie je ziadny zazrak a T-90S je lepsia ako standardna T-90A v armade RF. Napriek tomu Arjun obstal lepsie. Som presvedceny ze u tankov je situacia podobna ako u lietadiel - vyhrava lepsia elektronika nie drak lietadla. A v tomto su na tom podla mna lepsie zapadne tanky aj ked len modernizovane.

avatar
David Datum: 12.07.2013 Čas: 10:22

Tak já samozřejmě vím, že to byla podmínka Indů. Ale pokud ta linka dnes produkuje pouze desítky tanků, pak tak razantní navýšení výroby podle mne bude určitý problém - potřeba zkušených pracovníků, ale i mnoho nových technologií a strojů pro zcela jiný tank. Vývoj - ano, i tady je možný problém, především ale problém vidím v samotném náběhu z výroby prototypů na sériové stroje.
Přesto ale program jako takový vysoce hodnotím, Rusové budou mít zcela nový tank, zatímco USA či Evropa budou mít desítky let staré konstrukce, byť významně modernizované

avatar
Reakce Datum: 11.07.2013 Čas: 22:16

To srovnání výroby tanků dnešek vs. minulost není zcela mimo. Dnešní výroba tanků je rychlejší a to i zdůvodu vyšší automatizace výrobních linky. Každá výrobní linka je dimenzována na určitý počet kusů za den/měsíc/rok. Je to stejné jako výroba osobních aut před 25 lety a dnes. Taky zjistíte propastné rozdíly v počtech. Takže nevidím žádný problém, aby dosáhli těchto počtů v r. 2020.
Problém neočekávám ve výrobě, ale spíše v probíhajícím vývoji ten jedině může zpozdit výrobu, ale to už je jiná stránka věci.
To, že výrobní linka nejela na plno nebylo dáno tím, že by byly problémy, ale byla to podmínka Indů, aby se T-90 vyráběla u nich.

avatar
David Datum: 11.07.2013 Čas: 14:43

Řekl bych, že srovnávat výrobu v dnešním Rusku s výrobou v někdejším Sovětském svazu či v ZTS je tak trochu mimo. Je faktem, že v posledních letech se Rusku podařilo opět rozjet výrobu tanků díky objednávkám T-90 a jeho modifikací. Ale až tak rozsáhlá ta výroba není, dodávky pro Indii z velké části pocházely z licenční výroby. A tak mi to číslo 2300 do roku 2020 připadá prostě přehnané, ostatně řada zbrojních programů v Rusku (a nejen tam) se protáhla, byla různě oddálena atd.
A co se týče tanku samotného - je faktem, že na různých serverech se dají najít různé informace, často se ale zdůrazňuje, že toto vozidlo je vnímáno jako univerzální platforma, tank je tak jen jednou z modifikací

avatar
JiriTintera Datum: 11.07.2013 Čas: 13:04

Vážený kolego ppte,
přesně tento model jsem měl na mysli. Na zmíněných ruskojazyčných serverech jsem narazil na tolik rozporuplných informací o vzhledu a funkcích tohoto stroje (záměrně nepíši tanku), že si radši počkám na jeho oficiální představení.

avatar
ppte Datum: 10.07.2013 Čas: 12:24

Pro JiriTintera: Jestli myslíte tento obrázek:
http://www.desura.com/groups/tanks/images/armata
tak to není plnohodnotný tank Armata, ale je to obrněné vozidlo postavené na podvozku Armata (řešilo se to na ruských diskuzích)

avatar
JiriTintera Datum: 10.07.2013 Čas: 11:41

Vážení,
takzvaný víceúčelový podvozek, občas označovaný jako tank Armata, byl údajně označen v Glavnom bronjetankovom upravljeniju (GBTU) jako: objekt 198. Jest-li se nepletu tak práce na jeho vývoji byly zahájeny v Uralvagonzavodě kolem roku 2009.

Vzhled vozidla - tanku - není dosud znám, ale na jakési výstave v Nižném Tagilu byla předvedena maketa věžového tanku, která vzhledem připomínala jeden z martinských prototypů tanku "Moderna".

http://gosu-wot.com/armata/
http://topwar.ru/18323-novaya-versiya-oblika-armaty.html
http://www.uvz.ru/news/2/140
http://forum.valka.cz/viewtopic.php/title/SVK-T-72M2-Moderna/p/216896#216896
http://m.expert.ru/2012/08/27/v-ozhidanii-armatyi/
http://rosinform.ru/2013/07/08/armata-istoriya-sozdaniya-russkogo-perspektivnogo-tanka/

avatar
ppte Datum: 10.07.2013 Čas: 10:59

Stačí se podívat na rychlost vývoje a zařazování do výzbroje u zbraní SSSR, když se v Rusku řekne rok 2020, myslí se spíše rok 2035 :-D Ale překvapilo mě, že se v článku nezmiňují o motoru vepředu, nejnovější informace hovoří o tom, že motor by měl být vepředu podle vzoru Merkavy, aby byla zvýšena ochrana posádky, protože si už nemůžou dovolit velké ztráty jako za dřívějších dob. Jinak ten počítačový model níže spousta lidí kritizuje, protože to má podvozek odvozený z T90MS a věž je osekaná, není tam úplné vybavení, spíše jde o umělcovu představu. Armata bude vypadat trochu jinak.

avatar
mattea Datum: 10.07.2013 Čas: 10:35

2JG: Díky. Budu to tedy bedlivě sledovat :)

arr