Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Občané České republiky vítají vojáky NATO a hlásí se k demokracii

Datum přidání 31.03.2015    Rubrika rubrika: Události     komentáře 155 komentářů    autor autor: Mgr. Hana Zelená

Vyškov na Moravě byl jedním ze tří míst, kam včera dorazila kolona amerických vojáků vracejících přes Polsko z cvičení NATO v Pobaltí. Přesto, že původně panovaly obavy, že bude jejich cesta provázena i protiprávními akcemi s útoky na konvoj, ihned po překročení hranic se reakce obyvatel ukázaly v naprosto jiném světle.

Foto: Atmosféra při vítání amerických vojáků ve Výškově. / Hana Zelená

Foto: Atmosféra při vítání amerických vojáků ve Výškově. / Hana Zelená

 

Vyškovská kasárna v Dědicích byla v neděli odpoledne v obležení. Poslední autobus místní MHD se mezi přistavěnými auty a přicházejícími lidmi sunul po 16. hodině a další spoj už musel vynechat. Místní, ale i lidé přijíždějící z dalších měst nevadilo projít čtyřkilometrovou trasu od nádraží pěšky.

 

Cestu ke kasárnám lemovali lidé všech generací a čekání na konvoj krátil písničkář Zbyněk Horváth, který přítomným  hrál písně Karla Kryla.

 

Texty posluchačům připomínat nemusel. Mnoho lidí je zpívalo spolu s ním a dojetí jednoho z členů Konfederace politických vězňů, která akci pořádala, bylo patrné i ve chvíli, kdy si vzal slovo a řekl, že dnešního dne musí poupravit názor o smýšlení občanů naší země. Jejich početní účast a zejména způsob, jakým vzápětí zdravili přijíždějící kolony byla dokladem, že od tolerování přesunu vojsk se posunula k vítání spojenců.

 

Foto: Výškov 29.3. / Haná Zelená

 

Stalo se tak naprosto spontánně, nezávisle na doporučení politiků a aktivistů, z nichž část nabádala ke klidu s tím, že jde o běžnou vojenskou akci a část se snažila vyvolat společenský neklid.

 

Neuspěli ani jedni. Občané šli pozdravit vojáky s vědomím, že jejich přítomnost má v současné světové situaci zcela jasně definovanou symboliku: Přihlášení se k hodnotám, které jsou společné oběma zemím, jejichž příslušníci se coby civilní obyvatelé na jedné straně a příslušníci armády NATO na druhé, včera setkali.

 

Nedá se hovořit o "demonstraci síly", protože při setkání nezaznívaly žádné hlasy odhodlané útočit a zabírat kteroukoli jinou zemi. Zcela zjevně se ale jednalo o ukázku přátelství a solidarity, kterou provázely emoce: Ty jsou a budou vlastní každé normální lidské bytosti, která s jejich pomocí reaguje na podněty okolního světa a zpracovává své subjektivní pocity.

 

 Foto: Výškov 29.3. / Haná Zelená

 

Vyjádření emocí formou vítání vojáků je zcela běžným rituálem, kterým se odedávna vyjadřovala každá společnost odhodlaná střežit své hodnoty.

 

Nejen ve Vyškově na Moravě, ale podél celé trasy, kterou konvoj vojáků NATO americké národnosti projíždí naší zemí tak občané České republiky činí.

 

Jejich vyjádření není dílem sdělovacích prostředků: Ty mohou sehrát roli spouštěče, když zaujmou a vyjádří pocity čtenáře, diváka, posluchače. Pokud by ale neoslovila člověka uznávajícího hodnoty, která tato masmédia  propagují, jejich dopad by byl nicotný.

 

Foto: Výškov 29.3. / Haná Zelená

 

Totéž se týká i psaných pravidel právního řádu,  kdy i bez jejich detailní znalosti občané vyjadřují:

"...odhodláni budovat, chránit a rozvíjet Českou republiku v duchu nedotknutelných hodnot lidské důstojnosti a svobody jako vlast rovnoprávných, svobodných občanů, kteří jsou si vědomi svých povinností vůči druhým a zodpovědnosti vůči celku, jako svobodný a demokratický stát, založený na úctě k lidským právům a na zásadách občanské společnosti, jako součást rodiny evropských a světových demokracií, odhodláni společně střežit a rozvíjet zděděné přírodní a kulturní, hmotné a duchovní bohatství, odhodláni řídit se všemi osvědčenými principy právního státu":

 

Z preambule Ústavy České republiky, na jejímž základě je lid "zdrojem veškeré státní moci" a i v těchto dnech ji svobodně uplatňuje.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 2.9 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
J.Vraja Datum: 08.04.2015 Čas: 14:38

