Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Občanská válka vylidňuje Sýrii

Datum přidání 18.07.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Sýrie měla před občanskou válkou více než 20 milionů obyvatel. Avšak současnému vojenskému konfliktu již padly za oběť desetitisíce lidí a další miliony ze země uprchly. Podle poslední zprávy OSN tam zemře každý měsíc 5000 osob a tisíce jich denně hledají útočiště za hranicemi státu.

válka v Sýrii

Foto: Válka v Sýrii neničí jen města... / Wikipedia

 

Podle nejnovější statistiky OSN zaplatilo dvouletý konflikt v Sýrii životem již 120 000 lidí. Obrovským tempem také přibývá syrských uprchlíků: v současnosti se jejich počet odhaduje na 1,8 milionu – a denně vzrůstá o 6000 osob.

 

O konfliktu vypovídají rovněž etnické složení uprchlíků a cílové země jejich exodu. OSN uvádí, že jde především o sunnity a křesťany, kteří následně hledají pomoc ve spřízněných sunnitských zemích – v Libanonu, Jordánsku, Turecku, Egyptě nebo v kurdské oblasti Iráku, jež dlouhodobě patří ke kritikům Bašára Asada. Musíme zde však podotknout, že 160 000 uprchlíků našlo paradoxně své útočiště ve většinově šíitském Iráku, tzn. u zastánce syrského režimu.

 

A navíc, prozatím nic nenasvědčuje tomu, že se situace brzy změní. Strach o život a ztráta jakékoliv perspektivy nutí stále více Syřanů k odchodu ze země devastované válkou.

 

Nejvíce uprchlíků i mrtvých se nachází, jak už to v podobných případech bývá, mezi mladými lidmi. Podle západních komentátorů to povede k demografickému kolapsu jedné generace syrské společnosti. K nápravě země dospěje s největší pravděpodobností za mnoho let.

 

Pomalý rozpad jedné generace syrské společnosti bude mít nedozírné ekonomické důsledky. Může se dále zhoršovat hospodářství Sýrie, které se za dva roky propadlo o 35 % – ztráta se bude dohánět deset i více roků. A proto není divu, že někteří analytici bubnují na poplach, že se Sýrie může stát tzv. zhrouceným státem.

Za zhroucený stát označujeme takovou zemi, která neplní své základní funkce. Jde tedy o případy, kdy vláda nemá kontrolu nad územím státu, nedokáže zajistit základní potřeby svých občanů, nebo o případ, kdy v zemi vůbec žádná centrální moc neexistuje. K takové situaci může dojít v důsledku politického, hospodářského i společenského vývoje. Se zhroucenými státy je spojena řada rizik – počínaje strádáním jejich obyvatel přes vlny uprchlíků, a tím i šíření krize do dalších regionů, a konče globálními bezpečnostními riziky. Wikipedia

Konfliktem v Sýrii jsou postiženy taktéž okolní země. Týká se to zejména států, které přijímají syrské uprchlíky. Jejich vlastní ekonomická a politická situace není také dobrá a nyní kromě svých problémů musejí tyto státy finančně, materiálně a lidsky zajišťovat statisíce uprchlíků. Syrští uprchlíci se tudíž stávají terčem zloby většinové společnosti, což vede k další politické destabilizaci dané země.

 

Zdroj: Altair, Wikipedie

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.1 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr