TacticalPro

Strategie Kremlu: Balancovat na hraně třetí světové války

Podle článku Rusko osamoceno: Proč nikdy ... Více

Ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov míří k Sýrii

Ruská Severní flotila vyslala do Středozemního ... Více

Černí pasažéři NATO nechápou Donalda Trumpa

Zvolení Donalda Trumpa příštím prezidentem USA ... Více

Ruské superlehké brigády. Inspirace pro Armádu ČR?

Na základě zkušeností z bojů v Sýrii ruské ... Více

Události

Občanská válka vylidňuje Sýrii

Datum přidání 18.07.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Sýrie měla před občanskou válkou více než 20 milionů obyvatel. Avšak současnému vojenskému konfliktu již padly za oběť desetitisíce lidí a další miliony ze země uprchly. Podle poslední zprávy OSN tam zemře každý měsíc 5000 osob a tisíce jich denně hledají útočiště za hranicemi státu.

válka v Sýrii

Foto: Válka v Sýrii neničí jen města... / Wikipedia

 

Podle nejnovější statistiky OSN zaplatilo dvouletý konflikt v Sýrii životem již 120 000 lidí. Obrovským tempem také přibývá syrských uprchlíků: v současnosti se jejich počet odhaduje na 1,8 milionu – a denně vzrůstá o 6000 osob.

 

O konfliktu vypovídají rovněž etnické složení uprchlíků a cílové země jejich exodu. OSN uvádí, že jde především o sunnity a křesťany, kteří následně hledají pomoc ve spřízněných sunnitských zemích – v Libanonu, Jordánsku, Turecku, Egyptě nebo v kurdské oblasti Iráku, jež dlouhodobě patří ke kritikům Bašára Asada. Musíme zde však podotknout, že 160 000 uprchlíků našlo paradoxně své útočiště ve většinově šíitském Iráku, tzn. u zastánce syrského režimu.

 

A navíc, prozatím nic nenasvědčuje tomu, že se situace brzy změní. Strach o život a ztráta jakékoliv perspektivy nutí stále více Syřanů k odchodu ze země devastované válkou.

 

Nejvíce uprchlíků i mrtvých se nachází, jak už to v podobných případech bývá, mezi mladými lidmi. Podle západních komentátorů to povede k demografickému kolapsu jedné generace syrské společnosti. K nápravě země dospěje s největší pravděpodobností za mnoho let.

 

Pomalý rozpad jedné generace syrské společnosti bude mít nedozírné ekonomické důsledky. Může se dále zhoršovat hospodářství Sýrie, které se za dva roky propadlo o 35 % – ztráta se bude dohánět deset i více roků. A proto není divu, že někteří analytici bubnují na poplach, že se Sýrie může stát tzv. zhrouceným státem.

Za zhroucený stát označujeme takovou zemi, která neplní své základní funkce. Jde tedy o případy, kdy vláda nemá kontrolu nad územím státu, nedokáže zajistit základní potřeby svých občanů, nebo o případ, kdy v zemi vůbec žádná centrální moc neexistuje. K takové situaci může dojít v důsledku politického, hospodářského i společenského vývoje. Se zhroucenými státy je spojena řada rizik – počínaje strádáním jejich obyvatel přes vlny uprchlíků, a tím i šíření krize do dalších regionů, a konče globálními bezpečnostními riziky. Wikipedia

Konfliktem v Sýrii jsou postiženy taktéž okolní země. Týká se to zejména států, které přijímají syrské uprchlíky. Jejich vlastní ekonomická a politická situace není také dobrá a nyní kromě svých problémů musejí tyto státy finančně, materiálně a lidsky zajišťovat statisíce uprchlíků. Syrští uprchlíci se tudíž stávají terčem zloby většinové společnosti, což vede k další politické destabilizaci dané země.

 

Zdroj: Altair, Wikipedie

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.1 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr