Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výstroj

Nový termovizní zaměřovač a dalekohled pro odstřelovače

Datum přidání 16.06.2014    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 2 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americká společnost Flir Systems představila na konferenci SOFIC (Special Operations Forces Industry Conference) novou generaci chlazených termovizních zaměřovačů a dalekohledů pro odstřelovačské týmy. S novou technikou dokáží nyní odstřelovači rozeznat v naprosté tmě cíle velikosti lidské postavy na několik kilometrů.

Foto: HISS-XLR a  RECON. / Flir Systems

Foto: HISS-XLR a RECON V. / Flir Systems

 

Flir Systems, největší výrobce termovizních senzorů, představil novou generaci kompaktních a lehkých chlazených termovizních vojenských přístrojůzaměřovač HISS-XLR a dalekohled RECON V. Oba přístroje využívají chlazený detektor pro střední infračervené vlny MWIR (Mid-Wave IR) s rozlišením 640×480 pixelů.

 

Přístroje vynikají nejen kompaktností a nízkou hmotností, ale mají také o 25 % větší dosah než předešlé přístroje. Odstřelovač na displeji dokáže v absolutní tmě bezpečně poznat cíl lidské postavy na vzdálenost 2000 metrů.

 

Termovizní zaměřovač HISS-XLR funguje v páru s klasickým optickým zaměřovačem. Společnost testovala sestavu na nejrůznějších zbraních, včetně těžkých odstřelovacích pušek Barrett M82 ráže 12,7 mm. Dlužno dodat, že díky použití MWIR detektoru vidí odstřelovač nejen v absolutní tmě, ale také skrze dým (kouřové granáty) a mlhu.

 

Foto: HISS-XLR a  RECON. / Flir Systems Foto: HISS-XLR / Flir Systems

HISS-XLR spolupracuje s laserovým dálkoměrem a balistickým počítačem. Na displeji tak odstřelovač vidí všechny potřebné balistické údaje. HISS-XLR lze použít bez problému s klasickým optickým zaměřovačem s 25 násobným zvětšením, aniž by se snížila čitelnost textu nebo symboliky na displeji.

 

V případě potřeby lze údaje z termovizního zaměřovače zaznamenávat na SD kartu. Termovizní snímky nebo video lze také v reálném čase posílat na externí monitor nebo jiným jednotkám či nadřazenému stupni.

 

Baterie v zaměřovači vydrží až 4 hodiny. HISS-XLR je vodě odolný a dokáže pracovat -32°C do + 49°C. Hmotnost přístroje je 1,8 kilogramů.

 

Pro spottera odstřelovačského týmu je určen pozorovací termovizní dalekohled RECON V, nejnovější generace termovizních dalekohledů řady RECON. Dalekohled využívá stejný chlazený senzor a umožňuje až desetinásobné zvětšení. Hmotnost přístroje je 3,96 kg.

 

Foto: HISS-XLR a  RECON. / Flir SystemsFoto: RECON V / Flir Systems


RECON V oproti zaměřovači HISS-XLR disponuje lepšími parametry a bohatější výbavou. Technologie STACE vylepšuje kontrast obrazu pro zdůraznění detailů. Přístroj je také vybaven elektronickou stabilizací obrazu.

 

Uvnitř přístroje najdeme tříosý gyroskopický systém, GPS navigaci a kompas. Společně se zabudovaným laserovým dálkoměrem o dosahu až 10 000 metrů dokáže RECON V určit přesně vlastní polohu i polohu cíle v trojrozměrném prostoru.

 

Obraz se promítá do displeje s vysokým rozlišením. Snímky nebo video lze ukládat na SD kartu, případně posílat dále. RECON V dokáže se čtyřmi lithiovými AA bateriemi pracovat nepřetržitě až 6 hodin .

 

Zdroj: Defense-Update

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Crofts Datum: 17.06.2014 Čas: 07:17

No ja počitam 40 000-120 000$ na osobu nie pre team, podla urovne hi-end vybavy, mozna najdes neco na americkych shopoch armadnej vybavy ale urcite nie najnovsie a najmodernejsie vecicky

avatar
infi Datum: 17.06.2014 Čas: 00:21

Ahoj, ciste teoreticky...jaka je shruba cena vybavy pro podobny sniper team? Da se o teto problematice vubec nekde neco zajimaveho precist?

arr