Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

NROL-65: Americká armáda vypustila špionážní satelit

Datum přidání 02.09.2013    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americký Národní úřad pro průzkum NRO (National Reconnaissance Office) před pár dny vyslal v rámci startu NROL-65 do vesmíru nejnovější americký výzvědný satelit. Detaily mise a samotný náklad podléhá utajení, ale podle dostupných informací má jít o satelit KH-11 určený k optickému sledování povrchu Země.

Delta 4 Heavy

Foto: Delta 4 Heavy při startu NROL-65. Všechny tři motory poskytují v prvních minutách tah 10 MN (10 000 kN) / NASA

 

Satelit KH-11 na oběžnou dráhu vynesla americká nejvýkonnější raketa Delta 4 Heavy. Raketa měří na výšku 72 metrů a při startu má hmotnost 733 tun. Při letu na nízkou oběžnou dráhu dokáže do vesmíru vynést náklad až o hmotnosti 23 tun.

 

NROL neboli NRO Launch, je kódové označení pro starty amerických špionážních satelitů. Vypuštění špionážních satelitů má na starosti úřad NRO, který je jednou ze šestnácti amerických zpravodajských agentur. Společně se CIA (Central Intelligence Agency), NSA (National Security Agency), DIA (Defense Intelligence Agency) a NGA (National Geospatial‐Intelligence Agency) patří mezi pět největších a nejdůležitějších amerických zpravodajských agentur.

 

Start NROL-65 proběhl 28. srpna z vojenské základny amerického letectva Vandenberg Air Force Base. Šlo celkově o 364 start rakety Delta a o 24 start Delta 4 Heavy. První start „těžké“ Delty se uskutečnil v roce 2004.

 

NROL-65 je již 37 přiznaným startem označovaným NROL. První start NROL-2 se uskutečnil v roce 1996, kdy Národní úřad pro průzkum NRO začal veřejně přiznávat starty špionážních satelitů. Z neznámých důvodu byl start NROL-1 uskutečněn až v roce 2004.

 

Video: NROL-65 / YouTube

 

V současné době, pokud je známo, Národní úřad pro průzkum provozuje na oběžné dráze několik špionážních satelitů různých typů. Jedná se o čtyři „dalekohledy“ KH-11, tři Lacrosse a dva FIA-R satelity (oba pro radarový průzkum země), a několik párů NOSS satelitů určených k průzkumu oceánů a moří. NOSS slouží především k monitorování radarového provozu, datové či hlasové komunikace na oceánech.

 

Právě použití obří rakety Delta 4 Heavy (a odvoditelná cílová oběžná dráha) nám naznačují, že se do vesmíru dostal skutečně KH-11. Ostatní americké špionážní satelity nejsou tak hmotné, aby se na ně plýtval start obří a patřičně drahé rakety Delta 4 Heavy.

 

Ač tedy obsah nákladu podléhá tajemství, s vysokou pravděpodobností se do vesmíru před pár dny dostal skutečně špionážní satelit KH-11. V podstatě můžeme KH-11 přirovnat k Hubbleovu dalekohledu. Avšak místo do vesmíru cílí na povrch Země. Satelit není rozhodně žádné „ořezávatko“ - na délku měří 19,5 metrů a má hmotnost 19 600 kilogramů.

 

Klíčovou součástí satelitu je zrcadlo o průměru 2,4 metrů, jenž slouží k pozorování povrchu Země. Rozlišovací schopnost je samozřejmě utajovaná, ale obecně se soudí, že je okolo 10-15 cm/pixel. Objevují se však také informace, že rozlišovací schopnost posledních verzí KH-11 mohou být pod hranicí 10 cm.

 

Zdroj: NASAspaceflight.com, AmericaSpace, OSEL

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr