Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Události

Obnoví se výroba stíhaček F-22A Raptor?

Datum přidání 11.12.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Penzionovaný generál a bývalý náčelník štábu Michael Moseley znovu vyzval k obnovení stíhaček F-22A Raptor. Mosley odešel před pěti lety do důchodu, právě kvůli neshodám ohledně ukončení výroby stíhaček F-22.

F-22A Raptor

Foto: F-22A Raptor. / USAF

 

Podle Mosleye ukončení výroby „raptorů“ byla katastrofální chyba, která zmrzačila odstrašující vojenské schopnosti USA a jejich spojenců. „Ukázalo se, že (ukončení výroby F-22 – pozn. redakce) šlo o jedno z nejvíce nekoncepčních rozhodnutí učiněných za posledních 20 až 25 let,“ řekl generál Moseley.

 

V roce 2008 se Mosley dostal do ostrého střetu s americkým ministrem obrany Robertem Gatesem. Oba pánové měli neslučitelné názory jak k zastavení výroby F-22, tak i ohledně bezpečnosti amerického jaderného arzenálu a o roli bezpilotních letadel v americkém letectvu.

 

Připomeňme, že v současné době v americkém letectvu USAF slouží 187 stíhaček F-22A Raptor. Podle generála Mosleye je k udržení vzdušné nadvlády amerických ozbrojených sil nutný dvojnásobný počet stíhaček F-22A Raptor.

 

Výrobní cena stíhačky F-22 se v roce 2009 pohybovala kolem 150 milionů dolarů. Celý program F-22 pak americké daňové poplatníky přišel na 66,7 miliard dolarů. Lehčí stíhačka F-35 Lightning II přitom stojí (první výrobní série) 110 milionů dolarů.

 

Mosley však tvrdí, že cena za F-22 mohla klesnout. "Kdybychom se dostali přes další rok, existoval názor, že cena za letoun mohla klesnou k 85 milionů dolarů," řekl generál Moseley. Jde o stejnou cenu, ke které má postupně klesnout (2018) i cena stíhačky F-35A Lightning II.

 

Oba dva letouny svou koncepcí míří někde jinde. F-22A Raptor byl navržen zejména pro vybojování vzdušné převahy. Výhodou je především jeho velký radar s dalekým dosahem. F-22 má přesto také kapacity pro útoky na pozemní cíle. Naopak F-35 Lightninig II je navržen od počátku jako víceúčelový letoun, jak pro vzdušný boj, tak pro útoky na zemi.

 

Generál Mosley zastával názor, že oba letouny jsou stvořené k vzájemné spolupráci. "Filozofií designu tohoto letounu (F-22 – pozn. redakce) a F-35 bylo, že mají fungovat společně, stejně jako F-15 a F-16," řekl generál Moseley s odkazem na starší letouny, předchůdce F-22 a F-35.

 

Výroba stíhaček F-22 skončila zejména kvůli velké výrobní ceně, resp. kvůli finanční náročnosti souběžné výroby F-22 a F-35. Proti supermoderní stíhačce F-22 hrála také skutečnost, že v iráckou-afghánské dekádě nebyl výkonný stealth letoun pro vzdušný boj potřeba. 

 

Zdroj: IHS Janes

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr