Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Nukleární zbraně ve světě: počet klesá, ale jen u dvou států

Datum přidání 04.08.2012    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 6 komentářů    autor autor: Michal Polák

Počet jaderných zbraní postupně klesá. Největší ústupky prozatím dělají dvě největší velmoci v této oblasti – Rusko a Spojené státy americké. Ostatní si své počty jaderných zbraní v řádku desítek až stovek udržují. I tak za jediný rok klesl počet hlavic o více než patnáct stovek.

Ivy Mike

Foto: Výbuch Ivy Mike / US Government

Snižující se počty - jen na straně jaderných velmocí

Od minulého roku došlo k celkovému snížení počtu jaderných hlavic o více než 1 530. Celé číslo však mají na svědomí jaderné mocnosti – Spojené státy americké a Rusko. Ty snižují počty nejen svých hlavic, ale i prostředků k jejich nesení již dlouhou dobu. Konkrétně USA zaznamenaly pokles z 8 500 na 8 000 jaderných hlavic a v případě Ruska byl úbytek ještě znatelnější, z 11 na 10 000!. Jedná se mimochodem o výsledek nedávné jaderné smlouvy o odzbrojení.

 

I přesto stále mají dodnes největší odstrašující sílu nejen, co se týče své schopnosti udeřit, ale vysoce převyšujícím počtem. Obě země mají ve svém držení 94,74 % z celkem 19 000 jaderných hlavic na světě. Až poté následují další země, které, a to je zajímavé, počty nikterak nesnižovaly. Světově je operačně nasaditelných údajně „pouze“ kolem 4 400 jaderných hlavic, z nichž ani ne polovina je v některém stavu pohotovosti.

 

Pouze dvě evropské země

Z evropských zemí přitom mají, nepočítáme-li Rusko, jaderné zbraně pouze dvě země a to Velká Británie a Francie. Zatímco Britové jich mají v držení 225, Francouzi 300, čímž se pasují na třetí místo celkového žebříčku. U všech výše uvedených zemí je třeba zdůraznit fakt, že ne všechny hlavice jsou připraveny k použití a jen velmi malá část je ve stavu jakési pohotovosti.

 

Mirage

Foto: Také francouzský Mirage 2000N dokáže nést střely s jadernou hlavicí / Wikipedia, Arpingstone

 

Čína si oficiálně drží 240 jaderných hlavic a jejich počet neplánuje otevřeně nijak omezovat. Ačkoliv vzrůstá rozpočet na obranu, tak finanční prostředky půjdou spíše na konvenční typy zbraní, které pomohou Číňanům zvýšit svůj vliv v oblasti a Tichomoří. V případě čínských balistických raket lze pak očekávat jejich modernizace za účelem proniknutí protiraketovou obranou nepřítele a zároveň zvýšením přesnosti.

 

Zajímavý je ovšem fakt, že mezi vlastníky jaderných hlavic a zároveň země vyvíjející poměrně intenzivně raketovou techniku patří Indie a Pákistán. Vztahy mezi oběma zeměmi navíc nejsou vůbec dobré a mnohokrát v nedávné době došlo k pohraničním potyčkám. Bezprostřední hrozba použití atomových bomb však naštěstí nehrozí a na obou stranách mají spíše odstrašující účel.

 

Údajně nejmenší počet jaderných hlavic má mít Izrael. V jeho případě se nejčastěji uvádí počet 80 kusů, nicméně ani to není příliš jasné. Skutečný početní stav tak může být i více než dvakrát vyšší. V  případě Izraelců je však vlastnictví jaderné zbraně prakticky nutností. Země se neustále nachází ve stavu ohrožení prakticky ze všech stran. Od roku 1948, kdy Izrael vznikl, prošel hned několika válkami, kdy čelil mnohonásobným přesilám nepřátel.

 

Zaměřeno na modernizace

Od doby Studené války samozřejmě přímá hrozba použití atomových hlavic poklesla. Na straně USA a Ruska je dnes vlastnictví tisíců jaderných zbraní pozůstatek studené války. Obě země se tak postupně zbavují dnes již zbytečně velkého počtu jaderných hlavic, pro které dnes již není opodstatnění. U ostatních zemí se pak jedná o udržování stavů, jež považují za přiměřené.

 

Topol-m

Foto: Ruská balistická raketa Topol-M vybavená jadernou hlavicí / Wikipedia, MastermindPrime

 

Valná většina zemí se proto snaží, a to nejen v případě jaderných hlavic ale i těch konvenčních, o jejich modernizaci. Ta spočívá ve zvýšení přesnosti a zejména pak schopnosti proniknout mnohdy již výkonnou a efektivní protiraketovou obranou nepřítele. Zřejmě největší pokroky v této oblasti zaznamenávají Rusové a podobnou snahu lze pozorovat i u Číny. Jednotlivé hlavice tak dokážou manévrovat při extrémních přetíženích, vypouštět klamné cíle i působit elektronické rušení.

 

Opomenout pak nelze ani vývoj raketové techniky – tedy jednoho z možných nosičů jaderných hlavic. V tomto případě se jedná především o zvyšování doletu, jak můžeme pozorovat v případě Indie i Pákistánu.

 

S velkou ostražitostí je nicméně potřeba sledovat další země, které se o získání jaderné snaží nebo mohli snažit. Uvědomme si, že i jediný zásah dokáže způsobit doslova apokalyptické škody na majetku a zejména lidských životech. K odpálení atomové bomby totiž nepotřebujete ani nadzvukový bombardér, ani balistickou raketu.

 

Zdroj statistických údajů: http://www.sipri.org

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Hitler Datum: 20.10.2012 Čas: 15:26

Hovada lidi co si neuměj ničeho vážit. Neumíme se chovat k zvířatum všechny pozabíjet pro lidský prospěch. Proč by se neměli pozabíjet lidi?

avatar
Hitler Datum: 20.10.2012 Čas: 15:24

Já myslíííííím že SSSR a USA jsou dost velcí magoři.

avatar
asdf Datum: 06.08.2012 Čas: 03:36

ze strategickyho hlediska jsou nuklearni zbrane pouze ukazka sily a hrozby... nikdo by je takticky nepouzil... maximalne pri totalni porazce jako posledni reseni... budoucnost je v chemickych, biologickych... a zbranich schopnych ovladat pocasi zemetreseni atd...

avatar
Peter Datum: 05.08.2012 Čas: 02:40

Bohužial už sú aj horšie a devastujucejšie zbrane ako nukleárne zbrane...... chemické zbrane, vírusy..... a tie môžu vlastniť aj chudobnejšie krajiny...

avatar
Ondřej Matějka Datum: 04.08.2012 Čas: 22:07

Já myslim že ani Rusové, ani Američani nejsou takový cvoci aby ty jaderný zbraně použili. Obavy bych měl spíš z těch zemí jako je Pákistán, Írán, ale i Izrael (to jsou taky fanatici).

avatar
kubulec Datum: 04.08.2012 Čas: 21:22

Hrozná představa, kdyby došlo k použití jen 0.1% zásob těchto pekelných ,,hraček". Jen by mě zajímalo jakou nejisilnejší potvoru si USA či Rusko ponechávají v zásobě na totální Fallout ...

arr