Byl jsem tam s vnoučatama,aby viděli jak vypadá demokratická armáda,aby nemuseli,se jako já v roce 1968 co by student střední školy dívat na okupační ruskou (sovětskou armádu)

avatar
Hrobař Datum: 06.04.2015 Čas: 09:01

Osobně jsem jim zamávat nemohl ale taky vítám. Jinak měl jsem zajímaví rozhovor s jedním který protestoval proti průjezdu kolonony. Říkal že sice mával Ruskou vlajkou ale že mu šlo spíš o to že je AČR podfinanciovaná a vadilomu že jsme odkázaní na spojence, než že by podporoval RF. Tak jsem ho ujistil že se jeho protest zaručeně minul účinkem protože takhle ho nikdo nepochopil.

avatar
Luky Datum: 05.04.2015 Čas: 17:22

logik:
jsem si všimnul, že jste na to navázal, tak vám interview posílám:
https://www.youtube.com/watch?v=XpxW_DlGjOs

Viděl jsem tenkrát tento rozhovor v televizi. Vyslankyně pak měla trochu dusno dle toho, co jsem od zasvěcených slyšel. Hovoří o kvalitě "zpravodajství". Těch věcí bylo ale více a hodně to připomínalo Majdan v nafukování první fáze (najatý komparz pro rozbroje a podobně)...

avatar
KOLT Datum: 04.04.2015 Čas: 18:11

Paní Zelená, nenechte se takovými ***** odradit a klidně pište dál. Nejen já si Vaše články rád přečtu.

avatar
Autorka Datum: 04.04.2015 Čas: 17:54

ad strikehawk
Vzhledem k tomu, že jste vybočil z pravidel diskuse i slušného chování, odpovím vám rovněž v osobní rovině: Kde berete drzost, schován za nicekm, vynášet soudy o mé osobě a případné kariéře?! Notabene ve spojení s komunistickým prokurátorem Urválkem...? Až najdete v mých textech jedinou stopu, kterou bych se hlásila ke komunistickému režimu, který moje rodiče a prarodiče ničil, tak se ozvěte. A pokud máte problém s tím, že v závěru svého článku cituji Ústavu, která byla přijatá svobodně zvolený zástupci této země, případně máte problém se zákony jako s takovými - neřešte si to laskavě útoky na mou osobu a netvrďte, že vám tu někdo VYHROŽUJE,
Ano: Moje články, jsou, tak jako ostatně všechny články PROPAGANDA, vygůglujte si, co to propaganda je: Posilování a zdůrazňování myšlenke, které jsou určitému okruhu osob blízké. Pokud vám nejdou pod nos hodnoty, které propaguji já, co vás nutí moje články číst?!
Neznám vás, ani po tom netoužím, nevím, jakým způsobem se pohybujete ve společnosti a ani to nehodlám zjišťovat. Totéž žádám od vás: Pokud vám moje texty nejdou pod nos, nikdo a nic vás nenutí je číst. Na rozdl od Rudého práva, které jste patrně z nějakých důvodů louskat musel

avatar
Pavel1 Datum: 03.04.2015 Čas: 20:58

Je vidět, že strikehawk je na rudý právo odborník. Evidentně se jedná o věrného čtenáře a milovníka tohoto naštěstí již neexistujícího komunistického hnusu.

avatar
strikehawk Datum: 03.04.2015 Čas: 16:08

článek jak vystřižený z Rudého Práva počátku 80tých let ( to jsem začínal číst noviny )
No aspoň změna oproti vysloveně zastrašující, vyhrožující rétorice minulého článku stejné autorky. Narodit se o 50 let dřív jistě by Mgr Zelená udělala "skvělou" karieru u JUDr Urválka. Na takové propagandistické žvásty prostě musí mít člověk nejen žaludek ale i talent.

avatar
TECHNIC Datum: 02.04.2015 Čas: 21:54

Zajímavé mám malý army shop a nepamatuju že by někdo scháněl Ruskou vlajku.
Pokud bych udělal nějaký žebříček tak nejvíce se prodávají CZ, USA, ANGLIE a to dluhodobě ne za poslední měsíc. (Žánýho podezřelího typa co schání 1000 vlajek USA sem neviděl.)

avatar
shal Datum: 02.04.2015 Čas: 19:07

Adanedhel: No komunisté vždycky ignorovali trh. Proto dopadli, tak jak dopadli.

avatar
Adanedhel Datum: 02.04.2015 Čas: 17:11

Český výrobce vlajek ohlásil DESETINÁSOBNÝ růst obratu. A ve většině armyshopů na severu čech, na Moravě a v Praze se zkrátka nedaly žádné americké a NATO vlajky koupit, lidi je zkrátka vykoupili. Je vidět že kremrole už ignorují i trh.

avatar
kubo4747 Datum: 02.04.2015 Čas: 16:53

Sa podržte! Na internete už sa samozrejme šíri od rusofilov, že tí ľudia, čo sa prišli pozrieť a podporiť ten konvoj, mali USA a NATO vlajky a že ich bolo podozrivo veľa s tými vlajkami. Argumentujú to tým, že či niekto pozná suseda, ktorý má doma vlajku NATO, EÚ alebo USA, že to není možné, keď väčšina nemá ani vlastnú národnú vlajku. A vraj kupovať to kvôli konvoju je nezmysel. A samozrejme, zase začínajú konšpirácie, že tí ľudia boli zaplatený a vlajky im dali CIA.

A všetky tieto bludy šíria len preto, lebo nevedia uniesť to, že väčšina Čechov chce ostať v NATO a podporujú ho, tak isto aj západnú politiku a nie Ruskú. Veď na ten konvoj sa bolo pozrieť tisíce ľudí a odporcov bola len hŕstka, neboli ani len vidieť. Síce na internete to vyzeralo opačne, že ľudia prídu na odpor konvoju a budú prevládať, podľa diskusií a rôznych stránok to vyzeralo skôr tak, že Česi uznávajú viac politiku Putina, ako západu, a tak to vnímal aj svet, ktorý to ostro sledoval. A nakoniec bola realita úplne opačná a som za to aj rád. Ale aspoň sa ukázala pravá Ruská propaganda, na internete prevláda, ale realita je úplne iná. Akurát škoda, že internetu verí až moc ľudí. Určite by to bolo aj tak na Slovensku, na internete len samí krik, ale prax by sa ukázala ako v ČR.

avatar
logik Datum: 02.04.2015 Čas: 16:23

Luky: Aha, takže všechno bylo jinak, akorát to nelze ničím doložit. Ok. Na to se opravdu nedá nic říci.

--

btw.: Jsi si vědom toho, že z listiny základních práv a svobod vyplívá, že i kdyby nakrásně si demonstranti začali, tak z Listiny základních práv a svobod vyplývá, že na to proti režimu, který je 25 let terorizoval výjimečným stavem, měli zcela neoddiskutovatelně právo?

Uvědomuješ si, že jsi v podobné situaci, jako bys např. hájil Čaušeskovy snahy násilím potlačit protikomunistickou revoluci v Rumunsku?

avatar
RiMr71 Datum: 02.04.2015 Čas: 16:23

Jo, s těmi ruskými "zprávami" je to přesné.
Taky jsem si říkal - pokud dokážu OSOBNĚ porovnat skutečnost a to jak ji tady ty... slušné slovo nenacházím, média interpretují, tak jim rozhodně nebudu věřit v čemkoliv jiném. Ani nos mezi ušima. Ti se odkopali naprosto jednoznačně. Fuj.

avatar
Dzin Datum: 02.04.2015 Čas: 16:18

Může se to zlehčovat jak chce, dokazovat že je to spíše tak a tak, ale fakta jsou jednoznačná. Tisíce lidí vítalo vojáky USA, proti nim protestovali pouze desítky. Chápu, že pro určitý "světonázor" je to strašná zpráva, ale je to prostě tak.

Začít kolem toho tanečky, jak je to díky médiím, zmanipulovaným lidem či bůhvíčemu je jen směšné. Kupodivu když se objeví něco, co podporuje "antiamerikanismus" jde najednou o "jasné vyjádření vůle lidu".

A ještě jednu poznámku, stejně směšná je snaha ruských médií naprosto obrátit vyznění celé události. Jejich zprávy o tom, jak se zde konvoj potkal s odmítavou reakcí obyvatelstva jen nejlepším možným způsobem demaskuje jejich lži. Jak potom se můžeme na ně spolehnout v jakékoliv informaci, kterou vypustí, když takhle nepokrytě lžou?
A snažit se to zlehčit tím, že lžou i jiní je hloupost. Když někdo krade, je jiný zloděj díky tomu omilostněn?

avatar
RiMr71 Datum: 02.04.2015 Čas: 15:58

Já jsem je potkal na dálnici a na Ruzyni, kdyby to někoho tak hrozně zajímalo..

Ale hlavně už se mi zdá tato sláma vymlácená. Ukázalo se mnohé, leckdo se odkopal, pivo vypité, buchty snězené, jeepy zpátky ve stodolách - pojďme dál.

arr