Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

O krok blíže: Rumunsko kupuje rakety Patriot

Datum přidání 13.07.2017    Rubrika rubrika: Události     komentáře 35 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americké ministerstvo zahraničí schválilo prodej až sedmi baterií protiletadlového a protiraketového kompletu Patriot (verze Patriot 3+) do Rumunska. Podle agentury Reuters se cena zakázky může vyšplhat až k částce 3,9 miliardy dolarů (90 miliard korun). Nákup ale musí ještě schválit rumunský parlament. 

Foto: Odpalovací vozidlo M903 kompletu Patriot. / Public Domain

 

Spojené státy pro sedm baterií schválily prodej sedmi víceúčelových radiolokátorů AN/MPQ-65, sedmi stanic řízení palby AN/MSQ-132, 13 mobilních sestav anténních stožárů, 28 odpalovacích vozidel (čtyři na baterii) M903, 56 střel Patriot MIM-104E GEM-T a 168 střel Patriot PAC-3 MSE. Každá baterie získá také vozidlo s generátorem elektrické energie o výkonu 150 kW.


Součástí balíku jsou i komunikační prostředky, nástroje, testovací zařízení, generátory, náhradní díly, publikace a technická dokumentace, výcvikové vybavení, školení, podpora provozu a výcviku, logistické systémy, atd. atd.


Bukurešť požádala americké úřady o schválení nákupu kompletů Patriot v dubnu. Schválení kontraktu však dosud není pravomocné a do 30 dnů se proti němu může teoreticky ohradit Kongres.


Podle rumunských médií jsou však námitky Kongresu k prodeji nepravděpodobné - Rumunsko je členem NATO, navíc na rumunské základně funguje od dubna americká radiolokační stanice budovaného protiraketového deštníku NATO.


Základna stojí v jihorumunském Deveselu nedaleko bulharské hranice a v budoucnu se stane součástí protiraketového deštníku NATO. Od roku 2018 budou v Rumunsku rozmístěny také antirakety SM-3.


Ostatně miliardový nákup kompletů Patriot (ale i dalších zbraní) byl zajisté předmětem červnové návštěvy rumunského prezidenta Klause Iohannise v Bílém domě. Iohannis navštívil Donalda Trumpa vůbec jako první člen střední a východní Evropy, což podtrhuje význam Rumunska pro Spojené státy. Navíc v letošním roce Rumunsko na obranu vyčlenilo požadovaných 2 % HDP, o 0,6 % více oproti roku 2016.


“Tento navrhovaný prodej (kompletů Patriot - pozn. red.) posílí cíle zahraniční politiky a národní bezpečnost Spojených států tím, že pomůže zlepšit bezpečnost spojence NATO, který byl a stále je důležitou silou pro politickou stabilitu a hospodářský vývoj v Evropě,” dočteme se na stránkách americké Agentury pro spolupráci v oblasti obrany DSCA (Defense Security Cooperation Agency).


“Rumunsko použije raketový systém Patriot k posílení obrany své země a odvrácení regionálních hrozeb. Navrhovaný prodej zvýší obranné schopnosti rumunské armády, aby se chránila před agresí a chránila spojence NATO, kteří často trénují a operují v rámci hranic Rumunska. Rumunsko by nemělo mít žádné potíže s tím, aby tento systém zavedlo do svých ozbrojených sil,” dočteme se dále v tiskové zprávě.


V Rumunsku se nákup systémů Patriot bude řešit na podzim, kdy premiér Mihai Tudose předloží nákup k odsouhlášení rumunskému parlamentu. „Časový horizont je někde na podzim, od září do října. Pak učiníme konečné rozhodnutí,” uvedl Tudose. Časová osa zavádění Patriotů do rumunské armády však není známa - celý proces (vzhledem ke složitosti) ale může trvat i jednu dekádu.


Rumunsko navyšuje rozpočet armády a pořizuje špičkové zbraňové systémy především (podle slov rumunských politiků) v reakci na ruskou anexi Krymu a na aktivity ruské armády v oblasti Černého moři. Rumunsko je rovněž politicky angažováno v Moldavsku, od kterého se de facto odtrhlo Podněstří.


Rusko přitom Podněstří podporuje ekonomicky, politicky i vojensky - v roce 1992 ruská armáda vojensky podpořila podněsterskou armádu v boji proti moldavské armádě, podporovanou Rumunskem.

Názor Armádních novin
Systémy Patriot jsou pro Rumunsko, podobně jako Polsko, spíše politickým, než vojenským aktivem. Nákupem Patriotů Rumunsko ukotvuje a prohlubuje své politické-bezpečnostní vztahy se Spojenými státy, a společně s trvalou přítomností amerických vojáků na svém území (o což usiluje i Polsko), se tak pojišťuje proti mocenským ambicím Ruska v oblasti. 

 

Zdroj: DSCADefense News

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
cejkis Datum: 18.07.2017 Čas: 22:27

Pro zajímavost. Toto je trasa letu Putina na G20. Kdo najde pozici amerického systému Patriot má bod :-)

http://prvnizpravy.parlamentnilisty.cz/repository/svs/leden_17/rusko_putinflug1.png

avatar
KOLT Datum: 14.07.2017 Čas: 12:45

A to si vážně myslíte, že tam Amíci nic pro ochranu té infrastruktury nemají? Když nic jiného, tak ty torpédoborce v ČM mohou točit vcelku bez problémů, neb jich mají dost. Samozřejmě to celé mohlo vzniknout nějak takto: "Hele, kluci ušatý přičmoudlý, máme u vás strategické zbraně, nejsou ouplně dobře chráněné, nemáme teď dost chechtáků na to navalit k nim ještě hromadu Patriotů a torpédoborec taky něco stojí na provozu. Vy naopak máte v kasičce nějaké peníze, které chcete utratit za vlastní bezpečnost, což je chválihodné. Co když to dáme dohromady – vy koupíte naše Patrioty, my vám je dáme se slevou. A nebudete muset doma vysvětlovat, proč povolujete zvyšování personálu zlým Američanům." A nebo to mohlo být úúúúplně jinak, iniciativa pochází od Rumunů, protože v analýze, proč je to pro ně vhodný obchod, má fenri dle mého názoru pravdu.

O tom, zda je lepší AB na moři nebo na mnoho částí rozdělená, víceméně mobilní PVO, kterou mám možnost v případě potřeby ukrýt před nepřítelem, nechám rozhodnout laskavého čtenáře ;-) O ceně provozu torpédoborce typu AB raději nemluvě...

avatar
Nesher Datum: 14.07.2017 Čas: 11:09

Lukas
Vzhledem k tomu, že (dle údajů výrobce) je teplota hlavně po 20 výstřelech asi jen 45 stupňů Celsia, tak si nemyslím, že je nutné hned celý minomet rozebrat. Samozřejmě se musí pečlivě udržovat a čistit. Navíc i to rozebrání je velmi jednoduché, skládá se z méně než deseti částí. Minimální garantovaná životnost hlavně je 300 výstřelů, což vzhledem k tomu, že je to vlastně trubka z hliníku a plastu není špatné. Přeci jen jen to zbraň pro speciální síly a nikoliv standardní minomet. Takže nelze čekat stejnou životnost jako u klasického ocelového minometu.

fenri
Díky, byl jsem v továrně Jelcz už před pár lety a asi jsem si to nezapamatoval přesně anebo se mezitím pohnuli dál.

avatar
cejkis Datum: 14.07.2017 Čas: 10:04

KOLT
Když postavíte základu PRO osazenou raketami s hlavicemi do vesmíru, vytváříte prvek, který chrání území mimo tuto základnu. Chybí Vám ochrana samotné základny proti leteckým útokům, proti útokům střel Iskander. Nejste schopen bránit tuto základu ani proti balistickým raketám, protože střela bude již v sestupné fázi a EKV funguje jen v kosmu. K ochraně Rumunska proti balistickým raketám by jste potřeboval torpédoborcec s Aegiesem v Černém moři. A že tam jsou v posledním období často :-)

V každé zemi, kde je prvek PRO je i Patriot pro ochranu. Náhoda, že ?

avatar
fenri Datum: 14.07.2017 Čas: 08:00

Nesher, tenhle Jelcz uveze přes 18t: http://www.jelcz.com.pl/index.php?id=p862d43
Nicméně nic to nemění na faktu, že vedle Tatry jsou to auta jak od Igráčků a že to asi dostanou na Oshkoshích.

KOLT: jestli to cejkis nemyslel ve smyslu, že Patriot sice není součástí diskutovaného protiraketového štítu (což fakt není), ale že pouze zajišťuje relativně blízké a relativně levné krytí jeho komponent, které samozřejmě v Rumunsku jsou/budou.

Ale osobně a znovu, být v zájmovém prostoru mezi dvěma ranařskými (+/-) velmocemi (Rusko/Turecko) obklopen spoustou nestabilních sousedů, se kterými mám i doutnající územní spory a historické křivdy (UA, Srbsko, Maďarsko...), tak mi ten Patriot smysl dává. Holt rumunští Romové mají Prázdniny v Římě (Londýně, Stockholmu, Paříži, Praze....), tak jim asi zbylo v prasátku na Patriota.

avatar
Lukas Datum: 14.07.2017 Čas: 07:14

Pro Nesher - dzięki, ale chodzi mi o szczegóły typu "maksymalne ciśnienie w lufie", trwałość...

Pojawił się tekst na temat moździerzy 60mm, w którym jest takie zdanie (o Antos)
"Zapisy instrukcyjne nakazujące całkowity demontaż moździerza po oddaniu więcej niż 20 strzałów i jego powtórny montaż"

Oraz o innych ograniczeniach tej konstrukcji...

Dlatego pytam...

avatar
KOLT Datum: 13.07.2017 Čas: 22:34

cejkis, když o tom víte prd, radši se neztrapňujte... tohle nemá s protiraketovým štítem, který USA chtěly stavět kupříkladu u nás, vůbec nic společného. Tedy krom toho, že jsou to také prostředky PVO. Ovšem zcela jiné úrovně.

Tecka, nedá mi to, jsem prostě grammar nazi :-) "...osob, ktore..." A tak to má být všude :-)

avatar
petres Datum: 13.07.2017 Čas: 20:33

Tecka
díky za zajímavý odkaz, kde je vysvětleno, co vlastně zahrnuje polský Patriot - otevřená architektura, AESA radar a další komponenty, které jsou de fakto ještě ve vývoji.

avatar
Nesher Datum: 13.07.2017 Čas: 19:47

Lukas
Ohledně minometů Antos, záleží na tom, který máte na mysli. Oni jsou totiž dva.
LRM vz. 99 Antos je určen pro jednotky speciálních sil, je to velmi lehký ruční minomet vyráběný za použití velkého podílu umělých hmot, hliníku a titanu. Váží jen (dle typu použitého zaměřovače) od 4,9 do 5,3 kg. Rychlost palby až 20 ran za minutu. Daní za nízkou hmotnost je nutnost kontroly po každém použití a více než 20-30 ran v jedné palebné sekvenci je už na hraně. Ale u speciálních sil tyto omezení nevadí. Krom českých a polských speciálních jednotek ho používá ještě jordánská armáda.

Antos LR je standardní lehký minomet o hmotnosti 16 kg a dostřelem více než 3000 metrů (LRM vz. 99 jen něco přes 1000), rychlost palby též až 20 ran za minutu. Ve výzbroji ho má 43. výsadkový prapor. Více zde: http://forum.valka.cz/topic/view/122911/CZE-ANTOS-LR-60mm-minomet

avatar
Tecka Datum: 13.07.2017 Čas: 19:16

Warto zwrócić uwagę na poziom złożoności wynegocjowania tak skomplikowanego kontraktu i wyprzedzając pytania osob ,ktore niedokładnie podejdą do zagadnienia. Informuje ,ze mamy tutaj do czynienia z dwoma całkowicie odmiennymi (potencjalnymi) kontraktami. Jeden jest na system z półki a drugi jeszcze praktycznie nie istnieje i ma roboczą nazwę "PATRIOT"

avatar
Tecka Datum: 13.07.2017 Čas: 19:02

Jan Grohmann
Klarownie ,czytelnie ,przystępnym językiem i wyjaśnia różnice pomiędzy polskim a rumuńskim zamówieniem :
http://dziennikzbrojny.pl/artykuly/art,2,4,10603,armie-swiata,wojsko-polskie,dokad-plynie-wisla-czyli-o-memorandum-intencji

avatar
Lukas Datum: 13.07.2017 Čas: 18:36

Jasne - Szwecja też uważa Rosje jako zagrożenie militarne numer 1
(Ale to pewnie rusofobi - jak Polacy)

I też chcą kupić systemy MRAD...

Kto nie chce karmić swoich żołnierzy - będzie karmił cudzych...

A producentów nowoczesnych systemów przeciwlotniczych ilu jest co? (alternatywy)

avatar
cejkis Datum: 13.07.2017 Čas: 18:16

Zatímco v Rumunsku je část protiraketového štítu, který nechrání území Rumunska, tento nákup není ničím jiným, než ochrana US základny v Rumunsku.

Trocha manévrů ve střední Evropě, trocha mediálního krytí v rámci politiky US je symbolem dobra a Rusko symbolem zla a země střední Evropy začnou platit za US deštník, který si původně chtěli Američané platit sami.

Tomu říkám úspora v rozpočtu Pentagonu. Amerika na prvním místě. A vy začněte platit, hybaj 2% a za naše zbrojní programy.

avatar
Lukas Datum: 13.07.2017 Čas: 18:04

Na razie mamy komunikat DSCA - on tylko mówi o maksymalnej wielkości zamówienia
Rumuni wcale nie muszą kupić 7 fire unit - mogą kupić 5 albo 3

7 jednostek to 3 baterie - czy to tak wiele? Zwłaszcza że ilość amunicji deklarowana przez DSCA jest bardzo mała - raptem jedna jednostka ognia...

Podejrzewam że ostatecznie Bukareszt kupi miej wyrzutni - tylko dwie baterie - co i tak ma sens bo maja MIM-23 Hawk PIP III więc nieduży parasol nad Niziną Wołoską (Rumuńską) zbudują
Kupili 12 F-16, chcą kupić kolejne 12 Do szczęścia brakuje im 24-32 nowych maszyn nowej generacji (choćby F-16 V) i maja temat sił powietrznych zamknięty z sensownej formie.

P.S. Mam pytanie - czy ktoś ma szczegółowe dane techniczne moździerzy Antos? - maksymalne ciśnienie, ilość wystrzałów (wytrzymałość lufy)

avatar
skelet Datum: 13.07.2017 Čas: 17:00

lukus: máš pravdu. Ukrajina nám jasně ukázala, že PVOS není zapotřebí, když protivník nemá leteckou složku :)

arr