Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Vojenská výstroj

Nový termovizní zaměřovač a dalekohled pro odstřelovače

Datum přidání 16.06.2014    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 2 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americká společnost Flir Systems představila na konferenci SOFIC (Special Operations Forces Industry Conference) novou generaci chlazených termovizních zaměřovačů a dalekohledů pro odstřelovačské týmy. S novou technikou dokáží nyní odstřelovači rozeznat v naprosté tmě cíle velikosti lidské postavy na několik kilometrů.

Foto: HISS-XLR a  RECON. / Flir Systems

Foto: HISS-XLR a RECON V. / Flir Systems

 

Flir Systems, největší výrobce termovizních senzorů, představil novou generaci kompaktních a lehkých chlazených termovizních vojenských přístrojůzaměřovač HISS-XLR a dalekohled RECON V. Oba přístroje využívají chlazený detektor pro střední infračervené vlny MWIR (Mid-Wave IR) s rozlišením 640×480 pixelů.

 

Přístroje vynikají nejen kompaktností a nízkou hmotností, ale mají také o 25 % větší dosah než předešlé přístroje. Odstřelovač na displeji dokáže v absolutní tmě bezpečně poznat cíl lidské postavy na vzdálenost 2000 metrů.

 

Termovizní zaměřovač HISS-XLR funguje v páru s klasickým optickým zaměřovačem. Společnost testovala sestavu na nejrůznějších zbraních, včetně těžkých odstřelovacích pušek Barrett M82 ráže 12,7 mm. Dlužno dodat, že díky použití MWIR detektoru vidí odstřelovač nejen v absolutní tmě, ale také skrze dým (kouřové granáty) a mlhu.

 

Foto: HISS-XLR a  RECON. / Flir Systems Foto: HISS-XLR / Flir Systems

HISS-XLR spolupracuje s laserovým dálkoměrem a balistickým počítačem. Na displeji tak odstřelovač vidí všechny potřebné balistické údaje. HISS-XLR lze použít bez problému s klasickým optickým zaměřovačem s 25 násobným zvětšením, aniž by se snížila čitelnost textu nebo symboliky na displeji.

 

V případě potřeby lze údaje z termovizního zaměřovače zaznamenávat na SD kartu. Termovizní snímky nebo video lze také v reálném čase posílat na externí monitor nebo jiným jednotkám či nadřazenému stupni.

 

Baterie v zaměřovači vydrží až 4 hodiny. HISS-XLR je vodě odolný a dokáže pracovat -32°C do + 49°C. Hmotnost přístroje je 1,8 kilogramů.

 

Pro spottera odstřelovačského týmu je určen pozorovací termovizní dalekohled RECON V, nejnovější generace termovizních dalekohledů řady RECON. Dalekohled využívá stejný chlazený senzor a umožňuje až desetinásobné zvětšení. Hmotnost přístroje je 3,96 kg.

 

Foto: HISS-XLR a  RECON. / Flir SystemsFoto: RECON V / Flir Systems


RECON V oproti zaměřovači HISS-XLR disponuje lepšími parametry a bohatější výbavou. Technologie STACE vylepšuje kontrast obrazu pro zdůraznění detailů. Přístroj je také vybaven elektronickou stabilizací obrazu.

 

Uvnitř přístroje najdeme tříosý gyroskopický systém, GPS navigaci a kompas. Společně se zabudovaným laserovým dálkoměrem o dosahu až 10 000 metrů dokáže RECON V určit přesně vlastní polohu i polohu cíle v trojrozměrném prostoru.

 

Obraz se promítá do displeje s vysokým rozlišením. Snímky nebo video lze ukládat na SD kartu, případně posílat dále. RECON V dokáže se čtyřmi lithiovými AA bateriemi pracovat nepřetržitě až 6 hodin .

 

Zdroj: Defense-Update

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Crofts Datum: 17.06.2014 Čas: 07:17

No ja počitam 40 000-120 000$ na osobu nie pre team, podla urovne hi-end vybavy, mozna najdes neco na americkych shopoch armadnej vybavy ale urcite nie najnovsie a najmodernejsie vecicky

avatar
infi Datum: 17.06.2014 Čas: 00:21

Ahoj, ciste teoreticky...jaka je shruba cena vybavy pro podobny sniper team? Da se o teto problematice vubec nekde neco zajimaveho precist?

arr