Bitevní tank (MBT) vs. bojové vozidlo pěchoty (IFV) pro armádu malého státu

Při diskusích ohledně budoucnosti našich obrněných ... Více

Ruská vojenská politika v roce 2018

Ruský politolog Pavel Luzin v článku Limity ... Více

Ruský Rostech – současnost a plány zbrojního giganta

Ruský státní technologický holding Rostech je obří ... Více

Rakouské granáty pro Armádu ČR

Česká zbrojovka dodá české armádě nové útočné a ... Více

Pozemní technika

Nový ukrajinský taktický raketový systém Hrom-2

Datum přidání 06.01.2018    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 1 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Ukrajinská média zveřejnila fotografie nového ukrajinského mobilního raketového systému Hrom-2, který dokáže odpalovat taktické balistické rakety krátkého doletu. Raketomet Hrom-2 navazuje na ukrajinský projekt Hrom z 90. let minulého století.

Foto: Raketový komplex Hrom-2; větší foto / mil.i.ua

 

Kromě (papírově) početného dělostřelectva se ve výzbroji ukrajinské armády nacházejí následující taktické raketové systémy 90 ks raketových komplexů OTR-21 Točka, přes 200 ks raketometů GRAD, 70 ks BM-21 Uragan a 75 ks raketometů BM-30 Směrč.


Čísla, která vycházejí z ukrajinské a ruské Wikipedie, je však nutno brát s velkou rezervou. Papírové údaje nemají nic společného s tím, kolik raketových systémů je skutečně bojeschopných. Opravdu bojeschopných bude pravděpodobně pouze malá část z výše uvedeného počtu.


Ukrajinská armáda se přesto snaží dlouhodobě vyvíjet nové taktické raketové systémy, jak pro své vlastní ozbrojené síly, tak pro export.


Již 90. letech minulého století začala Ukrajina vyvíjet v rámci programu Hrom nástupce sovětských raket Scud a OTR-21 Točka. Cílem bylo vyvinout operačně-taktický raketový systém s dosahem 500 km, který Ukrajině poskytne dostatečný ne-jaderný odstrašující arzenál.


Nicméně na pozadí trvalého snižování rozpočtu ukrajinské armády a chronických sociálních a ekonomických problémů země, Ukrajina od vývoje raketového komplexu Hrom upustila.


Projekt byl oživen až v roce 2013 a testování začalo v roce 2016. Vývojové práce řídí Státní konstrukční kancelář Jižní M. K. Jangela, Pavlohradský chemický závod a charkovská konstrukční kancelář Morozova.


Foto: V květnu letošního roku se objevila první fotografie komplexu Hrom-2; větší foto / mil.in.ua

 

"Vývoj komplexu je již v poslední fázi. V současné době jsou již téměř kompletní testy kontroly pohybu raket, hydrauliky, mechaniky a všeho, co je spojeno s dopravou. S největší pravděpodobností v průběhu roku raketový komplex podnikne testy v terénu,” uvedl začátkem prosince minulého roku Leonid Šiman, ředitel Pavlohradského chemického závodu.

 

Vývoj i testování financuje Saúdská Arábie, která se má také stát prvním zákazníkem nového taktického raketového systému, nově nazývaného jako Hrom-2. Podle ukrajinských médií Saudská Arábie na vývoj přispěla 40 milionů dolarů. Ostatně zapojení Saúdské Arábie do projektu dokazuje i pouštní kamufláž komplexu Hrom-2 na úvodním obrázku.

 

Saudská Arábie zvolila ukrajinské řešení, protože se ji dlouhodobě nedaří získat americké taktické rakety ATACMS nebo ruské Iskander-M.

 

Video: Hrom-2 / YouTube

 

Podle informací ukrajinského vojenského webu Defense Express z roku 2016 má mít Hrom-2 pro ukrajinské uzbrojené síly dolet až 500 km a pro zahraniční zákazníky 280 km, aby se dodržel 300 km limit podle pravidel mezinárodního Kontrolního režimu raketových technologií MTCR (Missile Technology Control Regime). Minimální dolet raket je 50 km.

 

Komplex Hrom-2 je postaven na kolové platformě 10×10 (resp. 8×8+2), kterou vyvinula a na míru vyrobila charkovská konstrukční kancelář Morozova, pravděpodobně za použití dílů z nákladních automobilů ukrajinské firmy KrAZ. Takticko-technické údaje platformy nejsou tuto dobu známy, ale hmotnost celého komplexu je 21 tun.

 

Platforma pojme dvě balistické rakety krátkého doletu. Podle polského webu Nowa Strategia jsou rakety přepravovány v kontejnerech o obdélníkovém průřez 1×0,8 m a délce 7,2 m. Hmotnost střely je 2500 kg, i s přepravním kontejnerem 3500 kg. Bojová hlavice (480 kg) může být klasická tříštivo-trhavá nebo s kazetovou municí, která ničí živou sílu na ploše 20 000 m2.

 

Foto: Vizualizace komplexu Koršun-2 z roku 2014, který využívá stejnou podvozkovou platformu jako komplex Hrom-2. / Státní konstrukční kancelář Jižní M. K. Jangela

 

O navádění raket toho není příliš známo. Podle informací z roku 2016 je raketa vybavena samozřejmě inerciálním navigačním systém, nepochybně také satelitní navigací (GLONASS, GPS) a údajně nějakou formou radiolokační a elektrooptické naváděcí hlavice. Střela také nemusí letět pouze po balistické dráze, ale provádět prudké změny směru letu, které ztíží práci protiraketové obraně protivníka – podobně jako to dokáže ruský Iskander-M

 

Podle polského webu jsou zatím nejasné informace o přesnosti komplexu Hrom-2. Střední kruhová odchylka (CEP) je udávána od 2 do 200 m a příprava z pochodové pozice do odpalu rakety od 2 do 20 minut.

 

Za pozornost stojí, že podvozek je stejný, jako u vyvíjeného ukrajinského raketového komplexu Koršun-2. Podle ukrajinských médií jde v podstatě o obdobu již vyřazeného amerického systému BGM-109G Gryphon. Koršun-2 odpaluje podzvukové střely (0,8-0,9 Mach) s plochou dráhou letu. Dolet střel je 50 až 350 km a střela se pohybuje k cíli ve výšce 50 m až 5000 m. Dokončení vývoje komplexu Koršun-2 je však v nedohlednu.

 

Zdroj: Nowa strategiamil.in.ua

Udělte článku metály:

Počet metálů: 2.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Dual Datum: 07.01.2018 Čas: 09:53

Ten vývoj systému Hrom-2 ještě učitě pár let potrvá. Předpokládám, že letové zkoušky se budou konat v Saudské Arábii. Na Ukrajině na to není dostatečný prostor.
Jinak zájemců o raketový systém by mohlo být víc, třeba Azerbajdžán, Turecko, Jordánsko, Irák, Gruzie.
Za podpory Saudské Arábie vznikl i dvoumotorový transportní turbovrtulový letoun Antonov An-132D, odvozený od An-32. Saudská Arábie loni objednala 6 kusů letounů An-132D. Vývoj An-132D trval 2 roky.

arr