Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Nový ruský tank Armata v roce 2016

Datum přidání 15.12.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 2 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Na našich stránkách probíhala před pár dny velká diskuse o souboji ruské a západní tankové školy. Zda Rusové budou následovat konstrukční řadu T-72/T-90, se můžete přesvědčit již brzy, neboť v roce 2016 má být zahájena sériová výroba nového ruského tanku Armata.

Armata

Foto: Možná podoba tanku Armata / Designéři Artěm Trigubčak

a Michail Rozanov, РОСИНФОРМБЮРО

 

Dokončení vývoje tanku Armata je naplánováno na konec roku 2015. Od roku 2016 do konce roku 2020 má ruská armáda získat 2300 bojových tanků Armata, které se stanou jediným hlavním bojovým tankem ruské armády.

 

Dlužno však podotknout, že je program ruského tanku již rok a půl ve skluzu. Na vině jsou problémy s vývojem některých klíčových komponentů, především systému řízení palby a převodovky.

 

Vývoj tanku podpoří přímo také ruská armáda, která už příští rok odebere šestnáct prototypů na testování v terénu. Zkušenosti vojáků se pak promítnou do samotného vývoje.

 

Informace o vzhledu i technických detailech tanku jsou zatím mlhavé. Prototyp si doposud mohli prohlédnout pouze nejvyšší ruští představitelé na výstavě Russia Arms Expo 2013, jež se uskutečnila ve městě Nižnij Tagil. Podle výrobce tanku Armata, firmy UralVagonZavod, byly v projektu uplatněny poznatky z vývoje tanků Objekt 195 a Černý orel.

 

Foto: Oficiální plakát nové 30mm věže. Na plakátu lze vidět i náznak podoby vozidel Bumerang, Kurganěc a Armata. / Ruský internetFoto: Oficiální plakát s novou 30mm věží. Na plakátu je patrný i náznak podoby vozidel Bumerang, Kurganěc a Armata. VĚTŠÍ OBRÁZEK / Ruský internet

 

"Přesouváme se do další výzkumné a vývojové fáze projektu, který bude dokončen v roce 2015," řekl Vjačeslav Khalitov, náměstek generálního ředitele státní firmy UralVagonZavod. "V souladu s plánovanou kapacitou se očekává zahájení výroby roku 2016."

 

Armata je univerzální pásová platforma, z níž může vzniknout celá řada obrněných vozidel. V plánu je výroba hlavního bojového tanku, vozidla přímé podpory, těžkého transportéru, mostního vozidla atd.

 

Kromě samotného tanku pracují ruské firmy i na dalších obrněných vozidlech. Jde zejména o nové bojové vozidlo pěchoty (BVP) vyvíjené v rámci programu Kurganěc a kolový transportér vyvíjený v rámci programu Bumerang. Důležitou roli hraje také firma Kamaz, jež se zabývá vývojem obrněných vozidel Tajfun kategorie MRAP.

 

Zdroj: RIA Novosti

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
JiriTintera Datum: 16.12.2013 Čas: 23:28

Vážený kolego logariusi,
ruské servery mlží a jsou plné proslovů jak asi bude vypadat tank Armata. Takže se obrňte trpělivostí, půjde-li Rusům vše dobře tak minisérii tanků uzříme v Moskvě na přehlídce v roce 2016.

avatar
lorgarius Datum: 16.12.2013 Čas: 17:58

Zdravim pani, nie je uz zname nieco viac, co sa vizualnej stranky tyka? Napr aspon rozmazana fotka by potesila, predsa len ten pocitacovy model je pri kazdom clanku o armate.

arr