Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Obnoví se výroba stíhaček F-22A Raptor?

Datum přidání 11.12.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Penzionovaný generál a bývalý náčelník štábu Michael Moseley znovu vyzval k obnovení stíhaček F-22A Raptor. Mosley odešel před pěti lety do důchodu, právě kvůli neshodám ohledně ukončení výroby stíhaček F-22.

F-22A Raptor

Foto: F-22A Raptor. / USAF

 

Podle Mosleye ukončení výroby „raptorů“ byla katastrofální chyba, která zmrzačila odstrašující vojenské schopnosti USA a jejich spojenců. „Ukázalo se, že (ukončení výroby F-22 – pozn. redakce) šlo o jedno z nejvíce nekoncepčních rozhodnutí učiněných za posledních 20 až 25 let,“ řekl generál Moseley.

 

V roce 2008 se Mosley dostal do ostrého střetu s americkým ministrem obrany Robertem Gatesem. Oba pánové měli neslučitelné názory jak k zastavení výroby F-22, tak i ohledně bezpečnosti amerického jaderného arzenálu a o roli bezpilotních letadel v americkém letectvu.

 

Připomeňme, že v současné době v americkém letectvu USAF slouží 187 stíhaček F-22A Raptor. Podle generála Mosleye je k udržení vzdušné nadvlády amerických ozbrojených sil nutný dvojnásobný počet stíhaček F-22A Raptor.

 

Výrobní cena stíhačky F-22 se v roce 2009 pohybovala kolem 150 milionů dolarů. Celý program F-22 pak americké daňové poplatníky přišel na 66,7 miliard dolarů. Lehčí stíhačka F-35 Lightning II přitom stojí (první výrobní série) 110 milionů dolarů.

 

Mosley však tvrdí, že cena za F-22 mohla klesnout. "Kdybychom se dostali přes další rok, existoval názor, že cena za letoun mohla klesnou k 85 milionů dolarů," řekl generál Moseley. Jde o stejnou cenu, ke které má postupně klesnout (2018) i cena stíhačky F-35A Lightning II.

 

Oba dva letouny svou koncepcí míří někde jinde. F-22A Raptor byl navržen zejména pro vybojování vzdušné převahy. Výhodou je především jeho velký radar s dalekým dosahem. F-22 má přesto také kapacity pro útoky na pozemní cíle. Naopak F-35 Lightninig II je navržen od počátku jako víceúčelový letoun, jak pro vzdušný boj, tak pro útoky na zemi.

 

Generál Mosley zastával názor, že oba letouny jsou stvořené k vzájemné spolupráci. "Filozofií designu tohoto letounu (F-22 – pozn. redakce) a F-35 bylo, že mají fungovat společně, stejně jako F-15 a F-16," řekl generál Moseley s odkazem na starší letouny, předchůdce F-22 a F-35.

 

Výroba stíhaček F-22 skončila zejména kvůli velké výrobní ceně, resp. kvůli finanční náročnosti souběžné výroby F-22 a F-35. Proti supermoderní stíhačce F-22 hrála také skutečnost, že v iráckou-afghánské dekádě nebyl výkonný stealth letoun pro vzdušný boj potřeba. 

 

Zdroj: IHS Janes

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr