Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Kauza letadel CASA C-295 a role Vlasty Parkanové

Datum přidání 17.06.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 11 komentářů    autor autor: Ctirad Sviták

Policie v minulých dnech požádala parlament České republiky, aby vydal k trestnímu stíhání poslankyni a bývalou ministryni obrany Vlastu Parkanovou kvůli nevýhodnému nákupu vojenských dopravních letadel CASA C-295M pro českou armádu.

C-295

Foto: Letadlo za miliardu - CASA C-295 / Foto: Jan Kouba, army.cz

 

Zdá se však, že okolnosti, související s nákupem letadel CASA C-295 jsou mnohem složitější. Nelze vyloučit, že Parkanová pouze podepsala podklady, které jí předložili její nejbližší spolupracovníci, jimž důvěřovala.

 

Nákup letadel zprostředkovala společnost Omnipol na základě Zákona o zahraničním obchodu s vojenským materiálem (č. 38/1994 Sb.), který zakazoval armádě nakupovat vojenský materiál přímo od výrobce.

 

Skutečnost, že to zřejmě nebyla Parkanová, kdo rozhodl, jaká dopravní vojenská letadla si armáda pořídí, naznačují prohlášení generálního ředitele a šéfa představenstva společnosti Omnipol Michala Hona, která učinil na tiskové konferenci, konané loni v listopadu, a jejíž přepis mají Armádní noviny k dispozici.

 

Na zmíněné tiskové konferenci Hon zdůraznil, že to nebyl Omnipol, kdo se snažil prosadit, aby armáda nakoupila letadla CASA. Podle jeho slov se Omnipol snažil vyjít vstříc požadavkům nejvyššího armádního velení a zprostředkovat nákup kvalitnějších italských letadel C-27J Spartan.

 

Podle jeho slov se však tehdejší náměstek ministryně obrany Martin Barták a jeho poradce Jan Fulík dohodli s firmou EADS (tato firma v současné době působí pod názvem Airbus Military), že armáda nakoupí letouny CASA a teprve potom pověřili Omnipol zprostředkováním obchodu s tímto dopředu vybraným výrobcem. Navíc podle Hona přijali Barták s Fulíkem toto rozhodnutí přes to, že s ním příslušní vysocí armádní důstojníci nesouhlasili.

 

Proti skutečnosti, že na nákup dopravních vojenských letadel česká armáda nevypsala výběrové řízení, písemně protestoval 11. dubna 2008 italský velvyslanec v Praze. Na jeho dopis ale nereagovalo ani ministerstvo obrany, ani tehdejší premiér Mirek Topolánek.

 

Svou roli podle Hona sehrála také skutečnost, že Omnipol dostal pokyn, aby zajistil co nejrychlejší dodání letadel. A zatímco společnost Airbus (výrobce letadel CASA) přislíbila splnění této podmínky, společnost Alenia Aeronautica (výrobce letadel C-27J Spartan) nebyla v té době schopná tomuto požadavku vyhovět, neboť byla zcela vytížena zakázkou na dodávku 78 letadel C-27J Spartan pro americkou armádu.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.1 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
charlie Datum: 21.06.2012 Čas: 11:43

Pani Parkanova BYLA ZODPOVEDNA za tento "obchod". Je mi jedno jestli je tak jednoducha, nebo ji nekdo obalamutil, kazdej stredne prumerne inteligentni foxterier by si to umel spocitat. Pokud to ona nedovedla / nebo spis nechtela / jsme pro jeji plne potrestani. Mimochodem to je jen spicka ledovce, mluvil jsme ted s par znamymi kteri pouzivaji nove nakoupene a halasne opevovane veci jako Pandur, , 805ky, nove granatomety atd.. a vsichni do jednoho se shoduji v tom ze to jsou predrazene kramy, ktere navic ani nefunguji jak by meli.. proste armadni zakazky je jedna velka korupce. A se soucasnou vladou si nemuzem delat nadeje na zlepseni teto situace.

avatar
RossCZ Datum: 21.06.2012 Čas: 09:45

Je to úplně jednoduché: "proč Barták s Fulíkem zařídili CASy, když vojáci chtěli Spartany, Herculesy a kdovíco ještě?" proč asi. Protože z EADS určitě něco káplo za to, aby to tak zařídili. Jim může bejt ukradený co chtěj vojáci...

avatar
Deadog Datum: 20.06.2012 Čas: 14:47

problem je , ze na to co chcou vojaci nebere nikdo ohled , vojaci napsali ze sou jim CASY na prd ,ze chcou Spartany ale jednoduse byli ignorovani , vse je uz vzdy predem domluveno a vojakum se da jako na oko vybrat ,hlavne kdyz cinkaji penizky ,jsem zvedav kdy se provali BRENY , je to sexy puska ,ale nektere parametry sou proste slabe oproti konkurenci ,treba takova G36 by podle me byla daleko lepsi volba

avatar
Márty Datum: 19.06.2012 Čas: 14:26

Jirka : Tak to by se ti těžko povedlo kolego........ :))

avatar
Jirka Datum: 18.06.2012 Čas: 21:42

Možná by neškodilo tu sepsat seznam věcí, které se za posledních 15 let pro armádu nakoupili alespoň za stejnou cenu nebo cenu "obvyklou" v porovnání s jinými státy. Počítám, že seznam bude hodně dlouhej :-D

avatar
Petr.P. Datum: 18.06.2012 Čas: 17:40

Zrovna včera nebo předevčírem byla jedna CASA v telce jak stojí v hangáru a jak neměli dovřený vrata ,protože jim čuměl zadek ven.(pozn.pro ty co neví oč de tak CASA je delší a nevejde se do nově zrekonstruovaného hangáru).
Jinak jsem pro jasné vydání policii,obvinit podaříli se-to ,odsoudit ,odebrat všechen majetek a zavrít dokud nesplatí nebo nevrátí ten zbytek.
To by mi zajímalo kolik takových zakázek je a jestli se jim podaří vysoudit nějaký peníze zpět,

avatar
Márty Datum: 18.06.2012 Čas: 14:57

Zavedl bych stejný model jako na Ilslandu tam to pozavírali změnili ůstavu a je klid.

jak se říká s mocí jde i odpovědnost a né jenom vrchní patro ,ale potrestal bych všechny zainteresováné, ale ve všech kauzách a oni by si rozmysleli dělat levárny, ale bohužel pro nás jsou skoro na 100% beztrestní a když je náhodou odsoudí tak tam zůstanou sedět stejně. Nechápu proč nechtěli C-130 .....

avatar
Martin Datum: 18.06.2012 Čas: 14:20

Deadonk máš pravdu a plně chápu tvé rozčilení mám tu samou skušenost...

avatar
Deadog Datum: 18.06.2012 Čas: 11:49

tahle ....... korupce me neskutecne sere at uz za tim je kdokoli , jenom se krade v neskutecnem meritku a my pak musime platit ....... jako sou polozky na receptu nebo stovku za pohotovost kde sem prinesl 3letou dceru s pohmozdenou lebkou a kdyz mi ta .... na prijmu rekla ze si mam zajit zaplatit do automatu kilo tak sem myslel ze ho urvu ze zdi a nacpu ji ho do prdele , zliskal bych ty ....... na jednu ....... hromadu nekde v nejakem zasiflenem kamenolomu kde by robili dokud by tam vsichni nechcipli ,a zabavit veskery majetek ..... pes!!! Omlouvam se vsem normalnim lidem za vulgarismy v mem textu , nechal sem se unest .
 
Admin: upraveno

avatar
Jaakko Datum: 18.06.2012 Čas: 10:11

Souhlas vydáním, ale to by přeci museli dát stíhat i ty, co to podepsali po ní :) Nepodepisuje to jen ona :))

avatar
Standa Datum: 18.06.2012 Čas: 09:00

To je ale přeci jedno, jestli Parkanová něco jen tak podepsala a doufala, že to je dobře. Ona byla ministr obrany a měla odpovědnost, člověk na jejím místě musí být schopný dotáhnout výběrové řízení do konce bez obav, že to je protiprávní jednání. Jestli jí někdo z náměstků obalamutil je jedno, bylo to drahé výběrové řízení a každý trochu zušený člověk ví, jak to má udělat. To, že si člověk má zhodnotit cenu, výbavu, cenu náhradních dílů a servisu, dolet, dostup, nosnost,spotřebu, opatření v bojových podmínkách,modularitu vnitřního prostoru. Určitě jsem na něco zapomněl, ale nemyslím si, že paní Parkanová měla tak hrozně práce, aby tomu pár dní nemohla věnovat a všechny parametry si porovnat,,,,,je to diletanství a měla by za to zaplatit. Má politickou moc, ale i odpovědnost. Je to jako se státníma maturitama,,,,no jo no, se nám to moc nepovedlo a 1,5 mld Kč jde do koše a všichni jenom krčí rameny.

arr